Zkáza Titanicu

• Velká Británie A Night to Remember (více)
Velká Británie, 1958, 123 min

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

Mikino00

Mnohem lepší než Cameronova verze, bez patosu a zbytečných milostných příběhů, realisticky a uvěřitelně podané ve viditelně britském podání, zůstalo tak to hlavní silný příběh. A to moc katastrofické filmy nemusím. ()

JohnnyBane

O zkáze Titanicu jsem četl spoustu knih, viděl mnoho dokumentů a skoro všechna filmová zpracování. Pokud vám v historických filmech jde o co možná nejvěrnější popis skutečných událostí, je tohle přesně film pro vás. Možná by nebylo od věci, aby jste si před tím, než tenhle film uvidíte, přečetli knihu od Miloše Hubáčka 1989 Titanic. Je to velice čtivá kniha, poskytujíc komplexní pohled nejen na Titanic, ale i na paroplavbu jako celek. Od jejího archaického počátku, až k jejímu monumentálnímu konci ve kterém hrála roli i tato katastrofa. Dozvíte se v ní též o všech předcházejících neštěstích (SS Arctic, SS Pacific aj.) a dostanete obrázek o tom, jak se formoval přístup k paroplavbě, jejímu vývoji a její bezpečnosti. Hlavní postavou je Kenneth More, coby Druhý důstojník Charles Herbert Lightoller. Když jsem viděl film poprvé (před knihou) přišel mi jeho způsob vystupování jaksi prkenný, neotesaný, strohý, nicméně dnes vím, že na světě jsou jen dva lidé, kteří by dokázali přesvědčivě zahrát Carlese Lightollera. Prvním je Clint Eastwood a tím druhým je právě Keneth More. Film začíná příjezdem Lightollera s manželkou na nádraží v Belfastu, postupně takto vidíme příjezd několika známějších postav. Pro znalého diváka začínají žně již ve vlaku, ve kterém se seznamujeme z mentalitou lidí tehdejší doby v podobě konfrontace 2 důstojníka Britem, jemuž se zdají nevhodné důstojníkovi cynické poznámky o Titanicu. Uvidíme také Thomase Adrewse, známého svým perfekcionismem a zapálením, jak kontroluje veškeré detaily na lodi a vydává poslední nařízení o úpravách. Co se mi ovšem na začátku líbí nejvíc je zásobování, vidíme nakládání zásob jídla, květin, zavazadel a jejich následný odpis v kanceláři hospodáře lodi. Pro někoho nepodstatná věc, já mám ovšem rád ve filmech pohled na fungování lodi před samotnou tragédií. Celý film se poté nese ve stejném duchu, totiž, poskytnout nejpřesnější a nejvěrohodnější rekonstrukci celé katastrofy. Podle mě je zbytečná snaha o snižování objektivních kvalit tohoto snímku od místních uctívačů Cameronova Blockbusteru a povyšování ho nad tento. Napíšu sem snad jen 3 nejkontroverznější věci Cameronovi verze, které jsou zde zpracovány správně 1. první důstojník William McMaster Murdoch opravdu nestřílel do cestujících :-) 2. Po přelití vody přes člunovou palubu, tedy přes můstek se Titanic potopil za 7 minut. 3.Titanic se rozlomil těsně pod hladinou a toto rozlomení bylo opravdu nepatrné. dokonce i pro pasažéry kteří byli tou dobou ještě na lodi. Rozlomení si všimla pouze jediná žena ze všech zachráněných. Navíc kdyby se rozlomil způsobem jaký se nám snažil prodat Cameron, tedy že by se sto dvaceti metrový 20-ti tisíci tunový kolos odlomil a dopadl na hladinu, následná vlna by převrhla všechny čluny v okolí a ostatní by si toho jistě všimli ;-) ()

Rathalos

Absolutne sa necudujem tomu,ze sa touto verziou o potopeni nepotopitelneho Titanicu z roku 1958 inspiroval aj velikan,akym je reziser James Cameron,na tu dobu genialne zvladnuta zalezitost takmer po kazdej stranke,trosku by som vytkol herecke vykony niektorych protagonistov,lebo ich vyrazy v tvarach vobec nevyzneli tragicky,hrozivo,skor pohodovo,ako keby sa nic nedialo,ale to nevadi,som totalne nadseny z tejto katastrofickej dramy a urcite si to zasluzi plnu palbu...:-) ()

Lucas87

Pokud máte rádi příběh Titaniku, zpracování filmů v 50. letech bez zbytečných efektů, kde je kladen důraz na kvalitu příběhu. Tak Zkáza Titaniku je pro vás tím pravým filmem, osobně se mi líbí více tento film, než ten od Camerona, protože originál je lepší než remake. Možná není srovnání na místě, ale prostě mi to nedalo. Nejvíce se mi líbí, že tato verze se zaměřuje hodně na skutečné minuty osudného 14. dubna, a že film je bez zbytečných milostných nesmyslů. Je to prostě skvělé dílo, plné slušných hereckých detailů, a na tu dobu je to po technické stránce velmi zdařilé. ()

ViktorS

Skaza Titanicu je na svoju dobu skutočne dobrý film, ktorý zachytáva osudnú noc tejto legendárnej lode. Miestami je táto snímka veľmi podobná známemu filmu Titanic, takže je vidieť, že sa James Cameron nechal inšpirovať. Avšak na rozdiel od spomínaného filmu, Skaza Titanicu nezachytáva jeden príbeh jedného zamilovaného páru, ale viac, kratších príbehov, ktoré sa miestami vo filme pretnú. Tiež sa tu pravidelne ocitáme aj na palubách lodí SS Californian a RMS Carpathia, kde máme možnosť vidieť odlišnú reakciu ich kapitánov na volanie Titanicu o pomoc. To sa tu mne osobne páči, pretože v Cameronovej verzii sa o týchto dvoch lodiach nedozvedáme prakticky nič. Ale cez to všetko je jeho verzia excelentná. No Skaza Titanicu sa rozhodne nemá tiež za čo hanbiť a určite stojí za to si ju pozrieť, pokiaľ vás aspoň trocha zaujíma osud tejto lode. ()

Armin82

Film z roku 1958 a na pohodu i v dnešní době. Rok natáčení snímku dost podrážel nohy, i tak je triková stránka filmu velmi vydařená. Teda až na to, že si tvůrci neporadili s rozlomením lodi :) A hlavně z těch scén, které jsou takřka totožné s Cameronovým Titanicem, z toho běhá mráz po zádech. 80% ()

topi80

Film, jehož remakem je slavný Cameronův snímek. Těch stejných motivů jsou tam desítky, rozdíl je v podstatě jen v tom, že Cameron přišel s motivem ústřední dvojice, aby měl možnost celou katastrofu ještě zpatetičtět akčními a romantickými scénami (což se mu také na jedničku podařilo). Ale zpět k originálu. Film je o poznání dokumentarističtější a industriálnější než jeho následovník, takže se nedočkáme scén ladného proplouvání již zatopenými útrobami lodi, ale naopak cítíme průšvih už v první chvíli, kdy se první voda objeví u dělníků v podpalubí. Zajímavé je zachycení přístupu k různým společenským vrstvám a též přístupu jednotlivých vrstev k informacím. A též toho, jak se ta která skupina lidí ke katastrofě postaví. Dokumentárnější styl se může zdát být chladnějším než Cameronova limonáda, ale není tomu tak. Krátké epizody pasažerů, dojemná loučení, záchrana dětí, pohledy lidí v záchranných člunech na to, jak se na Titanicu naplňují osudy jejich blízkých, to vše je výsledkem mistrovství tvůrců tohoto velkofilmu. Velkofilmu v pravém slova smyslu, protože se na něm evidentně nešetřilo a scény jsou opravdu pompézní. Co bych vytkl? Těžko se mi v černobílém snímku rozeznávaly navzájem si příliš podobné postavy a těžko se mi rozeznávaly i další dvě lodě, na které nás film zavedl. Pět hvězdiček je ale každopádně zasloužených. ()

petrik11

Nie zlé, ba musím povedať, že je tento Titanik bližší ako Cameronov, tam sa mi to zdalo skôr ako krovie ľúbostného vzťahu DiCaprio Winsley, tu sa príbehu skazy Titanicu dalo veriť a páčil sa mi aj začiatok, keď autori trošku "predstavili" niektoré postavy mimo loď. ()

Madax

Než natočil James Cameron svůj jedenáctioscarový velkofilm, byla A Night to Remember asi nejznámější filmovou interpretací skutečné události, tragického ztroskotání zámořského parníku Titanic. Zdá se, že tvůrci si pečlivě nastudovali všechny výpovědi přeživších, okolnosti a detaily, a podle nich natočily tento snímek jako jakýci "hraný dokument" - co nejvěrnější rekonstrukci katastrofy. A to se jim podařilo. Film je napínavý, dramatický, a řemeslně perfektně zvládnutý. První půlhodina slouží k nějakému tomu nastínění děje, a seznámení s hrdiny (kteří měli své reálné předobrazy), poté se už objeví ledovec a katastrofa může začít. A tato katastrofa je výborně natočena, stupňující se krize až k velkolepému fiasku, mnoho drobných příběhů spojených do fungujícího celku, všechno, co by měl dobrý katastrofický film mít. Film je protkán nezapomenutelnými scénami, mě asi nejvíce dostala ta, kdy se hudebníci rozloučí a vydají se hledat vlastní záchranu, aby se vzápětí opět sešli a pustili se do hraní "Bože, k tobě blíž..." Tuto scénu si jistě oblíbil i Cameron, neboť ji použil i ve svém filmu. A takových působivých scének tu najdeme plno. Odstrkování tonoucích od člunů ze strachu, že by jej převážili. Posádka parníku Californian, registrující nedaleko se nacházející Titanic, jenže bez vědomí, že se loď potápí. Hromadná modlitba zachráněných pasažérů ve člunech při pohledu na potápějící se loď - ta se zřejmě v reálu neudála a tvůrci si ji jen domysleli na okořenění situace, ale to nevadí. Nebo bortící se komín, který pod sebou rozdrtí dvojici milenců... Po stránce technické je A Night to Remember dokonalost sama, tedy na svoji dobu. Avšak i dnes působí dostatečně dobře a rozhodně neurazí. Všichni tvůrci a herci odvedli svoji práci na jedničku a nenapadá mě nic závažnějšího, co bych filmu vytýkal. Plné hodnocení je zcela na místě a můžu tento snímek jen a jen doporučit všem příznivcům žánru. ()

AndysekAndys

Konečně první film, který se opravdu drží skutečnosti a nevymýšlí si, co tam nepatří. Trochu mi vadil střih, ale to se dalo přežít, hezky tam řešili skoro od začátku nehodu, nezaobírali se zbytečnými čtyřmi dny plavby. Fanoušci lodi postavy znají a ví, co byli zač, není tedy třeba rozvíjet fikci, jak tomu bylo v jiných filmech. Určitě po realistické stránce ten nejlepší film. ()

Mathyen

skvělá předloha pro Cameronův epický monument (doslova z ní čerpal z mnoha scén a doslova některé opsal), na svou dobu velice povedené, zdrcující, oceánsky chladné a emočně silné, ...pro mě rozhodně druhá nejlepší adaptace této historické události pokud pominu nehodnotitelný film z roku 1912 natočený jen měsíc po katastrofě, to je filmový klenot už jen díky svému stáří... 7/10 ()

Hilly

V originále "Night To Remember", ale nejradši bych zapomněl. Dle mého názoru tento snímek nedosáhl druhé variantě z padesátých let ani po lodní šrouby. Na tuto dobu silné efekty film neutáhnou, už vůbec ne, když nikdo netušil, co se vlastně po technické stránce stalo (až v roce 1985). Co se týče stopáže - film má 2 hodiny, ke srážce s ledovcem dojde na konci první půlhodiny, ke všemu na začátku je originálně zahrnuta scéna ve vlaku. Ve zbytku filmu se již tvůrci snaží nacpat do hodiny a půl co nejvíc tragédie a ono se jim to povede (bohužel ve špatném kontextu). Celá podívaná mi přišla jako komediální divadelní výstup, mizerné a necharismatické herecké výkony, zbytečné přehrávání. Nejhorší ze všeho je dialog mezi Andrewsem a kapitánem po nárazu. Jako by malý školáček vysvětloval zaostalému bráškovi Archimédův zákon. ()

JesterKruger

S čím mám u tohohle filmu zásadní problém, tak je fakt, že by film mohl být daleko delší, než ve skutečnosti je. Protože kvůli krátké délce 2 hodin se zde toho moc nevejde. Cameronův Titanic měl 3 hodiny, a proto se tam všechno krásně vlezlo. Tady v tomto filmu o Titanicu se jde hned na věc, pár procházek po lodi a pak ta katastrofa s ledovcem. Nicméně ony scény při katastrofě působí velmi dobře natočené, a celkově se mi tento film hodně líbil. Má dobré herce, i efekty jsou skvělé. Určitě bych si ho pustil ještě jednou. Je zde spoustu podobných věcí s Cameronovou verzí. Tenhle film je výborný, a zaslouží si úctu. Kdyby byl film daleko delší, a ještě více napínavější, zasloužil by si pět hvězdiček. ()

antoninsesta

Pravděpodobně nejvěrnější rekonstrukce katastrofy Titaniku, bez vymyšlených akčních a milostných nesmyslů. Škoda, že tehdy neměli tvůrci takové technické prostředky jako tvůrci Titaniku Jamese Camerona. ()

slamic5

Silné 4*. Možná proto, že jsme právě dočetl knížku Titanic od Hubáčka a jde vidět, že v tomhle filmu se hodně drželi faktu. Aspoň tedy v té době známých. Herecké výkony spíš průměr. Ale zpracování nádherné, když uvážím dobu filmu. No nic, jdu na Camerona ()

StaryMech

Zdrženlivý, kolektivisticky cítěný katastrofický film, vzniknuvší deset, patnáct let před nájezdy hollywoodských "Letišť", "Zemětřesení" a "Tyčících se pekel" a čtyřicet let před Cameronovým nášupem pro chroustače kukuřice. Tvůrci se snažili o věrné převyprávění událostí, na němž má klíčový podíl puntičkářsky dotažená výprava a kamera vždy výborného Geoffreyho Unsworthe. Celým dílem prolíná z hlediska dneška už spíš staromódní víra v člověka důstojného i pospolitého, která navzdory své prvoplánovosti chytá za srdce. Někteří komentátoři se domnívají, že srovnávání snímku Bakerova s Cameronovým je scestné. Nesouhlasím. Je naopak nevyhnutelné, a sám režisér "Titaniku" s ním jistě počítal. ()