Tato mrazivá adaptace děsivého románu H. G. Wellse o invazi Marťanů, naplněná oscarovými speciálními efekty, přináší divoké vzrušení, žhavou akci a nepolevující napětí, které vám nedovolí vydechnout. Gene Barry (televizní Bat Masterson) a Ann Robinson (televizní seriál Fury) jsou jedni z lidí, které zaujala havárie objektu, připomínajícího meteor... až na to, že jeho posádka rozhodně nebyla přátelská. Útok na Zemi je v plném proudu a marťanské stroje – vznášející se nástroje destrukce ve tvaru "labutí” –, stejně krásné jako děsivé, si neúprosně klestí svou cestu zkázy. Válka světů, natočená v produkci George Pala (Když se světy srazí) a v režii Byrona Haskina (Ostrov pokladů), je obecně považována za jedno z nejlepších sci-fi všech dob a získala tři nominace na Oscara. (Magic Box)

efko

Rozhlasová adaptácia sci-fi románu H. G. Wellsa Vojna svetov spôsobila svojho času v Spojených štátoch paniku, strach a obavy z marťanskej invázie. Dnes sa na tejto historke môžme len pousmiať a rovnako tak pobaviť na filmovej adaptácii Byrona Haskina, hlavne na jej technickom spracovaní. Ale aj keď kedysi revolučné triky pôsobia dnes nechcene komicky, film stále dokáže diváka pohltiť. Jedinou slabinou sú herci, dosť statický a nevýrazný. Ako by to asi tak vyzeralo s Cary Grantom v hlavnej úlohe ? ()

Mikino00

Naprosto strhující sci-fi, které nemá hluchého místa, jedná se o neuvěřitelně napínavou podívanou ze zlaté éry tohoto žánru, s překvapivě velmi obstojnými efekty a triky. Určitě se dá tento film zařadit do zlatého fondu, což se rozhodně nedá říci o novějším Spielbergově zpracování. Moc se mi líbilo, že ve filmu není žádná vata kolem, příběh je osekán jen na důležité prvky a zároveň je ukázána i mentalita lidí v případě invaze, velice věrohodně. Nejlepší je pocit, kdy si minutu před koncem říkáte, že tohle bude ještě mít tak hodinu a půl a ono to najednou skončí. Zbývá jen jedna věc, kde co nejrychleji seženu knihu? ()

mosnak odpad!

Děkuji bohu za remake s Tomíkem. Věřím, že v tě době se muselo jednat na opravdu šílený film, ale dnes když se na to člověk koukne, tak... to se fakt nedá 😄 1% ()

Brejlil

Jediným kladem filmu jsou vizuální efekty a výprava. Dobře, štíty marťanských lodí vypadají přesně jako to, co jsou, tedy skleněné poklopy, ale když "tripodi" proplouvají ulicemi L. A., vypadají opravdu skvěle. Pěkné je také marťanské "oko", se samotnými Marťany už to tak slavné není. Dobré jsou také opuštěné losangeleské ulice, po kterých zmateně běhá dr. Forrester. Co je mnohem horší, je až patetické zdůrazňování náboženství. Pastor, putující údolím šeré smrti, zatímco jeho dcera hystericky ječí, mne bohužel nepřipravil na konec, ve kterém se vydáme do několika kostelů, a sledujeme dr. Forrestera, jak hledá onu ječící hysterku. Bohužel jeho snaha nebyla marná. Kam ale, ptám se, zmizela z úvodního rychlokursu astronomie sluneční soustavy Venuše? Źe by nějaká mravoličná cenzura, pokrytečtí Mccarthyovi pohůnci? ()

Caaslav

z dnešního pohledu je to hloupoučké, naivní a se spostou logických "bugů"...ale z pohledu tehdejší doby to musela být bomba.. ()

PanTumnus

Wow. Normálně mě tenhle film nadchnul. Nadčasové dílo. Sice je to natočené v roce 53, ale režijními technikami a stylem to působí jako něco z osmdesátek. Technicolorové barvy jsou dechberoucí. Závěrečná scéna chaosu excelentní. Hvězdičku ubírám jen za, v té době běžný, archetyp neschopné vřeštící a věčně vyděšeně omdlévající ženy a pomalejší druhý akt. ()

Hapretor

Záživné, nekompromisní, výborné triky na tu dobu (oceněny Oscarem), nenudící, drsné a vtipné zároveň, naivní a vážné zároveň. Tomuto říkám ANO! Spielbergovi říkám NE! ()

MickeyStuma

Velmi impozantní klasika svého žánru. Na 50. léta snímek obsahuje naprosto brilantní speciální efekty, které si jako vzor ponechal Steven Spielberg pro svůj remake, který natočil v roce 2005. Technické triky jsou zkrátka velmi zdařilé, i když je místy znát, že jde o malé modely. Ale na svou dobu to zase až tak velký nedostatek rozhodně není. Z tohoto důvodu lze i odpustit podivné vyobrazení mimozemšťanů. Děj zachovává napětí a dobré tempo. Již od prvních minut příběh zaujme a dokáže udržet pozornost. Nějaké menší násilí vlivem tématu tady samozřejmě je, ale bez krvavých scén či přímo gore, takže jako sci-fi je zcela vhodný pro celou rodinu. Dalším plusem je, že je film barevný a je toho využito na maximum. Jedná se o jeden z nejlepších filmových sci-fi klasik. Příběh tímto je pro lidstvo pro poučení. Nikomu se nelíbí, když někdo někoho napadne a snaží se ho nemilosrdně vyhladit. Proč si to lidé po staletí navzájem dělají? ()

dessa odpad!

tohle není klasika, tohle je odpad. Jednoznačnej vliv studený války... Hodný američani modlením odvrátí mimozemskou invazi... To jsem nežral, to je i na mě moc... ()

Psycho.R

Válka světů v průběhu své existence mapuje obavy americké společnosti, nejinak je tomu i u verze z roku 53, ovšem i na svou dobu to byl spíše špatně natočený film. Ovšem co já vím, žít v té době s obavou z jaderných zbraní, možná bych to napsal stejně pošetile. ()

Knor

Jasně, dnes by se to dalo pustit na ČT Déčku a dětičky by koukaly jak to tam dělá bum a prásk. Ale já mám pro tyhle starý sci-fi slabost. Na tu dobu to musel bejt ohromnej megafilm. Ty efekty nejsou odfláklí a vypadají dobře. I když film prostě na dnešní dobu vypadá už skoro jen roztomile, obzvlášť setkání s marťanem mě rozsekalo :-D, tak to má svý kouzlo a zaslouží si trochu úcty, protože je to přece jen jeden ze základních kamenů sci-fi filmů. ()

MaxForValue

Pre mňa oveľa lepšie než Spielbergov remake, ktorý je technicky vyspelejší, ale oveľa rozvláčnejší. The War of the Worlds od Bryana Haskina ide in media res, vyhýba sa tradičným klišé, no na druhú stranu je to dielo rovnako politicky motivované vznikajúce v dobe začínajúcej studenej vojny. ()

Marg

Konečně vím, z čeho čerpaly Dny nezávislosti a podobné katastrofické sci-fi. Nepochybně se, alespoň částečně, inspirovaly touhle klasikou žánru. Těko říct, jak bych reagoval, vidět nejdřív Válku světů a pak Den nezávislosti. Ale určitě bych srovnával podobně a hledal paralely. Ten konec mi přišel ale dost divný a nelogický. ()

chucky

Tohle je určitě film, který si zaslouží pozornost. Filmovým i tirkovým provedením to nebylo špatné. Zvlášť výborné bylo mizení tanků, těl a všeho možného co bylo zasaženo. Dale z lodí lítající jiskry jako na rozbrušovačce......to byla ta největší prdel (pardon), ale ten konec byl pravda trochu nedotáhnutý..... ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky