Tato mrazivá adaptace děsivého románu H. G. Wellse o invazi Marťanů, naplněná oscarovými speciálními efekty, přináší divoké vzrušení, žhavou akci a nepolevující napětí, které vám nedovolí vydechnout. Gene Barry (televizní Bat Masterson) a Ann Robinson (televizní seriál Fury) jsou jedni z lidí, které zaujala havárie objektu, připomínajícího meteor... až na to, že jeho posádka rozhodně nebyla přátelská. Útok na Zemi je v plném proudu a marťanské stroje – vznášející se nástroje destrukce ve tvaru "labutí” –, stejně krásné jako děsivé, si neúprosně klestí svou cestu zkázy. Válka světů, natočená v produkci George Pala (Když se světy srazí) a v režii Byrona Haskina (Ostrov pokladů), je obecně považována za jedno z nejlepších sci-fi všech dob a získala tři nominace na Oscara. (Magic Box)

Jillen

Přecjen Spielberg to pojal o dost lépe a teď nesrovnávám vizuální efekty, ale naivitu děje. Jinak na tu dobu to musel být hit, který mě však ničím nezaujal. Dávám 40% ()

MikO_NR_1909

No bol som milo prekvapený. Na tú dobu, trikové efekty na mimoriadne vysokej úrovni, nádherné pestrofarebné poňatie (žiadne lacné strihy), pomáha čiastočne dokumentárny štýl (ten je vždy prínosom pre filmy druhého sledu) a hĺbavo trefná politická či kresťanská alegória, ktorá v závere dostala snáď ešte väčší knokaut než oní susedia z Vesmíru :). A namôjveru i kritický pohľad na vedecké výskumy a pokroky ľudstva, ktoré nie sú pred civilizovanejšou hrozbou žiadnym výstrahom. Dovolím si tvrdiť, že je to kvalitnejšie ako remake Spielbergov z roku 2005, pretože on z toho spravil čistú akčnú sci-fi jazdu. Síce s desivými momentmi, ale ja radšej uprednostňujem formujúce sa napätie. Rozhodne to nie je filmový prevrat, ale miľník v oblasti science fiction určite. A účinne funguje i z katastrofickej optiky 70-75%. ()

PKD

Není to zlé. Opravdu. Až na ty hl. postavy na přesdržku. Ovšem ten opuletní vizuál, kde je jen málo filmových políček nezaplněno nějakým tím SFX, je i dnes waw. Tady se fakt dolárky nešetřilo. Však taky efekty spolkly většinu rozpočtu. Což je vidět. A když už z toho skoro vůbec není ten Wells cítiti (chybí zde citelně původní místo/země děje a mechanické tripody), tak aspoň je to parádní podívaná. Tedy hl. pro filmové fanoušky, co beznadějně propadli kouzlu 50tkových SF filmů, typu Forbidden Planet. ;-) Vsadím se, že pokud by to Pal natočil a ne jen produkoval, dopadlo by to mnohem lépe. Viz. s láskou vytvořený the Time Machine z 1960. ()

vok

Wellsova předloha je ještě syrovější a děsivější, přesto má film své poselství shodné s Wellsovým. A to varování, že jednou bychom mohli dopadnout stejně jako Marťané, bez srdce a bez Boha. /pozn.: námětem pro Wellse bylo vybití domorodého obyvatelstva Tasmanie mnohem vyspělejšími /militantně/ anglickými dobyvateli.../ ()

kaylin

Je to hodně naivní a vizuálně to moc neobstojí se Spielbergovým provedením, ale stejně si nemůžu pomoct, právě ta naivita, herecká i režisérská, se k tomu skvěle hodí. Tohle je prostě výborná ukázka padesátkového sci-fi, navíc v barvě! A ty ufoni jsou prostě krásní, stejně jako skvělé, hlavně kamerové triky. ()

easaque

nostalgické 2* V rámci doplňování komentářů k již viděným filmům se dostalo i na obě nejznámější Války světů, které vznikly na motivy knihy H.G. Wellse. Pro mě je nejzásadnější rozhlasová adaptace z roku 1938, která způsobila při premiéře mediální paniku a já jsem slyšel její českou dramatizaci z roku 1996. Filmy o invazi mimozemšťanů mě moc nezaujaly – původní film z roku 1953 mě přišel omšelý a bez té správné sci-fi atmosféry, i když asi ve své době působil lépe. Proto jsem se těšil na novou Spielbergerovu verzi s Tomem Cruisem, která přináší zejména bombastické efekty. Tady se vlastně nedrží původního příběhu a jde tu o sentimentální jízdu za záchranou členů jeho rodiny. Ale ani tohle zpracování se mi pod kůži nevrylo a nemám chuť si ho znovu připomenout. Oběma nechám dvě hvězdičky bez znamínek a raděj si znovu pustím povídku, kde je dost místa pro představivost. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]  ()

tom88

Zaujímavá vec v tej dobe. Spielbergov vysokorozpočtový remake je samozrejme už iná káva podobne, ako King Kong z tridsiatehotretieho roku a Jacksonov King Kong. Pochopiteľne pôsobí v tejto dobe Vojna svetov dosť smiešne, od hereckých výkonov po filmárske, technologické vymoženosti. Určite som rád, že som mohol vidieť aj takúto vec, z ktorej sa inšpiroval sám Steven spielberg. Tento film je bohužiaľ veľmi dotknutý časom a ťažko hodnotiť, ale dávam priemer. 60% ()

Mr.Bulanek

Hudba a efekty super. Ale zbytek nic moc. Kdyby hlavní postava umřela tak by mi to vůbec nevadilo. Z filmu jsem necítil žádné emoce. ()

Pavlínka9

Z pohledu diváka z 50. či ještě 60. let 20.století bych to určitě hodnotila jako obrovské WAUUUUU!!! Protože něco tak zajímavého a poutavého člověka prostě musí ohromit :) :) Z pohledu člověka, který žije v 21.století a okolo něj se nacházejí samé technické vymoženosti a každý den se zdokonalují, je to spíš hodně velký pohled zpět, jelikož v současnosti existuje vymoženost pod názvem "digitální technika". Film si mě přesto získal. ()

fefee

Prekvapujúco dobre pôsobiaca sci-fi z 50tich rokov. Nedá sa to hodnotiť z pohľadu dneška ale efekty, hudba a spracovanie boli na tú dobu výborné. S kŕčovitým herectvom a záživnosťou celkového príbehu to však zamávalo a strácalo na kvalite dobrého hodnotenia. ()

Smileface

Skvělá podávaná,skvělé triky na svou dobu.Jde sice o postarší snímek,ale to vůbec neubírá na jeho atraktivnosti a napětí.Řek bych taky že jistý moderní americký snímek s obrovskými tržbami mnoho nápadů okopíroval právě z Války Světů. ()

vitekpe

Docela slusne sci-fi zpracovani znameho pribehu. Prestoze trosku moc kulisoidni a trosku moc konverzacni, stoji minimalne za jednu projekci. Slabsi prumer. 3- ()

Han22

Neskutečnej nářez, který velice rád nadhodnotím i když to možná na pět hvězdiček není. Ale čert vem pro tentokrát scénář, příběh nebo postavy. Mimozemšťani zkrátka přilétají nakopat lidstvu prdel a když po nudnějším začátku rozmetají za pomocí laserů menší jednotku armády zbystřil jsem. Tady se nehraje na žádného neviditleného emzáka a papundeklové kulisy, efekty a posléze i akce jsou skutečně skvělé a stejně skvělý je marný boj lidí. Od počátečních armádních manévrů, marných pokusů se zbraněmi včetně atomových, paniky a rabování ve městech až po závěrečný brutální masakr kdy létající talíře devastují L.A. a lidi už jen odevzdaně sedí v kostele, modlí se a čekají na smrt. Jediné co bych vytknul je opravdu slabý vzhled mimozemšťanů, ale ti naštěstí nejsou moc vidět. Vyústění je logické a nepřekvapí nikoho kdo viděl novou verzi, nebo četl Wellse, nicméně v tomhle filmu jsem už opravdu happyend nečekal. Jedno z mála starých sci-fi, co mě fakt strhlo a zaslouženě sci-fi roku 1953. ()

Zagros

Na tomto snímku mě nejvíce překvapila krátká stopáž a velmi rychlý a přímý děj. Ve filmu není prakticky čas na seznámení s postavami a jejich vývoj, což překvapivě není na škodu a film funguje i bez toho. Prakticky od začátku se něco děje, na nějaké stupňování napětí se také nehraje. První kontakt s mimozemšťany vám hned na začátku ukáže, jak se celá věc má a od té doby to jede jak na drátkách. Díky tomu není ani čas na zbytečně mnoho stereotypů, což je opět spíše plus. Od podobného filmu z roku 1953 pravděpodobně nebudete očekávat žádné dech beroucí efekty (z pohledu dnešního diváka), přesto efekty nijak výrazně nezestárly a úplně pro smích rozhodně nejsou. V kontextu doby (nedlouho po druhé světové válce a v počátcích studené války) navíc snímek rezonuje mnohem více, dnes už si podobnou náladu, naštěstí, umíme vybavit jen stěží. ()

Adramelech

Film z doby, kdy lidé ještě nebyli zvyklí na invaze mimozemšťanů. Dnes už by sotva někdo tloukl lopatou do kosmické lodi ve snaze zjistit, co to je, sakra, za divný meteorit. Škoda, že se Marťané nepřemisťovali pomocí kráčejících trojnožek, jak to popisuje H. G. Wells; bylo by to stylovější. Jenomže od roku 1898, kdy Wells napsal román Válka světů, dopravní prostředky ufonů ztalířovitěly, takže to filmoví tvůrci zohlednili. Ale i tak jsou milovníci retra dostatečně odškodněni dobovým koloritem počátku padesátých let: ženy v archaických šatech se starodávnými účesy, gentlemani s klobouky na hlavách, automobily ladných tvarů vyrobené z poctivého plechu. Materiálu byl dostatek, benzín byl za čtvrťák, nikdo neotravoval s nějakou uhlíkovou stopou a jinými nesmysly, svět rozdělený na dva tábory setrvával a jakési rovnováze, globalizace v nedohlednu, to byly, panečku, časy... ()

Spectre

Sympatické klasické Béčko. Narozdiel od Dňa nezávislosti ale neznechutí, ale veľmi príjemne pobaví. V dobe vzniku bol dopad na diváka zrejme trochu iného charakteru. Keby to bolo trochu lepšie zrežírované a zahraté, tak by to mohlo byť za 5, takto s nadsadením dávam 4*. ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky