22. století. Umělá inteligence je integrována do všech průmyslových odvětví, Měsíc a Mars jsou kolonizovány, lidmi osídlené satelity obíhají kolem Neptunu, nejvzdálenější planety sluneční soustavy. Na Zemi se staví nová babylónská věž. Je to anténa, jejíž konec dosahuje až do vesmírného prostoru a která má sloužit k vyhledávání inteligentního mimozemského života. Tým budující tuto obří stavbu vede Roy McBride (Brad Pitt). Astronautem se stal díky svému otci (Tommy Lee Jones), jenž byl velitelem výzkumné expedice projektu Lima. I jejím úkolem bylo pátrat po vyspělém mimozemském životě a před dvaceti lety zmizela kdesi v hloubi vesmíru. Nyní je Země postižena řadou nečekaných katastrof, které zasáhnou i stavbu obří antény. Americké zpravodajské služby se domnívají, že Royův otec stále žije a ohrožení Země má původ v explozích, ke kterým dochází u planety Neptun a souvisí s projektem Lima. Roy je vyslán na vesmírnou misi vedoucí přes Měsíc a Mars až k vnějšímu okraji sluneční soustavy, aby zde otce našel. Jeho cesta však odhalí tajemství zpochybňující samou podstatu lidské existence a jejího místa ve vesmíru. (Cinemart)

Brooks

Pekná sci-fi s myšlienkou a úchvatným audiovizuálnym spracovaním, ale s pokrivkávajúcim scenárom. Ten obsahuje až príliš veľa lacným akčných odbočiek, ktoré rozprávanie nijak neobohacujú a slúžia len ako ústupok pre masy, a hlavne ukážkovo zbytočný voiceover. Zrovna toto je typ filmu, ktorý by mal nechať diváka premýšľať a nie všetko otrocky vysvetľovať. Koniec morálne veľmi pochybný (situácia s tromi astronautmi). Pitt opäť výborný. ()

Zeno

V zásadě o ničem. Atmosféra by i byla, člověk čeká jak to vygraduje a ono nic. :( pro mě velké zklamání. ()

Petike

Stotožňujem sa s Cervenakovým názorom. Trefne to vystihol. Odhliadnuc od samoúčelných akčných nápadov a viacerých nedomysleností v stvárňovaní techniky mi najviac prekáža dôvod, pre ktorý sa jedna z hlavných postáv stane až karikovane zatrpknutým mizantropom-nihilistom. Projektu diaľkového zbierania dát svedčiacich o mimozemskom živote sa nepodarí zachytiť v okolí žiadne výrazné dôkazové materiály. A preto si dotyčná postava povie, že je všetko márnosť, treba preklínať aj všetko ľudstvo, a iné somariny ? Prosím ?! Berme do úvahy prostý fakt: Vesmír je gigantický, už len naša Slnečná sústava je nesmierna a celá naša Galaxia je nepredstaviteľne obrovská. To, že s technológiou iba o pár desaťročí pokročilejšou nevieme na diaľku (astronomicky) na 100 % vypátrať život mimo Slnečnej sústavy, ešte neznamená, že teraz musíme navždy zanevrieť na hľadanie mimozemského života. Z dotyčnej postavy, ktorá prepadne tomu nihilizmu a mizantropii, má človek dojem, že je to proste hlupák alebo citovo nezrelý človek. Žiaden odborník, ktorý sa odlifroval až do izolácie niekde pri Neptúne by našiel do takéhoto výskumu s tak naivnou predstavou. Toto je najslabší článok filmu, ktorý zráža nielen jeho vedeckú a filozofickú uveriteľnosť, ale aj jeho osobno-psychologickú a citovú uveriteľnosť. A nechcem byť zlý, ale "osobnosť XY bola astronautickým hrdinom našej éry, skutočná ikona... ups, je to v skutočnosti len človek, a vie byť slaboch alebo nevyrovnaný jedinec !" lepšie zvládil aj Nolanov podobne komorný, paradoxne ešte komornejší a osobnejší Interstellar. Interstellar hovoril jasne "vážme si náš svet a seba navzájom, a nebojme sa vyraziť aj do neznáma", zatiaľ čo Gravity a Ad Astra sa chytajú módneho do seba zahľadeného cynizmu a hovoria "ľudia sú na figu, vermír je na figu, snažiť sa o viac než povrchný konformný život je na figu". Aj pre to po intelektuálnej stránke zlyhávajú tam, kde Interstellar ešte aj v slabších momentoch exceloval. Napriek tomu si myslím, že Ad Astra je stále lepší film, než Gravity, aj keď na Interstellar či Kontakt nemá, ani v osobnej rovine postáv, ani v rovine hlbšieho filozofického či odborného posolstva. //// Ďalšie zaujímavé komentáre: J*A*S*M ()

tlesk

Tohle bylo prostě velký špatný. Místo Brada Pitta tam mohl být kus dřeva (není to jeho chyba, prostě neměl co hrát). Tak mrtvou, chladnou a nezajímavou postavu jsem dlouho neviděl. Jediná hezká pasáž byla ta na osídleném Měsíci. Jinak jde o dvouhodinové čekání na naprosto stupidní pointu, které se prostě nevyplatí. Nuda, šeď a promarněný potenciál... ()

Stanix

Ale jo, příjemnej jednohubkovej roadtrip. Nejzajímavější na tom v podstatě bylo to samotné cestování. Na konci jsem nečekal kdovíjaké dechberoucí či zvratové setkání s jeblým fotrem (jak to hezky Verbal popsal), a taky se mi nic zvláštního nedostalo. Dokonce i cesta zpátky se smrskla cca do 5 minut, což je vzhledem k celkové délce poněkud nevybalancované. A tak si může alespoň Brat udělat do životopisu poznámku, že hrál už i kosmonauta. ()

Taffey

Pitt nulový, T.L.Jones nulový. To nejsou chlapi do sci-fi tohoto typu. Unylé výkony, šeď, nuda. Mám pomalé filmy rád, ale tady toto je fakt bída. Děj se mohl klidně odehrávat na Zemi a nemusel být ve vesmírných kulisách. Stejně lajtmotiv neměl se scifárnou nic společného. Obrovské zklamání. Vždyť jsem se ,na cihelnu, tolik těšil. ()

speedy7929

Vesmírny cowboy Brad Pitt, prezývaný ten ktorý všetko vyrieši (pristane s raketou, zastreli mesiacových pirátov, dostane sa na vesmírnu loď už počas štartu) a všetkých zachráni (alebo zabije). Snímok bol natočený kvalitne, vidno ako sa do toho sypali €€. Bol to prvý film po epidémií, ktorý prehrávali kiná, ale som rád za streamovacie služby. /20% ()

wege

Když jsem viděl hodnocení a četl si náznakem některé recenze, naprosto jsem to nečekal, že se mi to bude tak moc líbit. Vizuálně a atmosférou to bylo jako by povstal Kubrick a vrátil se na režisérskou židli. Bylo to krásně emocionálně silné, zlomený člověk bojuje vlastně sám se sebou ve vzdálenou vesmíru za doprovodu krásné podmanivé hudby. Sakra nechápu, co se lidem na tom nelíbilo? Co čekali? Nabušenou akční sci-fi? Takové přece sci-fi být (z principu) nemusí. Někdy je prostě lepší zkoumat vnitřní vesmír a ne ten vnější. ()

papadoce

Film o veľmi smutnom osamelom človeku. Závidel som Bradovmu astronautovi jeho bezemočnosť. Takí ľudia to majú o dosť ľahšie v každej životnej situácii. Čím som starší, tým viacej im túto vlastnosť závidím. Brad si zvykne vyberať zaujímavé role, je to rozhodne pán herec a bezemočný astronaut je preňho hračka. Zahral ho samozrejme skvele. V dalších úlohách si strihli party starí pardáli Tommy Lee Jones a Donald Sutherland. Osvedčený herecký materiál, i keď Donald už vyzeral ozaj mrtvolne. Veľmi pekná je vizuálna stránka filmu. V podstate každý záber na vesmír, či vesmírne stanice bol dokonalý. To isté platí pre zopár akčných sekvencií. Osobne mi vadila rozprávačska samomluva použitá pre hlavného hrdinu. Považujem ju v tomto prípade za pomocné kolieska ako pre deti na bicykloch, čo ale znamená, že režisér nie je schopný vyrozprávať príbeh bez dodatočného vysvetľovania. To platí pre vysvetľovanie situácií ako aj konania postáv. Lepší rejža by to dal bez toho, alebo by to aspoň výraznejšie obmedzil, veď divák je pomerne chápavý, teda väčšinou a Brad vie všetko presvedčivo zahrať. Jeho astronaut prešiel neuveriteľnou zmenou osobnosti, stal sa z neho iný lepší človek. Dá sa to aj v skutočnosti, keď človeku na niekom veľmi záleží. Ostal profesionál, stal sa ľudskejší, dal priechod emóciam. Záverom citát ako vystrihnutý z posratého života. “Tolikrát jsem to v životě podělal. Mluvil jsem, když jsem měl poslouchat. Byl jsem drsný, když jsem měl být něžný.” Tento citát tentokrát nie je o mne. ()

Joedas

Pro mě takovej ten zážitek, kterej můžu jen těžko vyčíslit v hvězdičkovym hodnocení. Záměrně jsem si nepouštěl předchozí Grayoviny, aby mě to údajný starosvětský vyprávění překvapilo, a teď se nemůžu dočkat, až Grayovy předchozí kousky dokoukám. Ten kompromis mezi blockbusterem a filozofickou sondou v meditativním tempu mě totiž přinejmenšim zajímal (a se zájmem jsem v kině na plátno už nějakej ten pátek nekoukal). V rámci tématu a motivů asi nic moc novýho a doslovnost otázek i odpovědí extrémní, na druhou stranu audiovizuál nepřekvapivě špičkovej, vyobrazení blízký budoucnosti dobývání vesmíru (komerční lety, stanice na měsíci) mrazivě realistický, atmosféra nepříjemně vtahující a všechny klady završuje výkon Brada Pitta, kterej si rok 2019 definitivně ukrad pro sebe (protože tady čuchám nominaci). Pro umocnění "prožití" filmu doporučuju IMAX. ()

Micoldee

Nejslabší space movie, jaký jsem viděla. Žádná akce, v podstatě žádný děj, žádné pořádné zakončení. Nevím moc, co měl ten psychologický rozvoj Bradovy osobnosti znamenat. Nuda v kině. Vizuálně to ale bylo docela pěkný. ()

A6tony

Co dostanete, když vsadíte samotného člověka mezi čtyři stěny uprostřed ničeho? Ponorkovou nemoc vedenou člověkem vůči sobě samému. Brad Pitt se v tomto stavu ale nachází i když je mezi těmito stěnami s dalšími lidmi, nebo dokonce i když se nacházel ještě na Zemi. Naprosto odstřižen od okolního světa, uzavřen ve své mysli sám se sebou, s jediným cílem věnovat se astronautice a svojí kariéře. Teď už se nedivím, když Pitt říkal, že pro něj Ad Astra byl ten nejnáročnější projekt. Herectví je totiž perfektní a troufnu si i říct, že nejlepší jaké jsem kdy od Pitta viděl. Skvělá režie Jamese Greye přináší jedny z nejnádhernějších záběrů svého žánru a výborné audio ještě přidává na atmosféře, která se postupně s filmem buduje. Příběh zde zastává vedlejší pozici a hlavním tahounem filmu je dříve zmiňovaná atmosféra a hlavně psychologický postup (vzestup?) hlavního charakteru. Všechno do sebe perfektně zapadá a navzájem se to podporuje, rozhodně bych se nedivil kdyby si to v únoru odneslo nějakého toho zlatého plešounka. 90% ()

PichyjePan

Raději filmy emocionálně prožívám, než na ně bezmyšlenkovitě koukám, ať už vypadají sebelíp jako v tomto případě. Bohužel tedy velké zklamání, které se řadí do průměrnosti těchto dobře vypadajících, ale celkově nefunkčních obrázkových děl. ()

Barghest

Ono to vypadá, že se James Gray pokoušel natočit nový Interstellar, ale nakonec mu z toho vylezla Gravitace. Příběh totiž působí stejně plytce. Scénář se snaží operovat s hlubokými tématy, jenže zoufale klouže po povrchu a divák se nudí. Navíc mu podráží nohy některé nesmyslné scény. K čemu je skvělý Brad Pitt a všechny ty hezké obrázky, když jsou úplně prázdné? ()

janahorova

Po skončení filmu jsem vůbec nevěděla, co si o něm myslet. Měl velmi zvláštní klidnou a zároveň tísnivou atmosféru a po skončení mě napadlo: film byl dobrý, ale nelíbil se mi. Atmosférou se velmi liší od podobných namotivovaných amerických filmů. Hlavní hrdina je depresivní, nesympatický... film ubíhá pomalu na takové klidové vlně a zdál se mi bohužel delší, než opravdu byl. Zároveň se těším, až si ho někdy pustím podruhé. V první polovině mě zaujalo hodně momentů, druhá polovina už se mi trošku táhla. Velmi mě zaujala vizuální atmosféra, světlo a stín, barevné ladění (zlatá, bílá). ()

zubrik66

Cesta do vnutra astronautovej duse je dlha az predlha, pricom aj dramaticke sceny tu divak vidi tak umelo, ze to nezachrani ani kybel popcornu. ()

farb

Krásně vypadající příslib velkých věcí, který se s přibývající stopáží mění v absolutní prázdnotu.... ()

fordhont

Nemá to dramatičnost Gravitace, ani transcendentnost Interstellaru, ani zamyšlení Arrivals, ani nadhled Marťana, ani hororovost Life, ani nápaditost Passengers a přesto je zde patrná inspirace. Bohužel celkově mi to připadá plitké. ()

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

08.02.2020

Režisér první Godzilly a nejlépe hodnoceného Star Wars filmu od akvizice studiem Disney, Rogue One: Star Wars Story, Gareth Edwards si vybral svůj příští filmový počin. Bude se jednat o novou dosud… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

12.08.2019

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

25.07.2019

Nový snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula (Tobruk, Mazaný Filip) bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, kde byl zařazen do hlavní soutěže. Film s mezinárodním… (více)