2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

klerik

Vizuálne úžasný film, ktorý za sprievodu geniálne vybratej hudby ponúka priestor na rozmýšľanie o poznaní, existencii... Posledná polhodinka ide až mimo normálného vnímania a eštie viac umocňuje pocit katarzie... A s tým porovnávaním knihy a filmu opatrne, lebo kniha vznikala spolu s filmom (a nakonoec ju ja tak vydali až po filme) a navzájom sa obe diela ovplyvňovali a Clark naschvál nechal v knihe aj niečo naviac (a dokonca neskôr vydal "Stratené svety 2001", kde sú ostatné verzie príbehu - hlavne niekoľko rôznych zakončení). A IMHO pôvodnou motiváciou pre vznik filmu bola Clarkova poviedka Sentinel... ()

dopitak

Legenda nechť si zůstane legendou, já patřím do tábora těch, co průlet hvězdnou bránou považují za "nudnou barevnou show", a nejinak je tomu s většinou ostatních záběrů. Že prvotřídní námět může překrystalizovat v dokonalý film, potvrdí stejně stará Planeta opic. Je to rouhačství, ale děj dvatisícejedničky by se vešel do patnácti minut, a byl by geniální, takhle se u toho jenom moc dobře spí. ()

Chrustyn

Jeden z těch hodně kultovních a zároveň hodně složitých snímků, ve kterých jedni uvidí neskutečnou, zdlouhavou nudu a druzí něco dosud neviděného a úžasného. Já jsem někde mezi a film jako takový obdivuji převážně kvůli jednotlivým a mnohdy nezapomenutelným scénám. ()

hammer_head odpad!

Jediným pozitivním přínosem tohohle filmu je, že mi nezabírá místo na exteráku. Elita na předních příčkách žebříčku se opět ukázala (kromě verbala). Film je bez děje, bez pointy a nebojím se říct, že nejhorší (ne jeden z nejhorších) film, jaký jsem kdy viděl. ()

SeBig

Na tu dobu, asi něco úžasnýho, civět na tříhodinovej záběr vesmíru okáčko, chápu, ale mě tahle táhlá velkolepá nuda nic neříká. Sry. ()

iamek

Nenacházím slov. Vizuální orgie. 140 minut jsem hleděl s otevřenou pusou a hltal každý další záběr. Film je sice komplikovaný a propletený, ale i tak stojí za vidění. Dodnes když slyším legendární soundtrack z Vesmírné odysee, tak mě mrazí po celém těle a ihned se mi před očima objeví kosmická loď a bílá barva. Mistrovské dílo. ()

mcb

Nezapomenutelný zážitek, jež překračuje hranice žánru zvaného scifi. Tohle je filmová úvaha o vesmíru s jedním výborným momentem vedle druhého, kterou se dosud téměř nepodařilo překonat. Nelze napsat nic jiného než - Kubrick je génius. ()

heyda

Technicky naprosto geniální film, který by zesměšnil i většinu současných sci-fi filmů, natož ho porovnávat s konkurencí v té době. Hudba je výborná a musí byt každému známá: Straussovy valčíky. S čím však může mít leckdo problém je děj. Nejdřív vidíme opičáky, jak skáčou kolem monolitu, později vidíme vesmírné lodě a chytrý počítač HAL 9000 a na konec na nás vybalí Kubrick zánik a následný vznik nového vesmíru. Já osobně nejsem fanda sci-fi ani nemám potřebu filosofovat nad nejasným dějem, takže pro mě osobně to byl především krásný audiovizuální zážitek a tím to vlastně hasne, tudíž hodnocení: 70% ()

giblma

Jsem nucena přehodnotit a uznat chybu. Je to dokonalé. Pomalé pasáže se s přibývajícími minutami stávají podstatnými, vytvářejí skoro až trans, kdy se není možno odtrhnout. Že by táhlé pasáže a prostor upozorňovaly na prázdnost bytí, s tím, že poté následuje něco víc? Mnoho otázek, ještě více odpovědí. Rozhodně to ale chce pro ujištění přečíst předlohu. Nebo se raději nechat unášet množstvím interpretací? ()

evulienka3

Po dlhšej dobe som si dala znovu repete tohto filmu a s hrôzou som zistila, že som ho tu ešte nestihla ani ohodnotiť, ale na druhej strane je to fajn pretože viem, že ani môj najčerstvejší zážitok by nič na mojom hodnotení nezmenil. Nebudem sa tu rozpisovať o filme ten treba jednoducho vidieť a zhodnotiť podľa seba a pri toľkých komentároch je to aj zbytočné, ale jedna vec mi pri včerajšom pozeraní musím povedať ešte viac zvýšila dojem z filmu. Pri sledovaní záberov na čiernočiernu tmu, ktoré sa v úvode a potom miestami vo filme objavia a trvajú nemálo sekúnd môj zážitok pozdvihol fakt, že som film pozerala na hladkom LCD televízore s nemalou uhlopriečkou a jednoducho tá tma vyzerala ako čierny, hladký monolit z filmu, našťastie (či žiaľ bohu?) netrčal zo zeme. Bol to skutočne zvláštny pocit... ()

Dr.film

Poprvé kdy mě u Kubricka přepadla absolutní nerozhodnost jak tento film vlastně ohodnotit. Razantní a těžkotonážní záležitost, která svou nekonečnou zdlouhavostí dokáže znudit nejednoho filmového nadšence, a když připočtu nejasný a prapodivný závěr začne vycházet hodně rozporuplný výsledek. Důmyslný divák si musí v hlavě srovnat, na co se vlastně koukal a brát v potaz všechna pro a proti filmu. 2001: Vesmírná odysea není jednoduchý film a pro "běžného" diváka je takřka nekoukatelný, už pro zmiňovanou zdlouhavost jež sama o sobě půl publika odradí - bohužel. Nabízí se tedy otázka, zda má vůbec cenu dávat pěti hvězdičkové hodnocení... já myslím, že určitě, už proto jak film po technické stránce předběhl dobu alespoň o dvacet let dopředu a pro ohromnou duši, kterou uvnitř sebe skrývá. ()

sharky

Mistrovsky natahovaná nuda s blkajícím červeným světýlkem v hlavní roli...Stanley Kubrick není zrovna můj oblíbený režisér...musím velmi nerad prohlásit, že u vesmírné prdy jsem se bavil víc:) ()

Pejpr

První minuty, jak vystřižené z National Geographic, dávají tušit, že se bude jednat o jedinečný film. Tato očekávání se ale postupně rozplývají. Nevim jak ostatním, ale mně rozhodně nebavilo koukat se na stavebnice Lega ve vesmíru. Záchvěvy příběhových linek jako je např. epidemie či objev na Měsíci, jsou pouze naznačeny, ale zůstávají nerozvinuty. Jediný souvislý příběh nabízí zápletka s palubním počítačem, která tvoří zhruba 20 minut celého filmu. Škoda, že Kubricka nenapadlo najmout si střihače, protože kdyby měl film o hodinu míň, nic by se tím vlastně nezměnilo. Kubrickovy závěrečné hrátky s kamerovými filtry pak působí dojmem školáka, který zkoumá, co vlastně ta kamera všechno umí. Těžko říct, jestli se Kubrick snažil o filosofičtější Planetu opic, což se mu ani náhodou nepovedlo, anebo jen dělá předskokana Star Wars (čemuž se blíží spíš). Kubricka mám rád, ale Vesmírná odysea je dlouhá, nudná a troufám si říct, že o ničem. ()

Flakotaso

Jako celek mě to napoprvé nestrhlo až tak, jak jsem čekal a doufal, ale částečně to bylo i podmínkami, v jakých jsem Odyseu viděl a mizernou kvalitou obrazu a zvuku. Snad mi i trochu vadil casting téměř neznámých a velmi nevýrazných herců, ale chápu Kubrickův záměr, herci jsou tady naprosto vedlejším prvkem a pozornost je cíleně vedena úplně jinam. Každopádně už jenom za geniální první půlhodinu, která se dokonale vymyká čemukoliv, co kdy kdo před rokem 1968 natočil, tomu musím narvat plný počet hvězd. V nejbližší době si to musím dát v BR. ()

anais

Klasická sci-fi, zaznamenávající dva základní okamžiky lidských dějin - ovládnutí nástroje a chvíli, kdy nástroj, počítač HAL, začne užívat jako nástroj své okolí. Geniální obrazová stránka je krásně sloučena s hudební složkou filmu. Ještě v denšní době film působí úžasně realisticky, hlavně so ce interiérů týče. Je zajímavé sledovat posun v diváckých hodnotách. Zatímco dřív byl tento film kinohit, i přes to, že se nejedná o žádnou akcí nabytou jízdu ale přeci jen o film, který vyžaduje trpělivost a maximální spoluúčast diváka, dnes by těžko uspěl a přiznejme si, že žije spíš ve vzpomínkách pamětníků a filmových nadšenců, než obyčejného diváka. Je to škoda, protože 2001 je jedním z vrcholů kinematografie 20.století. ()

eraserhead666

Už jsem tu několikrát psal, že Kubricka nemusím, tohle je (až na ty dvě výjimky, které se mi od něj líbí) asi nejvhodnější film, který se mu mohl strašně povést - kdyby byl kratší (ta úvodní scéna je až nesnesitelně dlouhá), kdyby v něm Kubrick tak neonanoval (psycho barevně diskotékový deep vesmír bych si možná užíval na fetu, jako svého času hippíci v kinech, ale ne za střízliva) a kdyby se snažil svou filosofickou oddyseu naplnit nějakým obsahem a nenatočil jen jakési filosoficky prázdné pozlátko. Přitom nápad a poselství to nemá špatné, stejně tak některé úseky. Viděl jsem to jednou a jsem si jistý, že už to nikdy nedám znovu. Naopak, kniha se mi velmi líbila a tu ještě párkrát určitě dám. ()

honajz

Dal bych i víc hvězd, jenže Kubrick se začal opájet ke konci filmu natolik svou výjimečností, že zapomněl na diváka. A vůbec ten celek, kdy se operu pokouší převést do obrazů - dlooouhá předehra, první jednání, druhé jednání, a stejně jako u opery není rozumět, co kdo zpívá, protože zpívané dialogy jsou pitomost, tady není rozumět, co se chce říct. ()

Roman.Ticka

Film aspiruje na hlavní ocenění Odpad, ale vzhledem k tomu, že jsem spravedlivá až na Jupiter, tak hodnotit nebudu. Ani jsem to neviděla celé, stačilo mi pár velezáběrů, abych měla polojasno. Je fakt, že pustit si tohle ad absurdum ve chvíli polosmrtelné únavy, stačí málo a jeden je odstřelen až na monolit. To je vzácný film, kde nechci být ani vtipná, ani chytrá, chci dosáhnout osvícení jen tím, že se mu příště vyhnu obloukem. Ono totiž vidět tak umělecky natahující nudu, slyšet tolik prázdných slov a na pozadí vnímat otřesnou nervydrásající muziku, může vyvolat až infarktové stavy a pocity zoufalství. Protože jsem začala mít silné tušení blížícího se záchvatu šílenství, raději jsem to vypla. Takže nevím nic a vůbec mi to nevadí. Hlavně zdraví. ()

HellFire

Doteď si vybavuji ten pocit, kdy jsem přepínal televizi a najednou vidím tmavou obrazovku a zdá se věčnost, než se na ní něco objeví nebo zazní nějaký zvuk. V ten moment mě měl Kubrick zaháčkovaného. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)