2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

iommi

Tak toto bol prvý FILM, ktorý som v živote videl. Bolo mi desať rokov, každý deň som pozeral Star Trek a raz som v programe zazrel zaujímavý názov filmu 2001: Vesmírna odysea. Hovorím si, že to môže byť celkom sranda. Krásne som sa usadil do kresla a ... a ... na viac si už nespomínam. Sedel som v tranze vyše dve hodiny, ktoré ma poznačili na celý život. A na HALa do smrti nezabudnem - mimochodom, pre mňa bude naveky predstavovať to najhoršie monštrum, aké som kedy na filmovom plátne videl. ()

lakikaki

V žiadnom prípade 2001: Vesmírnu odyseu nepozerajte ospalí, vyčerpaní alebo neskoro v noci (prvýkrát som v polovici filmu zaspal). Ak si ju však pozriete v plnej bdelosti zažijete filmové umenie v celej svojej kráse. Kubrick natočil vskutku dokonalý film, ktorý navyše ani po vyše 30 rokoch nestratil nič zo svojej pôsobivosti. Navyše aj po technickej stránke je film zvládnutý mnohonásobne lepšie ako veľa súčasných trikových filmov (mám pocit, že niektoré scény museli naozaj natočiť v nulovej gravitácii). Povinnosť pre každého, kto má rád filmy ako umenie. Ale ešte raz upozorňujem, že 2001: Vesmírna odysea vyžaduje vaše plné sústredenie, v opačnom prípade máte spánok zaručený :) ()

zette

Jsem velice rad, ze jsem tento film mel moznost videt v kine! A to hlavne z duvodu toho, ze jsem se v biografu zatim vzdy dokoukal. Doma bych to mozna nevydrzel. Ono, spousta pomalych az nehybnych zaberu sice krasne dokumentovalo monumentalnost a nekonecnost vesmiru, misty uz toho bylo ale dost. Jednoznacne nejsilnejsi z celeho filmu bylo vypnuti Halu 9000, pak obrazy z vesmiru ve spojeni Straussovy hudby. Spoustu hluchych mist a malo dialogu ci mluveneho slova mi alespon pomohlo myslet na jine veci. Myslim, ze vetsina lidi se bude behem filmu misty nudit. Posledni cast filmu ( od odpojeni pocitace ) uz je myslim hodne natahovana a az na jakousi pointu take zbytecna. Davam ctyri hvezdicky, protoze tento film je nezapomenutelny, nemyslim si vsak, ze bych ho jeste nekdy potreboval videt. Scifi zanr jde skutecne mimo me. ()

MarekT

Film mého srdce. Jsem si skálopevně jist, že za svůj život už žádný lepší neuvidím... Když jsem nejznámější zápis Stanleyho Kubricka do filmové historie viděl na sklonku roku 2008 prvně, přistupoval jsem k němu s jistým respektem. Přece jen, několik desetiletí staré dílo, délkou spíše rozsáhlé, a tak dále, však si to dovedete představit... ___ Po úvodní, tehdy pro mne rozkoukávací sekvenci však následoval přesun do vesmíru a v tu chvíli jsem byl bez přehánění hypnotizován vším, pro co je snímek obecně oceňován. A to nádhernými sceneriemi vesmíru, doplněné Straussovou hudbou původně psanou pro plavbu "na krásném modrém Dunaji" (ostatně, zde máme zase plavbu kosmickým prostorem). Čím to bylo?, říkám si zpětně - pravděpodobně zájmem o vzdálený a tajemně působící vesmír, kdy kořeny sahají do dětských let... Abych si již tehdy řekl, že ani časté návštěvy brněnské hvězdárny na Kraví hoře, či aktivní pozorování zatmění Slunce v roce 1999 nedokázaly vyvolat takové citové vzplanutí. Skoro to odpovídá slavnému citátu Andrého Bazina: o kinematografii jakožto pohledu na svět spojeného s našimi touhami - když budu citovat své mladší já: "no není to krása, když se jen díváte na prachpustý vesmír a slyšíte jen ticho?" ___ Naťukl jsem na předchozích řádcích hudební doprovod - snad nikde jako zde je samostatnou kapitolou filmu. Ať už jde o harmonii hudby a obrazu (letuška jdoucí v rytmu oněch Straussových valčíků), dále pak je zde akcentování faktu, že ve vesmíru nemáme žádný vzduch (což akčněji laděná sci-fi - se Star Wars v čele - v diváckém podvědomí značnou měrou narušily) a především narušuje obvyklou filmovou konvenci, že se ve filmu musí jen mluvit - svým způsobem, byť je to hodně o individuálním vnímání, ta hudba totiž plně nahrazuje dialogy. Navrch zdejší výběr, ať už zmíněný Strauss, Chačaturjan či Ligeti byl pro mě iniciační ve smyslu hlubšího zájmu o vážnou hudbu - do té doby jsem se jí stranil, poslouchal jsem jenom tu modernější, populární. ___ Za oněch mladých let mě snímek taktéž fascinoval především technickou stránkou - například řešením vesmírných lodí, jejich vybavení, stavů beztíže... Abych po letech více doceňoval pro změnu tu dramatickou stránku v podobě samorostlého HALa. Projekce v mezičase měly zase rozličný charakter - ta druhá, tři měsíce po té první byla potvrzením osobního nadšení, další se zase zabývaly hloubkou zobrazovaného, aby největší punc výjimečnosti mělo shlédnutí tam, kam film skutečně patří - tj. na velkém plátně (kino Art, jaro 2014)... Zároveň ač se mi mohl napoprvé příběh jevit jako triviální a vzájemně nesouvisející, tak jednotlivé segmenty, včetně mnou původně upozaďovaného úvodního, se nádherně s přibývajícím časem jak v rámci projekce, tak i s odstupem od ní dávají dohromady. ___ V kontextu kinematografie jako takové se mi zamlouvá i to odvrácení od další z filmových konvencí, že máme nějakého hlavního hrdinu (většinou hvězdného herce), zde je totiž tím hrdinou sám život, svět kolem nás, a více netřeba. Tudíž se nejedná jen o "zfilmovaný komiks", jak se nechal slyšet Andrej Tarkovskij, kterýžto se při tvorbě svého Solarisu nevyhnul srovnání s tímto dílem. V zásadě jeho slovům rozumím tak, že by při svém pověstném vyprávění obrazem nepoužil takové množství barev a filtrů, ovšem ty zde atmosféře přidávají, než aby mi přišla kupříkladu samoúčelná. Prostě, a jednoduše - nejen jedna z mnoha filmových zkušeností, ale i unikátní inspirativní prostor pro směřování a utřídění vlastních myšlenek. Jakési Jiříkovo vidění z prvního seznámení dávno odvál čas, ale nikdy jsem i přes specifické tempo a zmíněnou ne zrovna nejkratší stopáž necítil pocit nudy či nezájmu, a to i v konkrétněji stavěných pasážích. 100% () (méně) (více)

Pajky3

Zdlouhavé, nudné, nicneříkající. To jsou první tři slova, která mě napadnou po dokoukání tohoto skvostu. Ale proč to má sakra takové hodnocení jako to má? Jen já jsem to nepochopil? Jen mě to neoslovilo? Velice pochybuju o tom, že bych si to dal znova abych si poupravil názor. Veřim, že na svou dobu to bylo revoluční dílo. Bohužel já žiju v jiné době a tak mi nezbývá než fandit Homerovi aby si poradil "HALem" v jedné ze scén v Simpsonech, které jsou tímto filmem poznamenány. ()

Gaaron

Poprvé jsem viděl hluboko v noci v televizi, přibližně v 17ti, a své znudění a nepochopení jsem si proto ospravedlňoval okolnostmi, přesto trvalo 6 let, než jsem dal Odysee další šanci (na plátně při klubovém promítání). S určitou dávkou sebezapření zvedám hodnocení na maximum, ale film pořád patří mezi ty, které "mi nemusely sednout, ale oceňuji jejich objektivní význam", jak píšu na profilu. Mytický začátek i existenciální konec jsou excelentní, "filozoficko-akční" jádro filmu mi ale lehce uniká. Jistě se na něj podívám v životě ještě několikrát, ale nejsem si jist, jestli se to někdy obejde bez alespoň pár mikrospánků. ()

pakobylka

Fascinující filmová symfonie s dokonalou kompozicí. Lhostejný chlad nekonečného vesmírného prostoru v ostrém kontrastu s křehkými, snadno zranitelnými tělesnými schránkami pošetilých bytostí, které se s vírou ve vlastní techniku a ve vlastní schopnosti odvážily na jeho výsostné území ... Neboť údělem člověka vždycky bylo objevovat nové světy - v doslovném i přeneseném slova smyslu - a posouvat hranice svých možností. Není to příběh, který bych si zamilovala - na to je příliš odosobněný, ale musím složit hlubokou poklonu Stanleymu Kubrickovi, který dokázal vytěžit absolutní maximum z těch výrazových prostředků, které měl k dispozici, a už v roce 1968 (!!!) vytvořil nestárnoucí, nadčasovou odyseu pro všechny, kteří se chtějí nechat okouzlit nepoznanými hlubinami vesmíru a nepotřebují k tomu dynamické akční sekvence a jasně definované závěry. ()

Martrix

Jsem trochu rebel, takže jsem do dnešního dne nečetl Babičku, Robinsona Crusoe, neviděl ET mimozemšťana, ani Kmotra. Vesmírná odysea byla na tom seznamu taky. Čekal jsem až příjde TA chvíle. Sakra, to je zklamání! Hluboce lituji každého, pro koho byl tento film prvním setkáním s žánrem sci-fi. Kdyby se to stalo mě, nejspíš bych si dal hodně dlouhou pauzu. Naštěstí jsem předtím přečetl stovky vynikajících knich(včetně všeho od Clarka) a viděl desítky vynikajících filmů, takže je můj vztah ke sci-fi dost pevný na to abych ustál, že patřím mezi nemnoho těch, pro které je 2001: Vesmírná odysea filmová břečka. Obsahově se o původní povídku jen otřela a posloužila Kubrickovi jen k exibici obrazu a zvuku. Nic z toho nedávalo smysl a ani dávat nemělo. Jediná dobrá pasáž byla ta, kde se zcvokl HAL. Nicméně ano...navzdory podprůměrnosti obsahu, se tento film stal díky formě a lidem, kterým chybí jejich vlastní fantazie, podivným kultem. Nevěřím, že se Clarkovi, který psal hard sci-fi, měl technické a pragmatické uvažování, líbil Kubrickův hřmotný koloč. Nakonec sám prý prohlásil: "Domnívám se, že 2001 je z 90 % odrazem fantazie Stanleyho Kubricka, asi 5 % geniality lidí ze zvláštních efektů a snad 5 procenty jsem přispěl já" . Mě prostě Kubrickova fantazie nesedí. Už nikdy ten film nechci vidět a doufám, že touto "art" cestou už žádný filmař nepůjde. ()

Juto

Majstrovské dielo, z ktorého sa vám stále krúti hlava od úžasu. Sledovanie tohto filmu si vyžaduje dve vlastnosti, ktoré bohužiaľ chýbajú všetkým, okrem tých najvyspelejších a najsofistikovanejších divákov: trpezlivosť a ochota uvažovať o význame toho, čo sa odohráva na obrazovke. 10/10 ()

Ripper

Jelikož nejsem fanouškem žánru Sci-Fi, tak tentokrát jsem byl velmi mile překvapen.Někteří se možná unudí k smrti, ale v mém případě tomu bylo právě naopak, film si mě získal svou fantastickou atmosférou a vizuálními efekty. Možná zbytečně dlouhá úvodní scéna s opicemi, ale to je jediná záporná věc kterou můžu tomuto snímku vytknout.Pomalé tempo, skvělá kamera, výborné efekty, mrazivý závěr a k tomu skvělá Straussova hudba.Na rok 68 něco úžasného, ale není se vlastně čemu divit, vždyť to natočil Stanley! ()

messiah

Famózní dílko. Ani nevím jak to popsat. Dovedete si představit, že by třeba Star Wars braly v potaz fyzikální zákony? Mám na mysli šíření (respektive nešíření) zvuku ve vakuu. To by z těch slavných vesmírných bitev se světelnými vzučícími střelami a mohutnými explozemi bitevních lodí moc nezůstalo, pokud by se odehrávali v tichosti. U 2001: Space Odyssey je ticho obrovským emoce vyvolávajícím plusem. Také jsem nezažil film, ve kterém by kosmonaut uzavřený do skafandru slyšel syčení vzduchu a vlastní dech...přitom je to silný zážitek když se vžijete do role kosmonauta, který kolem sebe (svého skafandru) má širý vesmír - nekonečno a jediný zvuk který vnímá je ten, který dokáže vydávat sám uvnitř skafandru. Vně absolutní ticho...trochu depresivní. Důvěryhodnost a realističnost je pouze zlomečkem jedinečnosti tohoto monumentálního díla. 2001: Space Odyssey nemá obdoby a Kubrick si tím u mě nejen smáznul mínus za zprzněné Osvícení. Smekám a jdu si přehrávat v hlavě některé okamžiky a přemýšlet...mám o čem. 100% POKRAČUJI: Tak jsem přečetl i Clarkovu knihu a nedat už prve pět hvězdiček, nebo kdybych mohl udělit šest, hnedka jednu přidám. A to zejména kvůli geniálnímu zfilmování nezfilmovatelného závěru díla. Ono se to podařilo, Clarke i Kubrick stvořili geniální kultovní sci-fi nad které není! Jsem unešen...jsem unešen do závratných výšin, až k Jupiteru (film), nebo až k Saturnu (kniha)...vlastně ještě mnohem dál, v záhadném dokonalém černém monolitu, není cesty zpět, jsem lapen, zcela jsem propadl kultu...a čím víc o něm přemýšlím, tím menší je šance že se kdy vymaním z úchvatných chapadel tohoto skvostu. Doporučuji film i knihu a zcela jedinečně je tentokrát jedno v jakém pořadí. ()

blitzer

Vesmírná odysea není podle mě nic jiného než brilantní nuda. Za úspěch považuju, že jsem během neuvěřitelně se táhnoucí dvou a půl hodiny usnul jenom jednou. Kromě nechutně dlouhých záběrů vesmíru mi nejvíc vadila tří minutová tma na začátku a ještě zhruba uprostřed filmu. Něco takového považuju za pohrdání divákovým časem a potažmo divákem samotným. 2* dávám za část s HALem, protože ta jediná měla nějakej smysluplnej děj a taky se mi líbily hrátky kameramana s prostorem lodi. ()

mortak

Vizuálně úchvatný a geniální Kubrickův úvod do filosofie mysli. A. C. Clarke zapracoval do své povídky (a) vznik vědomí z vnější příčiny (vždyť něco tak vznešeného jako lidská mysl nemůže jen tak halabala vzniknout z hmoty - moderní doba zavrhla boha a nahradila ho E.T.); (b) počítač, výtvor to lidské inteligence, může nabýt vědomí z vnitřní příčiny; (c) vědomí nutně přináší strach z nebytí, ohrožení a boj proti nepříteli (jiný kmen; ten, kdo mě může vypnout). Kubrick však syžet povídky využil pro obrazovou filosofickou úvahu - život je pohyb, člověk opouští rodinu a dům a vydává se objevovat nové kontinenty a posléze i vesmír. Vzdálenost přináší odcizení a touhu po domově. A člověk ve vesmíru se chová stejně jako na Zemi - byrokracie, utajování před jinými...To vše doplňte hudebním a obrazovým vyjádřením pythagorejské harmonie sfér a dostanete jeden z nejkrásnějších a nejúchvatnějších filmů - dokonalé spojení obrazu, hudby a myšlenky. ()

WolfR

Vesmírná odysea je jedno z nejlepších sci-fi, to mohu říct bez váhání. Atmosféra totální samoty vás naprosto sejme a HAL je skoro nejděsivější záporák v dějinách filmu. To jsou velké přednosti 2001, ale hlavně tu jde o hluboký příběh a záměr celého díla, který si užijí jen silné mozky. Na svou dobu přelomové a nadčasové dílo, 5 hvězd! ()

Šimpy

Když jsem se na tento film díval poprvé, po pár minutách jsem nevydržel a zřejmě usnul, nebo film vypnul. Zdál se mi neskutečně rozvláčný, nudný a zdlouhavý. Po několika letech jsem se odhodlal k opětovnému shlédnutí. Pokusil jsem se naladit na temporytmus filmu a přišel jsem mu na chuť, ačkoliv některé pasáže jsou skutečně až moc dlouhé. Přesto jsou některé scény velmi napínavé, hudba padnoucí, atmosféra propracovaná a když se člověk odprostí od současné trendu zkratkovitých filmů klipového formátu, může se naladit na podobnou vlnu. Na rok vzniku velmi slušné efekty a nejvíce se mi líbila použitá technologie kosmických plavidel....forma kruhu a koule...jako dokonalý základ všeho a pro pohyb vesmírem a vytváření umělé gravitace pomocí odstředivosti dokonalé...a pak samozřejmě přesah významu samotného kruhu do struktury vyprávění filmu a jeho význam pro obsah a formu samotného filmu. Závěrečnou scénu jsem pochopil podle svého (složitě bych popisoval vlastní myšlenky nedokonalou řečí pozemšťana), aspoň tedy několi slov....kruh, počátek i konec všeho, přerod od jednoduchého organismu ke složitější formě, a návrat na samý počátek v nové podobě... Knihu jsem zatím nečetl, ale chystám se k tomu, třeba potvrdí moji hypotézu a třeba se mýlím, ale já se přece nikdy nemýlím, že? ()

fars

Prehistoricka filmova perla, kterou jsem poprve videl az v roce 2014 v kine. Ono driv jsem moc moznosti videt takovy film v kine ani nemel, a dobre jsem udelal ze jsem si pockal. Jednak proto, ze pri srovnani s dnesnimi filmy je fakt krasne videt nadcasovost, kterou Odysea ma, jednak i proto, ze doma v tv bych to dost mozna vzdal :-) Co se konce tyce, bez dodatecneho vykladu bych to nejspis moc dobre nepochopil (v podstate jsem se ztratil jakmile Dave vletel do toho halucinogeniho sporice obrazovky), ale ono to tady zas tak moc nevadi. Uz jen to jak to vypada, vazna hudba pri proplouvani vesmirem, hratky s perspektivou a celkove vypiplanost dela z toho filmu vazne bombu. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)