Yellowstone

(TV seriál)
Drama / Western
USA, (2018–2021), 30 h 17 min (Minutáž: 37–93 min)

Kevin Costner, Kelly Reilly, Dave Annable, Kelsey Asbille, Wes Bentley, Gil Birmingham, Ian Bohen, Luke Grimes, Cole Hauser, Jill Hennessy, (více)

Série(4) / Epizody(39)

Yellowstone sleduje rodinu Dutton, ktorá ovláda najväčší ranč v Spojených štátoch pod neustálymi útokmi jeho susedov - stavebných developerov, Indiánskej rezervácie a Amerického Národného Parku. Yellowstone je intenzívna štúdia násilného sveta, ďaleko od očí a záujmu médií, kde nie je otrávená pitná voda a nevyriešené vraždy ničím novým. Yellowstone je to najlepšie a najhoršie z Ameriky, videné očami rodiny, ktorá predstavuje oboje. (Real Tom Hardy)

Trailer 1

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

„Budeš mi chýbať.“ – Nie. Budú ti chýbať časy, keď som bol mladý.“ Pozerať Yellowstone je ako piť drahý, exkluzívny alkohol. Je to skrátka, či sa to niekomu páči alebo nie, čiastočne aj vec istej formy prestíže. Yellowstone bol zjavne drahý. Výprava, lesy, pastviny, mestá, ohromujúce dreveno-kamenné sídla týčiace sa pod ohromujúcimi vrchmi. Povedané Johnom Hammondom, na ničom sme nešetrili. Kasting je mimoriadne silný. Je strašne ťažké vybrať niekoho, kto je kvázi najlepší. Najviac diváckej pozornosti sa síce zrejme sústredí (logicky) na majestátneho Kevina Costnera, ale obecne je herecké obsadenie skvelé; mne sa páčil lojálny Cole Hauser (ktorý je tu taký zmenený, že som v ňom ani po dvoch sériách nespoznal lovca ľudí Johnsa z Čiernočiernej tmy), alebo diabolský Neal McDonough. Keď sa tento seriál rozbehne a ponúkne v nejakej scéne akciu, napätie či triler, je to bohovská jazda, na čom má akiste koní podiel i to, že sme si na postavy zvykli, sú psychologicky veľmi detailne prepracované a tak sme si ich obľúbili a sme zvedaví, ako to s nimi dopadne. Problém je, že Yellowstone je v prvom rade rodinná dráma a akcia s trilerovými vsuvkami tvorí bohužiaľ len vedľajšiu koľaj, takže kým sa k týmto drsným scénam prelúskate, trvá to často aj niekoľko dielov (!). Ono to ale vzhľadom na spomínané prepracované postavy (a zaujímavé vzťahy medzi nimi) vlastne ani príliš nevadí. Každopádne, na 2. sérii bolo vidno, že scenáre vznikali rýchlo a pod tlakom, takže na mnohé motívy načaté v prvej sérii je v druhej zabudnuté, prípadne do stratena šumia celé postavy, ktoré vyzerali dôležito a zrazu majú skôr väčšie cameá. Tretia sezóna je najnudnejšia, ale zas po adrenalínovej druhej to možno aj práveže mnohým bude vyhovovať; dlho je najväčším problémom postáv 3. sezóny vlk samotár, ktorý ich stále sleduje pri sexe (fakt). Postupne sa to rozbehne, ale občas už to ide cez čiaru (Beth ma začala skôr otravovať, než baviť, k tomu divný Jamie...). Mnohé nápady super (lov na sériového vraha), ale nie je ich toľko, aby som 3. sérii mohol dať 4*. S prižmúrenými očami to na tie 4* ale je. ()

sheen

První dvě série jsem sjel jak nic, hlavně druhou sérii jsem zhtnul jak malinu :) První série je takový mírný, pozvolný ale velmi příjemný rozjezd a seznámení s bandou okolo Costnera, který je v těchto rolích klasicky naprosto famózní, celkově casting je fakt špica. Druhá série je teda nefalšovaná gangsterka, ta překonala všechna má očekávání, pecka. Tak třetí série pokračuje tam kde dvojka skončila, supr a ten konec, máme se na co těšit v s4, nemůžu se dočkat! ()

Real Tom Hardy

"40 TOURS IN AFGHANISTAN AND I GOT TO DEAL WITH THIS SHIT IN FUCKING MONTANA." ------------- Fantastická seriálová záležitosť, ktorá sa nesie v duchu všetkého, čo od Sheridana môžeme očakávať - prítomnosť drsnej atmosféry, náležite zvolené prostredia, silná hudba, špičková akcia, chladné postavy, svojský štýl rozprávania príbehov a ich s ničím sa nemaznajúca nátura. Yellowstone je presne ako jeho božská American Frontier Trilógia, len roztiahnutá na 8 hodín. Nie je ale úplne bez chýb. Aj napriek všetkým chválam musím uznať, že seriál sa nesie naozaj v pozvoľnom tempe, má pomalý drajv, chýba mu kontinuálna intenzita, frekventovanosť akčných situácií a ich dopad je zväčša veľmi slabý. Prekvapivo sa ale na druhú sériu teším oveľa viac, ako na druhú sériu Tin Star a/alebo Mr. Mercedes, a to už je čo povedať. ()

POMO

Nebýt rodinné návštěvý která miluje Costnera, jako neseriálovec bych se k tomu nedostal. Což by byla škoda. Nejde o western v pravém smyslu slova, pouze se to odehráva na současném ranči, kde se jezdí na koních a všichni nosí klobouky. Kvalitní scenáristika nakopne hned výživným Pilotem s namotávajícně otevřeným koncem, a následné epizody se pak dělí na ty, kde se řeší politika a velkopodnikatelské machinace (u mě za ***) a ty, kde se řeší lidi z ranču - proč jsou jací jsou a proč mají mezi sebou vztahy jaké mají (u mě za ****). Každá postava je výborně obsazená, napsaná i zahraná, a svým charakterem zapadá do nejednoduché kolektivní konstelace, čelící jedné tragické ráně osudu za druhou. A ta ústřední melodie - no paráda. On i hudební motiv z Eastwoodových Unforgiven, kterým začíná 6. epizoda první série, zde má svoje místo. Yellowstone je cokoliv, jen ne romanťárna z hezké přírody s Costnerem. Vraždí se tady, šuká, krade, podvádí. Všechno, po čem divák touží. ()

DaViD´82

I don’t regret one sin I’ve committed. Neo-westernový Dallas se stále echt charismatickým Costnerem v "underwoodovské" roli oportunistické svin... Ehm, "kmotra" Duttonovic klanu v Montaně, kde dle nich platí "moje půda, moje pravidla a i pokud to není moje půda, tak stále platí má pravidla, ať se to sousedům/státu nelíbí sebevíc". Je to ten typ amorální zásadové postavy, která ve jménu vlastních zájmů neváhá jít přes mrtvoly; obrazně i doslovně. Čili to hned od počátku zapadá do linie seriálů typu House of Cards, Boss, Succession, Billions apod. Jenže ty se vesměs soustřeďují na vysokou politiku či podnikání ve velkoměstech nikoli na velkostatkáře z prérií a jejich půtky s rezervací, naplaveninami, moderní dobou a dobytkem. Že Sheridan rozhárané málomluvné postavy odkojené drsnou krajinou umí (platí pak dvojnásob o zdejším nosném duu John Dutton/Thomas Rainwater), o tom asi stěží kdo pochybuje, stejně jakože umí vytvořit tenzi vycházející z jednání chybujících postav. Všichni dobře hrají, má to sympaticky pomalé (nezaměňovat s nudné) tempo a tak je problém pouze v tom, že jsou zde dvě stěžejní linie (politické vrážení si kudel do zad se sousedy, městskou radou, policií, rezervací, no prostě všemi a osobní rovina "jaké to je žít a podnikat v drsné krajině") striktně odděleny dle linií/epizod a že se to snaží sledovat možná až příliš postav v příliš liniích. A bohužel platí, že ne všichni z režisérů plně pochopili, jak stěžejní a zásadní roli tu plní krajina a příroda Montany plná nekonečných dálav zvlněných pastvin a zasněžených hor na horizontu. Někteří chápou, že jde o jeden z hlavních charakterů celého seriálu, a umí to i náležitě p(r)odat. Jiným však jako by to unikalo. Výsledkem je seriál s ohromným potenciálem; zvlášť pokud si tvůrci uvědomí, že se musí jednat o jeden soudržný celek a nikoli slepec skvostných dílčích elementů. | S1: 3/5 | ()

• V epizodě si zahrál roli obchodníka s koňmi samotný tvůrce, scenárista a režisér Taylor Sheridan. (Punisher)