Reklama

Reklama

Yellowstone

(seriál)
Trailer
Drama / Western
USA, (2018–2023), 45 h 19 min (Minutáž: 37–93 min)

Hrají:

Kevin Costner, Kelly Reilly, Dave Annable, Kelsey Asbille, Wes Bentley, Gil Birmingham, Ian Bohen, Luke Grimes, Cole Hauser, Jill Hennessy (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(53)

Kevin Costner hraje Johna Duttona, hlavu montanské rančerské rodiny a majitele největšího ranče v USA. Duttonovi chrání svůj ranč a styl života před indiánskou rezervací a developery. Potýkají se se zdravotními problémy a rodinnými tajemstvími a jejich budoucnost ohrožují politické ambice a spojenectví. (Paramount Network)

Videa (5)

Trailer

Recenze (85)

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Budeš mi chýbať.“ – Nie. Budú ti chýbať časy, keď som bol mladý.“ Pozerať Yellowstone je ako piť drahý, exkluzívny alkohol. Je to vec prestíže. Pritom z drahého 52%-ného sa opijete rovnako, ako z lacného 52%-ného. Yellowstone bol zjavne drahý. Výprava, lesy, pastviny, mestá, ohromujúce dreveno-kamenné sídla týčiace sa pod ohromujúcimi vrchmi. Povedané Johnom Hammondom z Jurského parku, na ničom sme nešetrili. Zo silného kastingu je ťažké vybrať si favorita. Najviac pozornosti sa sústredí na majestátneho Costnera, ale celkovo je obsadenie skvelé; mne sa páčil najmä lojálny Cole Hauser (ktorý je tu taký zmenený, že som v ňom ani po dvoch sériách nespoznal lovca ľudí z Čiernočiernej tmy). Keď sa seriál rozbehne a ponúkne akciu, napätie a triler, je to bohovská jazda. Na tom má koní podiel i to, že sme si na postavy zvykli, sú psychologicky detailne prepracované a tak sme si ich obľúbili a sme zvedaví, ako to dopadne. Problém je, že Yellowstone je v prvom rade rodinná dráma a akcia s trilerovými vsuvkami tvorí vedľajšiu koľaj. Kým sa k drsným momentom prelúskate, trvá to často aj niekoľko dielov. Naopak, na posedávanie na verandách a pozorovanie okolitej nádhernej prírody sa čas nájde vždy. Zaujímavé na Yellowstone je, že si tzv. pamätá. To, čo sa stalo v prvej sérii sa možno v druhej nerieši, ale prekvapivo sa to začne riešiť v štvrtej. Je to zaujímavé a realistické, ostatne aj v živote to nejeden raz tak býva, že na vás zo skrine vyskočia staré kostry, na ktoré ste dávno zabudli, ale ony nezabudli na vás. Najtrilerovejšia je asi druhá séria. Tretia je najnudnejšia, ale po adrenalínovej druhej to mnohým bude vyhovovať (dlho je najväčším problémom postáv 3. sezóny vlk samotár, ktorý ich neustále sleduje pri sexe). Najvyladenejšia je štvrtá séria; dokonca do takej miery, že sa vďaka nej jednou z najlepších postáv stáva Jimmy, ktorý bol predtým tri série trpený. ()

castor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hodnotit všechny (zatím čtyři) série je poměrně snadné, protože víceméně pořád platí, že přes množství postav (mezi kterými tvůrci místy zmateně skáčou) všem a všemu vládne neústupný rančer John Dutton (charismatický Kevin Costner), který odráží plány ambiciózních developerů i původních indiánských obyvatel. Alfou a omegou seriálu jsou postavy (vesměs hodně zkažené postavy), děj je až na druhém místě. První série byla spíš o snaze udržet tuhle rodinu pohromadě (prachbídné vztahy mezi Johnovou nekompromisní dcerou Beth a synem Jamiem, ukňouraným právníkem, kdy někde uprostřed stojí další syn, loajální veterán Kayce). Ve druhé bojuje zejména s bratry z kasina, kdy jsem ovšem čekal podstatně větší divočinu. Třetí série se linula v duchu ohrožení v podobě letiště, lyžařských střediscích a hotelích. Skončila výtečným koordinovaným útokem na celou rodinu, tudíž čtvrtá série nemohla začít jinak: vendetou a zjišťováním, kdo za tím vším stojí. Jinak se nese v duchu vedlejších postav: tam napětí mezi honáky, tam kovbojská linie jiného, tam zjevení se biologického otce jednoho z Johnových synů, tam aktivistka Piper Perabo, která rovněž nestrhne. Ovšem nic nejde na dřeň, ono se toho kolikrát vlastně ani moc nestane. Občas přijde takové zvláštní dějové zaseknutí, kdy právě potíže s tempem a rozvíjení dalších vedlejších zápletek výsledný dojem rozmělňují. V průběhu sérií mi vadily i motivace „nahoru, dolů“ v případě živelné Beth. Když je nicméně třeba přitlačit, Taylor Sheridan, který k nám opakovaně vysílá drsné chlapácké projekty, nezklame. Sága se navíc může pochlubit opravdu skvělou atmosférou. To platí takřka od začátku. A fajn herci. Costner vsadil na úsporná gesta, charisma z něj čiší, radost sledovat. Uťápnutý Wes Bentley je přesný (slizký i slabošský), k tomu smyslná a jízlivá mrcha Kelly Reilly či málomluvný bourák Cole Hauser, který po letech dostal pořádnou roli. 80% ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

I don’t regret one sin I’ve committed. Neo-westernový Dallas se stále echt charismatickým Costnerem v "underwoodovské" roli oportunistické svin... Ehm, "kmotra" Duttonovic klanu v Montaně, kde dle nich platí "moje půda, moje pravidla a i pokud to není moje půda, tak stále platí má pravidla, ať se to sousedům/státu nelíbí sebevíc". Je to ten typ amorální zásadové postavy, která ve jménu vlastních zájmů neváhá jít přes mrtvoly; obrazně i doslovně. Čili to hned od počátku zapadá do linie seriálů typu House of Cards, Boss, Succession, Billions apod. Jenže ty se vesměs soustřeďují na vysokou politiku či podnikání ve velkoměstech nikoli na velkostatkáře z prérií a jejich půtky s rezervací, naplaveninami, moderní dobou a dobytkem. Že Sheridan rozhárané málomluvné postavy odkojené drsnou krajinou umí (platí pak dvojnásob o zdejším nosném duu John Dutton/Thomas Rainwater), o tom asi stěží kdo pochybuje, stejně jakože umí vytvořit tenzi vycházející z jednání chybujících postav. Všichni dobře hrají, má to sympaticky pomalé (nezaměňovat s nudné) tempo a tak je problém pouze v tom, že jsou zde dvě stěžejní linie (politické vrážení si kudel do zad se sousedy, městskou radou, policií, rezervací, no prostě všemi a osobní rovina "jaké to je žít a podnikat v drsné krajině") striktně odděleny dle linií/epizod a že se to snaží sledovat možná až příliš postav v příliš liniích. A bohužel platí, že ne všichni z režisérů plně pochopili, jak stěžejní a zásadní roli tu plní krajina a příroda Montany plná nekonečných dálav zvlněných pastvin a zasněžených hor na horizontu. Někteří chápou, že jde o jeden z hlavních charakterů celého seriálu, a umí to i náležitě p(r)odat. Jiným však jako by to unikalo. Výsledkem je seriál s ohromným potenciálem; zvlášť pokud si tvůrci uvědomí, že se musí jednat o jeden soudržný celek a nikoli slepec skvostných dílčích elementů. | S1: 3/5 | S2: 3/5 | ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Sjel jsem všech 39 dílů během týdne (plus ty co právě běží) a verdikt dopadl dle očekávání: výtečná americana série, nejlepší od Sons of Anarchy. Obří ranč ve státě Montana je zlatá volba a vyloženě prostředí pro T. Sheridana. Pravý opak než ta dnešní připosraná "hollywoodská" Amerika :) Druhou velkou devizou jsou herci+postavy, prakticky každý baví a vzbudí sympatie, docela dlouho mi přišlo, že je to tu samý sráč a záporák (což mám rád). Kevin Costner rovná se dokonalý boss charisma, ale rozhodně to není jenom jeho one man show. Kelly Reilly je od teď legenda, tak osobitou ženskou postavu jsem dlouho neviděl. První řada byla drsná a plná mizérie, což se postupně mění, přibývá koňařských "cowboy life promo" scén a romantiky (nevytýkám). I díky tomu je ústřední motiv udržet si půdu za každou cenu (přes super nabídky, mrtvoly, angažmá v politice) stoprocentně předsvědčivý. Časy se mění, ale "I am the opposite of progress" – na pozadí máš ten dojímavý smutný sentiment, že tohle je ta Amerika, co už delší dobu pomalu a nenávratně mizí... No není to neprůstřelný bez chyb a slabších míst, ale těžko najdeš lepší současný western, vřelý doporučení. S01 80% S02 80% S03 75% S04 90% <3 ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Nebýt rodinné návštěvý která miluje Costnera, jako neseriálovec bych se k tomu nedostal. Což by byla škoda. Nejde o western v pravém smyslu slova, pouze se to odehráva na současném ranči, kde se jezdí na koních a všichni nosí klobouky. Kvalitní scenáristika nakopne hned výživným Pilotem s namotávajícně otevřeným koncem, a následné epizody se pak dělí na ty, kde se řeší politika a velkopodnikatelské machinace (u mě za ***) a ty, kde se řeší lidi z ranču - proč jsou jací jsou a proč mají mezi sebou vztahy jaké mají (u mě za ****). Každá postava je výborně obsazená, napsaná i zahraná, a svým charakterem zapadá do nejednoduché kolektivní konstelace, čelící jedné tragické ráně osudu za druhou. A ta ústřední melodie - no paráda. On i hudební motiv z Eastwoodových Unforgiven, kterým začíná 6. epizoda první série, zde má svoje místo. Yellowstone je cokoliv, jen ne romanťárna z hezké přírody s Costnerem. Vraždí se tady, šuká, krade, podvádí. Všechno, po čem divák touží. ()

Galerie (315)

Zajímavosti (6)

  • Srub, v němž žije rodina Duttonů, a stejně tak stáje a stodoly s ikonickým písmenem „Y“, se ve skutečnosti nachází na Chief Joseph Ranch, nedaleko města Darby v Montaně. (Fezco)
  • V epizodě si zahrál roli obchodníka s koňmi samotný tvůrce, scenárista a režisér Taylor Sheridan. (Fezco)

Související novinky

Nový seriál Taylora Sheridana nabírá posily

Nový seriál Taylora Sheridana nabírá posily

14.01.2023

Scenárista, režisér a producent Taylor Sheridan (Wind River) se nezastaví ani v letošním roce. Po nedávné premiéře páté řady Yellowstone a také prequelu 1923 (obojí má nyní několikatýdenní pauzu) a…

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Rod draka? Obi-Wan Kenobi? Nebo snad Pán prstenů? Kdepak. O největší americkou televizní premiéru letošního roku se nakonec postaral Kevin Costner a seriál Yellowstone scenáristy a showrunnera…

1923 dostane i druhou sérii

1923 dostane i druhou sérii

26.10.2022

Taylor Sheridan (Wind River, Sicario) si před pár lety řekl, že J. J. Abramsovi ukradne nálepku největší workoholik v současném Hollywoodu. Jeho seriálová expanze na Paramount+ začala nenápadně, dnes…

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

V Česku je dnes možné předplatit si desítky streamovacích služeb, prorazit na poměrně saturovaném trhu se ale pokusí další. A může mít dobrou šanci na úspěch. Jde totiž o SkyShowtime, výsledek…

Reklama

Reklama