Yellowstone

USA, (2018–2023), 45 h 19 min (Minutáž: 37–93 min)

Kevin Costner, Kelly Reilly, Dave Annable, Kelsey Asbille, Wes Bentley, Gil Birmingham, Ian Bohen, Luke Grimes, Cole Hauser, Jill Hennessy, Danny Huston (více)

Série(5) / Epizody(53)

Původní dramatický seriál zachycuje rodinu Duttonových v čele s Johnem Duttonem (Kevin Costner), která ovládá největší dobytčí ranč ve Spojených státech. Uprostřed měnících se aliancí, nevyřešených vražd, starých ran a těžce získávaného respektu je ranč v neustálém konfliktu se svými sousedy – rozrůstajícím se městem, indiánskou rezervací a prvním americkým národním parkem. (Paramount Network)

Recenze uživatele castor k tomuto seriálu (52)

V pondělí nepřátelé (2019) (S02E09)

Aneb Kevin Costner už toho má plné zuby, ale jednoduše má pořád zodpovědnost vůči rodině a musí ochránit rodinný podnik a jeho budoucnost. Tak Jimmyho linie přeci jenom dohru má (mrtvice vyvolaná úrazem), honáci se postarají. Ovšem v době, kdy na ranč přijede nezvaný host a sebere to, na čem Johnovi momentálně nejvíc záleží. Holt tady je „každý“ krok vykoupený značnou měrou fyzických i psychických sil. Beth v obchodě s módou válí! ()

Hříchy otců (2019) (S02E10)

Každé rozhodnutí nese své následky, v postavách toho moc dobrého není, protože neustále odkrývají své pokřivené charaktery. Dan měl čekat tři maskované hošany. Jak bratři Beckovi hrozili, tak poměrně snadno vyklidili pole. Čekal jsem teda podstatně větší divočinu. Pár věcí se nicméně fajn uzavřelo, a to i bez zbytečného patosu (třeba v případě Ripa). Fajn pozvánka na třetí sérii. ()

Season 3 (2020) (S03)

Mnohé kroky jsou vykoupené značnou měrou fyzických i psychických sil. Je tu nicméně třetí série a na ranči mají novou (ženskou) posilu, bylo by fajn, kdyby promluvila do dalšího děje, ne jako většina bezejmenných honáků. Jenže právě s vedlejšími postavami je to pořád dokola, nevyužitý je i třeba nový protivník rančerské rodiny Josh Holloway. Blíží se další ohrožení v podobě letiště o několika terminálech, lyžařských střediscích a hotelích. Veřejné zájmy, pracovní místa. Miliardové daňové příjmy pro oblast. A na stole je astronomická nabídka. Za něco, co pro Kevina Costnera znamená celý život. Ambice natáhnout příběh rančerů na víc sezón tvůrcům v lecčems podráží nohy. Z hlediska hlavní příběhové linky se toho totiž vlastně moc nestane. A mnohé scény bych čekal silnější a intenzivnější, i když se na to pořád hezky dívá. Vrkání Ripa s Beth už se naopak trochu zajídá. Finální koordinovaný útok silný. ()

You’re the Indian Now (2020) (S03E01)

Do třetice stejný dojem: zase úvodní díl série, který úplně nepohltil. Zase je to vlažnější rozjezd, ale přesto je to takový fajn večer s přáteli, no, přáteli, vždyť to znáte. Pěkné (někteří) svině to jsou. John po událostech z konce předchozí série rezignuje na pozici komisaře, navrhne nicméně svého nástupce. Tate se zbavuje nočních můr a Beth objevila ty své: dalšího nepřítele rančerské rodiny. ()

Freight Trains and Monsters (2020) (S03E02)

Na ranči potřebují novou (ženskou) posilu, bylo by fajn, kdyby promluvila do dalšího děje, ne jako většina bezejmenných honáků. Jamieho nový podřízený se krapet odváže a chce potrestat duo darebáků. Beth zažívá svou romanci. Josh Holloway zatím nevyužitý, ostatně jako řada dalších vedlejších postav. Jednoduše je to poněkud roztahanější a zatím je toho prostě málo. ()

An Acceptable Surrender (2020) (S03E03)

Letiště o několika terminálech, lyžařská střediska, hotely a park, který mají navštívit až čtyři miliony lidí ročně. Stavět se má na pěti hektarech. A pro oblast má jít o miliardové daňové příjmy („Pokrok má svou cenu!“). Taková čísla a hlavně umístění plánů Johna a jeho rodinu rozhodně nepotěší. Každopádně Jamie první výzvu zvládnul, Jimmy se na první rande naopak asi hned nepodívá. Po scenáristické stránce už tvůrci zažili lepší chvilky. Ambice natáhnout příběh rančerů na víc sezón jim v lecčems podráží nohy. ()

Zpátky do Kalifornie (2020) (S03E04)

Dosud nemastné, neslané. Mnohé scény bych čekal silnější a intenzivnější. Ano, město může posloužit s rozvojem Montany, ale zároveň kvůli němu ztratí to, co ji činí Montanou. Vrkání Ripa s Beth už se trochu zajídá. A pak banda motorkářů poškodí louku a plot. To hošani neměli dělat. Díky závěru se zase dostáváme do „plných“. ()

Cowboys and Dreamers (2020) (S03E05)

Dospívající Beth má problém a požádá Jamieho o pomoc. A letitý svár je, zdá se, na světě. Právě Jamie bude ctít ústavu Spojených států a Montany, další profesní veletoč je dokonán. Nový post má i Kayce, který nahradil Jamieho a před ním svého otce. Zdá se, že nový problém náčelníka Rainwatera a Johna Duttona se sám od sebe nevyřeší. Mají vliv, mají peníze, ale nemají zrovna moc času. A to může být jediný nepřítel korporace. ()

All for Nothing (2020) (S03E06)

Drsný moderní western, který se v posledních dílech nikam příliš neposouvá. Ekonomická evoluce se blíží k ranči a na stole je astronomická nabídka. Za něco, co pro Jamieho otce znamená celý život. Jinak právě Jamie si znovu vyslechne pár jízlivých vět od Beth, jakým kusem odpadu vlastně je. Pokolikáté už? A opravdu se nedá jejich vztah někam „posunout“? Jak je to v jejím případě s rčením káže vodu a pije víno. Honáci si povyrazí s jízdou na bizonech, jedna šťavnatá mladá blondýna by si ráda zajezdila na stárnoucím kovboji Lloydovi. Jako vážně? Vážně není (obecně) kde brát? ()

Výprask (2020) (S03E07)

Pořád se na to hezky kouká, ale z hlediska hlavní příběhové linky se toho vlastně moc nestane. Jamie na personálním oddělení zjistí nemilou novinku. V závěru dostane proslov o tom, jak si (nezvykle v přítomnosti Jamieho rozněžněný) John zasloužil to, co si zasloužil. Vrkání Ripa s Beth už se skutečně trochu zajídá. Naposledy dostala svolení, tak s tím vyrukuje na svého milého. Motáme se motáme. Celá třetí série nenabízí mnoho, dějově se to příliš neposouvá, mnohé se lacině natahuje, některé charaktery se začaly chovat nelogicky. ()

I Killed a Man Today (2020) (S03E08)

„Když už mi lezeš do rodiny, mohl bys být, prosím, aspoň jediný, který se se mnou baví?“ Letiště, lyžařské středisko, hotely. Market Equities bude tlačit na vládu, aby půdu vyvlastnila. Veřejné zájmy, pracovní místa. Ranč má sice peníze na rok, na dva, co potom? Jenže táta! Monica udělá odvážný krok, dva z honáků zase dostanou lekci od dua potížistů. Čímž si sami zadělají na pořádný průšvih. Zase jednou fajn díl, který potěší hutnou atmosférou. ()

Meaner Than Evil (2020) (S03E09)

„Pověsím si tvůj diplom nad můj hajzl v domě pro hosty!“ Snažili se je udupat koňmi, to neměli dělat. Ostatní chtěli pomstu, mají ji mít, ale bude je to něco stát. A Walker měl před časem opustit stát. Nestalo se. Jamie začíná řešit svou minulost. Zatím jsme rozkopli dveře tak napůl, po scenáristické stránce už tvůrci zažili lepší chvilky. A Josh Holloway je zoufale nevyužitý, ostatně jako řada dalších vedlejších postav. Celá třetí série nenabízí mnoho, dějově se to příliš neposouvalo, mnohé se lacině natahovalo, některé charaktery se začaly chovat nelogicky. ()

The World Is Purple (2020) (S03E10)

Jamie se snaží zjistit, kam patří. A na Kayceho tlačí, aby mířil do vyšších sfér. Ranči hrozí vyvlastnění a zaplacení jen zlomku jeho skutečné hodnoty. Jenže co když bude mít letiště stojící vedle řeky vliv na napájení nejstaršího národního parku a co když bude základem táhlého soudního sporu? Finální koordinovaný útok silný. Velmi otevřený konec nicméně nesedne každému. ()

Season 4 (2021) (S04)

„Co zabíjí tvého otce?“ – „21. století!“ U předchozích sérií jsem zmiňoval vlažnější rozjezd, což se v případě té čtvrté rozhodně říct nedá. Tvůrci nechali řádně rozkopnuté dveře a koordinovaný útok na rančerskou rodinu pokračuje, a zatímco jízlivá dračice Kelly Reilly potřebuje cigáro, její otec má v těle několik děr. A nebude to jediná ztráta. Start opravdu skvělý. Jakmile ale od rodiny odstrčený Jamie kupuje ranč s pozemky a Kacey musí myslet na Monicu a syna, začneme se zase trochu opakovat a nepěkně točit v kruhu. Jimmyho kovbojská linie mě nebavila, aktivistka Piper Perabo také úplně nestrhla, s napětím mezi honáky (tentokrát nejvíc mezi Lloydem a Walkerem) je to nahoru dolů a spolehlivý Will Patton si odehraje své a zmizí. Když se přitlačí na pilu, je to fajn. I když jak kdy, protože zákony prostě pro tuhle rodinu neplatí. Ale opravdu: kam se třeba posouvá takový Kayce? Loajální veterán, který upřednostní rodinu a v jednom dílu ho chce ulovit jedna buchta. To je celé. Jamieho tvůrci trochu uklidili na druhou kolej, jeho vrtkavý charakter a nedostatečná rodinná loajalita se nikam nevyvíjí. Na Ripa, na kterého je spoleh, je pořád spoleh… mám pokračovat? Prostě pořád platí, že děj by se v případě sérií dal bez větších obtíží vměstnat zhruba do sedmi epizod. ()

Half the Money (2021) (S04E01)

„Co zabíjí tvého otce?“ – „21. století!“ U předchozích sériích jsem zmiňoval/možná vyčítal vlažnější rozjezd, což se v případě té čtvrté rozhodně říct nedá. Tvůrci nechali řádně rozkopnuté dveře a koordinovaný útok na rančerskou rodinu pokračuje, a zatímco jízlivá dračice Kelly Reilly potřebuje cigáro, její otec má v těle několik děr. A nebude to jediná ztráta. Ve třetí sérii zoufale nevyužitý Josh Holloway měl pro tentokrát alespoň solidní dojezd. Skvělý start. Snad se nebudeme u jednotlivých charakterů (zase) motat v kruzích. Výstup Beth u umírajícího otce, který to přepískl s heroinem, je skvělý. A nejen ten. ()

Phantom Pain (2021) (S04E02)

„Martini je vermut a ten se pije s přáteli. Já nemám ráda vermut a toto nejsou moji přátelé.“ Otřískaný vztah Ripa a Beth projde další „zkouškou“, respektive se v jejich životě objeví někdo, kdo nápadně připomíná Ripa coby malého ztraceného chlapce. A (od rodiny odstrčený) Jamie kupuje ranč s pozemky. V otvíráku série řádně rozkopnuté dveře jsou ty tam, uvidíme ale, co série nakonec nabídne a jakým směrem se bude boj rančerské rodiny ubírat. Hlavně doufám, že nebude přibývat zbytečných postav, ale spíš se bude lépe pracovat s těmi současnými. ()

All I See Is You (2021) (S04E03)

John Dutton má zřejmě to nejhorší za sebou, a tak může znovu spřádat plány proti těm, kteří jemu a jeho rodině na konci třetí série ublížili. Kayce naučí problémového souseda, jak být dobrým sousedem. Samozřejmě zase po svém, protože nějaký závazný právní předpis tady nehraje roli. Zákony prostě pro tuhle rodinu neplatí. Jimmyho osud je zpečetěný, otázkou je, zda to diváka zajímá, protože chtě nechtě platí jen za dalšího z množství honáků, který, kdyby jej srazil zítra náklaďák, divákovi chybět nebude. ()

Winning or Learning (2021) (S04E04)

„Beth je pořád u jeho boku, a jediné místo, které s tou mrchou budu sdílet, je soudní síň nebo u její zasrané smrtelné postele. Kvůli ní mě nenávidí!“ Jamie je zase v centru dění, Wes Bentley ho hraje správně ukňouraně, navíc synek už zřejmě nechce být rodinným poserou. Právě na rodinu musí myslet Kayce, protože se Monica a syn Tate stále nevzpamatovali z koordinovaného útoku (nejen) na ranč. Nadále platí, že by neškodilo děj trochu urychlit a přitlačit na gradaci. Ale to bych se furt opakoval, protože takhle to Sheridan prostě uchopil. ()

Under a Blanket of Red (2021) (S04E05)

Samotu nejde smýt, uvědomuje si John Dutton poté, co farmu opustil Kayce s rodinou. Lloyd si má rovněž leccos uvědomit a Jamie se potká s mužem, který měl za úkol postarat se o jeho rodinu. U Beth je to buď tak, že ji milujete, nebo nenávidíte. Já to mám tak, že už to tvůrci s její postavou krapet přehánějí, nicméně božská Kelly Reilly stejně pořád baví. „Jestli dnes večer udeří do Země meteorit, budu to já a švábi, co budou vládnout zkurvenému zítřku!“ Nadále platí, že by neškodilo děj trochu urychlit a přitlačit na gradaci. ()

I Want to Be Him (2021) (S04E06)

Upřímně si nemyslím, že by se rozjelo nějak moc linií, respektive ano, ale poutavých je jich pramálo. Protože se už opakujeme nebo točíme v kruhu. A tenhle díl je toho jasným důkazem. Jimmyho kovbojská linie mě nebaví. Piper Perabo se snad nestane jen další nezajímavou vedlejší postavou. Will Patton už odkryl všechny své karty. Rvačka mezi Lloydem a Walkerem, která musela přijít, se krapet nevyvedla. Ono mít den předtím nůž zabodnutý těšně nad plící... Ale no tak. Ano, do překrásné montanské přírody bych vyrazil hned, za mizerný dějový spád už by si ale tvůrci zasloužili zatahat. ()

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

20.09.2023

Ještě začátkem roku platil Yellowstone za jeden z nejsledovanějších a díky péči scenáristy Taylora Sheridana (Sicario, Wind River) taky nejstabilnějších seriálů v Americe. Jenže s tím, jak… (více)

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení