poster

Pán velkoměsta

 • USA

  Prince of the City

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1981, 167 min

 • Chrustyn
  ***

  Oproti předchozímu "Serpicovi", který zpracovával totožné téma, daleko rozsáhlejší a velkolepější (Serpico byl více o soukromém souboji proti korupci). Bohužel také daleko zdlouhavější a Treat Williams nemá Pacinovo charisma. Přesto poutavé zpracování souboje poctivého poldy proti zkorumpovaným kolegům.(12.9.2014)

 • xaver
  **

  Velmi zajímavý a svým způsobem i nadčasový snímek, který vlastně poukazuje na to, že nad zločinem nelze vyhrát. Pokud někdo, kdo poukáže na zločin a jeho pachatele je považován za práskače, tak to je konec boje se zločinem. Pokud chtěl autor poukázat na toto, tak by to bylo za pět hvězdiček. Ale jinak je to depresivní a odzbrojující. Prostě pokud zjistíš, že někdo je zločinec, tak drž hubu a krok, nebo se smiř, že budeš práskáč a ten zločinec nakonec bude všem sympatictější, než poctivý "práskač"(1.7.2012)

 • Martin741
  ***

  A mne osobne sa Serpico videlo viacej, bol to vlastne sukromny boj jednotlivca s korupciou.Ono film vyzera dobre na prvy pohlad - newyorski policajti pracuju v skrytosti, mozu si dovolit viac nez bezni kolegovia, nerusene sa pohybuju po newyorskom podsveti. No ale skoda toho pomaleho tempa, dalej mi dost vadil prekombinovany dej a rozporuplne postavy hercov. Znamejsi mi bol len Lance Henriksen, inac bieda, ani som hercov nepoznal a v strede vladla priserna nuda a len vatovo plane plky. S podsvetim a mafiou je boj tazky - su lepsie majetkovo a financne zabezpeceni, maju vyssie prijmy, no a statni policajti maju casto aj zaostalejsie technologie a tak organizovany zlocim je vzdy krok pred nimi : 55 %(3.7.2019)

 • Troniq
  ****

  Do detailu propracovaná podívaná, uzamčená mezi stěny špinavýho sedmdesátkovýho Brooklynu. Zasadit syrovou korupční kriminálku do ulic New Yorku je ostatně vždycky sázka na jistotu. Treat Williams je pěkně pod tlakem a práská víc než původně chce, v neustálém doprovodu ochranky a totálně pod palcem "nadlidí" z vysoký soudní sféry. Až mi z toho bylo chvílema úzko. Tenhle film tlačí na pilu tam, kde už nebyl v Serpicovi prostor. A jde mu to hodně dobře.(28.7.2019)

 • DaViD´82
  ****

  Prostřední část Lumetovy volné trilogie (Serpico, toto a Q & A) o boji s policejní korupcí; tentokrát volně na motivy kariéry Roberta Leuciho známého to zkorumpovaného poldy a informátora, který svého času potopil celé oddělení newyorkských narkotik a na stará kolena udělal kariéru jako autor solidních drsných kriminálek i jako odborný poradce u filmů. Filmová verze "jeho" osudů je díky tomu nikam nespěchající detailní a realistický pohled na drama "zrádce svých nejbližších". Jakkoli to začne jako stylová špinavá kriminálka, tak tato linie se (až příliš) záhy z logických důvodů opustí, stane se z toho osobní drama a v závěru pak procedurálka o léta trvající byrokratické mašinérii v pozadí usvědčování a výslechů. Byť tedy k tomu, jak je celý dějový oblouk vystavěn, lze mít oprávněné námitky, tak nelze popřít, že to funguje a to přímo skvěle. Má to ovšem jiný zásadní problém; a to sice Treata Williamse v hlavní roli. On je vhodný do určitého typu rolí, ale komplexní role kdysi macha, co měl na háku celé čtvrti a který zvládal hrát "brácha na mě, já na bráchu" s mafií, feťáky, dealery, šlapkami, kolegy, nadřízenými apod. a nyní vnitřně rozervané sebelítostivé krysy, kterou pohrdají všichni od nejbližších po bývalé i aktuální kolegy, mafie a především on sám, tak taková role mezi ně nepatří. Což bije do očí o to více, že všichni ostatní ve filmu jsou naprosto výteční. Korunu tomu pak nasazuje fakt, že mu scénář co deset minut předhazuje neskonale vděčnou "oscarovou" scénu, kdy se má v amoku "alpacinovsky" sesypat a moralisticky seřvat všechny kolem. A tam pak herecky selhává na celé čáře. Ne snad že by byl vyloženě trapný či snad směšný, ale mít v té roli někoho, kdo by se v tak vděčné roli nenechal zastínit všemi ostatními na place, to potřebovalo jako království krále Já Prvního sůl. Ovšem na skutečnosti, že jde o prvotřídně natočený fascinující pohled na odvrácenou tvář boje s drogami, to nic nemění.(9.9.2017)

 • - Jde o skutečný příběh detektiva Roberta Leuciho natočený podle stejnojmenné knihy Roberta Daleyho z roku 1978. (Terva)

 • - Treat Williams strávil měsíc na policejní stanici, aby se mohl ve filmu lépe vžít do své role. (Terva)

 • - Scénář měl 240 stránek a byl napsán za třicet dní. (Terva)