Hrabě Monte Cristo

• Česko Hrabě Monte Christo (více)
Francie / Německo / Itálie, 1998, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Josée Dayan

Předloha:

Alexandre Dumas st. (kniha)

Scénář:

Didier Decoin

Kamera:

Willy Stassen

Hudba:

Bruno Coulais

Gérard Depardieu, Ornella Muti, Jean Rochefort, Pierre Arditi, Stanislas Merhar, Julie Depardieu, Florence Darel, Michel Aumont, Hélène Vincent (více)

Epizody(4)

S velkými ambicemi sáhli znovu francouzští tvůrci po slavném románu Alexandra Dumase "Hrabě Monte Christo". Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese - jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky... Producenti, scenárista Didier Decoin a režisérka Josée Dayanová vsadili na jistotu - nejen co se předlohy týče, ale i co do hereckého obsazení. V titulních rolích Edmonda Dantese a Mercedes uvidíme Gérarda Depardieua a Ornellu Mutiovou a jejich děti coby mladé snoubence Guillauma Depardieua a dceru Mutiové - Naike Rivelliovou. Jean Rochefort, Pierre Arditi, Michel Aumont, Jean-Claude Brialy a Christopher Thompson patří k francouzské herecké elitě. A jak se zdá, tvůrci vsadili správně. Nová filmová verze Hraběte Monte Christa slaví úspěchy po celé Evropě. Některé příběhy jsou zkrátka nesmrtelné, a tak máme potřebu je znovu a znovu vyprávět. (oficiální text distributora)

Inozuka

Jako dítě jsem určitě viděl nějakou lepší, i když ne tak podrobnou verzi Dumasova románu. Zde, i přes řadu opravdu skvělých momentů, se nemůžu ubránit dojmu, že občas tvůrci sklouzli k lehké parodičnosti. Byly to jen chvilkové záchvěvy, ale přesto by se to u tak velkolepého projektu stávat nemělo. A až trestuhodně zkratkovitá a bezemoční mi přišla část s vězením. Zde bych snad použil i slovo odfláknutá ... Depardieu samozřejmě nezklamal, stejně jako mnoho dalších pardálů francouzského filmu. Dost překvapily Julie Depardieu a Florence Darel, které podle mého názoru dost válcovaly Ornellu Muti v uvěřitelnosti postav. Ve finále spokojenost, i když mohlo být lepší ... ()

CGP

Jeden z nejlepších televizních filmů, jaký jsem kdy viděl, ne-li nejlepší vůbec. Herecké obsazení je vynikající (ačkoli bych nikdy neřekl, že Edmont Dantes bude mít po osmnácti letech strádání v pevnosti If 120 kilo :-)), výborná je i výprava, což je na televizní film opravdu nezvyklé (srovnejme např. s televizní adaptací Hugových Bídníků!). Třešničkou na dortu je nezapomenutelná hudba. Ta Dá Ta Dá Ta Dá Ta Dá Ta Dá Ta Dá Ta Dá Ta Dá Dá Dá Dá Dááá...Škoda jen, že následující Bídníci, nastáli ani za, no však vy víte... ()

Albyx

Pomsta je nejlepsi za studena... Protoze toto zpracovani klade duraz na mou oblibenou cast predlohy a snazi se drzet celkem verne (co to jde) davam 5*. ()

PaRi

Tahle adaptace Dumasova románu nemá chybu. Paní režisérko, děkuji! Hluboce smekám klobouk. Jste jedna z mála, která si při natočení klasiky nemyslí, že je lepší, než autor předlohy a pokorně se k ní chová. ()

Belsazar

Prasárna nejtěžšího kalibru. Naprosto žádný respekt k předloze. Joséé Dayan Dumasova "Hraběte de Monte Cristo" buď vůbec nečetl, nebo je to absolutní hlupák (nebo kombinace obojího). V originálu je celkem zřetelně poukazováno na humanistický charakter hraběte, stejně tak na inteligenci hraběte a jeho všeobecný rozhled. V této zrůdnosti je z hraběte udělán pomstychtivý hloupý debil. Opravdový hrabě nedělá věci ve svůj prospěch, hrabě jedná v souladu s Prozřetelností, kdežto hrabě-Depardieu je idiot od pohledu. / Tu jedinou hvězdu dávám jen a pouze za to, že vím, že tento filmový odpad dovedl některé k přečtení originálu. ()

maeb

I když mi v paměti stále zůstává představa "fešáckého" hraběte MC (ať už je to Marais nebo Chamberlain), což mi Gérard Depardieu trochu narušuje:-) Přesto musím uznat, že toto zpracování je skutečně perfektní a Gérard to zahrál brilantně. ()

xxlch

Kolikátý že todle je pokus o filmverzi knižní předlohy?Každá má něco do sebe a v každé se dá najít něco jak v + tak v -.Myslím, že pokud vznikne takto obsáhlý miniseriál,měl by se držet více předlohy.Prostoru si vyhradil zatím nejvíce ze všech adaptací.Škoda že ji nevyužil. ()

LukKon

Po zhliadnutí Gróf Monte Cristo (1975) a Gróf Monte Cristo (2002) som si myslel, že to konečne príde - Gróf Monte Cristo, ktorý si zaslúži plný počet, ale podstatné vynechanie väznice mi priam zakazuje dať plný počet. Zistil som ale, že na takéto rozsiahle dielo, čo do obsahu (kde je každá maličkosť podstatná) je 120 minút žalostne málo a dokonca aj týchto 382 minút bolo pre mňa málo. Tento počin mi však dal jasne najavo, čo by si také majstrovské dielo (cháp román od Dumasa), akým nepochybne Gróf Monte Cristo je, zaslúžilo. A to, produkciu HBO (po úspechoch s "Bandou bratov" a "Rímom"), veľkolepú výpravu a minimálne 20 x 50 minút dopodrobna rozpracovaného príbehu, pri ktorom by fanúšikovia knižnej predlohy chrochtali blahom a "neznalci" by konečne pochopili o čom ten legendárny Gróf je. ()

Pavel_Pan

Dynamicky promyšlená kamera: doostřování, vertikální pohyby, sladění emocí pohybu, textu a hudby. Vypadá to, že si oko a mozek filmu vysvětlovali a malovali jednotlivá okénka dlouho dopředu. Ale něco mně na této verzi vadilo. Určitě to nebyli herci. Nevím, jakoby ten film nevěděl kam patří. Žánrově. ()

subic

Depardieu si zahrál hraběte de Monte-Cristo, aby o 2 roky později v podstatě se stejným natočil Bídníky. Po letech je pak trochu složitější si vzpomenout, kdo vlastně hrál kde a koho, oboje tak nějak splývá dohromady. ()

0verseer

Tak akosi sa mi nechce veriť, že ľudia pochvaľujúci si tento nazvyme to seriál niekedy chytili knihu do ruky. Tú totiž zaraďujem medzi to najlepšie, čo sa beletrie týka, preto tvorcom nemôžem odpustiť dve veci. Po prvé Depardieu, ktorý nehrá rozhodne zle, ale absolútne nezodpovedá ako Monte Cristo mojim predstavám a zrejme ani Dumasovým, ktorý Edmonda opísal úplne inak ako nám je v tejto adaptácii prezentovaný. A po druhé až prílišná voľnosť, predsalen pri takejto stopáži by nemalo byť problémom vernejšie spracovanie predlohy. Tak trocha sklamanie... ()

ostravak30

Knihu Alexandra Dumase jsem nečetl, takže nemůžu soudit, nakolik je přesná a drží se jí. Z komentářů níže vyplývá, že docela dost, což by vysvětlovalo, proč na to jiným stačil film a Josée Dayan udělal z Hrabě Monte Christa čtyři filmové díly. O dva roky později stejný režisér a stejný scénárista pracovali na Bídnících opět s Gérardem Depardieum. A za dva další roky Didier Decoin dělal Napoleona. Je vidět, že historické filmy ve Francii táhnou. Ale za mě právě toto dílo je nejpropracovanější. Edmond Dantes zde používá rozličných kostýmů, své pomsty táhne důmyslně a umí si na vyvrcholení počkat. U těchto produkcí pak bývá kvalitní výprava a kostýmy standardem, o dobrých hercích a tedy hereckých výkonech nemluvě. ()

Dass

Mimoradne presvedcivy Depardieu, pomerne podrobne zpracovani a nebyt toho konce bylo by o hvezdicku vice. ()

kneekal

škoda jen toho zpackaného konce.. mohlo být krásných 5, protože tahle se série se opravdu povedla... obzvláště tetička travička byla úžasná... ()

Lighter

Velice dobré zpracování propracované knihy. Vadil mi tam snad jen ten konec, kdy se vrátí k Mercedes, to mi tam nějak nezapadá. Taky mi přišlo zvláštní, že když se Dantes dostane z pevnosti If je třikrát tlustší než před zatčením. Po přečtení knihy mi tam navíc Depardieu typově vůbec nezapadal. Nejlepší zpracování je pro mě z roku 1980 s Weberem v hl. roli. ()

Danulinda

Už jen za to, že režisér obsadil do hlavní role zavalitého Obelixe Depardieu, který má vypadat při pobytu ve vězení hubeně a sešle, je na hodnocení "odpad", protože to už rovnou mohli zvolit našeho Jirku Růžičku a vyšlo by to nastejno - velmi legračně. Budu však shovívavý a díky celkem solidnímu scénáři volím hodnocení mírně poprůměrný - děj je zbytečně roztažený a místý nudí, avšak proti současným filmům či seriálům je to stále koukatelné. Nejkvalitnější variantě s Chamberlainem, ale i průměrné s Jeanem Marais to však konkurovat nemůže. ()

Claire.TJ

Zrovna jsem dopsala slině negativní komentář k zpracování z roku 2002, tudíž si jdu spravit chuť. Hned ze začátku je třeba říct, že kniha o tisíci stranách a o difficulty levelu 99 nelze natočit se vším všudy a přesně. Když ji chcete zpracovat do čtyř stominutových dílů, zkrouhnout a upravit to prostě musíte. A jestli se to někomu povedlo tak, aby z toho Alexander nerotoval v hrobě, tak právě Francouzům a právě tady. Depardieu jako Edmond Dantes tady JE chytrý, důmyslný, a hlavně opravdu naštvaný chlap; Mercedes tady opravdu JE pekelně krásná; Fernand, Danglar a Villefort tady jsou zmije, co se do úspěšného života prohoupali nepoctivě a na úkor poctivého Edmonda. Co na tom, že některé postavy v knize nejsou, jiné jsou v knize a nejdou v seriálu, že Bertuccio má zde důležitější postavení než v předloze. Klidně budu kacíř a řeknu, že Bertuccia tam mohl dát už Dumas víc! Seriálu nechybí akce, napětí, důmyslnost Dumasovi známá, skvělí herci (herecky Monte Cristo a Bertuccio, roli pěkného chlapa zastává obstojně mladý Morell), krutopřísně nádherná hudba... Frr, rozvášnila jsem se, abych si spravila psaním chuť po tom divném paskvilu od Raynoldse, ale pomohlo to. Brzo se na Monte Crista kouknu určitě znova, protože ani naposté mě to nezačně nudit! ()