Pan Tau (TV seriál)

Rodinný / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1971–1978, 16 h 52 min (Minutáž: 29–36 min)

Předloha:

Ota Hofman (kniha)

Otto Šimánek, Josef Aleš, Františka Alešová, Jana Alešová, Marta Alešová, Karel Augusta, Josef Bek, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Josef Beyvl, Josef Bláha, Mahulena Bočanová, Jiřina Bohdalová, Robert Boreš, Ella Bouřilová, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Josef Brozman, Jiří Bruder, Gustav Bubník, Otto Budín, Slávka Budínová, Štěpán Bulejko, Jan Cmíral st., Stanislava Coufalová, Jaroslav Čejka, Martina Červená, Vítězslav Černý, Hana Čížková, Zdena Dančíková, Zdeněk Dítě, Eduard Dubský, Radka Dulíková, Milena Dvorská, Josef Dvořák, Karel Effa, Karel Engel, Věra Ferbasová, Josef Fiala, Marta Fialová, Jiří Fictum, Erich Fichtner, Josef Filip, František Filipovský, Vlastimil Fišar, Stanislav Fišer, Zuzana Fišerová-Svátková, Dana Francová, Nelly Gaierová, Ivo Gübel, Karel Hábl, Zdena Hadrbolcová, Stanislav Hájek, František Hanus, Jiří Hartman, Vlastimil Hašek, Hana Hátleová, Jiří Hein, Ivana Herglotzová, Zdeněk Hess, Václav Hladík, Jana Hlaváčová, Josef Hlinomaz, Vladimír Hlavatý, Zdeněk Hodr, Michal Hofbauer, Karel Höger, Miroslav Homola, Vladimír Horka, Vladimír Hrabánek, Martin Hradilek, Vladimír Hrubý, Jiří Hrzán, František Husák, Jiří Chmelař, Antonín Jedlička, Eugen Jegorov, Dagmar Jelínková, Vlasta Jelínková, Alena Jirešová, Ilona Jirotková, Julie Jurištová, Jiří Kábrt, Rudolf Kalina, Josef Kemr, Marta Kaňovská, Jiří Kasík, Jana Kittnarová-Čižinská, Karel Klement, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Jiří Kodet, Miloš Kopecký, David Kopřiva, Luděk Kopřiva, Eva Lorenzová, Jiří Kosek, Lubomír Kostelka, Bohumil Koška, Václav Kotva, Jiřina Koucká, František Kovářík, Jaromír Kozák, Robert Krásný, Blanka Krátká, Martin Kravka, Antonín Krčmář, Ladislav Krečmer, František Kropáček, Zdeněk Kryzánek, Bohumil Křížek, Ilona Kubásková, Jiří Kúkol, Laděna Kumperová, Jan Kuželka, Jiří Lábus, Beda Lak, Pavel Landovský, Jan Libíček, Elena Lindauerová, Lubomír Lipský st., Jiří Lír, Helena Lišková, Stanislav Litera, Václav Lohniský, Steve Lichtag, Magda Maděrová, Ivo Mareš, Jaroslav Mareš, Karel Mareš, Zdeněk Martínek, Viktor Maurer, Karel Meister ml., Vladimír Menšík, Ludmila Zábršová-Molínová, Miroslav Moravec, Jaroslav Moučka, Luděk Munzar, Tomáš Murdych, Mirko Musil, Oldřich Musil, Jindřich Narenta, Petr Nárožný, Arnošt Navrátil, Ladislav Navrátil, Václav Neckář, Milan Neděla, Miloš Nesvadba, Ivo Niederle, Jana Nikrleová, Petra Nohová, Miloslav Novák, Yvona Odehnalová, Vít Olmer, Zuzana Ondrouchová, Pavel Osif, Karel Pavlík, Dagmar Patrasová, Josefa Pechlátová, Helena Pelikánová, Vít Pešina, Marcela Pešinová, František Peterka, Jiří Plachý, Jan Pohan, Jindřich Polák, Petr Pospíchal, Vladimír Pospíšil, Ladislav Potměšil, Zdeněk Procházka, Otakar Rademacher, Filip Renč, Veronika Renčová, Milan Riehs, Marie Rosůlková, Augustin Růžička, Helena Růžičková, Milan Rybák, Zuzana Řepová, Jan Sedláček, Jana Sedlmajerová, Jindřich Sejk, David Schneider, Raoul Schránil, Dana Sikorová, Eliška Sirová, Ema Skálová, Petr Skarke, Jan Skopeček, Jana Skřivánková, Břetislav Slováček, Jarmila Smejkalová, Josef Somr, Antonín Soukup, Jiří Sovák, Zdeněk Srstka, Vladimír Stach, Bobina Staňková, Pavel Stránský, Elena Strupková, Josef Střecha, Leoš Suchařípa, Bedřich Šetena, Jaroslav Ševčík, Ela Šilarová, Bohumil Šmída, Jiří Šolc, Václav Štekl, Jaromír Štemberg, Bára Štěpánová, Jaroslav Štercl, Lenka Termerová, Věra Tichánková, Jaroslav Toms, Jaroslav Tomsa, Václav Trégl, Tomáš Vacek, Ivana Trump, Milivoj Uzelac st., Alois Vachek, Jiří Vala, Hana Vávrová-Heřmánková, Miloš Vavruška, Oldřich Velen, Eliška Velímská, Žofie Veselá, Jan Víšek, Karel Vítek st., Rudolf Vodrážka, Robert Vrchota, Jan Vyčítal, Miroslav Vydlák, Václav Vydra nejml., Stanislav Vyskočil, Josef Vytasil, Jan Werich, Ludvík Wolf, Milena Zahrynowská, Libuše Zátková, Táňa Zavřelová, Karel Zelenka, Jitka Zelenohorská, Eduard Žemla, Ladislav Županič, Magda Křížková-Šebestová, Petr Sýkora, Jan Krafka, Vlastmil Aleš, Marcela Nohýnková, Lorna Homoláčová-Vančurová, Jaroslav Cmíral, Jan Bláha, Václav Postránecký, Petr Čepek, Ljuba Krbová

Komentáře uživatele blackrain k tomuto TV seriálu

Možná se to mělo spíše jmenovat Pan Tau zachraňuje Vánoce, protože potom blázinci byl div, že vůbec zasedli ke Štědrovečrní večeři a pak šli ke stromečku. Můžu říct, že u nás to na Štědrý den vypadá úplně stejně. Jen cukroví už nepečeme. To už by vážně nešlo, protože každá minuta, která uběhne do večeře je absolutně vyplněná. Pořád si říkám, že příští Vánoce budou jiné, ale vždycky to dopadne přesně takhle.(9.1.2012)

Je to docela příjemná taškařice, kde se nemluví, ale není to ždáný překvapující nebo dokonce převratný díl. Je tu pár celkem vtipných nebo spíše úsměvných momentů. Pan Tau opět dělá všechno, co může, aby dal všechny věco do pořádku, ale už byl u mnohem lepších příhod. Holt nemůže být každý den posvícení.(16.1.2012)

Tak chatařský a chalupářský fenomém se odrazil i v tomto příjemném příběhu. Taky jsme takhle směle vyjížděli na chatu a samozřejmě chtěl každý dělat o volném dni něco jiného. Jen jsme neměli toho šarmantního pána s buřinkou, který by všechno pohotově zařídil a vyřídil tak, že by každý měl příjemný den a užil si ho podle svého.(22.1.2012)

Výrazný pan Štekl tady měl skutečně hodně prostoru. Tenhle příběh už mi tak vtipný nepřišel. Čekala jsem totiž, že bude mnohem více bláznivý. S Panem Tau by se ve škole dalo dělat věcí, jen by to chtělo ty správné nápady.(30.1.2012)

• Pan Tau a samá voda (S01E06) (epizoda) (1971)

Tenhle díl mě bohužel vůbec nenadchl. Dokonce mi přišel nudný. Lituju Otto Šimánka, který se tady co by Pan Tau pořádně zmáčel. V jedné scéně vylezl v tom svém obleku z vody a pak se musel sušit. Věřím, že tu scénu natáčeli pouze jednou a on se přitom nenastydl.(5.2.2012)

Bylo moc příjemné zase vidět Věru Ferbasovou, i když hrála malou roličku Cladiiny chůvy. Veronika Renčová byla docela roztomilá. Já jsem pana Violu chtěla mít vždycky za dědečka. Škoda jen, že byl příliš zaneprázdněný. Muzikálová vložka mi nevadila, ale obešla bych se i bez ní.(13.2.2012)

Další díl, kde se vyskytuje pan Viola a jeho malá vnučka Claudie. Pan Tau opravdu všechno zařídí a o všechno se postará. Jen by ti lidé nesměli být nepředvídatelnými tvory. To je pak těžká práce pro kohokoliv. Nějak se stalo, že mi tento díl připadal mnohem delší než ve skutečnosti byl. Veronika Renčová byla opět velmi roztomila. Vypadala, že si natáčení příběhů o Panu Tau užívala.(20.2.2012)

Všude dobře, doma nejlíp. Některé zkušenosti jsou holt k nezaplacení. Ale co by dědeček neudělal pro svou milovanou vnučku. Ještě, že je Pan Tau kouzelná bytost, jinak by si musel nohy uběhat. Tenhle díl už mi přišel příliš kýčovitý.(5.3.2012)

Škoda, že je Pan Tau pouze pohádkovou postavou. Někteří pražští taxikáři by ho potřebovali jako koza drbání, protože by jim dal pořádně za vyučenou. Nepovažuju za normální jet taxíkem ze Smícháče do Modřan skoro za litr. Pavel Landovský neměl chybu. Vůbec mi nevadilo, že tady nehraje Werich. Evidentně se bez Viloly obešli všichni.(12.3.2012)

S čím kdo zachází, tím také schází. Tisíc kouzel tam určitě nebylo, i když kouzelná buřinka si od kouzel neodpočinula. Miloš Kopecký byl excelentní. Ta role mu pěkně sedla. Otto Šimánek co by Pan Tau hrál svůj tradiční standard. Ale jinak jsem tady neshledala nic mimořádného.(26.3.2012)

Nám se taky jednou stalo, že nám v domě vypadla roura od kamen, když bylo všechno naklizeno včetně vypraných záclon. Ovšem, červené saze jsme neměli. Rodina Urbanových byla příjemná a civilní. František Peterka neměl chybu. Jen jsem ho trošku litovala, když musel pochodovat s tou rourou na hlavě nebo co to vlastně bylo.(2.4.2012)

Natáčelo se i u jezírka v Prokopském údolí. Takže filmaři to z Barrandova měli opravdu kousek. Jezírko je častým výletním místem. Také se o tomto kdysi bývalém zatopeném lomu traduje několik legend. Jedna je o potopeném bagru. Jako děti jsme věřily, že když vylezeme na skálu nad jezírkem, takže uvidíme jeho žlutou střechu.(23.4.2012)

To bylo opravdu vtipné. Jen si nedokážu představit, že by to takhle mohlo být i u nás doma. Ubývák tak velký rozhodně nemáme a ke všemu ještě bydlíme v panelovém domě. Takže by z toho měli určitě velkou radost sousedi a my bychom museli policajtům vysvětlovat, proč jsme se dopustili rušení nočního klidu. Určitě by u toho byla i TV Nova, protože ta to má k nám opravdu kousek.(2.5.2012)

Z tohoto dílu by zřejmě měli velkou radost ochránci zvířat.(7.5.2012)

To se dalo očekávat, že to s tou rodinnou oslavou dopadne přesně takhle. Taky by se mi chtělo někam vypadnout a mít od všeho klid. Bohužel nemám kouzelbnou buřinku, která by se dala krásně využít. Všichni se na Alfonse přijeli podívat jako na cvičenou opičku do cirkusu.(14.5.2012)

Využití motivu dvojníků mělo být asi vtipné. Ale mě to takové nepřišlo. Prostě se jenom prohodili, nic víc a nic míň. Nejvíce se mi líbil Vladimír Menšík v roli starostlivého tatínka a pak také František Filipovský co by dědeček.(22.5.2012)

• Pan Tau a pět hrušek a tři jablka (S03E07) (epizoda) (1975)

Tenhle díl mi bohužel nepřišel tak vtipný jako ty předešlé. Začínám ho taky považovat za celkem zbytečný.(28.5.2012)

Všechny supermoderní počítače se můžou jít vycpat, protože teď máme rosničku Jůlinku, která takové mašiny strčí hravě do kapsy. Takovou žabku bych také chtěla mít, poslední dobou totiž meteorologové na jeden den dokáží vyjmenovat všechny druhy meteorologických jevů, tedy od sluníčka až po déšť. Takže si nemůžeme být ničím jistí. Deštník nosím v baťohu preventivně pořád. Také už konečně vím, jak že to vlastně bylo s adopcí chlapců.(4.6.2012)

Kde by Alfons byl, kdyby neměl Pana Tau. S tím plesem to bylo vymyšleno moc hezky. Já jsem věděla, že to s tou přírodovědnou přednáškou nedopadne dobře. Vždycky, když Alfons někam vleze, tak s něco semele.(11.6.2012)

Pan Tau nám trošku zabrousil do sci-fi žánru. Taková zajímavá věcička by se určitě hodila i dnes. Ovšem, muselo by se to používat jen v dobrém úmyslu. Neuškodilo by, kdyby se pár lidí alespoň na čtvrt hoďky prospalo. Někteří tuto věcičku ani nepotřebují. Bohatě postačí, když někdo mele nesmysly. Pak šlofík příjde úplně sám a fotečka taky.(18.6.2012)

O největší legraci se stará Vladimír Menšík, který se v tomto díle učí řídit auto a nakonec díky všem rodinným zmatkům skončil v květáku. Role tatínků mu padly jako ulité. V takových jsem měla vždycky hrozně ráda. S Jiřinou Bahdalovou tady vytvořili perfektní rodiče. Byla to taková typicky česká rodinka.(25.6.2012)

Musím bohužel konstatovat, ač velmi nerada, že u nás výprava na rodinnou dovolenou vypadá na chlup stejně. Akorát ještě ke všem těm zmatkům někam založím klíče od auta, takže mám s sebou v tašce přibaleny ještě náhradní. Pak ty klíče na štěstí někde najdu. Kolikrát jsem si už říkala, že kdyby nás někdo točil skrytou kamerou, takže by z toho byla parádní komedie.(2.7.2012)

Po prožitém martiriu s rodinkou Urbanových by si zasloužil dovolenou asi každý, takže, tedy i pan Tau. Vždyť všechno dopadlo přece dobře. Zapracování turistů, kteří dají přednost před krásami staré Prahy Panu Tau mi bohužel přišlo příliš trapné. Rekapitulaci to vůbec nepotřebovalo.(8.7.2012)

• Lov na slona (S04E02) (epizoda) (1977)

Musím chtě nechtě konstatovat, že s rodinou Urbanových byla mnohem větší legrace. Vlastimil Brodský toho poměrně dost zachraňoval. Uvidíme, jak se to celé bude vyvíjet dál.(22.7.2012)

Název je možná malinko zavádějící a matoucí. Pokud bych byla divák nepolíbený títmto seriálem, tak si rozhodně budu představovat něco jiného. Na noc tam ovšem také dojde a je to noc kouzelná. Muž na křídle letadla opět zauřadoval, takže na letišti měli opět velké pozdvižení. Tentokrát nebyl na křídle zmíněného letadla jen pan Tau. No, v pohádkových příběhzích je možné všechno. Takže, proč ne.(30.7.2012)

Hlavně, že všechno dobře dopadlo, i když jak se to vlastně vezme.(27.8.2012)