Pan Tau (TV seriál)

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1969, 33 x 30 min

Předloha:

Ota Hofman (kniha)

Ota Hofman

Otto Šimánek, Josef Aleš, Františka Alešová, Jana Alešová, Marta Alešová, Karel Augusta, Josef Bek, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Josef Beyvl, Josef Bláha, Mahulena Bočanová, Jiřina Bohdalová, Robert Boreš, Ella Bouřilová, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Josef Brozman, Jiří Bruder, Gustav Bubník, Otto Budín, Slávka Budínová, Štěpán Bulejko, Jan Cmíral st., Stanislava Coufalová, Jaroslav Čejka, Martina Červená, Vítězslav Černý, Hana Čížková, Zdena Dančíková, Zdeněk Dítě, Eduard Dubský, Radka Dulíková, Milena Dvorská, Josef Dvořák, Karel Effa, Karel Engel, Věra Ferbasová, Josef Fiala, Marta Fialová, Jiří Fictum, Erich Fichtner, Josef Filip, František Filipovský, Vlastimil Fišar, Stanislav Fišer, Zuzana Fišerová-Svátková, Dana Francová, Nelly Gaierová, Ivo Gübel, Karel Hábl, Zdena Hadrbolcová, Stanislav Hájek, František Hanus, Jiří Hartman, Vlastimil Hašek, Hana Hátleová, Jiří Hein, Ivana Herglotzová, Zdeněk Hess, Václav Hladík, Jana Hlaváčová, Josef Hlinomaz, Vladimír Hlavatý, Zdeněk Hodr, Michael Hofbauer, Karel Höger, Miroslav Homola, Vladimír Horka, Vladimír Hrabánek, Martin Hradilek, Vladimír Hrubý, Jiří Hrzán, František Husák, Jiří Chmelař, Antonín Jedlička, Eugen Jegorov, Dagmar Jelínková, Vlasta Jelínková, Alena Jirešová, Ilona Jirotková, Julie Jurištová, Jiří Kábrt, Rudolf Kalina, Josef Kemr, Marta Kaňovská, Jiří Kasík, Jana Kittnarová-Čižinská, Karel Klement, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Jiří Kodet, Miloš Kopecký, David Kopřiva, Luděk Kopřiva, Eva Lorenzová, Jiří Kosek, Lubomír Kostelka, Bohumil Koška, Václav Kotva, Jiřina Koucká, František Kovářík, Jaromír Kozák, Robert Krásný, Blanka Krátká, Martin Kravka, Antonín Krčmář, Ladislav Krečmer, František Kropáček, Zdeněk Kryzánek, Bohumil Křížek, Ilona Kubásková, Jiří Kúkol, Laděna Kumperová, Jan Kuželka, Jiří Lábus, Beda Lak, Pavel Landovský, Jan Libíček, Elena Lindauerová, Lubomír Lipský st., Jiří Lír, Helena Lišková, Stanislav Litera, Václav Lohniský, Steve Lichtag, Magda Maděrová, Ivo Mareš, Jaroslav Mareš, Karel Mareš, Zdeněk Martínek, Viktor Maurer, Karel Meister ml., Vladimír Menšík, Ludmila Zábršová-Molínová, Miroslav Moravec, Jaroslav Moučka, Luděk Munzar, Tomáš Murdych, Mirko Musil, Oldřich Musil, Jindřich Narenta, Petr Nárožný, Arnošt Navrátil, Ladislav Navrátil, Václav Neckář, Milan Neděla, Miloš Nesvadba, Ivo Niederle, Jana Nikrleová, Petra Nohová, Miloslav Novák, Yvona Odehnalová, Vít Olmer, Zuzana Ondrouchová, Pavel Osif, Karel Pavlík, Dagmar Patrasová, Josefa Pechlátová, Helena Pelikánová, Vít Pešina, Marcela Pešinová, František Peterka, Jiří Plachý, Jan Pohan, Jindřich Polák, Petr Pospíchal, Vladimír Pospíšil, Ladislav Potměšil, Zdeněk Procházka, Otakar Rademacher, Filip Renč, Veronika Renčová, Milan Riehs, Marie Rosůlková, Augustin Růžička, Helena Růžičková, Milan Rybák, Zuzana Řepová, Jan Sedláček, Jana Sedlmajerová, Jindřich Sejk, David Schneider, Raoul Schránil, Dana Sikorová, Eliška Sirová, Ema Skálová, Petr Skarke, Jan Skopeček, Jana Skřivánková, Břetislav Slováček, Jarmila Smejkalová, Josef Somr, Antonín Soukup, Jiří Sovák, Zdeněk Srstka, Vladimír Stach, Bobina Staňková, Pavel Stránský, Elena Strupková, Josef Střecha, Leoš Suchařípa, Bedřich Šetena, Jaroslav Ševčík, Ela Šilarová, Bohumil Šmída, Jiří Šolc, Václav Štekl, Jaromír Štemberg, Bára Štěpánová, Jaroslav Štercl, Lenka Termerová, Věra Tichánková, Jaroslav Toms, Jaroslav Tomsa, Václav Trégl, Tomáš Vacek, Ivana Trump, Milivoj Uzelac st., Alois Vachek, Jiří Vala, Hana Vávrová-Heřmánková, Miloš Vavruška, Oldřich Velen, Eliška Velímská, Žofie Veselá (Kanyzová), Jan Víšek, Karel Vítek st., Rudolf Vodrážka, Robert Vrchota, Jan Vyčítal, Miroslav Vydlák, Václav Vydra nejml., Stanislav Vyskočil, Josef Vytasil, Jan Werich, Ludvík Wolf, Milena Zahrynowská, Libuše Zátková, Táňa Zavřelová, Karel Zelenka, Jitka Zelenohorská, Eduard Žemla, Ladislav Županič, Magda Křížková-Šebestová, Petr Sýkora, Jan Krafka

Pan Tau mi k srdci nikdy nepřirostl a dodnes ani vlastně zcela nevím proč. Asi mi na té mlčenlivé postavě něco nesedělo, nikdy jsem neměl pocit, že pan Tau je hlavní postavou, nýbrž že se kolem něho dějí věci a on ani neví proč. Přesto je tento seriál milým pohlazením, které bez jakékoli obavy můžete naservírovat dětem. Jeho buřinka a ťukání na čelo jsou však legendární. 65% = 3/5(13.9.2014)

• Zagros

Klasika z období socialismu pro děti. Osobně si z tohoto seriálu nepamatuji dějově již vůbec nic. Co mně v hlavě utkvělo, byla jenom samotná hlavní postava a to, že mě to jako dítě nebavilo a po pár dílech jsem se na seriál přestal dívat. Propojení současnosti a pohádky mě zkrátka neuchvátilo a Pan Tau mně přišel spíše tiše strašidelný než laskavý.(20.4.2017)

Dal jsem 4 hvězdičky, protože se jedná o celou serii. 5 bych dal jednoznačně serii druhé, na které jsem vyrůstal. Alfonz, jako dvojník pana Tau, Menšík jako bratr, Bohdalová jako manželka a Filipovský jako tatínek. Neskuteční sestava i jednotlivé epizody. Dodnes si pamatuji, jak Menšíkovi zmizel od večeře párek, který snědl Alfonz na ostrově a Menšík podezíral Filipovského, že mu ho snědl. :-) Třetí série byla tak za 4 hvězdičky, a první tak za 3 hvězdičky. Ale tu jsem viděl snad až po revoluci a moc se mi nelíbila. Možná kdybych ji viděl znovu, bylo by to lepší.(22.4.2015)

Jeden z nejúspěšnějších a současně i mezinárodně zvláště oceňovaných projektů naší národní tvorby je současně i jedním z nejzdařilejších pokusů o pohádku ze současnosti. Do zcela realistických příběhů dobové současnosti je vkládán jako průnik muž vlastně noblesního zevnějšku, jehož nadpřirozenost je dána magickou buřinou. Je-li jí zbaven, mění se v hromádku bezradného neštěstí, která se zas tak moc neliší od svých dětských druhů. Symbol imaginace a tvořivosti ozvláštňuje svět dospělých, s typickou českou hravostí naznačuje a někdy přímo i objevuje jeho konvenčnost a plochost a působí až jako jánošíkovský zastánce alternativně pojímané dětské magické identity. Rozsah stále se rozrůstajícího, postupně zmezinárodnělého projektu nabídl vesměs mimořádnou příležitost postupně každému výraznějšímu jménu české Thálie, aniž zapomněl na neherce. I dospělý divák mládne, kochá se nečekanostmi fabule, náhle zjišťuje, jak je dobré, ale i možné být také ve velmi zralém věku dětským, spontánním, rozpustile radostným a rozverným. Přes propast generací i desetiletí, která uplynula od prvního uvedení prvního této seriálové mnohačetné srostliny.(4.1.2008)

Pan Tau j epro mě nedělní ranní klasika. Nejradši jsem měla ty epizody s klukem Emilem a pak díly s Claudií (holka ze zámku - tak trochu princezna - a přwepracovaného otce jí hraje úasný Jan Werich). Vlastně právě za Wericha a za to, jak převyprávěl příběhy pana Tau na audiokazeu, musím dá pět hvězdiček :)(6.8.2013)

• - V Třešti, která je rodištěm Otty Šimánka, se vyrábí zákusek Buřinka Pana Tau. (duklak2)

• - Jana Wericha pri náročnejších scénach často zastupoval dvojník. (Raccoon.city)

• - Dům Urbanových stojí v pražských Řeporyjích v ulici Ořešská. (M.B)