Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. (Interdomino)

fcreading

Romerový ďalší skvelý horor o zombíkoch ktorý vôbec nenudí. Prvá polovica filmu je dobrá keď sa dvaja vojaci a jedna žena s chlapom zabárikadujú do budovy ale to vôbec nepomôže pretože zombíci si najdú cestu ajtak. Samotné ničenie zombíkoch bolo dobré ako aj nosenie potravín do zabárikadovaných dverí. Atmosféra je tu vynikajúca so skvelou budovov a v nej plno zombíkoch. ()

Zayl

Romero po vynikající Noci oživlých mrtvol natočil svoji druhou zombiárnu, přičemž kvalitativně určitě ztrácí. Existují hned dva aspekty proč. Prvním je přepálená stopáž plná nudných momentů, než se film vůbec dostává do supermarketu. Druhým jsou masky. Zombíci vypadají vyloženě trapně, takže z toho vzniká jakási komedie. Přeci jen černobílá kamera měla své kouzlo. Na druhou stranu přidává Romero do obyčejné zombie vyvražďovačky motiv kritiky aktuálních problémů konzumní společnosti a to především v nepodstatnosti supermarketů v životě lidí, což důmyslně reflektuje právě na zombies. Taková nadsázka se jen tak nevidí. Nebýt celkové roztahanosti, která zapříčinila řidší atmosféru vycházel by tento snímek nadmíru dobře, takhle je to spíš jen zábavná podívaná, která začíná uprostřed děje. Vyždímat se ale dalo mnohem víc. ()

PKD

Pasteloví nemrtví jsou poněkud bizar, ale co. A když už to začíná být hororové, začne vám v obchoďáku hrát totálně ujetá hudba jako z večerníčku a vy nevíte, zda se smát, neustále pajdajícím a o něco zakopavájícím nemrtvým. Přesto...jsem film nedávno po letech nahodil jen tak z nudy a světe div se, už mi nepřipadá tak pitomý, jako dřív. Pokud se soustředím jen na scény s lidmi, je to ok. Ale když nastoupí, potácející se šmoulové, musím se kousat do jazyka:-))) Jo a nejstupidnější postava ze všech, je ten (dle mého) hodně velký blb, který krom řízení vrtulníku, neumí snad vůbec nic. Všechno podělá a střílí i po vlastním stínu. Ne, nekecám. Taková scéna, tam opravdu je. Musím též podotknout, že znám rovnou director´s cut a tak nemohu posoudit, jak se tyto 2 verze z diváckého pohledu liší (krom délky, samozřejmě). P. s. 25.11.2020...po shlédnutí následného...Day of the Dead, zvyšuji o hvězdu a většinu obsahu tohoto komentáře považujte za ne již tak vyhraněný. ()

MikO_NR_1909

Romero trochu uveril sám sebe. Jeho Úsvit mŕtvych je prehlbujúcim pokračovateľom priamočiareho zombie filmu Night of the Living Dead. Opäť nízkorozpočtové, ide z toho šialená samota, dialógy nestoja na vode, avšak minutáž je zbytočne obsiahla. Páči sa mi, ako tu rezolútne absentujú naratívne prvky, tak bohaté na zjednodušovanie situácií stojacich na prežitie v obkolesení nežiaduceho osudu. Bohužiaľ, akási umelecká invenčnosť tu nie je príliš rozvitá a to podkopáva solídny priebeh bludiskovej paseky. ()

jondzavid

Maximálna spokojnosť by u mňa bola pri zostrihaní filmu na 90 minút. Teda jediné, čo mi vadilo boli niektoré hluché miesta. Inak atmosféra zvládnutá na jednotku, splatterovitosť scén takisto a pritom nejde len o bezduchú zombiádu, ale Romero zakomponoval do toho ešte aj kritiku konzumu. Staršiu verziu Dawnu som videl po veľmi dlhom čase a po vzniku novej, ktorá sa mi páčila ešte viac aj napriek tomu, že už bola len poctou bez nejakého vyššieho rozmeru. Ale zato narozdiel od tejto verzie odsýpala zdatnejším tempom. Aj tak je však originál výbornou žánrovou klasikou, ktorá je pre priaznivca hororu parádnou chuťovkou. ()

Gorehound

Miľník v histórii zombie horroru i horroru všeobecne, ktorý ovplivnil praktický každý zombie film, ktorý prišiel po ňom. Je to film, ku ktorému sa dá vždy vracať a zakaždým zapôsobí trochu inak, nikdy mu však nič nechýba: je tu skvelý príbeh, nesmrteľné gore, charakterizácia postáv, atmosféra a ešte mnoho iného aj s presahom mimo horrorového žánru. A ak ste podobne nostalgicky založený voči európskym horrorom ako ja, hudba od Goblin vám naženie zimomriavky. ()

K.I.N.G.

Praotec zombie hororu George A. Romero vytvořil tento věhlasný snímek, který si dodnes zachoval specifickou postapokalyptickou atmosféru. Ke zdárnému natočení Úsvitu mrtvých mu také vydatně pomohl světoznámý italský režisér Dario Argento a vše se nese v duchu progresivního elektro rocku z výborného soundtracku v pozadí, který mají na svědomí Goblin. Dějová lajna je stylová, má opět vše, co můžeme od Romera čekat. Navíc tu jsou opět skvělé masky a skvělí zombie, kteří tu hrají roli bytostí sice o poznání slabších, než jsou lidé, ale za to mají vydatnou chut' k jídlu. Bohužel, nevím čím to je, ale i tento jako každý jeho film, co jsem zatím viděl, musím označit pouze za "nadprůměrný film". ()

MATADOR odpad!

Asi jsem tento film vůbec nepochopil nebo jsem to prostě bral jako komedii,ale on by to měl být horor ?! To snad ne v dnešní době opravdu spíše úsměvné,místy až zarážející! ()

Vampireman

Výrazně lepší než první Romerův film, jak po režijní, zábavné tak po gore stránce. Hlavně ke konci filmu začne hutně přituhovat. ()

Vědma

No jo, tak tohle bylo co? Horor teda ne. Remake jsem neviděla, takže srovnat nemůžu, ale v každém případě se mi víc líbila Noc oživlých mrtvol, kde byly mnohem lepší postavy a taky lepší atmosféra. Tady se mi překvapivě nejvíc líbila část, kdy byly postavy uvězněné v obchodním domě a Zombie nebylo vidět. Motorkáře, kteří se přiřítili jakoby ze Šíleného Maxe si už Romero mohl ušetřit, délka byla vážně neúnosná. A taky naprosto příšerné titulky, za ty ovšem autor nemůže, ale dost mi lezlo na nervy, když Steve byl nazýván Stýv a Roger Rodžr. ()

Dexter1

Takáto drsná a úderná satira môže vzniknúť len v zombie horore. Kde inde sa dá zobraziť úpadok človeka a jeho doterajšiemu evolučnému vrcholu, Homu Conzumentis. Romero je Pán, ktorý vie zombiekov perfektne používať ako symboly, či už je to sociálny rozpad alebo prirodzená ľudská nevedomosť. Keď to vyzerá, že film sa zasekne v jednom kŕči ponorkovej choroby, prídu na scénu ľudia, ktorí sú zobrazení ako väčšia skaza pre tento svet než samotní zombieci. Ale aj tak ostáva Night of the Living Dead pre mňa neprekona(teľ)ný. ()

Trevor

Nechal som sa inšpirovať najväčším fiomovým fanúšikom pod Tatrami a na dušičkový večer som si aj ja pozrel túto Romerovu dnes už nepochybne klasiku. Na škodu je trochu dlhá minutáž, film má hluché miesta čo je trochu na škodu. Stále sa však jedná o filmovú klasiku ktorá formovala jeden z obľúbených žánrov hororu. ()

Cafú

Ne opravdu mě tento naivní béčkový horor-thriller nechytnul za srdce. Kašlu na to, že je to nějakej kult. Takovou porci upachtěné nelogiky a demence nemůže spasit ani rádoby moralizační myšlenka. Hvězdička je za některé povedenější scény, hudbu a také plakát... ()

ilemas

Zombie horory nemám vůbec rád, není čeho se bát, jako horor mě to strach nenahání a vždy se hrozně nudím jak pomalu lezou. ()

BoredSeal

(verze: "unrated US Theatrical Cut", vidělo 2011): Zatímco při premiéře se člověk nechá unášet atmosférou konce civilizace nebo představou, co by se tak dalo dělat v prázdném obchodním centru a neřeši nedostatky, při reprízách ho napadne, jak moc Dawn narušila nevyhraněnost žánrů. Seriózně míněné hororové momenty a místy satirický tón kazí jako pěst na oko komické scény (dortová bitva zombíků nebo smrt v měřiči tlaku? proč proboha?), tato verze postrádá dobrý osobitý soundtrack (Goblini složili hudbu až pro Argento cut verzi), dialogy jsou místy ukrutně prkenné a i když film očividně nechce přes namodralý makeup zombíků a úmyslně uměle vypadající krev být bloodfestem, pár nechuťáckých poprav nesouvisejících s dějem si Romero nesmyslně do filmu vnutil. Téma filmu, zda lze na smysl života, ať už v postapu nebo v míru zapomínat v konzumním ráji pevnosti v obchoďáku je nenuceně servírováno v rámci hororu. (verze Argento cut, viděno 2024): Argentův střih dává filmu svižnější tempo, tón je výrazně temnější a je tu velké plus výrazného originálního soundtracku od Goblin (nechápu, že Romero tuto možnost pro svou verzi nevyužil). Je zábava porovnat obě verze (obsahují i jiné scény) a vidět, jak Argento jako producent přistoupil k látce po svém. ()

easaque

sice jsem ještě neviděl Noc oživlých mrtvol, ale zato remake tohoto filmu už jo a proto mě zajímala předloha. Ve starší verzi je hezky nastíněna nálada - davové šílenství - po hromadném rožšiřování zombíků. Děj je hlavně soustředěn na čtyři hlavní postavy - jejich únik a pobývání v obchodním domě. Těch 35let od vzniku filmu je samozřejmě znát na tricích a maskách, ale i v tempu, které by možná dnešní teenagery spíš uspávalo a nudilo. Mě to ale vesměs bavilo, i když se mi líbil o kapánek míň než jeho mladší bratříček - přesto slušné tři hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Morloth

Teprve po zhlédnutí Romerova originálu mi došlo, jak zásadně Snyder film proměnil. Co na tom, že v "remaku" zombíci utíkají jak o život a jsou tak daleko děsivější. Daleko zásadnější je, že Romero vytvořil spíše film jako studii lidského chování, Snyder film jako popcornovou atrakci. Romerův Dawn of Dead je zvláštní horor, kde nebezpečí se nebezpečím stává až ve chvíli, kdy je podceněno. Daleko děsivější než celá atmosféra snímku je však jeho stopáž. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech