Adaptace prvního románu autora knižních bestsellerů Johna Grishama, jejíž režií byl pověřen Joel Schumacher. Afroameričan Carl Lee zastřelí v soudní budově dva muže, uvězněné za znásilnění a těžké poranění jeho desetileté dcerky. Sám nakonec stane před bělošskou porotou, která má rozhodnout o jeho vině. Vybere si jako obhájce začínajícího bílého advokáta, který po jistém váhání přijme pomoc emancipované studentky práv. Z případu se stane politická záležitost, která aktivizuje i členy Ku-klux-klanu. V poklidném městečku zavládne napětí a bílí rasisté začínají řádit. Jake a jeho blízcí se ocitají v nebezpečí. Výsledek procesu je ovšem po obhájcově emotivní závěrečné řeči jasný. Osvobozující výrok poroty však vzbuzuje pochybnosti o tom, zda jedinec opravdu může brát právo do svých rukou... (Cinemax)

Rocky62

Nejprve klady. A Time to Kill určitě vyčnívá mezi právnickými dramaty, nejen díky érám Ku-klux-klanu a pohledu na rasismus celkově, ale skvěle těží z nadprůměrné herecké plejády, ze které je nejvíce působivé jiskření mezi Bullock a McConaugheym. Zkrátka nepřijde i syrovější atmosféra amerického jihu a úvodní pomsta. Zápory: (spoiler) Finální rádoby emotivní projev mne nechal bohužel zcela chladným, ačkoliv chápu, že v dané chvíli hlavnímu hrdinovi ve zdánlivě prohraném případu nezbylo nic jiného, než porotě zahrát na city. Nicméně bych asi ocenil spíše klasickou rivalitu mezi právnickými esy, jaká byla k vidění např v  A Few Good Men. Tzn. více prostoru pro Spaceyho a alkoholika Sutherlanda. V součtu Joel sestrojil svižný, zábavný a syrový snímek s několika hollwoodskými neduhy, který si však s sebou nese své charakteristické aroma let devadesátých, pro které mám jednoduše slabost. 80% ()

Tommy987

Joel Schumacher natočil adaptáciu (podľa mňa) najlepšieho románu Johna Grishama takým spôsobom, že neexperimentoval s ničím. Kamera je obyčajná, strih je obyčajný, hudba je obyčajná. Svoju režijnú invenciu potlačil na minimum (chvalabohu, že ano :) a sústredil sa výhradne na hercov (ktorí sú skvelí) a na príbeh, ktorý si ale plne vystačí, lebo je tak silný a nútiaci zamyslieť sa, že experimentovanie s formou filmu by bol priam hriech. Je nám tu ponúkané mimoriadne morálne dilema, na ktoré si asi každý utvorí svoj názor. Dokedy je vražda (premyslená, chladnokrvná a krutá) zločinom a hriechom a kedy je vykonaním zaslúženej spravodlivosti? Vrcholom filmu je záverečná reč Matthewa McConaugheyho, ktorá je tak silná, emotívna a "zo srdca", až mi z toho mráz behá po chrbte. ()

klerik

Jeden z najlepších "procesov" v kinematografii. Nadhodenie závažných problémov skvelo interpretujú charizmatický herci... ()

Chrustyn

Slušné soudní drama, zaměřené na téma rasismu. Dobří herci a kvalitní režie, bohužel zabíjí přílíšná rozvleklost vyprávění, které je až zbytečně pomalé. ()

classic

V amerických súdnych sieňach - je prítomná a dôležitá 12. členná POROTA, ktorá má rozhodnúť o VINE, či NEVINE - obžalovaného - Carl Lee Hailey - Afroameričan. Obhajovať ho bude - skúsený a poctivý - advokát - Jake Tyler Brigance, Žalobcom je ostrý a nemilosrdný - D.A. Rufus Buckley, ktorý si želá jediné - TREST SMRTI. O čo vlastne ide ? Carl Lee - je ženatý, má niekoľko detí, kde jedno z nich sa stalo terčom útoku, keď jeho 10. ročnú dcéru, surovo znásilnili - dvaja podnapití belosi, ktorí sa ju po tomto akte - snažili obesiť na strome, keď to nevyšlo, tak ju zhodili z mosta, z 10. metrovej výšky, pričom dopadla na zem a prežila to, bohužiaľ, s doživotnými následkami, nebude môcť mať deti. Otec - Carl Lee, v AMOKU - tesne pred súdnym pojednávaním, si na nich počká, keď vchádzajú s eskortou do siene, a CHLADNOKRVNE ich postrieľa, ako rešeto ! Zobral spravodlivosť do vlastných rúk, nečakal na ROZSUDOK, lebo asi neveril, že to dobre dopadne, namiesto toho si zvolil cestu, s ktorou si skomplikoval život, a teraz mu za to hrozí najtvrdší postih - Trest smrti ! Tým pádom, ako sa prípadu - ujíma - advokát - Brigance, začínajú sa rýchlosťou svetla rozširovať problémy : nenávisť a zabíjanie ! Toho sa dotýka priamo On, na ktorého sa zavesia - obnovení Ku Klux Klan - nazývaní - "Rytieri s keltskou krvou" alebo aj ako "Bieli rytieri" , ktorí si posvietia na Briganca, a začnú ho ohrozovať na živote, pričom niekoľko jeho známych je vystavených veľkému nebezpečenstvu. Zaujímavá myšlienka, ktorá ma stavia do pozície - ROZHODCU, ktorý určil skóre - nerozhodným výsledkom, jednak súhlasím, čo urobil Carl Lee, pričom si ani nepočkal, ako to skončí ? Namiesto toho zvolil cestu, odkiaľ niet návratu. Ak by sme všetci činili ako On, ako by to potom vyzeralo. Uznávam ale jednu - podstatnú CHYBU, nemali to urobiť, začali ako prví, tým pádom sa dá tolerovať, čo učinil tento zúfalý černoch. V MISSISSIPPI - to bude vrieť ! Páčilo sa mi na tomto - OBHAJCOVI, že sa nezľakol problémov, ktoré naň číhajú z každej svetovej strany, ide mu o život, i jeho rodine, i napriek tomu, pokračuje, aby nastolil kontroverznú spravodlivosť ! Obhajovať 2. násobného VRAHA. Skúste sa vcítiť do jeho kože, vraví, v záverečnej, za srdce chytiacej reči, ktorá definitívne presvedčí porotu. Film je to kvalitný, Matthew - študoval právo, preto je tak autentický, pričom pasuje mu to, Samuel L. Jackson je v úlohe obžalovaného - poľutovaniahodný ! Chápem tomu, ale je to riešenie ? Sandra je SEXY. Joel je kvalitatívne - kolisajúci režisér, ktorý strieda výborný film za prepadák - odpad, tento je lepší priemer, poctivá robota, ktorá sprostredkuje všetko, čoho sa téma týka, všetky následky s tým - spojené, podľa seba hodnotím - ako extra inšpirujúce, pričom svedomie mi nedovoľuje - zvýšiť hodnotenie... ()

Arsenal83

Vynikajúce obsadenie a silná téma, no celé je to zobrazené účelovo. A to mi na Hollywoode vadí. V prvom rade je to výsledok procesu, ktorý je absolútnym nezmyslom. Keď sa rieši prípad jasnej dvojnásobnej vraždy, tak to nemôže dopadnúť takto.  V druhom rade zobrazenie skoro všetkých belochov ako odporných rasistov, z ktorých minimálne polovica pôsobí v militantných jednotkách KKK. No a v neposlednom rade je zarážajúce, že celá predloha od Grishama bola napísaná podľa skutočnej udalosti z roku 1984, kde 12-ročné BIELE dievča znásilnil ČERNOCH. Tak z akého dôvodu sme menili farby? Čistý kalkul. ()

Yardak

Thriller ze soudní síně s tématikou rasismu se opravdu režisérovi povedl. Dobrý scénář (přepis knihy), známí herci okořenili svoji účast dobrými výkony a k tomu dobře znázorněné jižanské prostředí. Závěr soudního přelíčení je na pět hvězd. Celkově je to ale slabá 5 hvězda, i když asi druhý nejlepší film z Schumacherovy tvorby. ()

sharky

Představte si, že je bílá - tak tahle hláška patří mezi deset nejlepších v historii kinematografie. Skvělá režie, skvělý scénář, skvělí herci...***** ()

honajz

Ne, Joel Schumacher je sice dobrý řemeslník, ale nedokáže jít pod povrch. A psychologickým filmům by se měl vyhnout jako čert kříži. Z jedné grishamovky udělá parodii, z téhle slaďárnu těžkého kalibru, roztahanou a nedůvěryhodnou. Tam, kde Pollack a Pakula pochopili, že u adaptací Grishamových knih musejí mít solidně zmáknuté podhoubí a prostředí, tam Schumacher přichází s cirkusem a kolotočáři. Vše je - opět - přehnané, patetické, postavy nevěrohodné. Samotný případ a problematika jsou jistě zajímavé a jde o ožehavé téma. Ale tady je to tak pohádkově rozdělené na dobré a zlé, nic mezi, až se bolí na to koukat. ()

rikitiki

Co to, sakra, mělo být?! Oslava krevní msty jako nejlepšího možného prostředku, jak udržet ve společnosti zákonnost? _________ Podle mě je to klišovitý snímek s nebezpečným poselstvím a zcela zjevným rasistickým vyzněním. A tím nemyslím ty tupce z KKK, ale skutečnost, že když dvojnásobnou vraždu bělochů spáchá Afroameričan, hned se na to automaticky nahlíží jako na rasový problém a nikoliv jako na kriminální. _____Filmaři to ještě podpořili tím, že mstícího se Afroameričana hraje ušlechtilý S. L. Jackson zobrazený jako muž neskutečně kladného charakteru, zatímco na druhé straně stojí ubohá, chudá, hloupá a zjevem odpuzující spodina spojená pod křídly jednoznačně odsouzeníhodného spolku. _____ Závěrečná řeč obhájce, zde v mnoha komentářích vyzdvihovaná, mě chvílemi rozesmála a chvílemi naštvala. To je totální rezignace na nějaká pravidla a zákony, ale opět jen podpoření krevní msty, tentokrát tak drásavým vylíčením utrpení malého děvčátka, až se chce pomstít i porota a tudíž je vyhráno. Slzy na tváři obhájce při vlastní řeči byl nechutný sebedojímací kýč. Nezvítězila spravedlnost, ale odplata. ______ A to nemluvím o fixlování, kterého se při procesu dopouštějí obě strany, takže se pravda musí se staženým ocasem odplížit ze soudní síně, protože tam pro ni není místo. __________ Navíc je to klišovité až blázen, snad nejhorší byl závěr, kdy se tedy dokázalo, že bílá a černá holčička si spolu můžou klidně hrát. Pokud ovšem předem černý tatínek upozorní bílého tatínka, že i taková věc je možná a bílý tatínek se chytne za nos a bílou holčičku na návštěvu k černé rodině dotáhne. Asi aby měl body až bude chtít kandidovat na soudce. HNUS! /8. 10. 12./ ()

poz3n

Schumacher nabízí divákovi přesně ten koncept, který jsem od takového filmu očekával. Neboli, příběh je celkem očekávaný, přítomnost určitých dějových okamžiků nutná. Je tu ale velká kupa známých a skvělých herců a film má především tu schopnost vtáhnout diváka do děje a dát mu to, co od něj očekává. Škoda jen toho přeslazeného konce, ten můj dojem trochu zhoršil. 7/10 ()

Ivoshek

Podstata filmu je o dost jednodušší, než by se mohlo zdát. Téma KKK a odtazitost rasových skupin na jihu USA to spíš pribarvuje. V zásadě ale jde čistě o to přesvědčit porotu o (dočasné) nepříčetnosti. I tak mě to ale celkem bavilo a je tu spousta dobrých herců. Co je dobré, je fakt, že oba úhly pohledu mají svou logiku a byly by spravedlivé. ()

Othello

To je ta krása na těch devadesátkách, že se můžete dívat na scénu, kde právník v podobě Kevina Spaceyho potopí svědka na základě jeho třicet let starého obvinění ze znásilnění, které se odehrálo 11. září. Alespoň nějaká radost v téhle přetažené zpackanosti dle vrchního pokrytce Johna Grishama. Tomu můžeme jen závidět, jak dokáže klidně levou rukou zuřivě bojovat proti trestu smrti a pravou datlit román, který jej obhajuje skrze enormní hyperboly, sadistické popisy zločinu a aplikaci na rasové třenice amerického Jihu. Filmové zpracování román pak vůbec neproblematizuje, naopak je mu prakticky úplně věrné s občasnými explozemi Goldsmanova scénáristického fušerství (právnický protagonista a jeho spravedlivé pěsťovky, katastrofální scény s charakterizacemi postav). McConaughey, který se tady snaží uhrát se k smrti pak alespoň upomene na časy, kdy byl opravdu nesnesitelným kusem slizu. ()

ARI50

Někdy dokáže film velice překvapit naopak někdy to od něho čekáte, a tady jsou sice solidní herci spíše dokonalý ale příběh je hodně skvělý a já jsem se hodně bavil. ()

ancientone

Fim o rasizme, ktorý je postupom času stáva filmom o pomste, ktorý sa neskôr utopí v motívoch a zvratoch, ktoré postavy menia viac a viac na karikatúry a to všetko preto, aby na záver deepdivoval v tom najklišeovitejšom pátose. Majstrovstvom ostáva, že napriek tomu si udržiava charizmu a aký-taký náboj. každopádne viac sa oplatí Horiace Mississippi. Alebo Gavrasov Betrayed. ()

Morholt

Thriller z amerického Jihu, kdy se černí a bílí střetávají nejen v soudní síni, ale i v ulicích města. Na mě až příliš politicky korektní záležitost, která má konec jasný jak křišťálová studánka. Navíc ta scéna se závěrečnou řečí........nikdy jsem sice nebyl u amerického soudu, ale jestli tam právníci pronášejí takovéhle sladkobolné výlevy, tak se tam advokátem může stát každý průměrný herec. A ono to asi i tak je. Přesto se scény ze soudního přelíčení moc líbily a duo záporáků Spacey-Kiefer Sutherland mě bavilo v každém záběru. Ale čekal jsem víc. 70% ()

jerry12

80%. Nijak zvlášť originální téma, které však staví především na hvězdném obsazení (Matthew McConaughey už v mladém věku patřil mezi velké naděje, jen mu pak dlouho trvalo, než si uvědomil, jaké role mu sedí nejvíc; Sandra Bullock na to, že nepatří zrovna mezi herečky mého srdce, zde doslova zaválela; Kiefer Sutherland sice na první pohled nevypadá jako ukázkový záporák, ale s členem Ku-Klux-Klanu si poradil perfektně; o Samuelovi Jacksonovi a Kevinu Spaceym netřeba hovořit). Bez výkonů by to byl "jen" dobrý film, takhle je to parádní snímek ze soudního prostředí - pro což mám osobně slabost - a s parádním závěrečným monologem v podání skvělého, ačkoli mladičkého a evidentně nezkušeného, ale už tehdy velmi dobře hrajícího Matthewa McConaugheyho, který pak, o 15 let později, opustil dráhu, na kterou se vydal, a začal prvoligovou kariéru, za což mu nyní patří velký dík. Navíc je ve filmu myšlenka, která už byla zpracovaná mnohokrát, ale jen málokdy tak intenzivně působila na emoce, jako právě zde. Kombinace typicky právnického dramatu s thrillerovými prvky tomu navíc dodává šťávu. Lepší čtyři. ()

ScarPoul

Jeden z tých lepších Schumacherov. Oceňujem jeho expozíciu, ktorá nie je cez čiaru, ale je spravená nápadito. Zároveň ma bavili postavy. A Time to Kill je spolu s Firm moja najobľúbenejšia Grishamova kniha. A podobne ako dráma s Tomom Cruisom je aj tento film plný pekne vygradovaných momentov a zaujímavých zvratov. Tie možno nepôsobia tak sofistikovane, aby niektoré scény nepôsobili ťažkopádne alebo pateticky, ale aj napriek tomu, je to v tomto snímku vyvážené. A tým, že na patetickú nôtu nehrá celý film si zaslúži snímok aspoň šancu. To, že postava Sandry Bullock je možno do počtu mi nevadí. Samuel a Matthew si skvelo sekundujú a finále je viac ako uspokojivé. Takže za mňa dobre. Môže sa to zaradiť k tým vydarenejším adaptáciám. A aj napriek dĺžke to nenudí. Aspoň teda mňa to nenudilo. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

19.03.2021

Další důkaz, že dnes už je ve světě filmů a seriálů možné všechno, je oznámení streamovací služby HBO Max, že se krimi drama Čas zabíjet od režiséra Joela Schumachera z roku 1996 dočká seriálového… (více)