olmikee

Russel Crowe a jeho životní role? Dost možná. Jak je to mnohokrát zmiňováno je to klasický velkofilm se vším co k němu patří víc k tomu asi není třeba. I když jsem to viděl asi už 100x tak pokaždé musím na konci držet slzy na krajíčku. ()

regentor

Maximus Decimus Meridius,velitel severní armády a generál legie Felix, byl skutečnou historickou postavou která zaujala režiséra Ridleyho Scotta natolik, že velice volně zpracoval jeho osudy do dnes již legendárního velkofilmu Gladiátor.A skutečně film začíná velkolepě. Střetnutí Římanů s Germány je zcela jistě jednou z nejlépe zfilmovaných bitev které se kdy dostaly na filmové plátno v rámci bojů legií. Samotný rozhodující úder jizdy je pak filmovým majstrštykem .Po této skvělé sekvenci tempo filmu mírně opadá a do popředí se dostávají intriky a politika. Maximus je zrazen, zraněn ale není mrtev.Další fáze snímku je trochu antický zeměpis v kostce aneb putování s gladiátory ke kterým se Maximus dostal po římském impériu . Všechny cesty však vedou do Říma jak říká okřídlené rčení a v tomto případě do Colosea kde nový císař, pořádá honosné oslavy věren heslu , že lidu je potřeba dodat chléb a hry.To však stojí značné peníze což mimo jiné způsobí v senátu odpor některých a posléze i snahu svrhnout uzurpátora a vraha z trůnu.I Max v aréně má s císařem nevyřízené účty ale jeho pravá identita se provalí dříve než plánoval a potřeboval.Působivý snímek který má i svůj příběh a nestojí pouze na bitevních scénách , mimochodem ta z Colosea která vypráví příběh z dob Cartága je určitě pro většinu z těch kteří film viděli tou pověstnou třešničkou na dortu.Herecké obsazení i výkony hvězdné, hudba silně podmanivá .Pro fajnšmekry žánru povinnost ke shlédnutí ale zřejmě si tam každý najde trochu toho svého. ()

Mkartaylas56

Byla tam spousta akce, skvělé herecké výkony, emoce, zajímavý příběh a úžasné zakončení. Prostě podívaná jak se patří. 85% ()

jayman

Veľký epos. Historicky pofiderné. Zimmer preceňovaný, Crowe na zamilovanie. Phoenix geniálny. Zimomriavky polovicu filmu, druhú interdisciplinárne premýšľačky. Takmer plný počet. Rozhodne treba vidieť. A chcel som ešte teoretizovať o akceptovaní sladkých koncov, lebo toto nie je Homér ani Shakespeare, dnešný Hollywood rozpráva svoje príbehy takto, happyendovo. Ale aj v tomto sa Ridley, resp. scenáristi s paradigmou popasovali statočne. Hej, rešpekt. ()

Gamekeeper77

Filmová lahůdka, která mě strhla v době svýho vzniku a dostává mě pokaždý znovu a znovu bez toho, aniž by sebemíň vybledla a ztratila na chuťi. Příběh silnej jako svině, výborná hudba a v soubojích i mimo ně naprosto suverénní Russell ve svojí životní formě i roli.Tenhle šálek čaje je zkrátka hodně chutnej a dokonale připravenej. 95%. ()

boombang

Historický paskvil, dějový kýč, neposlouchatelný Zimmer, vizuální orgie a zklamání jak Brno. Cca na 65% to u mne vytáhli jen Crowe s Phoenixem - a druhý z nich jen díky tomu, že mi z jeho postavy bylo fakt na blití (a první navzdory tomu, že ho hraní evidentně moc nebavilo - čemuž se ani nedivím). ()

murkl

Strašně cool film se spousty ikonických scén. Joaquin Phoenix toho císaře zahrál moc dobře. Děsivý všemocný retardátor. Zahrál to tak moc dobře, že ho v tý roli vidím ať hraje jakoukoli roli. To samé moje mamka. Vždycky nahodí znechucený ksicht kdykoliv zahlédne jeho tvář v TV. ()

johnsnow

Ale do zadku. To je už asi 10 film ktorý som videl dávno a hodnotenie nikde. Dokonalosť po každej stránke, či už akčnej, príbehovej, dramatickej. 5* zaslúžene a záver fakt dojemný a silný. ()

Hemlock

Ridley Scott v tomto filmu doslova oživil starověký Řím a já jsem si celých 155 minut připadal, jako bych se vrátil strojem času. Russell Crowe je pro mě sázka na jistotu a Gladiátor je jeho životní role. Je zbytečné film více rozebírat, protože o něm už bylo vše napsáno a i já bych házel jeden superlativ za druhým - v mé TOP 10 měl, má a vždy bude mít své místo jisté. ()

George8

Poslušně hlásím, že asi jeden z nejsilnějších historických filmů, jaký jsem kdy viděl. Russel Crowe a jeho životní role v podání Maxima, která mu sedla narámně. ()

0verseer

"My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions and loyal servant to the true emperor, Marcus Aurelius. Father to a murdered son, husband to a murdered wife. And I will have my vengeance, in this life or the next." Po tomto preslove Maxima nasledovali zimomriavky. Vlastne ako pri mnohých ďalších scénach filmu. Hnidopichovia síce môžu vyčítať, že z hľadiska deja nejde o vernú adaptáciu histórie a zobrazené udalosti sa nikdy neudiali a ani sa udiať nemohli. Omnoho vernejší ako samotný dej je však "duch" snímku. Scott dokázal dokonale pretaviť vtedajšiu filozofiu stoicizmu do ústrednej postavy Maxima a divák, ktorý mal možnosť čítať Meditations od cisára Marca Aurelia, dokáže počas sledovania nachádzať dokonalé paralely medzi myslením, konaním hlavnej postavy a spomínaným smerom antickej filozofie. V tomto u mňa Gladiátor boduje na plnej čiare. A napriek tomu, že to nie je uveriteľné zo striktne historického hľadiska, je to o poznanie uveriteľnejšie zahrané a zdialogované ako mnohé ďalšie vierohodnejšie sa tváriace historické filmy. V momente ovácií na adresu výkonu Russell Crowe-a, nesmieme zabúdať ani na geniálneho Joaquin Phoenixa. Ním stvárnený Commodus je ukážkový duševný kripel, na ktorého sa len tak nezabúda. A rovnako sa nepatrí nespomenúť ani tradične bravúrneho Hansa Zimmera, Now We are Free je jednou z najneopakovateľných a najkrajších filmových melódií. Každým ďalších pozretím Extended Cut verzie sa len utvrdzujem v tom, že tento film je jednoducho dokonalosť. ()

PlayEasy

Výborný historický snímek odehrávající se v prostředí římských gladiátorů. Scottova mistrovská režie, vyšperkované zasazení do své doby, kostýmy, kulisy, neuvěřitelná autentičnost celého příběhu, parádní napínavé souboje, Zimmerův mistrovský OST a mnoho dalšího...... to vše je dokonalé. Ale co je ještě dokonalejší?! Snad nadpozemský výkon Russella Crowea, který se stal MAXimem MAXimálně? Snad dojemný závěr a gladiátorovo opětovné setkání s rodinou? - každopádně jisté je, že nejdokonalejší je (film) "Gladiátor" jako celek!!! 100% ()

ostravak30

Gladiátor, co si budeme povídat, je klasický Hollwoodský počin. Slavní herci, velký příběh, dlouhá stopáž, dojímavé momenty, obří hrdina, který potrestá zlo a s tím spojený dechberoucí konec. Co na tom, že film je trochu přizpůsoben divákům a výdelku. Tvůrci si s historií příliš hlavu nelámali. Ale ruku na srdce. Takové příběhy jsou právě ty, které nás lákají. Historie je někdy jen málo zajímavá a divák chce vidět příběh s duší, já se mezi takové řadím. A to Gladiátor má. Zabili mu rodinu a on chce potrestat zlo a přitom musí vytřískat ještě hodně chlapů před sebou. Asi těžko si představit, že by skutečný gladiátor bojoval s vládcem Říma, ale to je zkrátka Hollywood. Diváky to baví. Se vynikajícími hereckými výkony, skvělou hudbou, napětí, akcí a perfektně zobrazenou atmosférou starého Říma je Gladiátor přesně to, co chceme všichni vidět a baví nás to. Určitě lze ocenit navíc ještě kostýmy a kulisy. Třebaže se filmaři mnoha historických chyb dopustili, diváci jim to s lehkým srdcem odpustili. Já taky. ()

ACDCKL

Velkofilm jako hrom a ještě k tomu Special edition je ještě o kus dál a vysvětluje nevysvětlené z normální edice. Nádherná hudba, výborné obsazení do všech rolí, scénář též výborný a akce je zde prvotřídní, hlavně první bitva v germánském lese a následně souboj jeden na jednoho mezi Maximem a vysloužilým gladiátorem. Zde se musí dát jen to nejvyšší hodnocení, není tu co vytknout. ()

Tominni

Nádherná podívaná od Ridleyho Scotta. Vizuálně není co dodat, film patří ke špičce v oblasti komerčních filmů a na stejné místo se řadí i hudba od Hanse Zimmera. Vůbec nemá smysl řešit, co a jak skutečně bylo v době Římské říše, o tomhle tento film není. Ale je o nespravedlnosti, hrdosti, lásce a přátelství a jako celek tak jednoznačně funguje, jinak bych se na něj znovu a znovu nedíval. ()

hrumsrt

Už už vyhlížíme konec druhého tisíciletí, ale ještě před tím nám do toho promluví jeden virtuóz.. Není jim nikdo jiný než sir Ridley Scott, teda tehdy ještě jen Ridley. Přistává mu to jak na zlatém podnose, vyšperkovaný scénář a megalomanský rozpočet, už tomu jen dodat to něco navíc a celé to ukočírovat. A na tohle je Ridley král! Okázalé "téměř historické" drama o hrdinovi vlasti z něhož je kvůli ctižádosti bohatých vyvrženec. Ať už si Russell Crowe bude točit cokoli, tak z něj bude navždy Maximus! Jeho největší role a on se v ní vyřádil, co to jen šlo. Masivní téměř tříhodinová palba, kde něco jako stupňovité tempo neexistuje, ono to totiž je jako procházka fikční historií s okázalým vizuálem a geniálním hudebním doprovodem. Že to je z filmařského hlediska dokonalý snímek, je u Ridleyho jistota, ale on tomu dává zase něco navíc. Nejlepší režisér všech dob, a to se teprve rozjíždí, přidává další nezapomenutelný film! Já si to s dovolením rozdělím na tři části... Nejprve tedy úvod, když je tu Maximus jako generál a mi dostáváme perfektní náhled do války s germány s legendární a perfektně natočenou bitvou v lese! Šlape to fantasticky, o postavě víme kulový, ale svých charizmatem Vás dostane, takže to snad nikomu nemůže vadit! Maximus jako hrdina jako největší z Římanů, vše mu leží u nohou, vlastně i trůn. Ale přes svoji hrdost a oddanost se mu všechno sesype... S Maximem se vydáváme do otrokářských vod a vše je jinak, je z něj outsider a nesvobodný, ale přes svoje bohaté vojenské zkušenosti je z něj okamžitě chtěný otrok, posléze pak gladiátor! Je tak dobrý, že baví celé Římské osazenstvo.. Možná jsem něco nepobral, ale proč ho nikdo z těch otrokářů nepoznal, proč se ho nezastal?! Vždyť on byl opravdu někdo, lidi ho milovali. V aréně je to výborný, tady si s tím Ridley vyhrál a bez debat sem mířil jako nejsilnější část filmu. Jak jsou ty souboje reálný, choreografie vypiplaná snad do pohybu Maximovi hřívy! ... Není nic neočekávaného, že na závěr dostaneme souboj Maxima s Commodem, což je jako sladká třešnička na závěr. Brilantní kamera, výrazy v očích a schopnost ještě více vyhrotit snad už nejvyhrocenější situaci! Perfektní tečka za příběhem s poctivě emotivním závěrem! Nicméně ještě musím vypjet ódu na tolik historických postav a událostí, že skoro až nevěřím, že příběh Maxima je vymyšlený, že je jen červenou nití spojující ony historické pravdivé příběhy nabité realitou. Kromě hlavního příběhu je všechno zkrátka perfektní! Hudební doprovod jako z jiné planety a kamerové snímání a herecké výkony, vše po právu jako oceňováno. Mimořádně podstatné dílo pro celý filmový průmysl, za obrovské peníze tak monumentální film. Z hereckých výkonů můžeme pět ódy na Russella Crowa, který jasně tvoří svoji největší roli, avšak mě zase dostal Joaquin Phoenix... Já ho tolik obdivuji jako herce, ale zároveň irl je mi nepříjemný. V každé roli, kde ho vidím, si říkám, že je to snad nejlepší herec, který kdy kráčel po této zemi! Mimořádné schopnosti, jak i do pohyby rukou dokáže vtisknout něco tak geniálního! Bohužel prostředek filmu je pro mě malinko delší a trošku moc vyhlížím tu finální vendetu a úplně nejsem spokojený s gradací. Nechci tam za každou cenu hledat něco špatného, je to tak masivní práce, že hanit to je hřích, ale nedokonalý scénář nezachrání ani životní výkon všech okolo. - Nechápu o čem chce, Sir Ridley Scott příští rok točit sequel (který se plánuje už více než 20 let), ale pokud to vzejde, Ridley z toho stvoří zase něco neskutečného. 80% () (méně) (více)

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal