Doktor Malcolm je pozván do sídla Johna Hammonda, duchovního otce projektu Jurský park. Ještě před samotným setkáním s Hammondem Malcolm narazí na Hammondova bezohledného synovce Petera Ludlowa. S ním má Malcolm spory už kvůli nepovedenému projektu Jurského parku. Vztahy mezi oběma muži jsou na bodu mrazu. Hammond oznámí Malcolmovi, že existuje ještě ostrov Isla Sorna, kde se dinosauři množí bez omezení v divoké přírodě. Dosud o této části projektu Jurský park veřejnost nevěděla. V nedávné době však u pobřeží ostrova přistála loď britského milionáře a posádka na dinosaury narazila. Hammond si představuje, že Malcolm na ostrov odjede s malou výpravou a výprava zmapuje život zdejších dinosaurů. Aby Hammond donutil Malcoma nabídku přijmout, oznámí mu, že na ostrov před třemi dny odjela i Malcolmova snoubenka, dr. Sára Hardingová. Šokovaný Malcom, který se o svou přítelkyni bojí, ihned urychluje odjezd výpravy na ostrov. Výpravu tvoří on, fotograf Nick Van Owen a technický specialista Eddie Carr. Aniž by to Malcolm věděl, do auta se schová i jeho dcera Kelly. Malcolmovi a jeho druhům se velmi rychle díky GPS lokátoru podaří najít Sáru. Ta je nadšená z pozorování býložravých dinosaurů. Záhy však výprava zjistí nejen to, že Malcolmova dcera Kelly je na ostrově, ale také že na ostrov přilétá i mnohem větší výprava Petera Ludlowa. Ludlow se svými lidmi na ostrově zahájí odlov dinosaurů pro jeho nový podnikatelský projekt, velkou dinosauří zoologickou zahradu v San Diegu. Nick, který odlov dinosaurů těžce nese, v noci odchycené exempláře vypustí z jejich klecí. Dinosauři Ludlowově výpravě zdemolují její tábor a zařízení. Sára s Nickem v džungli narazí na mládě tyranosaura, kterému Ludlowovův předák, Roland Tembo, zlomil nohu a svázal ho. Roland mládě použil jako návnadu na jeho rodiče, které hodlá ulovit a proslavit se tak jako nejlepší lovec na světě. Sára s Nickem mládě odvezou na svou základnu a tady mu začnou nohu ošetřovat. Vytvoří jakousi dlahu, která se po čase rozpadne, a mládě se tak má šanci uzdravit. Jenže rodiče mláděte ucítí jeho pach a základnu napadnou. Sáře a Nickovi se sice podaří mládě k rodičům vypustit, ti ale na základnu přesto zaútočí a obytné vozidlo, ve kterém se Nick a Sára schovávají, shodí ze svahu... (TV Prima)

classic

Atmosféru, ktorú poctivo vybudoval v prvom dieli, čo sa niesla v takom zaujímavom, komornom duchu, že niekedy menej, znamená viac, teraz pre zmenu, totálne obracia naruby o dobrých 360 stupňov smerom k akémusi, divnému nonsensu, kedy podľa scenáristu Koeppa jestvuje ešte ďalší ostrov s dinosaurami, ktorých je tam v podstate oveľa viac, než na predchádzajúcom Isla Nublar, kde došlo pred štyrmi rokmi ku kolosálnemu fiasku, veď miliardár John Hammond by už určite vedel porozprávať, čo sa všetko vtedy poriadne domrvilo... ?! Z pôvodného osadenstva zostal už iba Dr. Ian Malcolm (Alanovi a Ellie sa ani nečudujem, že sa na to celé vykašľali), ktorý sa so vskutku strašne silným sebazaprením, znovu vydáva obzrieť si už dávno vyhynutých, suchozemských stavovcov, ktorí ožili len vďaka prefíkaným experimentom s dôkladným klonovaním, z čoho si chcel jeden menovaný pán vyššie vytvoriť vyhľadávanú, turistickú atrakciu... A jablko ozaj nepadlo ďaleko od stromu, keď sa Hammondov odporný synovec rozhodne ísť v strýkových šľapajách, čiže gény sa naozaj nikdy nezaprú, lebo Peter Ludlow je o mnoho viac zákernejší, že plánuje s nimi bez nadsádzky tvrdo obchodovať priamo v Spojených štátoch s bohatými šmelinármi, kam ich má previesť so svojim družstvom prvotriednych lovcov, ktorí sú vycvičení jedine na odchytávanie týchto veľjašterov, na čele s obávaným Tyranosaurusom, na ktorého si už brúsi zuby istý, holohlavý poľovník Roland Tembo... _ « Štefan, kto Vás mal, že Vás v tráve nevysral » Nehnevajte sa na mňa za brutálnu, ostrú a priamu kritiku na Váš účet, ale takto „pohnojiť” sequel sa vo Vašom prípade ROZHODNE nepatrí, lebo máte predsa povesť výnimočného, režisérskeho tvorcu, no, bohužiaľ aj Vy mávate občas hluchšie obdobie, kedy zo seba vypotíte i takýto ukrutný nepodarok, a to ani nehovoriac o Vašej 1941, ktorou doslova pohŕdam, jednoducho ju neznášam ! Väčšinu ste takmer všetko vsadili na častý výskyt veľkého mäsožravca T-Rexa, ktorého ste rozmnožili do malej rodinky, že budú zakrátko terorizovať týchto početných nešťastníkov na Isla Sorne, tieto sekvencie sú síce strhujúce, ale sú aj vykalkulované a samoúčelné, že to s nimi zvyčajne preháňate, lebo ste asi mali hlavu vo výšinách ? A keď na plnú hubu REVAL v San Diegu, tak tým ste to už normálne zvarili na pevno ! Z ľudí tam ste si spravili hotové figúrky na šachovnici, ktorých ste mu predsúvali rovno do papule, kde sa aspoň pekne dosýta nažral, aby nebol nebodaj hladný, keď ho opätovne vyšmaríte tam, odkiaľ prišiel. Postavy sa chovajú divne, no scenár im to ani nedovoľuje zmeniť. Naštvali ste nielen mňa, boli ste, ako odtrhnutý z reťaze, ale v zlom význame slovného spojenia ! Dvojkou (pokračovaním) ste dobabrali úplne všetko, čo sa dobabrať vlastne dalo ! ()

heyda

Jen o něco málo slabší pokračování, které se bohužel musí obejít bez mého oblíbence Sam Neilla, ale nevadí. Jeff Goldblum taky umí zahrát. Bohužel děj filmu a scénář už není to co bylo v jedničce. Takže musím hvězdičku ubrat. ()

Stanislaus

V popisu filmu na DVD se píše, že druhý Jurský park obsahuje mnohem více akce a vizuální efekty jsou na vyšší úrovni. A s tím mohu jen souhlasit. Co se týká efektů (vizuálních i zvukových), tak tvůrci opět nezklamali a dokázali vytvořit opět dokonalá a věrohodná stvoření se všemožnými "hlasovými" projevy, kterým může konkurovat snad jen Putování s dinosaury od BBC. A to že je Ztracený svět akčnější, tak to je holá pravda - jedna z nejlepších scén filmu, byla pro mě s tyranosauřími rodičemi, útočícími na hlavní hrdiny v přívěsu ... a pak samozřejmě "masakr" v San Diegu. Z původních herců zbyl pořádně jen Jeff Goldblum, který už tolik nevtipkoval jako v prvním díle a mezi nováčky byla moje oblíbenkyně Julianne Moore, takže jsem byl spokojený. Ten konec ve městě mám rád a zároveň mi trochu kazí celkovou reputaci. T-Rex patří prostě do divočiny a ne do města, tam ať si straší Godzilla nebo King Kong. Na druhou stranu, jak už jsem řekl, to byly jedny z nejakčnějších scén. Zkrátka skvělý sequel dokonalého Jurského parku, který sice postrádá impozantnost a novotu prvního dílu, ale stále je to kvalitní podívaná. ()

Jinny

Nepatřím k těm, kteří by hanili film, protože režisér natočil spoustu lepších. Přesto - tuhle průměrnou povídačku že má na svědomí maestro? Není to žádné hloupoučké béčko, ale Spielberg z toho nic pomilováníhodného neudělal. A že to obvykle dokáže. ()

Roman.Ticka

Moment překvapení vypršel s jedničkou a bohužel dvojka dostala lidštější rozměr a dohrála na něj. Ten rozměr, jenž ukazuje člověka ve své pravé podstatě - vyčůraného sobce, pro nějž platí šustící papírky víc než cokoli jiného, včetně riskování vlastního života. Atmosféra strachu z T-rexe a Velociraptorů kontra naivita lidského červa, ať šlo o nadšenou zooložku pobíhající mezi dvacetimetrovými dravci, koketování lidí s nejdravcem z očí do očí nebo zaslepené záporáky s jejich naivní představou umístit dinosvět do městského ZOO. Právě nejvypjatější akční scény na mě působily opačně - nevěrohodně a naopak závěrečná scéna návratu zvířat do jejich ostrovního světa do svobody se mi líbila nejvíc. ()

anais

Druhým Jurským parkem navázal Spielberg na první film v duchu, ve kterém točil například druhé pokračování Indiany Jonese - základní prvky jsou stejné, ale je to trochu rychlejší, bláznivější, a ne každému, kdo měl rád první díl, to sedne. Na oblíbený film, který stál na počátku současného pojetí CGI a stal se tak jakousi modlou přesahující hranice dobrodružného žánru, navázal "obyčejným" dobrodružným filmem, plným geniálně vystavěných scén (auta nad útesem, útok velocyraptorů v poli atp.), přímočarého humoru a rychlé akce. Smůla filmu tak spočívá spíš v tom, že první díl je vnímán jako technologický milník, zatímco druhý je technicky dokonalým filmem tradičního Spielbergova týmu. Nejde o nic víc, než o prvotřídní zábavu. Ztracený svět se docení až za pár let, podobně jako třeba Hitchcockovi filmy. ()

honajz

První díl Spielbergova Jurského parku byl bomba. Tehdy poprvé jsme mohli vidět "živé" dinosaury pobíhat po plátně a honit zděšené lidi. Děj filmu sice za technickou dokonalostí zpracování značně pokulhával, ale myslím, že kvůli němu šel na tento snímek jen málokdo. Všichni jsme hlavně chtěli vidět "toho počítačovýho brontosaura". Druhý díl přišel o čtyři roky později, ale to už jsme byli otrlejší a vedle školní exkurze po druhohorách jsme se chtěli taky bavit. Po uvedení do amerických kin vzali lační diváci pokladny útokem. Jen za premiérový víkend vydělal Ztracený svět neskutečných 92 mil. USD, což bylo skoro dvakrát tolik, co díl první. Vysoká očekávání - i ta finanční - ale splnil jen napůl. Po technické stránce jde opět o mimořádnou podívanou, ovšem dějová linie je jako taková dost banální, nazáživná a profláknutá. Dozvíme se, že kromě původního existuje ještě jeden ostrov s dinosaury, že jsou na něj nezávisle na sobě vyslány dvě skupiny - hodná a zlá, vědci a lovci - a jaká šlamastika z toho nakonec vzejde. Docela svižná je až závěrečná část (původně tam vůbec být neměla), kdy se po Los Angeles prohání běsnící tyranosaurus. To, že sežere scénáristu Davida Koeppa mi přijde docela fér... Vynikající obraz a vynikající zvuk. Je zbytečné se o tom jakkoli rozepisovat. Na velké obrazovce je to obrovský zážitek a čím nadupanější zvukovou aparaturu vlastníte, tím víc si to hromobití z reprobeden vychutnáte. Začněme skoro hodinovým dokumentem o natáčení, který je jistě zajímavější než je u těchto dílek obvyklé (třeba na HBO). Také se můžeme podívat na dvě delší vystřižené scény - ta druhá je docela zábavná. K ruce je nám i malá encyklopedie dinosaurů se základními informacemi o druzích, s nimiž se ve Ztraceném světě setkáme. Běžné jsou poznámky k výrobě filmu a profily herců a tvůrců, jakož i tři trailery - na každý z dílů jeden. Ale nebojte, nic konkrétního se z toho posledního o Jurském parku 3 nedozvíte. Dévédéčko je doslova nadupané fotodokumentací. Můžeme si prohlédnou tematické ilustrace a kresby, zmenšené modely budov, zvířat, fotky výtvarníků z ILM při práci na mechanických modelech a u počítačů, fotky z vlastního natáčení či marketingové předměty, jako plakáty (i ty nepoužité) nebo hračky. Zajímavých je i 11 scén prezentovaných pomocí originálního kresleného scénáře. A abychom byli kompletní, nesmíme zapomenout ani na část DVD-ROM, určenou výhradně pro počítač s DVD mechanikou. Její majitelé zde najdou další doplňující informace, zvukové klipy, rozhovory ze zákulisí, apod. Příjemné je i to, že si distributor dal tu práci a udělal krabičce kompletně český obal. Radost mi ale poněkud kalí lehce nezvládnutá diakritika (např. NůMECKý) a hlavně popis filmu přeložený a sesmolený nešťastníkem na úrovni žáka základní školy s vrozenou dislexií. Opravdu ostudná záležitost. Bohužel žádné, a to je docela škoda. Film 2/5 - Nic objevného či vysloveně zábavného, ale dinosauři vypadají pořád dobře DVD 5/5 - I když na DVD např. není režisérův komentář, je jinak napěchované docela slušně () (méně) (více)

MM11

Bez přidané hodnoty... S odstupem chovám k prvnímu dílu čím dál chladnější přístup (čas v tomto případě obdobný pocit jedině zvýší, ten film „nezraje“) a sequel, jako kdyby jen znásobil povrchnost světa oživlých ještěrů. Jsou fascinující a ničení láká od dob monster movies permanentně; jenže „rukodělnost“ japonských příšer se tu nahrazuje precizní technickou výbavou. Fakt, že příběh působí pouze jako předvoj pro pozdější řádění, způsobuje určitý protipól vůči celé vizuální nápaditosti. Vždy se hraje až doslovně podle určených žánrových pravidel, což způsobuje nudu u zdlouhavých scén, jejichž výsledek znáte deset minut dopředu a všudypřítomný křik jedině otráví. Chybí jakékoli překvapení, dokonce i negativní (vyložená trapnost by paradoxně znamenala oživení). Je to sterilní zábava, profesionálně vykonaná a k rychlému zapomnění odsouzená. ()

Othello

Blockbuster atrakcí, kde skutečně hlavní roli měly mít, tehdy za zadrženým dechem přijímané, digitální triky. Nicméně byly to filmy jako tento nebo Emmerichova Godzilla, u kterých se pak začali už někteří kroutit a říkat si, zdali ona ta filmařina také není možná i o tom přizpůsobovat se nějakým limitům. S nimi musí štáb pracovat s nějakým tempem, úhly snímání, střihem, zkrátka věcmi, které mají přesvědčit diváka, že ten člověk v kusu gumy v nich má vybudit nějaký zážitek. S CGI, která může zobrazit všechno, prostě jen ééé... zobrazíte všechno. Tyrannosaurus má sežrat auto na ulici plný lidí? Tumáte. Tanker má vjet v plné rychlosti do přístavu? Tady prosím, přímo čelní záběr. Schwarzenegger má hrát Krále Leara? Bez problému. Všechno přímo před ksichtem, žádný schovávačky a vy na to tak nějak koukáte a přemýšlíte, jestli fakt mysleli vážně to, že udělali ústřední postavu z Jeffa Goldbluma a přidělili mu dceru jejíž jediná aktivní role ve filmu je zhoupnout se o tyči. ()

SOLOM.

Jedná se také o zdařilý film, který je sice o trochu horší než první díl, ale své velké kvality určitě má. Velkým plusem je zvětšení prostoru o Tyranosaura, který nás za celý film nenudil a scény s tímto monstrem jsou pro slabší povahy ,,opravdovým hororem‘‘. Nádherné efekty, které daly dohromady nejen T-Rexe, ale i ostatní dinosaury jsou opravdovým skvostem a klenotem filmařského světa a hlavně filmů či dokumentů o dinosaurech. Ještě nikomu se to nepodařilo překonat. Spielberg a jeho tým dali realistickou podobu tvorům, kteří žili na naší planetě před mnoha milióny let a možnost aby diváci tyto tvory mohli obdivovat, alespoň přes televizní obrazovky či plátna kin. Navíc celý film doprovázela skvělá Williamsova hudba, která má na úspěchu obou filmů jistě taky svůj velký podíl. Všem jim skládám velkou poklonu, protože oba filmy patří mezi moje nejoblíbenější. ()

hansel97

Nevidím na tomhle dílu žádný pokles oproti jedničce, v rámci akce a napětí je Ztracený svět možná dokonce zábavnější a asi tak jediné mínus, které se mi povedlo najíst, je, že se jednoduše jedná o recyklaci použitého nápadu, ovšem tak bravůrným způsobem, že mi nepřijde příliš férové, aby se "dvojka" dostala do modrých čísel, když v zmíněných aspektech překonala jedničku a rozhodně mě nenudila. ()

eraserhead666

Hodně slabý odvar prvního filmu s neskutečně trapným závěrem ve městě a přístavu. Sakra, na ostrově Rex každým krokem otřásal zemí na desítky metrů daleko a na konci se vplíží za hlavním padouchem na loď za jeho zády na pár metrů, aniž by si toho padouch všiml? To jsem nežral ani před těmi dvaceti lety. Hammond je tu ještě větší naivní blbec, než v jedničce. Tohle si původní JP nezasloužil. ()

claudel

Asi svoji přítelkyni hodně miluju, když se již podruhé vydám na dvouhodinovou útrpnou cestu do světa plných brontosaurů, tyranosaurů, raptorů a dalších obdobných tvorů, což není vůbec ale vůbec můj šálek kávy. Přece jen nuda a útrpnost byla oproti prvnímu dílu otupena přemírou akce a sem tam nějakého napětí. Příjemným bonusem pro mě byla přítomnost mého oblíbence Vince Vaughna. A ta závěrečná půlhodina, není to tak trochu vykrádačka King Konga?! Je to tak na dvě a půl hvězdičky, ale když jsem byl v posledních dnech hodný i na jiné snímky, tak budu i tentokrát a posunu směrem nahoru. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

Světová premiéra hudby z Jurského světa