Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

wipeout

Filmov o Vietname už bolo natočených naozaj veľa, takže je naozaj ťažké vyargumentovať si vznik ďaľšieho, tak aby prinášal k tejto problematike aj niečo nového a nebolo to len prekladanie tej istej slamy dokola. V tomto je Born on the fourth of july naozaj vínimočný, pretože jeho primárnym cieľom nie je vyobrazenie samotnej vojny ale jej následkov, čo sa mu darí omnoho lepšie ako napr. Lovcovi jeleňov. Vojnové scény tvoria len naozaj malú časť filmu, myslím si že to už ani potrebné veľmi nie je, ale Oliver Stone sa zameriave práve na obdobie rozčarovania, dezilúzie, hľadania nového zmyslu života, ktoré človeka po strate ideálov očakáva. Zaujímavé bolo tiež používanie politických reálii, i antivojnové demonštrácie boli veľmi dobre natočené. Niektoré scény už pôsobia ako klišé, treba tiež uznať, že najmä časť odohrávajúca sa v Mexiku je zbytočne natahovaná, aj keď na proces objasnovania myšlienkových pochodov to bolo asi potrebné. Taktiež som mal problém s Tomom Cruisom, ktorý mi tu jednoducho nesedel. Ale inak ide o veľmi zaujímaví príspevok do rodiny filmov o Vietname, ktorý odokrýva oblasti, ktoré v iných boli len hrubo načrtnuté. 3,5* ()

dyfur

...ako dráma dobré,námet čisto americký,herecké výkony tiež slušné....ide o dielo z obdobia kedy -podľa mňa-Tom Cruise sa dosť snažil o Oscara a - možno sa chcel -túžil uberať cestou a la Al Pacino....naštastie ho nedostal (aj keď si ho iste zaslúžil) jeho to prešlo a tak máme o.i. šesť dielov MI ...super. ()

Martin741

Film o Vojne vo Vietname od Olivera Stone-a. Na to, ze samotna vojna sa skoncila az v januari 1973 Parizskymi Dohodami je v roku 1989 prilis skoro na to, aby sa o tom natocil film. Chapem, ze reziser chce ponuknut obraz o navrate do normalneho zivota v US spolocnosti po prejdeni peklom. Ale je to prilis zdlhave, nema to ten spravny naboj, aby film dostatocne strhol. A Tom Cruise nevie az tak dobre podla mna hrat, chcelo by to obsadit nejakym vacsim a slavnejsim hereckym menom. 50 % ()

M.i.k.e

od Stonova návratu k tématu vietnamské války jsem měl po skvělé Četě nejspíš až moc velká očekávání a v tomhle ohledu u mě Narozen 4.července tak bohužel úplně neuspělo. Na druhou stranu to ale neznamená, že by to byl špatný film a zpráva kterou přináší bude aktuální vždy a za všech okolností. Trošku sem se bál výkonu Toma Cruise, který byl v tě době přeci jen celkem ucho a v jeho mladších rolích sem ho nikdy úplně nemusel. Tady to každopádně ustál se ctí a přerod naivního mladého patriota, který se žene do boje hlava nehlava do lehce traumatizovaného veterána, který pochopí, že protiválečné protesty mají svoje opodstatnění, zvládnul slušně. Kdyby Stone ubral dobrou půl hodinku na stopáži, nic zásadního by se nestalo a mohlo jít (pro mě) o další osmdesátkovou klasiku. Takhle je to bohužel jen odškrtnutý rest, který sem viděl rád, ale v budoucnu se k němu už velmi pravděpodobně nevrátím...70% ()

MrPierc

Američani jsou zvláštní národ. Zfanatizovaní, hloupí a věřící v boha ( skoro jako Islámisti). Mladý kluk zfanatizován svou rodinou, která do něj vkládá veškeré své naděje a vychovává ho jako slušného křesťana. Jenže válka není podle představ křesťana, dle bible se tu lidé nechovají a lidé zde umírají. Po Vietnamu se veteránům dostalu ještě nadávek od slavných Hippies, kteří jen hulili trávu a do války nechtěli a ani nepracovali. Veterány označili za vrahy a svými sfetovanými mozky pořádali demonstrace ve jménu dobra. Lidé zavírali oči po válce a nechtěli vidět lidi bez nohou a bez rukou. Ti, co zůstali doma, se měli nakonec lépe ! ()

Jino

Tom Cruise je v tomto filmu pro mě obrovským překvapením. Ne, že bych ho neměl rád, ale přece jen jeho filmy až zase tak moc nevyhledávám... Tímto filmem se možná na něho v blízké budoucnosti zaměřím. Jinak Narozen 4. července je i přes svoji délkou zajímavým filmem, který nutí k zamyšlení nad smyslem válek. 85% ()

joker.george

Vůbec bych se nedivil, kdyby byl Tom Cruise zrovna za tento výkon odměněn Oscarem, Zlatý glóbus je však dostatečná satisfakce (ne-li větší). Proměnu jednoho člověka, jeho názorů a postojů zvládl úžasně - přirozeně, uvědoměle a hlavně s citem, přesto mi paradoxně v hlavě více utkvěla role Willema Dafoea... Film je silný i o po dramatické stránce, neboť Stone drží laťku vysoko ve slovních výměnách, bojových i davových scénách a to nejlepší si nechal až na závěr - šťastný, přesto však znepokojující konec.... Chybělo mi jen více konfrontací s rodinou, kterak se staví k jeho novému postavení, hlavně tedy bratrovo... ()

tomtomtoma

Zajimavý protiválečný film, ve kterém se hlavní hrdina z nadšeného a naivního vlastence, který půjde bránit svou vlast a americkou demokracii, přeměňuje v zavilého odpůrce války. Mladý Ron Kovic (Tom Cruise) chce být vždy nejlepší a být ostatními obdivován. Podporován nadšenou vlasteneckou výchovou svých rodičů (Raymond J. Barry a Caroline Kava) se při první příležitosti nechává odvelet jako dobrovolník do armády, aby svou vlast bránil před komunistickou zlovůlí. Drsná realita války otřese jeho nitrem: krvavé masakry nevinných civilistů, zmatky a střílení do vlastních řad, strach, který vede k páchání dalších krutostí. Jeho bojová mise končí ochrnutím. Následuje rekonvalescence, marná touha po překonání nemožného, uvědomování si nesmyslnosti války, a obzvláště této, výčitky svědomí, cynismus, pokusy o zapojení do normálního života a aktivní zapojení veteránů do protiválečného tažení. Další zajímavé postavy: bývalá Roniho přítelkyně Dona (Kyra Sedgwick), která mu ukázala protiválečné demonstrace, mrzák Charlie (Willem Dafoe) ze společného ozdravného pobytu ve sladkém Mexiku. Působivá forma, která nutí k zamyšlení. Otravná je porce sentimentu, která zvláště zdůrazňuje naivní vlastenectví. Ale znepokujíjící otázky zůstávají: obyčejný lid je jen hračkou v rukou mocných, kteří tahají figurky na své šachovnici špatných rozhodnutí, která mají tragické následky pro jednotlivce a bohatství pro pár vyvolených. ()

laik_60

Kurnik Tí Američania !!!!! Najprv natočia vojnové filmy s prestrelkam,i bitkami, výbuchmi, plnými hrdinstva (ale aj nehrdinstva a strachu) amerických vojakov a potom točia protivojnové filmy. A ešte sú tu označené ako "vojnové". Divák - milovník "válečnych filmu" si pri tomto filme na svoje veru nepríde. Dobrý vojnový film ukazujúci na bolesť utrpenie, nezmyselné obete má poľa mňa väčšiu výpovednú protivojnovú hodnotu, ako to čo nám tu ten Cruis s príšerne riedkymi fúzmi ukázal ... nech sa snažil ako chce. ()

zette

Dalsi z klenotu, ktere nam Stone predstavil. Vynikajici film, ktery nam ukazal valku a jeji nasledky dost autenticky. Nadseni a hrdost promenena ve skepsi a beznadej. I kdyz jsem po zhlednuti tohoto filmu plny dojmu, ktere se mi vryly hluboko pod kuzi nejsem moc schopny o tom filmu nic moc napsat. Snad jen, ze valka nezna viteze. Krome vynikajici kamery, hudby a scenare vsak musim ocenit herecky vykon Toma Cruise... Tam uz zacina genialita. ()

danecek24

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Tom Cruise, *Nejlepší režie - Oliver Stone, *Nejlepší scénář - Ron Kovic, Oliver Stone + nominace (1) - Nejlepší hudba - John Williams ()

sulimo

Já toho Cruise prostě nesnášim......a nějak mu to ani nevěřim.....a nějak mě to i nudilo....a navíc ten jejich nesnesitelnej patriotismus, za to bych toho Cruise snad i dodělala.......holt si tam měl Stone obsadit svého Sheena a ušetřilo by to i jeho samotného problémů a já bych mohla přidat hvězdy. ()

pakobylka

----- "Zdálo se mi O TOBĚ, Rony ... Mluvil jsi na velikém shromáždění - a taky jsi říkal něco skvělého ... " ----- O tom, že sny matek se občas i vyplní ... jenomže většinou v docela jiné podobě, než si ty naivní, pošetilé, nerozumné - někdy i bohabojné a nezřídka maloměšťácké duše představují. Taky o tom, že propaganda - ruku v ruce s manipulací a demagogií - slouží k ovládání a usměrňování nevědomých oveček od nepaměti. A v nejrůznějších podobách bude sloužit i nadále, neboť schopnost klamat - a využívat klam pro své vlastní cíle - je součástí povahy každého z nás. Je to vlastnost, kterou máme pevně zakořeněnou ve svých genech - řekla bych, že je součástí základní výbavy, která byla kdysi nutná pro přežití jedince i druhu. Ale ke cti nám neslouží ... Hluboce smekám před Tomem Cruisem - nikdy nepatřil k mým oblíbeným hercům, ale tady a teď mě vážně dostal. ()

Wormboy

Po kazdej jednej stranke vynikajuci film so silnym antivojnovym posolstvom, ktory zachytava Olivera Stonea na jednom z vrcholov jeho rezijneho a scenaristickeho umu a predstavuje Toma Cruisea nielen ako peknu tvaricku, ale ako naozaj talentovaneho herca. 4,5/5* ()

PROCESOR

Jeden z prvních filmu kde mě Tom přesvědčil, že umí hrát. Zařazení veteránu z Vietnamu zpět do společnosti...Bystrá sebereflexe USA a její válečné tažení. Není to, jak ten hamburger s "dírou" , prostě jsme se s tím ještě nevyrovnali a chvíli to ještě potrvá než se to zacelí? ()

Juto

Stone v Cruiseovi našiel ideálneho herca, ktorý film ukotvil jednoduchosťou a silou. Spolu robia viac, ako ukazujú, čo sa vietnamskému veteránovi Kovicovi stalo. Ich horlivý, konzistentne strhujúci film ukazuje, prečo na tom stále naliehavo záleží. 8/10 ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore