28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Sawy

V podstatě další moralita o tom,že lidé jsou větší zlo než nakažení.Ale tahle je natočená tak dobře a chytře,že si člověk ani nestěžuje,kolikrát už něco podobného viděl.Už úvodní procházka vylidněným Londýnem je naprosto fascinující díky skvělým kamerovým nápadům a zajímavému použití hudby (přítomné v celém filmu).Když se na scéně objeví další lidé,film se změní na drama o životě v postapokalyptickém světě a o tom,jak se podepisuje na osobách v něm žijících.Velmi silnou stránkou filmu je jeho realističnost,takhle přesně by mohl vypadat svět po smrtící virové epidemii.Vzpomínek na svět předtím je minimum,vše se odehrává tady a teď.Danny Boyle po celou dobu filmu fascinuje originálními režijními nápady,elegantně bruslí mezi nejrůznějšími žánry a neustále diváky překvapuje dějovými kličkami a odbočkami.Počáteční drama je prokládáno až komediálními vsuvkami,nechybějí lekačky a sci-fi prvky (proč jsem pořád myslel na 12 opic?) aby se na konci vše otočilo o 180 stupňů a z filmu se stal vybíjecí thriller a skvostný Cillian Murphy se proměnil bezmála v Ramba.Tahle změna rytmu mohla hodně lidí,kteří si předtím bezmezně užívali atmosférický survival filmík,docela dost naštvat,ale já ji v pohodě akceptoval a film si užíval do posledního záběru.Přece jen mi ale chyběla jedna věc a tou je strach.Ani trochu jsem se nebál a film bych vůbec neoznačoval za horor.Přesto jsem velmi spokojen a nebýt faktu,že jsem film sledoval na staré VHSce s těžce rozklepaným obrazem,klidně bych volil maximální hodnocení.Ale ten film je natolik zajímavý,těžko uchopitelný a podnětný,že by mě mohl napodruhé klidně uspokojit ještě více. 85 % ()

Richie666

28 Days Later ze mě dostalo všechny pochybnosti o tom, že filmy se zombíky (hnidopichové ať se jdou bodnout) nikdy nelze brát vážně nebo jsou to pouze 'bezduchá' jatka v nákupním centru. Takovouto atmosferickou schízu jsem neviděl. Boylův styl společně s Murphym mi tady dokonale sedí a dohromady s hudebním doprovodem tvoří zcela jedinečný epos, v němž bych nutně neshledával nedostatky. Tedy snad až na ten závěr (scéna po druhém skoku v čase), ten je vyloženě špatnej. Ale já i tak prostě musím dát plnej počet, chytlo mě to fakt přímo u srdce :) ()

Lacike

Zombie apokalypsa tentoraz z Britanie. Zombiekovia su uz tentoraz riadne nabudeny, takze sprintuju ako o zivot a ked trpia hladom, tak zvracaju krv. V prvej polovici sledujeme skupinku sympatickych hrdinov ako sa predieraju velkym mestom a sem tam narazia na nejakym nakazenych. Dôjde aj na pohodove nakupovanie s obchode. Az ma clovek zo vsetkych zombie filmov pocit, ze najväcsou tuzbou kazdeho cloveka je zadarmo si navyberat do kosiku vsetko, co chce v obchode. V druhej polovici sa nasi hrdinovia daju dokopy z par vojakmi a znova sa zmagoreni vojaci nakoniec stanu pre nasich hrdinov väcsou hrozbou ako zombieci. Spracovanie filmu je rozporuplne. Rychlo utekajuci zombieci vyvolavaju strach, ale akcne sceny su natocene dost chaoticky a ziadneho poriadneho gore sa nedockame. Skoro som mal az pocit, ze sledujem PG-13 film, kedze kazda drsnejsia scena bola ustrihnuta. Ale uplne najviac ma srala kamera. Film bol natoceny na nejaku shit DV kameru, takze obraz postrada detaily a farby vyzeraju otrasne. Viem, ze to bol zamer, aby film pôsobil autentickejsie, ale nijaky prinos v tom nevidim. Cely cas som vahal medzi troma a styrmi hviezdickami, ale nakoniec davam tri za finale v ktorom sa hlavnemu hrdinovi az prilis bezproblemovo dari pohybovat medzi zombiekmi, ktori napadaju iba zlych vojakov. 6/10. ()

PROROK14

Toto sa mi až tak veľmi nepáčilo. Malo to byť akože horor. Ale pre mňa nie je horor len dajaký nudný film so zombikami kde je plno krvi a somariny. Správny horor má mať temnú pochmúrnu atmosféru, má obsahovať ľakacie momenty alebo strach naháňajúce scény. A tie takzvané horory o zmutovaných ľudoch a podobne neberem ako horory. Sú to obyčajné filmy. A napríklad Krajina mŕtvych sa mi páčila oveľa viac. Neviem ale pre mňa len 60% ()

Tommassi3

"Čiňte pokání !! Konec se blíží svinským krokem.." Houpačkový režisér Danny Boyle na svém tvůrčím vrcholu přišel s bijákem, inspirativně mnohovrstevnatým a nepříjemným bijákem, který, jakkoli nesmyslně či naopak smyslně oxymorónsky to zní, resuscituje zombie žánr prostřednictvím triffidovské variace a zároveň takové britské alegorie.. Ale co britské !! Celej svět míří do pekel !! Hodně svinským krokem !! Silně nepříjemný, znepokojivý film.. Ale fantastický !! ()

BrooksW.Here

"Plans are pointless. Staying alive is as good as it gets." _____________ Na zhliadnutie tohto filmu som sa naozaj tešil, mne ako fanúšikovi postapo tematiky pripadalo 28 Days Later ako kultová, must-see záležitosť, ktorú som si nemohol nechať ujsť... Konečne nadišiel ten čas a ja som si tento film pozrel... Moje očakávania sa síce úplne nenaplnili, ale aj napriek tomu som si túto parádičku náležite vychutnal a užil. Celý príbeh začína výborne, Jimovo prebudenie v nemocnici mi nesmierne pripomínalo môj obľúbený Deň Trifidov, z čoho som zostal veľmi milo prekvapený (ale rovnaký úvod vlastne malo aj The Walking Dead). Hneď potom nasleduje asi najúchvatnejšia a najpôsobivejšia sekvencia celého filmu – cesta ľudoprázdnym Londýnom oplývajúca vynikajúcou a zároveň aj veľmi pochmúrnou atmosférou, ktorá jasne hovorí, že celý svet šiel do sra*iek (opäť to je ako vystrihnuté z Dňa Trifidov). Potom už sa jedná o celkom šablónovitý postapo príbeh, ktorý je doplnený netradičným vizuálom sprevádzaným (teda aspoň pre mňa) dosť chaotickým strihom (hlavne v niektorých akčných pasážach), kvôli čomu film pôsobí v niektorých momentoch oveľa staršie, ako naozaj je... Ale aby som iba nekritizoval – ak si tento film pozriete, tak sa určite dočkáte aj zopár solídnych feel-good momentov naplnených príjemným humorom, ale aj niekoľkých chvíľ, pri ktorých doslova tuhne krv v žilách (napríklad scéna v tuneli s prasknutou pneumatikou je naozaj obdivuhodne natočená) a aj keď vyzerajú nakazení trochu smiešne, tak minimálne využitie digitálnych trikov, vďaka ktorému film pôsobí oveľa viac realisticky vám to pravdepodobne vynahradí. Je to naozaj pozoruhodné, práve vďaka takmer úplnej neprítomnosti filmových trikov som mal chvíľami pocit, že pozerám "poctivú filmárčinu". Herci tiež odviedli dobrú robotu, ale u mňa aj tak najviac zabodoval Brendan Gleeson v úlohe sympatického tatka (SPOILER: jediná škoda je tej kvapky krvi, ktorá mu padla do oka, tá scéna bola neskutočne pritiahnutá za vlasy 😅). Ale aj tak si nemôžem pomôcť, od tohto filmu som čakal o trochu viac... A preto 28 Days Later odporúča iba 7 infikovaných šimpanzov z 10... Som zvedavý, o čom bude pokračovanie... _____________ "Lesson one - You never go anywhere alone, unless you've got no choice. And lesson two - Only travel during daylight, unless you've got no choice." ()

Terva

Čekal jsem Trifidy, ale přišlo zombi, proč? Jinak děj je úplně stejný jako Den Trifidů jen bez Trifidů...škoda, ale i tak je to pěkně zpracované. ()

JohnCZ

Strašně divnej zombie thriller s místy až přehnaně explicitním násilím a nepříjemně rozmazaným obrazem (měl jsem pocit, jako kdybych koukal na home video z 90. let, film byl ovšem v HD). Na druhou stranu je tento film snad prvním snímkem, kde mi mrtvoláci opravdu připadali děsiví a nebyly to pochodující loutky bez duše, nýbrž krvežíznivá a odporná monstra. Hudba super! ()

Seabeast

Zombie přežívárna. Vůbec ne průměrná, ale na druhou stranu ani nikterak oslnivá. Sekvence úvodních scén je vskutku fascinující, kdy pozorujeme Cilliana Murphyho, jak prochází totálně opuštěným Londýnem, kor v turisticky frekventovaných oblastí a vsaďte se, že tohle jen tak v reálu neuvidíte. Poté se postavy nabalují a začíná ta pravá jízda. Slabinu a následný pád do šedi začne po příjezdu na vojenskou základnu, kde se to hodně začalo vléci a ztratilo to celé na své atraktivnosti. Což je škoda, protože atmosféra (díky použití poloprofesionální kamery) a pocit beznaděje je poměrně slušný. ()

Nick Tow

Atmosféra úzkosti, ten hmatateľný "horror vacui" z úvodu nás pripravuje na silný zážitok, ale... "áčkarom" asi nie je súdené poradiť si " béčkovými" námetmi. Inak povedané, Boyle mal zostať v ležať v plytkom hrobe - jeho premenu na akéhosi ambiciózneho zombíka mu nezbaštil ani môj DVD prehrávač. Asi 5 min. pred koncom sa zasekol a zahlásil: no disc... ()

svik

Co říci, prostě se mi to líbilo. Vylidněná města, lehký nádech hororu a v celku dynamicky se rozvíjející děj. Připadalo mi to trochu jako Potomci lidí, mám tento styl filmů moc rád. Neukážou jasný konec, ale nechají vše na divákově fantazii. Nejlepší herec Cillian Murphy. ()

corpsy

Osobne som viac za klasické zombi horory, kde sa mátožné postavy potácajú v neľudskom, pomalom rytme a predsa im neuniknete, spústy gore a umelú a hutnú atmosféru. V tomto snímku vyššie spomenuté ingrediencie takmer absentujú, ale realizmus tu prekvitá. ()

Crazer

Teď už mohu srovnávat s druhým dílem. Pro mě dvojka poněkud vydařenější na pocitovou stránku, ale jednička byla poněkud nezávislejší a nebyla tolik vypracována. Každopádně oba snímky stojí za návštěvu kina. ()

liquido26

Tento horor mi dlouhou dobu unikal a musím říct, že to byla velká škoda. Skvělý nápad s nákazou od opic, skvělá atmosféra vylidněného Londýna, skvělý příběh bez typických žánrových klišé a skvělá kamera. ()

DDT

Až na závěrečnou čtvrthodinku celkem zábavný nízkorozpočtový film. U takových věcí se většinou směju na místech, kde se mám bát, ale tentokrát se mi to nestalo. Přesto to vidím spíš na tři a půl. ()

Haluzz

Horor se svědomím. Minimalisticky nasnímaný, myšlenkově plný, anglicky cynický. Boylovo zombie-komorní drama pracuje jak s formou, tak obsahem ale nevyzdvihuje jedno nad druhé, z čehož plyne ubíjející střídání dramatických a nedramatických scén. ()

draggo

Filmů o zombie apokalypse jsou mraky a víceméně všechny jsou o tom samém. Dostaneme partu borců, která přežila nákazu a teď 90 minut s mačetou v jedný ruce a brokovnicí v druhý masakruje zástupy mutantů a do toho trousí drsný hlášky. Jediná odlišnost bývá v čase, který hrdinové potřebují na přeměnu z normálních lidí na tyhle supertvrďáky. V Resident Evil je to hned, kdežto ve 28 dní poté se toho nedočkáme vůbec. Tenhle film je totiž opravdu "jiný". Ukazuje apokalypsu z mnohem bližšího úhlu pohledu, a místo vycizelované trikové přehlídky přináší dosti nelichotivý pohled na to, jak snadno ztrácíme svojí lidskost a ukazuje skutečnou zkázu, která nespočívá v demolici měst a potocích krve, ale ve zničení toho dobrého, co v nás je. Příběh je velice jednoduchý a předvídatelný, ale to tentokrát nevadí, neboť film se na děj samotný zase tak nesoustředí, ale spíše ukazuje vzájemně se prolínající osudy několika lidí s takovou syrovostí, že místy až běhá mráz po zádech. Ač si sami snažíme říkat co chceme, v jádru jsme stále zvířata, a právě ty vyjdou na povrch v momentě, kdy jsme na tom nejhůře. Alespoň to jsem si z filmu vzal já, a vůbec mi to nepřipadá jako nic pozitivního pro náš druh. Tohle celé je navíc zabalené ve skvělém audiovizuálu - film se obešel bez nákladných triků, ale přesto je po obrazové stránce mimořádně působivý. Totéž platí i o hudbě Johna Murphyho, která skvěle podtrhuje celé dění. Přesto to ale na plný počet není, dovedl bych si představit, že by film mohl jít ještě více na dřeň, příběh mohl nabídnout více zvratů a lepší rozuzlení atd. Nedávám 4 kvůli tomu, jaký film je, ale kvůli tomu, jaký mohl být. Přesto ale zůstává výtečným počinem, který by si nikdo, komu nevadí troška krve neměl nechat ujít. /85% a 4*/ ()

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení