28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

VanTom

"Zombie" vyvražďovačka s minimalistickým rozpočtem, se kterým si zkušení tvůrci dokázali neobyčejně dobře poradit. Scénář se soustředí na vykreslení malé skupinky posledních nenakažených na cestě za pochybnou nadějí, a i přes mnoho pitomostí tato intimní rovina funguje nejlépe, žánrové útoky nebezpečných potvor a zápolení s nimi se už tolik nepovedly (křečovitě zběsilé = totálně nepřehledné). Za vyšponovanou atmosféru naprostého konce lidstva (a lidství) ale tu čtvrtou hvězdičku dám. ()

J.Lajner

Stylotvorný Danny Boyle a jeho „zombie“ masakr, pro nové tisíciletí. Film jsem viděl poprvé asi ve čtrnácti letech a vím, že už tehdy mi neseděla jeho poslední třetina. Opakovaná projekce proběhla po mnoha letech a víte co? Ta poslední třetina mě pořád sere. Určitě ne tím nápadem s vojáky kterým přeskočilo, to je náhodou fajn. Ovšem samotné provedení je prostě zvláštní, především tedy logické ďoury, celkové chování postav a jejich motivace. Týpek, který se živil jako poslíček si namaže na chleba jednotku profesionálně vycvičených vojáků, kteří se z čista jasna chovají jako amatéři, co drží zbraně poprvé v ruce.  V jednom okamžiku kropí vojáci beze strachu se 100% přesností nakažené, jako na běžícím pásu a o pár minut později ztrácí schopnost mířit, logicky uvažovat a brečí strachy jako malé holky, kterým někdo sebral hračky. Jo a taky se z nich stanou psychopati protože jsou měsíc bez sexu. To jako vážně? Jediné co úplný závěr zachraňuje, je výborná hudební složka. Pozitiv má ale tenhle biják naštěstí více než dost. Záměrně „amatérský“ look celkovému vyznění dokonale sedne. Kulisy vylidněného Londýna jdou nesmírně sugestivní a podporují mrazivě autentickou atmošku, nehledě na originální soundtrack. Útoky nakažených jsou výborné, nečekané a krví se tu také zrovna nešetří. Rovněž mi sedí neotřelá skladba narativního oblouku, kde v první třetině sledujeme postapokalyptický horor, pak neobvyklou road movie a v závěru lehce ujetý thriller o zlých lidech. 28 dní poté je bezesporu filmem, který společně s Úsvitem mrtvých (2004) znovu nakopnul zombie žánr. Věčná škoda že si film neudržel úvodní vysoce nastavenou laťku až do konce. Hotové dilema. Silné tři, nebo slabší čtyři. ()

davidek

Tak takhle si představuji opravdovou hrozbu při nakažení lidstva virem. Žádní pomalí zombie, ale hodně rychlá monstra. Pár drobných blbin, ale celkový dojem hororu je dost dobrý. ()

Spock

Představte si, že se probudíte do světa, kde všichni zmizeli i když ne tak docela. Smrtící virus proměnil mnohé z nešťastníku ve vraždící stvůry. Skrýváte se ve strachu a čekáte na záchranu spolu s těmi několika lidmi na které jste narazili. Pak dostanete naději, ale na jejím konci zjistíte, že jde jen o past bandy vojáků .Naštěstí má vše šťastný konec, pokud vám ovšem nevadí, že všichni blízcí jsou mrtví a společnost vašeho státu je zdecimovaná. Tvůrcům se podařilo vytvořit velmi atmosféru a nemuseli k tom ani používat bombastické efekty. Stačí Pár vylidněných ulic a cest spolu s několika infikovanými a uspokojivý výsledek je na světě. ()

Guzo

Celkem povedený počin, na který jsem bohužel koukal s českým dabingem, takže ve finále by byl možná dojem ještě o fous lepší.. Ale i tak jsem se dobře bavil a ač je to opět "katastrofický" scénář s nákazou, je točený poměrně originálním způsobem (navíc je z doby, kdy tohle téma ještě až tak nefrčelo). Hlavně část, kdy se hl. hrdinové vydávají z Londýna a po příjezdu na.. (no, uvidíte.. :-) ..je na skvělé úrovni. Horší už je to třeba s bojovými scénami, ty to tu opravdu kazí.. ()

R1CH1E

Zajímavá myšlenka, kterou skvěle podporovala velice dobrá atmosféra. Bohužel to všechno končí po příjezdu n 42. zátaras. Ta poslední půlhodina filmu se mi prostě vůbec nelíbila. Zaprvé byla elice předvítalená a zadruhé, po setkání s vojáky šla celá atmosféra do sraček. A ještě jedna nepochopitelná věc. Pokud mám opevněnou budovu proti zombiem, které jsou všude okolo, tak proč bych si do ní kurva jednoho zombie sám zavedl a zavřel ho do okovů?! Je to snad nějakej azylovej dům nebo co? ()

Scar

Som rád, že som videl "dvojku" (28 týždňov) skôr, ako toto, inak by som sa k nej zrejme nedostal. Zaujímavé je pozrieť si film po desiatich rokoch od jeho natočenia a zisťovať, koľkými ďalšími filmami a seriálmi bol neskôr vykradnutý a možno skôr ide o nápady, ktoré boli dotiahnuté do konca. Ak to mám zhrnúť, tak mi vadilo nesympatické obsadenie, nevhodne použitá dobrá hudba, komické kostýmy "živých" ľudí, logické chyby. Páčila sa mi ale kamera a výprava, plus zopár zaujímavých nápadov v scenáry. ()

Kurikmoon

Celkom realistické a s minimom úletov, čo je plus tohto filmu. Akurát chúťky tých vojakov a následné konanie mi pripadalo vykonštruované tvorcami filmu až moc. Čo mi vadilo. ()

ABCD Marta

DEN S INFIKUJÍCÍMI SPORTOVCI (pátek 4.5. 2012) - I. část /// Od začátku do konce je 28 Days Later jedna velká svižná jízda mající ve svém rukávu dostatečný počet trumfů, jež zaručí, že nespadne do průměru jako v případě konkurenta. Cillian Murphy se mi líbil, prostředí virem zpustošené Anglie ještě více a o soundtracku se vyjadřovat ani nemá vlastně cenu...mlask! ()

Kosmik 1

Skvěle vylidnění Londýn, jen prázdno, poletující papíry, prázdná auta, domy, ulice...prostě totální prázdnota, kterou prochází Cillian Murphy. Pomalu zjišťuje, co se vlastně stalo a do toho začne hrát děsivá hororová hudba. Stále se čeká, kdy už na něj něco vyletí nebo vyskočí a až k tomu dojde, tak je to pekelně dobrý a děsivý. A v tomhle tempu se ubírá celý film. 85% ()

Stasz

Pojď sem kam jdeš.. Zmatený Jim, prázdná nemocnice, prázdné město, prázdná nádrž.. vlastně ne, město až tak prázdné není. Je plné nadopovaných ZOOMbies, kteří dokážou zaběhnout stovku lépe než Bolt. Podle mně je to jeden z nejlepších hororů tohoto žánru. ()

Autogram

Ďalší z radu zombie hororov s celkom vydarenými zombíkmi, tentokrát z vyľudneného Londýna, čo môže u miestnych vyvolať stiesnené pocity. Ja tam doma nie som a tak mi stačilo tých pár známych atrakcií a zvyšok bola pomerne zdĺhavá prechádzka vyľudnenými ulicami. Ďalšia časť ako veselá road-movie so zábavnými nákupmi mala rozveseliť pred depresívnym psychologickým pokračovaním, keď sa prejavia základné ľudské pudy. Nejasností je vo filme viac ako dosť, napríklad kde sú všetci ľudia z miliónových miest, keď mŕtvi sú len sem-tam a zombíkov je tak málo, že ich môžu pobiť aj bejzbolkami. Neočakávane prídu na rad aj historické kostýmy a završujú tak trochu zmätočný film. –––– Lidi zabíjejí lidi. Pokud nás ta infekce zlikviduje, bude to návrat k normálu. –––– Ženský znamenají budoucnost. ()

vyfuk

Taková delší epizoda TWD. Samozřejmě originálnější, zajímavější, dynamičtější a hlavně artovější. Film by byl sám o sobě nijaký, ale styl jak je natočený to posouvá dál. Nečekané džampskéra atd. ()

pfa

Já jsem tedy jako první viděl dvojku a nějak teď nevím, jestli je to špatně, nebo dobře. Výborný film, každopádně 28 týdnů poté na mě působí poněkud masitějším dojmem, ani jednička však nijak nezaostává nad beznadějí a tísní, očekávaným a posléze dovršeným hororovým zážitkem. Nesmím zapomenout ani na výbornou hudbu. Mohu tedy jen vřele doporučit. Možná to zapříčinilo to pořadí, ve kterém byly snímky zhlédnuty, ale je asi zřejmé, že přeci jen o kapku výše stavím týdny nad dny... [8/1O] (28 Days Later..., GBR, akční horror-thriller) ()

ImNotThere

Za odzbrojující scenérie vypleněného Londýna, za nejneodolatelnějšího podivína Murphyho, za vynikající hudbu, za autentičnost a efektivitu, za osvobození od digitálních triků. Tady se nehraje na to, který 'zombie' vyděsí diváka k smrti, tady se hraje na přežití, na instinkty a na situace, kdy si i ten nejhouževnatější sáhne na dno. Děkuji za depresi. ()

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení