28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

eagle-eye

Danny Boyle se po dlouhé době ukázal zase v leším světle a to oceňuji dvojnásob, protože si vzal na starost žánr, ve kterém se doposud nepohyboval. Cillian Murphy je pro mě hvězdou budoucnosti, i když vrcholem jeho kariéry zatím zůstává excelentní záporák v Batman začíná. Atmosféra prázdného Londýna je úžasná, finále u vojenské posádky bylo správně zvrácené. Mělo to pár hluchých míst, přesto se mi to líbilo celkově i v rámci subžánru. ()

Hopper

Tak na pomedzí 3 a 4. Celkovo zaujímavé spracovanie klasického zombie námetu, trochu príliš rozbité, s občas neprehľadným až Tony Scottovským strihom, ktoré má dve rozdielne polovice a je na divákovi, ktorá ho zaujme viacej - tá akčnejšia druhá, alebo psychologickejšia (aj keď nechýba ani tu akcia) prvá. Občasným klišé, ktoré predpovedateľnosť deja a úmrtí výrazne zvyšujú sa autori nevyhli, ale je to ešte v únosnej miere. A musím povedať, že som sa nenudil. ()

wosho

Začátek diváka velmi silně chytne a pořádně stiskne, ale časem začne pomalu ten nepříjemně příjemný pocit mizet, až zůstane skoro nic. Což je škoda, první třetina je dokonalá ve všem, ale pomalu s cestou do Manchestru to jde z kopce. Nechci říct, že ten nápad s vojáky není špatný, je přímo dokonalý, jenže něco tomu chybí. Scénář bohužel je velmi nedodělaný a to Boylovi hází velké klády pod nohy. ale obsazení je skvělý. Všem hercům je pocit strachu a zmaru věřit a atmosféra filmu je přímo brilantní-pouze ten příběh a jeho vyústění. Škoda, opravdu škoda. Ale i tak se jedná se o velmi zajímavý experiment propojení různých žánrů (zomie-katastrofický-filozofující film) a se svým dalším filmem (Sunshine) se jim to podařilo o mnoho lépe! ()

Krabak

Ze ZOMBIE filmu ten z povedenějších. Pokud máte rádi oživlé mrtvolky, tak si tento film nenechte ujít.--->75% ()

JimDoor

Jak už jsem si zvykl, Boyle nedělá špatný filmy. Ani tento není vyjímka. Ten by dokázal poutavě zrežírovat i život dveří v opuštěném domě. I když scénář je někdy dost stupidní. 80% ()

Rssa

Thriller, ve kterém jsou nakonec vzdor všem zoombie za ty nejhorší obyčejní lidé. Jako vždy u Boyleho zde najdeme efektní soundtrack, vychytanou kameru a pěkné záběry, podpořené chameleonem Murphym. Pravda, tempo trochu kolísá, některé dialogy jsou hodně špatné, ale lepší 3 hvězdy si to zaslouží. 75 % ()

Holina

Boyle natočil vůbec nejlepší zombie horor všech dob, co na tom, že tu nemrtví neplouží, ale sprintují? Ať třeba plavou, nebo létají, když to splní účel.Soundtrack: Nelze doporučit beze zbytku, jsou tu i zbytečné fláky, jako Ave Maria, nebo pár táhlejších nezajímavostí. Jako celek je ovšem vynikající, vesměs prokládaný hlavním motivem filmu, který nejlépe charakterizuje naléhavá Rage. ()

F.W.Colqhoun

My lovely Danny boy, jsou tam SPOILERY. Snyder rozvázal zombíkům nohy a Boyle dokonal dílo zkázy, když na kopyto neblahého žánru narouboval ryzí drama, aby ho v poslední čtvrtině v béčkových vodách utopil, nebo alespoň řádně okoupal. Co na tom, že to během kariéry dělá vcelku pravidelně (Sunshine, Mělký hrob, nakonec i ta Pláž), některé triky se ocitají v repetici dokonce doslovně (srovnej planespotting se 127-mi hodinami), ten anarchistickej, destruktivní přístup k žánru pořád tak nějak funguje. Alespoň pro mě, i když to už samozřejmě nemá tu sílu, jako když po hodinové idylce ukousne žralok hipíkovi nohy... Kromě scénáře, který směřuje (SPOILERY!) k povědomému infu, že schovávat se před "zombíky" u lidí je rovno přesunu z deště pod okap (homo homini lupus bla bla bla) v rámci (pokřiveného) žánru docela originálně, film ozvláštňuje digitální kamera, z níž Boyle atypickým "průmyslovým" šmírováním ždímá autenticitu co to dá, hudba navozující v liduprázdném Londýně pocit krušného rave-rského rána i civilní herecké výkony hvězd nižší svítivosti, ale většího talentu (Cillian Murphy, Brendan Gleeson). Třešničkou na dortu je samozřejmě hořko-sladká atmosféra, jakou umí právě a jen Boyle, maniodepresivní (pardon - bipolární) a v globální zkáze naprosto opojná. Jestli je to o nějakých 27 týdnů později stejně zajímavé plánuji zjistit co nevidět... ()

Mičl

Nemůžu si pomoct, sice se film trochu hledá a přeskakuje mezi jednotlivými subžánry od zombies až po roadmovie a dlouho u žádneho nevydrží a tak celek působí dost neustáleně, ale i tak se mi tenhle rozmanitý snímek líbil. Scény s prudkým deštěm či s prázdnými londýnskými ulicemi jsou hodně povedené. Ačkoliv nepatří k tomu nejlepšímu co Boyle natočil žádný propadák to není a irská část hereckého osazenstva hraje skvěle, ať už Cillian Murphy, či Brendan Gleeson. ()

Paity

Jak už jsem u některých hodnocení napsal, mám rád tyhle postkatastrofické filmy a 28 dní poté nebyl výjimkou. Scénáristi ale rozhodli nevyužít celého potenciálu nápadu a stáhlil se. ()

bloodline

Ďalšia britská facka pre Hollywood z efektivity. Pán Boyle dokázal zo smetí poskladať tak uveriteľne skľúčujúcu a beznádejnú apokalyptickú atmosféru až mi behal rozzúrený mráz po chrbte. Presne si pamätám moje pocity, keď som videl 28 Days Later prvýkrát v čase uvedenia do kín. Rovnali sa pocitom zúfalstva dôchodcov nad vypredaným akciovým sortimentom. I Am Legend sa môže hanbiť za svoju úbohú existenciu, pretože ide iba o nevydarenú americkú mutáciu. Darmo, Danny Boyle, všestranný to umelec oplývajúci zvláštnou formou geniality s imponujúcou nezlomnou snahou pustiť sa do rôznych vôd filmových. Hudbu a výpravu považujem za vrcholové míľniky vo svojej osobnej kinematografii a 28 Days Later ako celok radím za zenit apokalyptickej tvorby. O výnimočnosti svedčí fakt, že svojim úderom zúfalstva na svetlé zajtrajšky sa im rovná iba The Road s adekvátnym sparingpartnerom v podobe Children of Men. Zvyšok je pulvis et umbra... ()

Mathew55

Tenhle film jsem našel na IMDb pod tagem 'zombie'. Zombíci tu jsou, ale nejsou tím, o co ve filmu jde. Cillian Murphy se spolu s pár dalšími snaží najít bezpečné místo k žití a zombíci nejsou ti, kteří mu na cestě dělají největší potíže. Některé části filmu působily dost lacině a prázdně. Scénář a režie nebyly špatné, ale chybí tomu chytlavost, atmosféra, hudba.. A pravděpodobně i rozpočet nebyl zrovna vysoký. Kdyby byl, film by pravděpodobně vypadal úplně jinak. I přes všechnu kritiku dávám 4*, protože film je to prostě dobrý a Cillian taky. ()

FiliPP

Mám-li to srovnat s úsvitem mrtvých od Zacka Snydera, tak je toto opravdu velká sračka. Začátek je skvělý, zaujalo mě to a já jsem nemohl odtrhnout oči. Takhle to bylo asi do poloviny filmu. Pak jsem se začal nudit, vůbec mě to nebavilo a začala z toho být obrovská slátanina. Jsem opravdu VELMI ZKLAMÁN. Hodnocení 31%. ()

Hanys_

Není moc pětihvězdičkových filmů, které bych si nepamatoval. 28 days later k nim ale až do včerejška patřilo. Nicméně nevím proč, protože jde o fakt parádní postapo drama, kterých sice za poslední roky sice vzniklo nespočet, jenže tohle má svůj specifický xicht a neskutečný soundtrack. Navíc jsem měl při sledování co chvíli pocit, že z tohohle dílka filmaři dost často čerpají. ()

Romario

V obchoďáku bych šel, podobně jako Brendan Gleeson, po kvalitě a "nakoupil" šestnáctiletý Lagavulin single malt scotch whisky. :-) ()

Sayko

Jedná se o film, který po technické stránce špičkově propracován a zároveň má určitou message, ke které se dá dojít, když se na jednotlivé scény a smysl scén podíváme hlouběji. "Obyčejný" divák v tom vidí jen zombie film, ale jak jsem psal, jsou zde scény, které vlastně vysvětlují tu message, kterou režisér chtěl v člověku zanechat. Jedna z těch hlavních myšlenek je: People killing people. Na začátku filmu jsou scény dvojího typu, které se nádherně prolínají. Lidé bojující proti sobě a lidé bojující proti zombie. Na první pohled nelze vidět žádný rozdíl. A on tam také žádný rozdíl není. Lidé, kteří zabíjejí lidi se navzájem chovají jako zvířata a u scén se zombies zjišťujeme, že tam vlastně není žádný rozdíl. Danny Boyle chtěl ukázat, že se jako zombie chováme i když jimi na pohled nejsme. Druhou myšlenkou je výborný úkaz toho, jak dopadneme, když věci nebudeme řešit, dokud se nám nestanou. Až na vlastní oči zjistíme, co se to děje, budeme teprve teď něco dělat. Začne chaos. Chaos znamená válku a válka z nás dělá zvířata, která se nedají ovládat. Nádherně se prolínají scény deprese a naděje na záchranu, kdy se hlavní hrdinové dokážou radovat z maličkostí a užívat si normální život, který žili před "apokalypsou". S tím také souvisí fakt, že i v těch nejhorších chvílích dokáže člověk pomoci druhému i kdyby ho to stálo život. To pouto je v dnešní době stále menší a menší, proto je kamarádství a socializace důležitá- (nikdy nevíte, kdy vám prodavačka z Albertu může zachránit krk :D). Z hlediska filmového/kamery je to revoluční snímek, který dokáže v člověku vyvolat paniku a strach, což do té doby hodně filmů neumělo. Všechny herecké grimasy, pohyby kamerou, prolínání akčních chaotických scén a poklidného života bez lidí je prostě geniální a je to jeden z důvodů, proč postapokalyptické filmy miluju. Ten pohled na svět bez lidí, pomalý rozklad všeho co jsme pracně vytvořili je na jednu stranu deprimující, ale na druhou stranu žít v tom světě bez zákonů, no kdo by nechtěl. A všechno to završuje Murphyho geniální soundtrack, který ve vás ještě více utvrdí emocionální stav v dané scéně a zároveň v 10ti sekundách dokáže změnit, jak jsem už psal, depresi v nádherný svět kolem nás a neutuchající naději na přežití a záchranu vymírající lidské rasy. Geniální film, do kterého pokud se ponoříte, uvidíte v něm naprosto jinou myšlenku, než vidí člověk na první pohled. ()

Bafo

Zajimava postapocalypticka podivana z Anglie... Vsichni rikaji ze prvni pulka je skvela ale druha (kdyz se dostanou k vojakum) ze stoji za nic... Ja vam nevim, me se libi vcelku obe ikdyz je pravda ze prvni je o kus lepsi... Ale bal sem se poradne tak jak by to u hororu mel... Skvely je taky predstavitel hlavni role ktery misty hraje az demonicky. ()

Radim

Těžko zařaditelný snímek přináší postkatastrofickou vizi světa zdecimovaného epidemií. Místy film sice trochu nedrží pohromadě, místy se objevují logické nesmysly, ale docela mi to sedlo, navíc skvělá hudba. A abych nezapomněl - nejsou tam žádní zombíci!!! ()

Greny

naprosto skvělé natočení prázdného Londýna, ale i okolí..chvílemi jsem i stěří dýchal, opravdu krásně natočený thriller. P.S. žádní zombící tu nejsou ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení