28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

gemi

Výborný začátek, připomínající Zombieland, totálně pohřbí druhá polovina filmu, která začne nudit, a navíc obsahuje celou řadu WTF momentů. ()

Melvej

Uznávám, že by si tento snímek zasloužil jen 4 hězdy, budu-li ho však hodnotit v rámci zombie filmů, získává si své prvenství mezi nimi zcela zaslouženě - nejlepší zombie film, který jsem kdy viděl. ()

Varney

Vyľudnený Londýn, všade ticho. Zrazu sa na vás vyrúti zúrivý človek s jedinou myšlienkou vás zabiť.Výborné dielo o "nie zombie", ale tzv. "nakazených", ktorých poháňa zúrivosť. Film 28 days after vás vrhne priamo do deja, 28 dní po vypuknutí epidémie. Boyle sa v ňom pohral s ľudským správaním, snažiac sa ukázať správanie ľudí v kritických situáciách, kedy už neexistuje žiadna vládna, žiadne morálne zábrany, len túžba zachrániť sám seba, nehladiac pri tom na životy druhých. S využitím minima digitálnych efektov, ponúka miestami ozaj riadne krvavú paseku(hlavne záverečná scéna) a servíruje nám niekoľko ozaj infarktových situácií. ()

vincchuppo

Jeden z filmů s velice zvláštní, a pro mě přitažlivou atmosférou. Temnější, ale úžasně pojatý námět apokalypsy lidstva! Danny Boyle je jeden z těch režisérů, kteří to opravdu umí, chytnout diváka. Uchvátit ho. Strhnout na svou stranu. a ne jen to, Danny Boyle dokázal, a to již ve více svých filmech, přesvědčit diváka o hluboké myšlence, kterou bezesporu jeho filmy skrývají. U 28 dní poté je to myšlenka tato, nebo alespoň zní podobně: "Kam moje mysl sahá, pamatuji se, že lidi zabíjeli lidi. Z mého stanoviska je dnešní situace normální, lidi zabíjejí lidi." Kdo má rád napětí, filozofii a nemrtvé, určitě si tento film sežeňte, stojí za to. ()

Claude Speed

Na to, co jsem viděl já se mi tenhle film zdá trochu přehodnocený. Velmi slabý počin, který levituje mezi filmy RESIDENT EVIL a ÚSVITEM MRTVÝCH. Chybí tomu ta hutná "zombie" atmosféra, a absolutně mi tam nesedla hudba, která se do filmu tohoto typu prostě nehodí. Velmi slabý průměr + hvězdička navíc za Cillana Murphyho. 40%. ()

danny_21

Liduprázdný Londýn působil skoro tak dobře jako New York s Willem. Ale jo, bylo to docela koukatelné s dobrou hudbou, sice ne tak dobré jako Legenda ( srovnání se přímo nabízí ) hlavně díky nevyrovnaných polovinám. Zatímco ta první akopalyptická funguje hodně slušně, ta druhá akční je taková splácaná, no dal bych 55 %. ()

Argondia

Rozhodně lepší a o něco nápaditější než 28 týdnů poté, ale zombie a zkázonosný vir už jsou snad větší klišé než "není to tak, jak to vypadá." Už mě to vážně nudí. Hudba dobrá, zbytek až na pár výjimek ohraná písnička s pokusem o zvrat za každou cenu. ()

josieaddms

Opět se mi to nelíbilo. Všechno od Dannyho Boyla se mi nakonec vůbec nelíbí. Tady mi hlavně hrozně vadilo to, jak se na konci Jim zachoval. Jinak mi to celkově, přišlo jako docela pěkný nápad. Typicky dětinský, jako všechny ty jeho kufříky s penězi. Třeba takové nakupování v sámošce - pěkné, ale vyloženě jako když dostane dítě možnost realizovat si na plátně nápad. Líbilo se mi, že vojáci v tomhle filmu nebyli zrovna sympaťáci, ale spíš se naopak zachovali tak, jak by to nejspíš bylo doopravdy. Ale celkově celá ta myšlenka - zabíjej nebo budeš zabit - převedená do reality, mi připadá dost hnusná. Opět to co si divák z filmu odnáší, je holé nic. Nápad vylidněné Anglie, zombie, apokalypsy, posledních žijících lidí, nákazy.... Všechno fajn. Ale zbytek je špatný. ()

Jan.S.Harold

Mno, možná byla chyba vidět nejdřív Světovou válku Z, ale tak ono je to takový béčko. Jenom né moc zábavný béčko. Akorát ta akce na konci to trošku zvedá. Ale kdybych u toho nepřerovnával knihovnu, ale jen se na to koukal, nevydržel bych až k tý akci... ()

forkys

Film doprovázela pohřební muzika, která dramatičnost vůbec nepodtrhovala. Koukal jsem na DVD kvalitu a stejně se zdálo jako kdyby byl snímek točen na mobil a to jsem si říkal že rok 2002 byl ještě nedávno. I přes veliké množství akčních scén byl film suchý jednoduchý a celkově nedotažený do konce, dalo by se říci - slabší odvar SVĚTOVÉ VÁLKY Z. ()

GTS_PUNK

Jeden z mnohých ďalších filmov na tému zombie apokalpsy. Film o tom, čo by mohlo nasledovať potom, akoby sa medzi ľuďmi rozšíril smrteľný vírus. V tomto prípade sa všetko toto udeje na Britských ostrovoch, keď skupina aktivistov vypustí infikované opice. Rozšírenie samotného vírusu ako diváci nemáme možnosť vidieť, ale dostávame sa priamo do centra diania - do vyľudneného Londýna, v ktorom na sebe náhodou narazia malé skupinky zdravých ľudí. Jedného dňa zachytia rádiový signál, ktorý tvrdí, že neďaleko Manchesteru sa nachádza azyl. V domnienke, že ich tam čaká bezpečie, vycestujú z britskej metropoly. Keď dorazia na miesto, veci naberú zvláštny spád a ich predstavy o idylke uprostred infikovaného pekla, sa veľmi rýchlo rozplynú. Toto miesto je svojim spôsobom totižto ešte horšie. Námetovo film neprináša nič revolučné. Drží sa typickej šablóny zombie filmov - rýchle šírenie vírusu, skupiny preživších, snaha dostať sa do väčšej skupiny a pomaly začať obnovovať život uprostred apokalyptického sveta. Nijako závratne neoslňuje storytellingom, ale na druhú stranu ani nesklame. Čo sa týka výpravy, hlavne prvá polovica filmu na veľmi potešila. Sledovať prázdny Londýn a jeho sights bolo prinajmenšom zaujímavé a pútavé. Obrázok toho ako mŕtvo dokáže vyzerať 8-miliónová metropola. Herci predvádzajú solídny výkon. Potešil som sa, že som mohol sledovať Cilliana Murphyho z mojich obľúbených Peaky Blinders, ešte ako relatívne mladé herecké ucho. Vskutku sympatický herec. 28 Days Later... nemusí síce byť revolučným snímkom na poli zombie filmov, ale bezpochyby má niečo do seba. Za seba môžem konštatovať, že ten prázdny Londýn bol super, ale to, čo si všimnete na prvý pohľad je spôsob, akým je film natočený. Vďaka natáčaniu na polo-profesionálnu kameru, si najprv budete myslieť, že film sledujete iba v zníženej kvalite, ale záverečné scény vás presvedčia o opaku, pretože tie sú natočené na klasickú filmársku kameru. Aj keď je v niektorých záberoch SD kvalita trochu na škodu, filmu ako celku to dodáva surovosť a autenticitu, čo je rozhodne plus. Stráviteľná priemerná záležitosť so zombie, ktorí v sebe majú najhlbšie zakorenenú ľudskú vlastnosť - násilie. ()

holub109

Příběhově to nebylo špatné a i obsazení lze pochválit, ale styl, kterým je to natočené tomu dle mého názoru hrozně ublížil. Zajímavý koncept a konec samotný se relativně povedl, ale co na plat, dle mého názoru to bylo natočené fakt hnusně, navíc i menší rozpočet byl dost znát. Sotva průměrný zombie film. 50% ()

Lupes

V rámci žánru lepší průměr, i v zombie tématice se dá trochu myslet. I když... dá se vlastně v problematice nemrtvých považovat něco za větší nesmysl než jiný? Přesto mne i v zombie filmech vždy dráždily nesoulady, např. nelogické postižení určitých oblastí mozku (nevýhoda trhavé chůze při lovu), vybíravý apetit (energii je třeba doplňovat kde se dá, ne jen na šťavnatých a zdravých blondýnkách), libovolně dlouho stagnující rozklad těla a nekonečná nesmrtelnost (ani hibernace nezachrání popírání zákonitostí rozkladu či výdeje energie). Boyle jakoby mne trochu vyslyšel. Epidemie má u něj svůj horizont, nakažení jsou živí a tedy i smrtelní, pohybují se standardně. Jen kdyby to ten feminní cíťa celé nezazdil moralistní agitkou na téma post-apokalyptického maskulinního militarismu. Jako zřejmou kompenzaci pak nechá i v hlavním hrdinovi procitnout samce bránícího své teritorium, a když už saháte po vypínači, jdou titulky. Tak pak sedíte a dumáte proč?Jediným vysvětlením je zombie virus, který postihl scénáristy i režiséra uprostřed rozdělané práce. Škoda. Před onemocněním se jim dařilo točit docela sympaticky, se sklonem k melancholii. Dokonce i trochu přirozených emocí se tu na úkor obvyklé hysterie objevilo a především rodinné vazby (hledání rodičů, dvojice otec-dcera) jsou citlivě a uvěřitelně natočené. Jenže pak... z náklonnosti k Dannymu jsem za to sundal jen jednu * dolů. Takto ** ()

Hellknight12

Včera pozreté po rokoch. Jeden z mála Zombie hororov, ktorý je skvelé natočený. Film má celkom pomalé tempo. A to je len plus pretože tempo pridáva na atmosfére filmu. Trošku netradičný začiatok. Ukážu nám ako vlastne sa vírus rozšíril a potom dajú v úvodných titulkách skrátený opis toho čo sa dialo počas predchádzajúcich 27 dní. Hudba tiež je veľmi dobre vyhlásená. Pekne opisuje pocity hlavných postáv ako sa v danej situácii cítia. Z filmu je skvelé cítiť britská atmosféra. Žiadne hranie sa na Ameriku a napodobňovanie sa. Charaktery postáv sú napísané skvelé. Film vie pekne prekvapiť hlavne na konci. Za mňa veľmi dobrý koniec filmu . Ak ste nevideli alternatívne konce tak sú tu. https://m.youtube.com/watch?v=mT-uWK_Yz6k . Vrelo odporúčam pozrieť. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

Nix

V čem tenhle film vyniká před jinými je atmosférou, prázdným Londýnem a nevšedním zpracováním. To mne bavilo hodně. Jenže film je zbytečně roztáhlý a obsahuje spoustu nudných scén, ale jinak akce jsou krvavé a drsné. Občas ale tomu nepomůže ani roztřesená kamera, ale pořád se to dá zvládnout. Asi bych ho zařadil na pomezí mezi lepším průměr a dobrým filmem. Cilian je tu super a ústřední postavy taky, akorát výplň s vojáky mne moc nebavila. Ale pořád je to survivor v každém smyslu. ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení