28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

DonTommy

mám rád Boyla, a Cilliana ještě víc...tohle sice není jeho nejsilnější film, ale pořád svěží exemplář Boyleova rukopisu - film tradičního námětu pojatý v vynikající alternativě...k dokonalosti dotaženo geniálním Sunshine ()

Lichty

První polovina si zaslouží bez váhání plné hodnocení a Boylovu tvorbu atmosféry jistojistě oceníte velkým nadšením. Avšak v druhé části, kdy se rozšíří arzenál přeživších, změní scénáristé žánr na ryze akční a pokud přistoupíte na jejich hru, pravděpodobně se budete stále dobře bavit. I když to šlo dokončit lépe, atmosféru mělo 28 dní poté královskou, Cillian Murphy patří k mým oblíbeným hercům a vizionářství Dannyho Boyla v posledních letech se mi opravdu zamlouvá. Názory na film se ovšem diametrálně liší - do které skupiny se zařadíte vy, toť otázka. Já jsem se nakazil poměrně bez problému. PS: Mě se ta hudba zdála dokonalá. ()

danielwanderer

Zombie komixy, na ktoré som v poslednom čase natrafoval ma navnadili na nejaký ten film a kedže som v jednom nemenovanom časopise čítal, že tento snímok za pozretie stojí, nechal som sa ovplyvniť. Ľudia opäť hnoja... Tentoraz na nevynných opiciach. No nebyť toho, že sú tu ďalší ľudia, ktorý opice radi, možno by sa nič nestalo, ale... O 28 dní sa v nemocnici preberá istý Jim (obrovská podobnosť s úvodom komixu The Walking Dead) a zisťuje, že okolo neho sa všetko zmenilo. V prvom rade tým, že tu nikto nieje... Až kým nepríde do kostola, čím sa začne jeho cesta... Cesta plná kontrastov, kedy sa raz pozeráme na pole plné kvetou a v zápätí zobíjame hlavu malému zombítčaťu. Nebyť tak tej príliž "hollywoodskej" druhej polovice. ()

Bartoloměj

celkem uvěřitelná apokaliptická vize, mám rád filmy tohoto typu, kde se spíš řeší psychologie a morálka přeživších a nakažení ( zombíci, trifidi, mimozemšťani blablabla cokoliv..) jsou spíš pro dokreslení příběhu a né hnacím motorem. samozřejmě by to šlo udělat, ještě lépe ( osobně bych dodal alespoň o jednu scénu s rabováním různých obchodů více... jak já bych si zaraboval.. ), ale slovy mojí paní, která si přitom na tyto filmy moc nepotrpí, tenhle film rozhodně neurazí.... ()

Marecko

Všechny tyto filmy jsou na jedno brdo. Někdo někoho nakazí...půl filmu se utíká před zombíky a všichni se bojí. Potom příjde na scénu velký zachránce, který je zpočátku jen v pozadí, a s municí kterou najdou v zapadlém kostele jdou vesele vstříc mutantům/zomíkům. ()

kebo

Musim sa priznat, ze uz dlhsiu dobu som nevidel film, ktory by ma zaujal tak ako prave tento. Je pravda, ze to malo niekolko logickych preslapov a nie vsetko bolo natocene tak dobre ako to mohlo byt natocene, ale snimok mal tu spravnu atmosferu a bolo z neho takmer po celu dobu citit beznadej a zufalstvo. Ja som velmi spokojny ()

-tHESWINe-

Myslím že tohle mě odnaučilo vařit si puding k horrorům. Velice vydařené dílko, pozoruhodně podobné Dni Trifidů (BBC verze) ... jen zkrácené do délky celovečerního filmu. Ale sled událostí je velmi podobný ... nemocnice, vojácí, chatička na samotě ... asi na tom něco bude. Takže až přijde ptačí chřipka, chce to zrovna se usadit na venkově a přeskočit nepříjemnosti s armádou. Akorát ptačí chřipka prý spolehlivě udrží každou zombie pod peřinou :) ()

Alojs

Přimhouříme-li obě očka a dokážeme-li si představit hlavního hrdinu v sexy šatech a s účesem držícím tvar za každého počasí, máme splněny všechny předpoklady pro to, abychom mohli označit 28 dní poté za velmi těsné pokračování Resident Evil. Kdo ví, do jaké míry je jejich návaznost (ne)chtěná, nicméně co je hlavní, režisér Boyle není George G. Romero, ale ani Paul Anderson, a proto své zombies nevystavuje příliš na obdiv. Zkrátka - málo je někdy více. Zásluhou toho, že krvelačné zombíky vnímáme častokrát prostřednictvím stínů vrhaných jimi při pohybu na okolní zdivo, se dostavuje zcela opačný efekt než v případě Resident Evil a slabší povahy mohou být v šoku. A jelikož oživlé mrtvoly vedou bujarý život především v pozdních večerních hodinách, odpovídá tomu i celková atmosféra snímku, která je depresivnější než jakýkoli díl seriálu Krajní meze. Boyle mě mile překvapil. Ale až na ten konec :) ()

Tiiso

Velmi dobrá myšlenka samotného příběhu. Tvůrcům se podařilo ze scén dostat trochu té atmosféry. Např. vylidněný Londýn vypadá opravdu dobře. Příběh je zaměřen více na emociální stránku lidského jednání, kde lidé se, tedy aspoň zbytky lidstva, se dostávají do presu pod tlakem události. Ale méně je zaměřen na logické vyústění v některých situacích a už vůbec se v příběhu nedočkáme žádného vývoje zúčastněných postav. S výjimkou samotné mužské hlavní postavy, kde se dočkáme toho, že se vyrovnal s nastálou situací a umí i zabít. Zvolené téma je pořád aktuální a tak přitáhne kdejaké oko, a přiznám se, našel jsem ve filmu okamžiky kdy jsem napětím nedýchal. Naproti tomu mě vadilo, že nikdo nevysvětlil proč se nakažení nežrali mezi sebou, a nebo mě to někde uniklo? Ale co vadí mě nemusí vadit někomu jinému. Režisér se dějem rozmáchl do veliké šíře a tím pádem některé události či věci detailněji nerozebral, ale naopak dvě hodiny naplnil skotačivým pohybem vpřed. Třepotavá kamera a super rychlí střih v akčníc scénách mě nic neříká a tak můj zážitek spíše kazil. Myslím, že takový film by se měl točit za větší peníze, protože jinak to celé působí amatérsky, a ne vůbec nezávisle jak si tvůrci myslí. ()

playboy_05

docela začínám mít pro tyhle post-apokalyptické filmy slabost...takhle nějak by podle mě vypadala Já, legenda kdyby nebyla tak nudná... ()

Rodin

Pořád přemýšlím, jak se k tomu postavit. V podstatě tento kus považuji za poměrně slušný televizní film. Kdyby byl ještě prokládán reklamami, abych si mohl dojít uvařit kafe a zapálit čibuk, dal bych možná ty hvězdy i 4. V zásadě mě to ale nudilo. ()

hero_bk

Začnu odzadu a první, co vychválím, bude hudba. Britskej kytarovej poprock nádherně doplňoval scénu, a ačkoli nejsu schopen rozeznat autora hudby, zda to byli Franz Ferdinand, Kaiser Chiefs, Keane, nebo někdo úplně jinej, je to vcelku fuk, protože hudba je jedním z nejpovedenějších článků filmu. Já osobně jsem čekal naprosto ponuré prostředí a to se nedostavilo, první půle filmu působila velice sterilně, vylidněnej Londýn (jak ksakru vyprázdnili Londýn?) byl těžce depresivní. Když jsem si přečetl v popisku filmu "Apokalypticky zničený Londýn", očekával jsem rozbité památky, všechny ukázané jedna po druhé, a to, naštěstí, nedorazilo. Přesto na mě film dýchal jakousi pochybnou béčkovitostí, přestože neměl být myšlen jako béčko, stejně jako nápad, který je částečně reinkarnací již viděného, ať už jsou to různé zombie filmy, nebo 12 opic - zase opice, tenhle film by se mohl v klidu jmenovat 12 opic Rok nula, i když 12 opic vlastně o opicích vůbec nebylo :D Celkově musím říct, že i když film splňuje celé desatero pětihvězdičkového filmu, vůbec se mi nechce dát mu těch pět hvězdiček, právě kvůli už zmiňované béčkovitosti, takže tam pádí 4. ()

lenzi

Nie som špecialista na horory, ale toto je jeden z tých lepších filmov, ktoré majú navodiť zimomravenie. ()

RajCZitko

Na todle jsem se docela dlouho těšil až konečně přišlo volné odpoledne a tak i čas na 28 days later. Když sjem to zapnul, nevěříl jsem svým očím, kamera jak ještě z 20. století, prostě divný. Pak jsem to ale přestal vnímat a pořádně jsem se upl na příběh. Nemohu řici, že mě to teda natchlo, páč jsem viděl už hodně virus-zombie filmů, které jsou o dost lepší, ale ani 28 days later nebylo tak špatný. Rozhodně by se tento snímek měl stát jedním z mnoha skalpů fanoušků, kteří tento žánr filmů milujou. ()

KdG

Nebylo to špatný, hlavně kvůli atmosféře filmu a výpravě, ale pár scénáristických kiksů (tunel, ten konec, ...) sráží film pouze do lehkého nadprůměru. ()

WScully

Originální pohled na katastrofu způsobenou epidemií. Viděl jsem až po Boyleově filmu Sunshine, na který, podobně jako u 28 Days Later..., jsem se bál podívat, protože jsem očekával tuctový film. No, před 28 Days Later... byly moje obavy menší, přecejen důvěra vložená v Dannyho Boylea po díle Sunshine mi dodávala odvahu, že se bude v případě 28 Days Later... jednat o vkusně a originálně pojatý film, kde spíše než výrazné efekty bude hrát hlavní roli psychologie postav. A ono vskutku tomu tak bylo!!! Hlavní zdroj katastrofy - vir zuřivosti - se vyskytoval nejen u přímo nakažených, nýbrž i u lidí náchylných k prchlivosti, prudkosti, či agresivitě - vojáci. Samozřejmě u nich působil virus jako nějaké šílenství vyskytující se kdesi blízko, kterému podlehli, i když nebyli fysicky nakaženi. Naši hlavní hrdinové mu převážně silně vzdorovali svým přístupem, čistotou své duše, ale v pravou chvíli dokázali probudit i instinkty zvířete, které se v nás mohou v situaci, kdy nám jde o život, probudit... Boj dobra se zlem je rozpoután opět na vcelku malém prostoru s minimem postav - jako Sunshine - a na takový film originální kamerou... Boyleovy nejlepší filmy - Trainspotting, 28 Days Later... a Sunshine... ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení