Když se Dalimilovi a Elišce narodí dceruška, která dostane jméno Růženka, je to sláva převeliká, protože rozhodně není obyčejná. Je to princezna Růžového království, v němž je Eliška královnou a Dalimil spravedlivým vládcem. Jediný, kdo nejásá, je královnina starší sestra Melánie, která se užírá závistí a vztekem ve zchátralé věži, protože je starší a podle tradice měla být královnou. Dalimil se však zamiloval do Elišky, a tak Melánie o vytouženou korunu přišla. Naplněná zlobou Růženku prokleje kletbou, podle níž se v den sedmnáctých narozenin píchne do prstu, usne navěky a s ní celé království. Král nechá princeznu střežit, snaží se odstranit všechny ostré předměty z dosahu, a když se její sedmnáctiny nebezpečně přiblíží, rozhodne se provdat ji a tak ji zbavit prokletí. Za ženicha jí vybere prince Jiřího z Půlnočního království, jenže Růženka se zamiluje do princova mladšího bratra Jaroslava. Ten sice namyšlenému, hloupému bratrovi vždy ustupuje, ale tentokrát se rozhodne, že ho vyhrát nenechá. Nečekaná nehoda mu sice prohraje sázku o princeznin polibek, chytrá Růženka však brzy odhalí, jak je to s hrdinskými kousky prince Jiřího, a ke zděšení rodičů si ho odmítne vzít. Nastává den narozenin, a když se kletba naplní, může ji zlomit jen jediný člověk. A tak se princ Jaroslav vydává přes zákaz rodičů do zakletého království, aby ji zachránil. (TV Nova)

route60

Vladimír Menšík a jeho věčně hladový sluha je jedna z mnoha výborných věcí na této krásné pohádce Václava Vorlíčka s které doslova číši pohoda a lehkost což v dnešních pohádkach jen marně hledám. ()

natalanka

Tahle klasika je úžasná, zábavná, pohádkově našlapaná. A protože pohádky miluji a za oknem vločky sněhu a vůni jehličí ...tak kdyby byla možnost šesti hvězdiček....tenhle film by ji dostal. Vorlíček je prostě mág. A Menšík mu v tom nádherně dělá šaškárny. Vždycky se těším na jeho ".....hele princi, koukejte jak mi tluče srdce " anebo " princi vy nemáte srdce. Tak žaludek ".....no není k popukání? Na tuhle pohádku se nepřestanu těšit ani jako stará bábrle. :-)) ()

jakoby

Moje nejoblibenejsi pohadka. I kdyz ma princezna nazelenale vlasy. Mensik si film ukradl pro sebe. Ono je velice lehke prehrat spiciho prince Hrusinskeho.Krasne pisnicky. ()

moviepill

Vcelku vydarená verzia známej Šípkovej ruženky. Vadou na kráse je Jan Hrušínský, mne skrátka nesympatický s tou jeho odutou držkou. Na druhú stranu je tu fenomenálny Vláďa Menšík, ktorý to ale nedokáže vytiahnuť vyššie sám. Priemer. 3*. ()

honzic

Moc hezká pohádka, sice herecké výkony tady nejsou až tak dobré, ale nádherná princezna, hudba a děj, vše vynahradí. Hodnocení: 70 % ()

Gig

Matěji, tady už jsme přece hledali. Já vím, ale tady se to líp hledá. Kdysi pohádky měli šarm a kouzlo i bez kouzel (tedy téměř bey kouzel.) ()

swinevenca

Jak může takovej jabloň jako Hrušínskej zachránit království, to je mi záhadou, za tím musej bejt ty Menšíkovy hlášky. Nebo trauma z dětsví a jeho bratra, který navzdory rýmě a kašli zůstal naživu:) ()

blondboss

Zlatá éra československého filmu v plnej kráse. Václav Vorlíček je doslova mág rozprávok a ukázal to aj v tomto prípade. Nebolo to už síce tak dobré ako Popelka, ale malo to určite svoje čaro. Pestrá plejáda tých najlepších českých hercov vôbec. Menšíka, Filipovského, Sováka a spol už nenahradí nikto a nikdy. Tieto rozprávky nestratia na svojej legende ani po dlhých rokoch. 80 % ()

ESNYR

"Tady prokopeme strouhu a voda odteče. Skoč pro motyku" ~~ "Ale princi to já nemůžu, mám takový loupání v kříži" ~~ "No to se právě musí rozhýbat" ××× Asi nejzajímavější zpracování šípkové růženky. ()

sharka.68

Na sedmém lánu,u sedmé sýpky,svítil jak svíce růžový keř. Však někdo tam k ránu,podťal ty šípky,nevzejdou více,nevěř či věř. Mám tu pohádku ráda, líbí se mi král Sovák, princ Kraus, zahradník Postránecký a sluha Menšík, určité pochopení má i Sovákova švagrová Švormová...ale co nechápu,jak si mohla princezna, oblíbit Jana Hrušínského. Asi hormony nebo co? ()

Sefik

Úžasná pohádka, skvělí herci, musím jít do plných, a to i přesto, že tiše zvracím z JH... Vybrat do role prince-záchranáře spícího světa herce bez hlasu a jakéhokoli charismatu je vskutku hnus. Film je plný hlášek, počínaje Menšíkem, Sovákem, Filipovským a mladým Krausem konče, ale Hrušínský filmu kromě svého nehereckého vystoupení vůbec nic. ()