Když se Dalimilovi a Elišce narodí dceruška, která dostane jméno Růženka, je to sláva převeliká, protože rozhodně není obyčejná. Je to princezna Růžového království, v němž je Eliška královnou a Dalimil spravedlivým vládcem. Jediný, kdo nejásá, je královnina starší sestra Melánie, která se užírá závistí a vztekem ve zchátralé věži, protože je starší a podle tradice měla být královnou. Dalimil se však zamiloval do Elišky, a tak Melánie o vytouženou korunu přišla. Naplněná zlobou Růženku prokleje kletbou, podle níž se v den sedmnáctých narozenin píchne do prstu, usne navěky a s ní celé království. Král nechá princeznu střežit, snaží se odstranit všechny ostré předměty z dosahu, a když se její sedmnáctiny nebezpečně přiblíží, rozhodne se provdat ji a tak ji zbavit prokletí. Za ženicha jí vybere prince Jiřího z Půlnočního království, jenže Růženka se zamiluje do princova mladšího bratra Jaroslava. Ten sice namyšlenému, hloupému bratrovi vždy ustupuje, ale tentokrát se rozhodne, že ho vyhrát nenechá. Nečekaná nehoda mu sice prohraje sázku o princeznin polibek, chytrá Růženka však brzy odhalí, jak je to s hrdinskými kousky prince Jiřího, a ke zděšení rodičů si ho odmítne vzít. Nastává den narozenin, a když se kletba naplní, může ji zlomit jen jediný člověk. A tak se princ Jaroslav vydává přes zákaz rodičů do zakletého království, aby ji zachránil. (TV Nova)

cariada

Jedna z těch nej pohádek. Dva princové jeden starší trouba J.Kraus a druhý pohledný J.Hrušínský.Jedou na námluvy do sousedního království ,kde je kletbou postižená princezna a musí se nejdřív provdat ,ale jak už to bývá ,kterého ho jí dávají toho nechce J.Kraus (ani se jí nedivím). Nakonec se kletba naplní ,ale ještě je tu druhý princ ,který je sice bojácný ,ale přesto má dobré srdce a s pomocí věčně hladového sluhy a příležitostného medvěda v podání výtečného V.Menšíka vše dobře dopadne. ps:"Princi vy nemáte srdce" "ale mám" " Tak nemáte žaludek" ()

lebowski!

Další skvělá pohádka z 80. let. Jen další důkaz že dneska už se podobně výborné zaležitosti nedělají. Zde má na tom ovšem lví podíl Vláďa Menšík, který si ukradl film pro sebe. Z Hrušínskýho ještě není slizoun a Krausič boduje jako vždycky. Klasika. ()

tomtomtoma

Další klasická pohádka o tom, jaká neštěstí se mohou stát, když si zvolíte ke sňatku toho druhého sourozence. Ale díky postavám Matěje (vynikající Vladimír Menšík) a prince Jiřího (nádherně narcistický Jan Kraus) je velmi vtipná. Král Dalimil (Jiří Sovák) si místo mocichtivé Melanie (výborná Libuše Švormová) vzal za ženu její mladší sestru Elišku (Milena Dvorská). Prokletím to má odněst jejich dcerka Růženka (mladicky půvabná Marie Horáková s hlasem Nadi Konvalinkové). Tu když chtějí bezpečně schovat sňatkem se samolibým princem Jiřím, který byl v mládí tak sužován rýmičkama a kašlíčkem, jím pohrdne a zamiluje se do jeho bratra Jaroslava (Jan Hrušínský). Jaroslav trápí svého sluhu Matěje nejčastěji hladem, protože ho neustále nutí nonstop provádět nějaké nesmyslné úkoly. Nakonec se Jaroslav s Matějovou pomocí vydají Růženku a tím celé jejich království zachránit. Jaroslav se naučí sešplhávat po laně, plavat a pozná co je práce, neboť práce je možná víc než odvaha. Zkrátka velmi vtipná až ironizující klasická pohádka. ()

C0r0ner

Tohle zpracování Růženky mě nikdy nebavilo a nikdy jsem si k němu nenašel cestu. Odjakživa mi vadil Jan Hrušínský, který sice zdědil otcův výraz, ale talentu pouze zlomek. K tomu není Marie Horáková nijak zvlášť sympatická princezna (podle toho dopadla její kariéra), takže vlastně nic, na co se dívat. 35% ()

zette

Vyborne tema ( Sipkova Ruzenka ), velmi solidni detsky reziser a bohuzel jen prumerna pohadka. Pobavil me hlavne Jan Kraus v roli prince a tradicne Vladimir Mensik. ()

Sammya

Úžasně romantické a vtipné zpracování klasické pohádky. Jan Hrušínský je roztomilý jako princ Jaroslav, ale nejvtipnější je asi Jan Kraus jako sebestředné ublížené princátko nebo Vladimír Menšík jako sluha Matěj. Všehovšudy nádherná pohádka. ()

pakobylka

Přichází s plachým, bezelstným úsměvem a se srdcem na dlani, nedotčená závistí, záští a sobectvím ... poetická a jednoznačně vstřícná záležitost, která se nebojí nápaditě inovovat klasické schéma klasické pohádky - pro lásku, která si zaslouží přívlastek opravdová ... pro humor, který je kořením našich životů ... pro dobro, které v reálu nemívá mnoho šancí ... PRO NÁS, kteří pohádky vnímáme jako pověstnou živou vodu - protože suplují víru, že bude líp. ()

Šimpy

Jako dítěti se mi tahle pohádka moc nelíbila, hlavně pronc jaroslav působil jako strašný dřevo, fandil jsem spíš Krausovi. :-D Ale jako starší oceňuji především bezchybné hlášky a vtipnost Menšíka. ()

tomeek

Menšík jakoby jediný svým střízlivým pohledem na věc stylem "to vypadá nebezpečně - serem na to" vybočuje z řady naivně jednajících typicky pohádkově fungujících postav, a proto je tím nejzábavnějším z celého filmu. ()

otík

Pěkná tradiční česká pohádka tak, jak jsme na ni byli od padesátých let zvyklí. Dobré herecké výkony v čele s hereckými veličinami Menšíkem či Sovákem, mladičký a tak trochu neustále rozmrzelý Hrušínský a až úsměvná snaha o překonání prokletí. Je až s podivem, že se podařilo na celovečerní stopáž roztáhnout tak jednoduchou pohádku jakou je právě tato o Šípkové Růžence. Hudba: Karel Svoboda ()

dr.fish

Už v Popelce Vorlíček asi zjistil, že Vladimír Menšík je dobrý komik do pohádky, tak ho využil znovu. To byl výborný tah, jelikož bez něj by tahle pohádka šla do kopru. Nějakým záhadným způsobem se tahle skvěle obsazená pohádka povedla jen napůl. Asi nebyla ta správná pohoda na place. 70% ()

UhLee

(7/10). Stará, dobrá a známá pohádka plná vtipných scén. Hlavním plusem je jako u většiny filmů Vladimír Menšík, který tady vytvořil legendární hlášku. "Osobo?? Jakto, že tady nespíš??" A scéna s dobýváním se do hradu skrz trní je prostě parádní a napínavá. ()