Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

Po prvním zhlédnutí jsem z toho byla v pozitivním slova smyslu solidně vedle. Při dalším už méně, na čemž se dost podepsaly i některé herecké výkony. Ovšem nad nápadem a technickou stránkou věci může člověk stále spokojeně pomlaskávat, vynikající Hugo "Smith, agent Smith" Weaving přiměje zapomenout na chvilkovou topornost některých svých kolegů (i když tomu chudákovi přes všechny jeho pozoruhodné snímky už asi nic Smithe neodpáře), paralely s křesťanstvím, kabalou, solipsistickou filosofií a kyberpunkem opravdu fungují (vedoucí našeho semináře filosofie beze všeho dovolil mým studijním kolegům zpracovávat Matrix jako téma eseje) a jako celek to obstojně zapadá do sebe. Jen je nezbytné zapomenout na to, že kult zrodil ságu, jejíž další dvě části jsou povětšinou už jen neuvěřitelně trapnou nechtěnou sebeparodií.(28.7.2007)

Opusť pohodlí svého bytu, chceš-li poznat realitu, následuj králíka bílého, zažiješ něco milého: uvidíš akci, která tě ohromí, uslyšíš věty, které tvou víru podlomí a zjistíš, co každý Deža ví - totiž, co je to déjà vu. 95% Zajímavé komentáře: kiddo, berg.12, Honzzaq, numi, sinp, Aiax, Mr. Lobo, d-fens, Lubakus(28.3.2005)

Vcelku originální nápad promyšleně rozepsaný v inteligentní scénář, ale především převratné vizuální zpracování. Trikaři se překonali a vytvořili pastvu pro oči. Bullet Time byl již mockrát napodoben, ale tady to začalo. Film navíc redefinoval pojem "vypadat cool". Scéna, která následuje po tom, co Neo neodloží všechny kovové předměty, patří navěky k vrcholům akčního žánru.(17.8.2003)

Sci-fi dostalo nový rozmer. Škoda len, že ten rozmer zostal len pri jednotke a viac sa už nerozpínal. Čo viac napísať. Treba vidieť a hlavne pochopiť. Jednotka sa ešte dá. Perfektný scenár, charaktery postáv sadli hercom ako uliate a agent Smith sa vyšplhal do topu naj záporákov. Tak akú tabletku ste si vybrali? 100%.(26.4.2007)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Ty vole, tak o tomhle filmu bych se mohl rozepisovat dlouho, ale nechce se mi, tak snad jen jedno: Můj nejoblíbenější KULT ze všech KULTU KULŤÁCKÝCH !!! Vždycky, když ten film vidím, mám jeden velký orgasmus !! www.svet2012.info :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(4.10.2007)

• - Spoiler: V scéne, kde agent Smith (Hugo Weaving) zastrelí Nea (Keanu Reeves), vystrelí zo svojej zbrane minimálne 10-krát, pričom zásobník použitej zbrane Desert Eagle ráže .50AE pojme iba 7 nábojov. (weroro)

• - Komiks "The Invisibles" od Granta Morrisona mal veľký vplyv na Matrix. Sám Morrison verí, že režiséři Andy a Lana Wachowski ukradli jeho nápad pre vznik filmu. (DarkSaint)

• - Ve scéně, kdy agent (Robert Taylor) na střeše uhýbá před kulkami, které na něj střílí Neo (Keanu Reeves), jsou okna za ním naprosto neporušená, přestože by měla být po střelbě rozbitá. (Kroup4)