Reklama

Reklama

Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (2 245)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Vzpomínám si, že při premiéře Matrixu přišel kamarád s očima navrch hlavy a prohlásil, že viděl nejlepší film svého života. Koncem 90. let přinesl Matrix oživení na půdu skomírajícího žánru sci-fi, ani ne tak po obsahové stránce, jako spíš vizuálně, střihem a celkově stylem, který vyhovoval mladé generaci ovlivněné fenoménem počítačů a počítačových her. Vnesl do žánru dynamiku, akci a prvky kyberpunku, který v té době už dávno kraloval v literární oblasti sci-fi. Neoznačil bych Matrix za kyberpunkový film, na to mu schází propracovanost a myšlenková hloubka, kterou nahrazuje efektními střílečkami a zápasy v duchu východních bojových umění, stejně jako bombastickými triky. Souhlasil bych ale s komentářem Radka99, že to je film přelomový a stylotvorný, který hodně ovlivnil žánr, přinesl mu spoustu nových fanoušků a přiměl řadu následovatelů k napodobování. Další dvě pokračování bohužel nepotvrdily tvůrčí ambice, měly odfláklý scénář, mizerné dialogy a poškodily slibně zkonstruovaný alternativní svět. Matrix pro mě znamená film, který mě na první dojem vizuálně ohromil, ale už tehdy mi vadily plytké prvky laciných akčních filmů a jeho obraz s léty vybledl, nicméně čtvrtou slabší hvězdičku mu přece jen nechám. Musím ale říct, že by mi vyhovovalo, kdyby Wachowští šli méně snadnou cestou a natočili film založený na ryze kyberpunkovém a biologicko-technologickém stylu kombinujícím pohled H. R. Gigera a Williama Gibsona. Pár takových scén se sice ve filmu najde, viz Neovo procitnutí v elektrárenské buňce, ale je jich bohužel málo v porovnání s videoherními střílečkami. Celkový dojem: 70 %. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $63miliónovTržby USA $171,479,930Tržby Celosvetovo $463,517,383Tržby za predaj Blu-ray Ultimate Matrix Collection v USA $10,246,835 //počet predaných kusov 243,463Neskutočný hi-tech zážitok aký nemal obdoby v rámci žánru! /videl v kine 2x: 100%/ ()

Reklama

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Jedno z nejlepších scifi všech dob, a rozhodně s nejkultovnější akcí, která prosadila do akčního žánru bullet time a zpomalovačky, co se hodně filmů snažilo napodobit, ale většina stejně už nedosáhla takové dokonalosti, jaká byla tady. Perfektní choreografie, změť bojových umění, tisíce vystřílených kulek a vše se odehrává na pozadí perfektně napsaného děje s mnoha úžasnými scénami rozhovorů (Smith, Vědma, Morpheus) a scenérií. Wachovsti se nesmazatelně navždy zapsali jako tvůrci filmu, který vždycky bude nadčasový, filmu, který poskytl mnoho otázek, a ukázal jednu z temných vizí budoucnosti. Dodnes přemýšlím, kterou pilulku bych si asi vybral. A proč nemůžu vypadat jako Neo.. :)) Human beings are a disease, a cancer of this planet ()

Eliott 

všechny recenze uživatele

Senzační a prakticky vůbec nestárnoucí počátek dokonalé trilogie. Speciální efekty jsou na poslední rok dvacátého století naprosto neuvěřitelné a příběh je velice nadčasový a dává dokonalý smysl. Již když jsem film viděl poprvé, jsem si ho zamiloval a zdá se, že každé další shlédnutí je skvělé a tak si 5 hvězd zaslouží. Zároveň asi jednou z nejlepších rolí Keanu Reevese 94% ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Před Matrixem se zdálo, že tento žánr stagnuje. Matrix byl jako transfuze a vytvořil nový startovní bod a novou část historie.... a to filmy "PO MATRIXU". Po něm přišlo mnoho filmů, které ho vykrádali, napodobovali a chtěli se svést na jeho vlně úspěchu. Matrix je a bude jen jeden (pokračovaní považuji za pouhou snahu vydělat) a síla prvního dílu je úžasná. Několika vrstvou strukturu a možné výklady tohoto filmu z něj dělají na dlouho dobu podmět pro všechna možná diskuzní fóra. Jeho fenomén zasáhl i mě a nemůžu říci, že tento film změnil víc než cokoliv jiného. Je to taková malá revoluce ve filmování . ()

Galerie (125)

Zajímavosti (260)

  • Presné označenie zbrane používanej agentmi je Magnum Research / Israeli Military Industries Desert Eagle .50 AE. (WalterIK7)
  • Meno hlavného hrdinu Neo (Keanu Reeves) skladá z troch znakov, rovnako ako celé jeho meno z troch slov. Trojka nesie plno rôznych významov skrz celý príbeh. Jedna delená tromi sa rovná 0,33 až do nekonečna. Táto operácia nemôže byť ukončená počítačom bez umelého zastavenia alebo zaokrúhlenia. Poukazuje sa tiež na fakt, že je zároveň Neo a zároveň skaza Matrixu. (Raccoon.city)
  • Počiatočná akčná scéna si vyžiadala 6 mesiacov tréningu a 4 dni na natočenie. (ČSFD)

Související novinky

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)

Reklama

Reklama