poster

Matrix

 • USA

  The Matrix

 • Slovensko

  Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Subjektiv
  ****

  Rád bych si mírně zapolemizoval s názorem, ře Matrix je myšlenkově naprosto originální, a to i přesto, že ho považuji za zdařilý film. Myšlenku nepoznatelnosti reálného světa najdeme už před více než 2000 lety u Platóna v jeho podobenství o jeskyni. Dávno před vynálezem elektronického počítače ve snech autorů nereálné iluzorní světy zprostředkovávala magie a sny a ani zde hrdinové nevěděli, co je skutečné a co ne. S nástupem cyberpunku, který přímo propojoval mozek s počítači, byl už jen krůček k simulovaným realitám. Sám si vzpomínám na jednu starší povídku (bohužel už ne na název a autora), ve které je umělá realita prostředím pro dožití důchodců. Těla jim již dosloužila, ale oni žijí své životy v příjemném prostředí neskutečného světa. A oni o tom nevědí. Závěrečnou pointu prozrazovat nebudu. Rovněž Cronenbergův film Existenz ze stejného roku jako Matrix se zabývá virtuální realitou. V Existenz se jedná o počítačovou hru. V Existenz je IMHO myšlenka falešných realit rozvedena lépe, je zde více cítit uvědomění si principielní nerozpoznatelnosti falešné a skutečné reality než v Matrixu. Zatímco v Existenz je svět hry, metahry, metametahry, MetaMatrix neexistuje. Vzhledem k tomu, kam Matrix směřuje, je to pochopitelné, ale z tohoto hlediska je IMHO Existenz myšlenkově o krůček dál. Nicméně je třeba uznat, že v Matrixu je lépe ukázána možnost, že svět, ve kterém žijeme, není zcela skutečný. Z hlediska logiky důvodu samotné existence falešné reality si IMHO stojí lépe Existenz i výše zmíněná povídka. Virtuální domov důchodců či virtuální hra (ta zvláště) mi připadají veskrze reálné, zatímco zotročení lidí, aby se stali baterkami je z hlediska našeho světa poněkud energeticky nevýhodné. Jediná námitka by mohla být, že ve světě stojů platí jiná fyzika. Důvod je však nasnadě, v domově důchodců těžko stvoříte kulervoucí akci, ve hře zase neohromíte diváka tím, že jde o osud celého lidstva. I přes zmíněné nedostatky nepovažuji Existenz za lepší Matrixu. Důvodem je zábavnější akce, přitažlivější vizuální stránka, prostě forma. Holt mě víc osloví chladná nekompromisní Matrixovská drsňáckost než Cronenbergovy slizce čvachtavé fantazie. Zdrojem nápadů byl Matrixu i japonský anime film Ghost in the Shell. Jedno však Matrixu upřít nemohu, je to první film, který dokázal danou myšlenku předložit tak obrovskému množství lidí.(22.8.2007)

 • M.a.t.t.
  *****

  O originalite Matrixu sa diváci môžu prieťdo nekonečna, súrodenci Wachowski v skutočnosti naozaj len pozlepovali množstvo rôznych inšpiračných zdrojov. Ale podarilo sa im to takým kompaktným takým spôsobom, že dali bežnému konzumentovi pocit predtým nevideného a ešte k tomu v efektnom balení s výdarnou porciou prelomových trikov a prehľadne natočených prestreliek. Vďaka nadčasovej myšlienke naviac Matrix nestarne ani po rokoch a jeho silnou pozíciou naštastie neotriasli ani tak trochu neprávom kritizované pokračovania. Menší kult, ktorý raz a navždy zmenil filmové sci-fi.(17.6.2011)

 • Cervenak
  *****

  Prvýkrát som to videl na sci-fi cone v sále plnej žánrových fanúšikov, z ktorých žiadny netušil, čo bude nasledovať. Na tú atmosféru plnú spontánnych potleskov (hlavne po prestrelke v mramorovej hale), totálneho davového uchvátenia a následnej celonočnej diskusie o tom, či to náhodou nebol najlepší film všetkých čias, nikdy nezabudnem. U mňa bez debaty najlepšie sci-fi a najlepší akčný film vôbec.(16.4.2007)

 • Le_Chuck
  *****

  Top 10 a zároveň asi najlepšie sci-fi, ktoré ma TAK GENIÁLNY NÁPAD, že som po filme chvíľku z balkóna neisto pozeral na dom naproti. Hold žluťásci sa nezaprú (myslím že to vzniklo v nejakej nahulenej ázijskej hlave). Keď sa k tomu ešte pridá brilantna technická stránka s dnes už kultovným "bullet timom", ktorý pajcuju nielen filmy, ale aj hry ... no best of sci-fi triller.(2.6.2005)

 • Radek99
  ****

  Žánrotvorný a přelomový sci-fi film (s úžasnou a stylotvornou vizuální složkou), který rozpoutal boom podobně laděných akčních sci-fi filmů a započal takovou malou revoluci ve filmovém průmyslu. A zřejmě je také filmem nejcitovanějším a nejparodovanějším, alespoň z poslední dekády. Pseudofilosofické ladění celého filmu však vaří z vody (popgnoseologie a po tisící variovaný Platonův Mýtus o jeskyni) a myšlenkově je tenhle film typicky postmoderně plochý a mělký. V rámci svého žánru ale naprostá špička... Podobné filmy: eXistenZ, Třinácté patro, Animatrix(29.1.2007)

 • - Postava Switch měla původně být ve skutečném světě mužem a v Matrixu ženou. Warner to však zamítl, a tak Belinda McClory ztvárnila postavu v obou světech. [Zdroj: Refresher.cz] (Bioscop)

 • - Trinity (Carrie-Anne Moss) je zadržaná v hoteli "Heart", v izbe kde je logo firmy "City Hardship" s telefónnym číslom: 555-0156. (Raccoon.city)

 • - Laurence Fishburne povedal, že Morpheus je ako Obi-Wan Kenobi a Darth Vader v jednom. (WalterIK7)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace