Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

(1001) -"Myslíš, že to, co tu dýcháš, je vzduch?" Jestli existuje filmový ekvivalent pohlednice se západem slunce a motivačním nápisem "Which one of you bitches wants to dance?", pak je to Matrix. Protože není žádná lžíce. Je to pohádka o tom, že nakonec všechno může být v pohodě, kompletní s liškou Ryškou, koněm Zlatohřívákem a rozcestím, kde si hrdina musí vybrat, která cesta asi vede k živé vodě. A asi nikdy předtím ani potom už nebyl neměnný výraz Keanu Reevese využit tak efektivně a efektně. Film, na kterém jsem vždy milovala všechno, včetně toho, že ten steak, který si tak užívá Cypher, mi připadá odporný.(5.1.2017)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 2,903 // Otvárací Víkend USA: $27,788,331 // Súrodenci Wachowski natočili jedinečné dielo, ktoré úplne mení pohľad na svet. Výborný dej, výborný Keanu Reeves a výborné akčne sci-fi predstavenie s nádherným vizuálnym vykreslením....... 100%(31.12.2010)

Matrix, to je filmova zabava v tom najsirsom slova zmysle. Je to skvela popcornovka, je to inteligentne sci-fi, ma do detailu premysleny pribeh, ktory ponuka zamyslenie, je milnikom pre specialne efekty, ma skvely soundtrack, ma choreografiu od Yuen Woo-Pinga, dokonal prestrelky ala John Woo, ma skveleho hrdinu, mnozstvo zaujimavych postav, ma fantasticke tempo a neustavajuce napatie, a je prespikovany hromadou krasnych drobnosti, detailov, hlasok a pamatihodnych scien. Co viac si mozeme od filmu priat ??? (10/10)(18.10.2007)

Dokonalost? Ne, to ne, ta přece neexistuje. Ale" Matrix" k ní má velmi blízko. Napoprvé to byla dost soda, pěkně mě to vykolejilo. Napodruhé a napotřetí a..a..a skvělý zážitek. Jakožto celek. Nemá cenu vyzdvihovat jednotlivé části (kung-fu, triky, herce, scénář...), protože nejdůležitější je, jak fungují dohromady a jak působí na diváka. Jestli obě pokračování budou aspoň způlky tak dobrá, máme tady podle mě nejzásadnější filmovou sci-fi sérii všech dob.(23.1.2003)

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%](27.1.2007)

• - Ve všech scénách není telefon Nokia 8110, jak to původně vypadá. Ke konci filmu Neo (Keanu Reeves) sebere mobil volajícímu muži. Tento mobil je pravděpodobně Nokia 5110. (necisty)

• - Proslov agenta Smitha (Hugo Weaving) o „lidské rakovině" použila deathmetalová kapela z Malty Beheaded jako intro k písni „Horde of the Stolen Sun" na desce Recounts of Disembodiment z roku 2002. (J.e.r.e.c)

• - Režisér Andy Wachowski o filmu prohlásil: „Je to o robotech proti kung-fu." (gojackill)