Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

Vcelku originální nápad promyšleně rozepsaný v inteligentní scénář, ale především převratné vizuální zpracování. Trikaři se překonali a vytvořili pastvu pro oči. Bullet Time byl již mockrát napodoben, ale tady to začalo. Film navíc redefinoval pojem "vypadat cool". Scéna, která následuje po tom, co Neo neodloží všechny kovové předměty, patří navěky k vrcholům akčního žánru.(17.8.2003)

Opravdu nejlepsi dil serie a zaroven jeden z nej sci-fi, ale prislo mi, ze tenhle dil jeste tak moc sci-fi neni. I kdyz tu neni moc akce a jsou tu spis dialogy, tak to vubec nevadi. Za prve proto, ze tohle je uvodni dil, takze se musi vysvetlit co a jak a za druhe proto, ze je scenar naprosto dokonalej. Sice zamotanej, ale pochopitelnej. A co se tyce akce, tak ta tu neni jako v jinejch filmech jen na paradu, ale skutecne do deje v ten moment patri a je dokonala. Snad jedina vytka k trikum je, ze kdyz se meni nekdo na agenta, tak oblicej vypada trochu moc umele. Ale jinak sou triky, zvuk, hudba, scenar a souboje bezchybny. Navic tu je spousta ultra cool zaberu a skvela kamera. Herci jsou v ramci zanru vynikajici, pro spoustu lidi uz budou navzdy Reeves, Fishburne, Moss a Weaving jen Neo, Morpheus, Trinity a Smith a vubec se nedivim. Ale i takle perfektni film neni dokonaly, jak tu spousta lidi tvrdi, ale ty chyby jsou tak zanedbatelny v porovnani s kvalitama filmu, ze me ted zadny, co by stali za zmineni nenapadaj. Jasnejch 5*.(3.5.2006)

Asi nejpromakanější díl z celý série a proto taky nejlepší, sice ve druhým dílu je mnohem víc akce, ta se tady projeví až po delěí době a je dávkována po troškách, ale zato závěrečnej masakr nemá obdoby, neuvěřeitelně promakaná akce, do který jsou narvaný ty nejlepší triky a spusta zpomalovacích prvků a cool záběrů, takhle nějak bych si představoval zakončení celé série, to se bohužel nestane a kvalita má u dalších dvou dílů sestupnou tendenci. Největší rozdíl mezi vsemi díly je v ději, ten je jednoznačně nejlepší v Matrixu, dál už to je jen taková nastavovaná kaše, která slouží akorát jako záminka pro akční prvky, to mi sice vůbec nevadí, jenže Matrix pověsil laťku tak vysoko, že jen dobrá akce nestačí. Co se týče herců, tak Keanu Reeves se timhle filmem stal nesmrtelným a i kdyby už točil jen samý kraviny, tak stejně zůstane slavnej napořád, postava Nea je už skorok jako nějaká legenda a zastiňuje všechny ostatní včetně Trinity či Morphea, možná ještě agent Smith se mu dokáže vyrovnat, Hugo Weaving bude asi s touto postavou spojován stejně často jako Reeves s Neen, ale přes všechnu tuhle chválu mi stejně nepřipadá, že by film měl být mezi 40 nej(29.4.2006)

S utvářením filmových dějin bych byl hodně opatrný, každá novost se jednou změní ve standard. Stejně opatrný bych byl s ryzí originalitou, příznivci anime ví, o čem mluvím. Ale jsem rád, že jsem si to zrychlení z 0 na 100 za tři vteřiny prožil. Určitě by mě film tolik nezaujal, pokud by za ním nestál výborně propracovaný příběh se silným podobenstvím. Když jsem vstával ze sedačky v kině, měl jsem na chvíli pocit, že bez problémů vzlétnu.(15.4.2005)

Matrix je film , který jsem určitě viděla nejvíckrát a můžu se dívat znovu a znovu a znovu. Nádherná sci-fi , skvělá myšlenka , skvělý Keanu Reeves , u kterého vždy znovu doufám , že se mu ten skok podaří a ten úchvatný závěr , kdy pochopí , že to je opravdu ON. Škoda , že natočili ještě dva díly , měli to nechat tak , jak to bylo.(18.4.2005)

• - Hugo Weaving (Smith) sa počas tréningu zranil a musel podrobiť operácii bedrového kĺbu. Rekonvalescencia si vyžiadala posunutie natáčania niektorých bojových scén, ktoré sa dokončili až na konci produkcie. (Zdroj: IMDB)

• - V Neovom (Keanu Reeves) pase je dátum jeho narodenia 13. septembra 1971, kým v zložke agenta Smitha (Hugo Weaving) je uvedený dátum 11. marec 1962. (Raccoon.city)

• - Zo zložky agenta Smitha (Hugo Weaving) môžeme vyčítať, že celé meno Nea (Keanu Reeves) je Thomas A. Anderson, narodil sa 11.3.1962 v Lower Downtown, Capital City, USA. Rodné meno jeho matky bolo Michelle McGahey a meno otca John. Navštevoval strednú školu West Junior High a Owen Paterson Highmal. V matrixe bol vedený pod kódom 3809940TAA, Factor 7. Vodičský preukaz mal typu P a dátum skončenia jeho platnosti bol 11. septembra 2001. (Raccoon.city)