Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

Vzpomínám si, že při premiéře Matrixu přišel kamarád s očima navrch hlavy a prohlásil, že viděl nejlepší film svého života. Koncem 90. let přinesl Matrix oživení na půdu skomírajícího žánru sci-fi, ani ne tak po obsahové stránce, jako spíš vizuálně, střihem a celkově stylem, který vyhovoval mladé generaci ovlivněné fenoménem počítačů a počítačových her. Vnesl do žánru dynamiku, akci a prvky kyberpunku, který v té době už dávno kraloval v literární oblasti sci-fi. Neoznačil bych Matrix za kyberpunkový film, na to mu schází propracovanost a myšlenková hloubka, kterou nahrazuje efektními střílečkami a zápasy v duchu východních bojových umění, stejně jako bombastickými triky. Souhlasil bych ale s komentářem Radka99, že to je film přelomový a stylotvorný, který hodně ovlivnil žánr, přinesl mu spoustu nových fanoušků a přiměl řadu následovatelů k napodobování. Další dvě pokračování bohužel nepotvrdily tvůrčí ambice, měly odfláklý scénář, mizerné dialogy a poškodily slibně zkonstruovaný alternativní svět. Matrix pro mě znamená film, který mě na první dojem vizuálně ohromil, ale už tehdy mi vadily plytké prvky laciných akčních filmů a jeho obraz s léty vybledl, nicméně čtvrtou slabší hvězdičku mu přece jen nechám. Musím ale říct, že by mi vyhovovalo, kdyby Wachowští šli méně snadnou cestou a natočili film založený na ryze kyberpunkovém a biologicko-technologickém stylu kombinujícím pohled H. R. Gigera a Williama Gibsona. Pár takových scén se sice ve filmu najde, viz Neovo procitnutí v elektrárenské buňce, ale je jich bohužel málo v porovnání s videoherními střílečkami. Celkový dojem: 70 %.(14.7.2011)

Jeden z posledních čistokrevných filmových kultů se nakonec ukazuje jako husarský kousek v dějinách queer kinematografie. Jak jinak nazvat osobní coming-outový projekt a emancipační GLBT pamflet zakuklený jako masově atraktivní blockbuster? Od důsledně androgynního castingu a kostýmů (Neo a Trinity de facto vypadají stejně) po samotné vyprávění o zevnějšku coby zakódované iluzi, světě přednastavených hodnot a boji za právo na svou pravou podstatu proti mechanickým a osobnosti zbaveným strážcům statu quo - řadu prvků v "Matrixu" lze vnímat jako metaforu k objevení, přiznání a realizování trans/gay/lesbo/bi identity. Připadá to někomu jako nadinterpretace? Co by k tomu asi řekl Lary, tedy vlastně řekla Lana Wachowski?(17.3.2012)

Kto sa trochu orientuje vo filozofii, sci fi a cyberpunku vie, že námet nie je vôbec originálny. Je to ale naozaj odvaha takýto námet dostať v takej forme na plátno. Tento film je dôkazom, prečo nikdy nemali vzniknúť jeho pokračovania. Update 11.8.2005 : Uberám jednu hviezdu , pretože som videl tento masterpiece , ktorý Matrix nehorázne vykradol tak kompozične pokiaľ ide o niektoré scény ako i niektorými dosť podstatnými "maličkosťami".(9.8.2004)

"Můžu ti jen ukázat dveře, projít jimi už musíš sám." Matrix je pro mne nejlepším sci-fi všech dob. Slyšel jsem o jeho pokračováních, bohužel jsem je i viděl, ale přesto doufám, že jsou jen výplodem mé mysli, protože jakékoli narušení tohoto dokonalého světa jsem nucen považovat za penězochtivé a nezodpovědné. Matrix v mé mysli zůstává jen jeden a jsem-li vyzván, tak se kdykoli s velkou chutí usadím do křesla, spolknu pilulku správné barvy a svědomitě se rozložím na sloupce jedniček a nul.(22.7.2011)

Nemohu si pomoct, ale s každým dalším zhlédnutím se stále více blížím k onomu rčení vytrženému z pravidel CSFD, že "Matrix je nejlepší film mého života"... Od naprosto dokonalého vizuálního zpracování se spoustou zajímavých a neokoukaných vychytávek, přes stylovou hudbu, sympatické herce až konečně k ohromujícímu, originálnímu a sofistikovanému příběhu, který sic možná nesděluje filozofické myšlenky zbrusu nové, ale stále dostatečně hluboké, podnětné a daleko přesahující běžný žánr akce/blockbusteru. Navíc schopné velice stravitelně vybídnout k zamyšlení široké publikum... Matrix pro mě nejspíš navždy zůstane nejen měřítkem a nedosažitelnou metou všech akcí a sci-fiček, ale také nedotknutelnou, srdcovou záležitostí. 10/10(31.1.2008)

• - Ve scéně, kdy agent (Robert Taylor) na střeše uhýbá před kulkami, které na něj střílí Neo (Keanu Reeves), jsou okna za ním naprosto neporušená, přestože by měla být po střelbě rozbitá. (Kroup4)

• - Při rvačce v metru na kolejích drží agent Smith (Hugo Weaving) Nea (Keanu Reeves) v kravatě. Ve scéně při přestřelce s jiným agentem na střeše mrakodrapu utržil Neo od letící kulky povrchové zranění pravého ramene, které má zkrvavene. Když kamera zabírá Smithe, jak na kolejích drží Nea v kravatě, je evidentní, že Neo nemá na pravém rameni ani stopu krve. Když pak Neo saltem vzad vyskočí z kolejiště, má na roztrženém pravém rameni opět krev. (bohhous22)

• - Vo filme boli použité bojové umenia ako Taekwondo, Jiu Jitsu, Kung-Fu, Savate, Shorinji Kempo či Drunken Boxing. (Raccoon.city)