Tak konečně mám za sebou celou trilogii. První díl je jednoznačně nejpřímočařejší a nejkomornější a obstojí jak samostatně, tak i jako úvod celé ságy. Úžasný nápad, geniálně formálně provedené a s filosofickou hloubkou (Rád bych si někde přečetl filosofickou reflexi Matrixovského universa, mohlo by to být zajímavé počtení. V těch filmech se řeší snad všechno, od noetických otázek o možnostech a způsobech lidského poznání, přes vytvoření vlastního ontologického systému, po problémy kauzality a otázku volby). Každopádně první Matrix je zlomový a hrozně důležitý film, kterému přiznávám velký význam. A kdybych měl fetiš na ty "pěkné" oblečky, co postavy ve filmu nosí, byl by možná i mojí srdcovkou.(22.8.2010)

S utvářením filmových dějin bych byl hodně opatrný, každá novost se jednou změní ve standard. Stejně opatrný bych byl s ryzí originalitou, příznivci anime ví, o čem mluvím. Ale jsem rád, že jsem si to zrychlení z 0 na 100 za tři vteřiny prožil. Určitě by mě film tolik nezaujal, pokud by za ním nestál výborně propracovaný příběh se silným podobenstvím. Když jsem vstával ze sedačky v kině, měl jsem na chvíli pocit, že bez problémů vzlétnu.(15.4.2005)

co je matrix? sen. skutečný svět vypadá jinak. stroje si nás pěstují. matrix je manipulace! dokuď bude existovat, lidstvo nebude svobodné. první díl má za úkol nás o tom přesvědčit. je na nás valena spousta informací nutných k pochopení příběhu. je třeba dávat pozor, ale to jde tak nějak samo. neskutečně nasnímané souboje, akční scény, kamera, efekty, zvuk, BARVA. můžete se kochat jeho krásou a promyšleností, nebo s ním bojovat. musíte ho pochopit! o tom je matrix.(1.5.2006)

Obsahuje spoilery: "Píše se rok 99, jenže asi tak 2199, úplně přesně ti to neřeknu, protože to nikdo neví. Slovy se to dost dobře vysvětlit nedá, pojď se mnou, a přesvědč se sám." James Cameron to hlásal již před lety: Technologie, kterou vyrobíme sami, se proti nám vzbouří. Svět zanikne a vznikne Matrix, kde je člověk pouze baterie. "Taky pořád přemýšlíš o tom, co by se stalo kdyby sis vzal tu modrou kapsli?" Příběh je vynikající - originální. Vizuální stránka: Zde převládá černá. Černé oblečení, tmavé prostředí. Carrie-Anne Moss oděla do kůže. "Zkus uhnout." A sympatický Keanu Reeves jako vyvolený Neo. Možná hlavně kvůli stylovým outfitům vám hrdinové přirostou k srdci. "Potřebujeme zbraně, spoustu zbraní." Akční scény: Taky stylové a pěkné na oko. "Dostřílel jste, pane Andersone!" - "Vy taky!" Závěr: Neo a agent Smith... Možná nejlepší mlátička v historii kinematografie. "Lžíce tu není." Dnes již kultovní záležitost. - 100%.(23.2.2019)

Opusť pohodlí svého bytu, chceš-li poznat realitu, následuj králíka bílého, zažiješ něco milého: uvidíš akci, která tě ohromí, uslyšíš věty, které tvou víru podlomí a zjistíš, co každý Deža ví - totiž, co je to déjà vu. 95% Zajímavé komentáře: kiddo, berg.12, Honzzaq, numi, sinp, Aiax, Mr. Lobo, d-fens, Lubakus(28.3.2005)

• - Presné označenie zbrane používanej agentmi je Magnum Research / Israeli Military Industries Desert Eagle .50 AE. (WalterIK7)

• - Každá scéna, která probíhá v Matrixu, je vybarvená do zelena a scény ve skutečném světě mají modrý odstín. Sekvence, v níž Morfeus (Laurence Fishburne) trénuje Nea (Keanu Reeves) je vybarvena do žluta, jelikož se neodehrává ani v jednom ze zmíněných světů. (Duoscop)

• - Hugo Weaving bol do role agenta Smitha vybraný po presvedčivom výkone vo filme Proof (1991). (WalterIK7)