Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

• kiddo

Neutuchající otravná expozice složená z myšlenek, které tu byly odnepaměti, a přesto jsou podané nesnesitelně nabubřelým stylem, jehož účelem není nic jiného než vzbudit v polovzdělaném ťulpasovi bezbřehý údiv nad tím, jací jsou ti Wachowští originálňý a hluboký mislytelé, pyčo! Ale jo, kdybych si při tom svém věčném chození za školu neudělala čas ani na jednu hodinu ZSV, pravděpodobně bych to žrala taky.(18.12.2014)

Rozpočet $63miliónovTržby USA $171,479,930Tržby Celosvetovo $463,517,383Tržby za predaj Blu-ray Ultimate Matrix Collection v USA $10,246,835 //počet predaných kusov 243,463Neskutočný hi-tech zážitok aký nemal obdoby v rámci žánru! /videl v kine 2x: 100%/(18.5.2005)

Každý z mých známých, kdo tenhle film viděl přede mnou, málem učůrkával nadšením. Pak jsem jej viděl já a - nic. Tedy, ne že by snad vůbec nic ve mně tenhle vizuální poklad nezanechal, to bych lhal. Ale prostě to není zase taková superbomba, jak všichni prorokovali. Ale jak už jsem předeslal, po vizuální stránce je to dokonalost sama. K pěti hvězdičkám chybí jen malinký krůček.(17.9.2002)

Opravdu nejlepsi dil serie a zaroven jeden z nej sci-fi, ale prislo mi, ze tenhle dil jeste tak moc sci-fi neni. I kdyz tu neni moc akce a jsou tu spis dialogy, tak to vubec nevadi. Za prve proto, ze tohle je uvodni dil, takze se musi vysvetlit co a jak a za druhe proto, ze je scenar naprosto dokonalej. Sice zamotanej, ale pochopitelnej. A co se tyce akce, tak ta tu neni jako v jinejch filmech jen na paradu, ale skutecne do deje v ten moment patri a je dokonala. Snad jedina vytka k trikum je, ze kdyz se meni nekdo na agenta, tak oblicej vypada trochu moc umele. Ale jinak sou triky, zvuk, hudba, scenar a souboje bezchybny. Navic tu je spousta ultra cool zaberu a skvela kamera. Herci jsou v ramci zanru vynikajici, pro spoustu lidi uz budou navzdy Reeves, Fishburne, Moss a Weaving jen Neo, Morpheus, Trinity a Smith a vubec se nedivim. Ale i takle perfektni film neni dokonaly, jak tu spousta lidi tvrdi, ale ty chyby jsou tak zanedbatelny v porovnani s kvalitama filmu, ze me ted zadny, co by stali za zmineni nenapadaj. Jasnejch 5*.(3.5.2006)

Podle mého názoru tenhle film cosi započal... Jeho působivé vizuální ztvárnění a stylistickou vybroušenost dodnes kopírují mnohé akční snímky, přičemž (bohužel) jen málokdo si dá práci s vymýšlením propracované zápletky, která by měla i poměrně solidním filozofické podhoubí (nemyslím to podhoubí, které kolem filmu vytvořilo hejno zuřivých interpretátorů každé maličkosti). Matrix zafungoval jako akční film (souboje jsou jednoduše lahůdka!), jako sci-fi i jako film s hlubší myšlenkou. Rozhodně to není cyberpunk, jak mnozí nepoučení tvrdí a rozhodně to není nic originálního – většinu "zdrojových" souborů Matrixu našinec běžně nezná, byť stačí probrouzdat příslušné sekce japonské kinematografie. Matrix je jedním z prvních poslů "nového hi-tech" filmu se vším všudy, poslem nového futuristického pojetí akčního elementu v příběhu. A zároveň nebudu daleko od pravdy když řeknu, že přízvisko kultovní už mu také nikdo neodpáře – stejně jako ho těžko kdo vypudí z rodinky klasických sci-fi filmů.(5.2.2004)

• - Televízny prijímač v zavádzacom programe, na ktorom Morpheus (Laurence Fishburne) ukazuje Neovi (Keanu Reeves) realitu, bol prototyp vyrábaný v roku 1958 firmou Amalgamated Wireless s označením Radiola Television. (Raccoon.city)

• - V scéne, kde Neo (Keanu Reeves) strieľa z vrtuľníka s rotačníkom, je možné v jednú chvíľu vidieť, že sa nad ním netočí žiadny rotor. V ďalšom strihu už cez neho ale kmitajú tiene od rotora. (quarel)

• - V jedné ze scén střílí voják po Trinity (Carrie-Anne Moss) ze zbraně M16. Trinity ho potom kopne a on upustí na zem brokovnici. (Kroup4)