Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

Teď jsem to viděla po letech a to jsem neměla - takhle patetický si to vážně nepamatuju! (ten "polibek života" jsem asi úplně vytěsnila) ... Odteď se za těch 5* budu muset trochu stydět. Ale stejně to tehdá na VHSce z videopůjčovny za rohem stálo za to (a kvůli soundtracku jsem se pak na cca 5 let zaprodala Ramštajnům, ajajaj). EDIT: Hm, tak po dalších letech (2016) už ta pátá dělá pápá.(28.3.2011)

"Jedničku" beru jako průkopnické sci-fi se skvělými nápady bratrů Wachowskich - jak co se týče příběhu, tak zpracování. Nelze filmu upřít, že je vizuálně opravdu na výši a originalitu, což se už o zbylých dílech říct nedá. Sice to není jeden z nejlepších filmů všech dob, ale v rámci roku natočení určitě, má své obdivovatele a já jsem taky spokojená.(10.11.2003)

"Můžu ti jen ukázat dveře, projít jimi už musíš sám." Matrix je pro mne nejlepším sci-fi všech dob. Slyšel jsem o jeho pokračováních, bohužel jsem je i viděl, ale přesto doufám, že jsou jen výplodem mé mysli, protože jakékoli narušení tohoto dokonalého světa jsem nucen považovat za penězochtivé a nezodpovědné. Matrix v mé mysli zůstává jen jeden a jsem-li vyzván, tak se kdykoli s velkou chutí usadím do křesla, spolknu pilulku správné barvy a svědomitě se rozložím na sloupce jedniček a nul.(22.7.2011)

Opravdu nejlepsi dil serie a zaroven jeden z nej sci-fi, ale prislo mi, ze tenhle dil jeste tak moc sci-fi neni. I kdyz tu neni moc akce a jsou tu spis dialogy, tak to vubec nevadi. Za prve proto, ze tohle je uvodni dil, takze se musi vysvetlit co a jak a za druhe proto, ze je scenar naprosto dokonalej. Sice zamotanej, ale pochopitelnej. A co se tyce akce, tak ta tu neni jako v jinejch filmech jen na paradu, ale skutecne do deje v ten moment patri a je dokonala. Snad jedina vytka k trikum je, ze kdyz se meni nekdo na agenta, tak oblicej vypada trochu moc umele. Ale jinak sou triky, zvuk, hudba, scenar a souboje bezchybny. Navic tu je spousta ultra cool zaberu a skvela kamera. Herci jsou v ramci zanru vynikajici, pro spoustu lidi uz budou navzdy Reeves, Fishburne, Moss a Weaving jen Neo, Morpheus, Trinity a Smith a vubec se nedivim. Ale i takle perfektni film neni dokonaly, jak tu spousta lidi tvrdi, ale ty chyby jsou tak zanedbatelny v porovnani s kvalitama filmu, ze me ted zadny, co by stali za zmineni nenapadaj. Jasnejch 5*.(3.5.2006)

9 / 10 Za to, že ďalšie diely tejto série dopadli tak, ako dopadli, môže práve jednotka, ktorá si nastavila tak vysokú latku, že sa jednoducho nedala prekonať - a radšej sa o to ani nemal nikto pokúšať, ale to je už iný príbeh... Dalo by si síce donekonečna filozofovať nad tým, či Wachovskí námet ukradli, alebo nie, alebo by ste sa mohli oháňať faktom, že známy 'bullet-time' vymyslel už dávno pred nimi režisér Michel Gondry v reklame na vodku Smirnoff, ale bolo by to na niečo dobré? Určite nie a celkový úžas nad výsledným dielom prevyšuje všetky negatíva - film, ktorý tak zmení filmové dianie, jednoducho musí dostať päť *.(19.11.2005)

• - Na začátku filmu ve scéně při výslechu odstrčí Neo (Keanu Reeves) židli a odskočí dozadu. V dalším záběru je však možné vidět v odrazu brýlí agenta Smithe (Hugo Weaving), že Neo sedí. (Mr.Hudson)

• - Proslov agenta Smitha (Hugo Weaving) o „lidské rakovině" použila deathmetalová kapela z Malty Beheaded jako intro k písni „Horde of the Stolen Sun" na desce Recounts of Disembodiment z roku 2002. (J.e.r.e.c)

• - Ve scéně, kdy Neo (Keanu Reeves) odskakuje od vlaku, je možné si všimnout, že se drží lan, které byly následně digitálně odstraněny. (Kroup4)