Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

O originalite Matrixu sa diváci môžu prieťdo nekonečna, súrodenci Wachowski v skutočnosti naozaj len pozlepovali množstvo rôznych inšpiračných zdrojov. Ale podarilo sa im to takým kompaktným takým spôsobom, že dali bežnému konzumentovi pocit predtým nevideného a ešte k tomu v efektnom balení s výdarnou porciou prelomových trikov a prehľadne natočených prestreliek. Vďaka nadčasovej myšlienke naviac Matrix nestarne ani po rokoch a jeho silnou pozíciou naštastie neotriasli ani tak trochu neprávom kritizované pokračovania. Menší kult, ktorý raz a navždy zmenil filmové sci-fi.(17.6.2011)

Sleduj bílého králíka, prolez norou do skutečného světa... Matrix has you... a vymanit se z jeho virtuálního sevření nebude rozhodně náležet do kategorie "s prstem v nose". Neoficiálním správcem sítě totiž není žádný tlouštík s hubou upatlanou od marmelády, ale mimořádně činná entita slyšící na označení agent Smith a jeho loajální druzi v černém, včetně nechutných organických štěnic. Takže nezbývá nic jiného než se "narodit" do skutečné reality, projít desetihodinovým rychlokursem jeet kune do, kung-fu a desítek dalších bojových stylů a vymlátit ze Smithe všechny jedničky a nuly... Velkolepý Matrix vytvořili Wachowski Brother´s v době, kdy divák něco takového nečekal a tím pádem ani nebyl připraven. Počítačové zpomalování či pozastavování času, známé jako bullet-time, totálně uhranulo celou filmovou populaci, stejně tak přitažlivá je konfrontace člověka a stroje nebo bytí ve skutečném ohraničeném světě a virtuální, téměř neomezené, realitě. A Matrix, resp. forma jeho podání, zkultovněla. Pro skvěle napsané role nalezli tvůrci perfektní herce, kteří kličkují labyrintem obdivuhodných vizuálních efektů a skrze své hlasivky vypouštějí ty nejpamátnější hlášky. Matrix mě šokoval, napínal, na dlouhou dobu přikoval k internetu a ze svých chapadel nepustil dodnes. Svět už nikdy nebude tak jednoznačný. Občas totiž koukám, jestli na ulici nezahlédnu blondýnu v červeném, jestli v podzemce nenajdu rozbité černé brýle nebo zda neuvidím od telefonní budky tady na rohu odlétat muže v černém plášti... a mé hodnocení se tudíž nemůže skládat z ničeho jiného než z jedničky a nul... 63 miliónů dolarů(rozpočet)/460,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/167 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Tak konečně mám za sebou celou trilogii. První díl je jednoznačně nejpřímočařejší a nejkomornější a obstojí jak samostatně, tak i jako úvod celé ságy. Úžasný nápad, geniálně formálně provedené a s filosofickou hloubkou (Rád bych si někde přečetl filosofickou reflexi Matrixovského universa, mohlo by to být zajímavé počtení. V těch filmech se řeší snad všechno, od noetických otázek o možnostech a způsobech lidského poznání, přes vytvoření vlastního ontologického systému, po problémy kauzality a otázku volby). Každopádně první Matrix je zlomový a hrozně důležitý film, kterému přiznávám velký význam. A kdybych měl fetiš na ty "pěkné" oblečky, co postavy ve filmu nosí, byl by možná i mojí srdcovkou.(22.8.2010)

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%](27.1.2007)

Jeden z posledních čistokrevných filmových kultů se nakonec ukazuje jako husarský kousek v dějinách queer kinematografie. Jak jinak nazvat osobní coming-outový projekt a emancipační GLBT pamflet zakuklený jako masově atraktivní blockbuster? Od důsledně androgynního castingu a kostýmů (Neo a Trinity de facto vypadají stejně) po samotné vyprávění o zevnějšku coby zakódované iluzi, světě přednastavených hodnot a boji za právo na svou pravou podstatu proti mechanickým a osobnosti zbaveným strážcům statu quo - řadu prvků v "Matrixu" lze vnímat jako metaforu k objevení, přiznání a realizování trans/gay/lesbo/bi identity. Připadá to někomu jako nadinterpretace? Co by k tomu asi řekl Lary, tedy vlastně řekla Lana Wachowski?(17.3.2012)

• - Proslov agenta Smitha (Hugo Weaving) o „lidské rakovině" použila deathmetalová kapela z Malty Beheaded jako intro k písni „Horde of the Stolen Sun" na desce Recounts of Disembodiment z roku 2002. (J.e.r.e.c)

• - Dážď zelených znakov je v skutočnosti množstvo receptov na prípravu sushi. Člen štábu spolupracujúci na filme, Simon Whiteley, sa v rozhovore pre CNet priznal, že zdrojom textu sú kuchárske knihy jeho manželky pochádzajúcej z Japonska. Takmer 20 rokov sa nevedelo čo presne tento kód znamenal. (Jozko)

• - V scéne, kde Neo (Keanu Reeves) strieľa z vrtuľníka s rotačníkom, je možné v jednú chvíľu vidieť, že sa nad ním netočí žiadny rotor. V ďalšom strihu už cez neho ale kmitajú tiene od rotora. (quarel)