Žánrotvorný a přelomový sci-fi film (s úžasnou a stylotvornou vizuální složkou), který rozpoutal boom podobně laděných akčních sci-fi filmů a započal takovou malou revoluci ve filmovém průmyslu. A zřejmě je také filmem nejcitovanějším a nejparodovanějším, alespoň z poslední dekády. Pseudofilosofické ladění celého filmu však vaří z vody (popgnoseologie a po tisící variovaný Platonův Mýtus o jeskyni) a myšlenkově je tenhle film typicky postmoderně plochý a mělký. V rámci svého žánru ale naprostá špička... Podobné filmy: eXistenZ, Třinácté patro, Animatrix(29.1.2007)

Dokonalost? Ne, to ne, ta přece neexistuje. Ale" Matrix" k ní má velmi blízko. Napoprvé to byla dost soda, pěkně mě to vykolejilo. Napodruhé a napotřetí a..a..a skvělý zážitek. Jakožto celek. Nemá cenu vyzdvihovat jednotlivé části (kung-fu, triky, herce, scénář...), protože nejdůležitější je, jak fungují dohromady a jak působí na diváka. Jestli obě pokračování budou aspoň způlky tak dobrá, máme tady podle mě nejzásadnější filmovou sci-fi sérii všech dob.(23.1.2003)

Film rozhodně zajímavý a nutící k zamyšlení, zas takovou revoluci bych v tom ale neviděl, obdobných myšlenek už se ve scifi literatuře objevilo mnoho, jmenujme namátkou Lema, Dicka, i takového Heinleina. Kult z toho dělá spíš vizuální podání (a pro určitou skupinu obyvatelstva též kožené oblečky), než skutečná síla myšlenek. A díky tomu vznikla moje oblíbená sranda Metr X.(27.11.2005)

Opusť pohodlí svého bytu, chceš-li poznat realitu, následuj králíka bílého, zažiješ něco milého: uvidíš akci, která tě ohromí, uslyšíš věty, které tvou víru podlomí a zjistíš, co každý Deža ví - totiž, co je to déjà vu. 95% Zajímavé komentáře: kiddo, berg.12, Honzzaq, numi, sinp, Aiax, Mr. Lobo, d-fens, Lubakus(28.3.2005)

Nemohu si pomoct, ale s každým dalším zhlédnutím se stále více blížím k onomu rčení vytrženému z pravidel CSFD, že "Matrix je nejlepší film mého života"... Od naprosto dokonalého vizuálního zpracování se spoustou zajímavých a neokoukaných vychytávek, přes stylovou hudbu, sympatické herce až konečně k ohromujícímu, originálnímu a sofistikovanému příběhu, který sic možná nesděluje filozofické myšlenky zbrusu nové, ale stále dostatečně hluboké, podnětné a daleko přesahující běžný žánr akce/blockbusteru. Navíc schopné velice stravitelně vybídnout k zamyšlení široké publikum... Matrix pro mě nejspíš navždy zůstane nejen měřítkem a nedosažitelnou metou všech akcí a sci-fiček, ale také nedotknutelnou, srdcovou záležitostí. 10/10(31.1.2008)

• - V Neovom (Keanu Reeves) pase je dátum jeho narodenia 13. septembra 1971, kým v zložke agenta Smitha (Hugo Weaving) je uvedený dátum 11. marec 1962. (Raccoon.city)

• - Vrtuľník bol plnohodnotný ľahký maketový model, točiaci sa efekt doplnili až v post produkcii. (Zdroj: IMDB)

• - Hugo Weaving (Smith) sa počas tréningu zranil a musel podrobiť operácii bedrového kĺbu. Rekonvalescencia si vyžiadala posunutie natáčania niektorých bojových scén, ktoré sa dokončili až na konci produkcie. (Zdroj: IMDB)