|| Scenár: The Wachowski brothers | Hudba: Don Davis | Produkcia: Joel Silver | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Village Roadshow Pictures, Silver Pictures, Groucho II Film Partnership | Rozpočet: 63 miliónov $ | Tržby: 463,517,383 $ || Červená pilulka, ktorá obsahuje všetké ingrediencie dokonalej filmovej záležitosti. 100% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(9.12.2006)

"Jedničku" beru jako průkopnické sci-fi se skvělými nápady bratrů Wachowskich - jak co se týče příběhu, tak zpracování. Nelze filmu upřít, že je vizuálně opravdu na výši a originalitu, což se už o zbylých dílech říct nedá. Sice to není jeden z nejlepších filmů všech dob, ale v rámci roku natočení určitě, má své obdivovatele a já jsem taky spokojená.(10.11.2003)

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%](27.1.2007)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Ty vole, tak o tomhle filmu bych se mohl rozepisovat dlouho, ale nechce se mi, tak snad jen jedno: Můj nejoblíbenější KULT ze všech KULTU KULŤÁCKÝCH !!! Vždycky, když ten film vidím, mám jeden velký orgasmus !! www.svet2012.info :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(4.10.2007)

Asi nejpromakanější díl z celý série a proto taky nejlepší, sice ve druhým dílu je mnohem víc akce, ta se tady projeví až po delěí době a je dávkována po troškách, ale zato závěrečnej masakr nemá obdoby, neuvěřeitelně promakaná akce, do který jsou narvaný ty nejlepší triky a spusta zpomalovacích prvků a cool záběrů, takhle nějak bych si představoval zakončení celé série, to se bohužel nestane a kvalita má u dalších dvou dílů sestupnou tendenci. Největší rozdíl mezi vsemi díly je v ději, ten je jednoznačně nejlepší v Matrixu, dál už to je jen taková nastavovaná kaše, která slouží akorát jako záminka pro akční prvky, to mi sice vůbec nevadí, jenže Matrix pověsil laťku tak vysoko, že jen dobrá akce nestačí. Co se týče herců, tak Keanu Reeves se timhle filmem stal nesmrtelným a i kdyby už točil jen samý kraviny, tak stejně zůstane slavnej napořád, postava Nea je už skorok jako nějaká legenda a zastiňuje všechny ostatní včetně Trinity či Morphea, možná ještě agent Smith se mu dokáže vyrovnat, Hugo Weaving bude asi s touto postavou spojován stejně často jako Reeves s Neen, ale přes všechnu tuhle chválu mi stejně nepřipadá, že by film měl být mezi 40 nej(29.4.2006)

• - Číslo (3_2) 555-0690 je číslom, ktorý sa na začiatku filmu hlavní hrdinovia dostávajú do Matrixu. Ide o odkaz na číslo rodného mesta bratov Wachowských. (Raccoon.city)

• - Všetky zvieratá, ktoré sa objavili vo filme, boli vytvorené počítačom. (busev)

• - V Neovom (Keanu Reeves) pase je dátum jeho narodenia 13. septembra 1971, kým v zložke agenta Smitha (Hugo Weaving) je uvedený dátum 11. marec 1962. (Raccoon.city)