Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 1999, 131 min

Vzpomínám si, že při premiéře Matrixu přišel kamarád s očima navrch hlavy a prohlásil, že viděl nejlepší film svého života. Koncem 90. let přinesl Matrix oživení na půdu skomírajícího žánru sci-fi, ani ne tak po obsahové stránce, jako spíš vizuálně, střihem a celkově stylem, který vyhovoval mladé generaci ovlivněné fenoménem počítačů a počítačových her. Vnesl do žánru dynamiku, akci a prvky kyberpunku, který v té době už dávno kraloval v literární oblasti sci-fi. Neoznačil bych Matrix za kyberpunkový film, na to mu schází propracovanost a myšlenková hloubka, kterou nahrazuje efektními střílečkami a zápasy v duchu východních bojových umění, stejně jako bombastickými triky. Souhlasil bych ale s komentářem Radka99, že to je film přelomový a stylotvorný, který hodně ovlivnil žánr, přinesl mu spoustu nových fanoušků a přiměl řadu následovatelů k napodobování. Další dvě pokračování bohužel nepotvrdily tvůrčí ambice, měly odfláklý scénář, mizerné dialogy a poškodily slibně zkonstruovaný alternativní svět. Matrix pro mě znamená film, který mě na první dojem vizuálně ohromil, ale už tehdy mi vadily plytké prvky laciných akčních filmů a jeho obraz s léty vybledl, nicméně čtvrtou slabší hvězdičku mu přece jen nechám. Musím ale říct, že by mi vyhovovalo, kdyby Wachowští šli méně snadnou cestou a natočili film založený na ryze kyberpunkovém a biologicko-technologickém stylu kombinujícím pohled H. R. Gigera a Williama Gibsona. Pár takových scén se sice ve filmu najde, viz Neovo procitnutí v elektrárenské buňce, ale je jich bohužel málo v porovnání s videoherními střílečkami. Celkový dojem: 70 %.(14.7.2011)

Dokud bude Matrix existovat... Nikdy nebude lidstvo svobodné....... Matrix toho priniesol vo svojej dobe veľmi veľa iného (nového) či už to boli veľmi vydarené a revolučné efekty, zaujímavá myšlienka, punc originálnosti a veľmi kvalitne a inteligentne vystavaný príbeh. Toto všetko zaručilo Matrixu divácku nesmrteľnosť a širokú obľubu. KULTovosť filmu je nesporná a pre mňa existuje len prvý filmový Matrix, ktorý mám rád a naozaj ho aj rešpektujem. Tie ostatné sú už len prázdnou (nie však nekvalitnou) akčnou pochúťkou a nepotrebnou nadstavbou.(2.10.2011)

Výborný film, který spojuje skvěle natočené akční scény se zajímavým a originálním příběhem, plným víceznačných symbolů. Nechal jsem se unášet akčními momenty (i když pravda, že některé kung-fu gesta mi přišly směšné) a zároveň jsem zde nepostrádal emoce a některé dialogové scény byly vynikající (scéna s vědmou nemá chybu). Když jsem šel z kina, chvíli jsem se paranoidně rozhlížel kolem sebe :o)). Doufám, že další díly nebudou jenom trikovou exhibicí, ale budou mít i něco víc, stejně jako "jednička".(13.4.2003)

"Jedničku" beru jako průkopnické sci-fi se skvělými nápady bratrů Wachowskich - jak co se týče příběhu, tak zpracování. Nelze filmu upřít, že je vizuálně opravdu na výši a originalitu, což se už o zbylých dílech říct nedá. Sice to není jeden z nejlepších filmů všech dob, ale v rámci roku natočení určitě, má své obdivovatele a já jsem taky spokojená.(10.11.2003)

(1001) -"Myslíš, že to, co tu dýcháš, je vzduch?" Jestli existuje filmový ekvivalent pohlednice se západem slunce a motivačním nápisem "Which one of you bitches wants to dance?", pak je to Matrix. Protože není žádná lžíce. Je to pohádka o tom, že nakonec všechno může být v pohodě, kompletní s liškou Ryškou, koněm Zlatohřívákem a rozcestím, kde si hrdina musí vybrat, která cesta asi vede k živé vodě. A asi nikdy předtím ani potom už nebyl neměnný výraz Keanu Reevese využit tak efektivně a efektně. Film, na kterém jsem vždy milovala všechno, včetně toho, že ten steak, který si tak užívá Cypher, mi připadá odporný.(5.1.2017)

• - Spoiler: Scéna, ve které má na konci Neo (Keanu Reeves) zvednout telefon, aby unikl z Matrixu a scéna, kdy na začátku filmu Trinity (Carrie-Anne Moss) čeká v pokoji, mají jedno společné – odehrávají se ve stejném hotelu i pokoji (303). (HellFire)

• - Scéna exploze výtahu nebyla vytvořena digitálně. Vzniklo přes 200 testovacích záběrů a použito při nich bylo přes 150 různých kombinací chemikálií, aby plameny působily tak, jak si režiséři Andy a Lana Wachowski přáli. Samotné scéna ve filmu trvá pouhých 10 vteřin. (Dr Lizal)

• - Pri prestrelke vo vestibule budovy sa Trinity (Carrie-Anne Moss) odráža od steny a končí premetom za stĺpom. Túto scénu herečka točila mnohokrát, pretože to nedokázala urobiť. Súrodenci Wachowski chceli, aby to šlo bez strihu, avšak scéna bola nakoniec rozstrihnutá na dva zábery. (quarel)