Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

Po prvním zhlédnutí jsem z toho byla v pozitivním slova smyslu solidně vedle. Při dalším už méně, na čemž se dost podepsaly i některé herecké výkony. Ovšem nad nápadem a technickou stránkou věci může člověk stále spokojeně pomlaskávat, vynikající Hugo "Smith, agent Smith" Weaving přiměje zapomenout na chvilkovou topornost některých svých kolegů (i když tomu chudákovi přes všechny jeho pozoruhodné snímky už asi nic Smithe neodpáře), paralely s křesťanstvím, kabalou, solipsistickou filosofií a kyberpunkem opravdu fungují (vedoucí našeho semináře filosofie beze všeho dovolil mým studijním kolegům zpracovávat Matrix jako téma eseje) a jako celek to obstojně zapadá do sebe. Jen je nezbytné zapomenout na to, že kult zrodil ságu, jejíž další dvě části jsou povětšinou už jen neuvěřitelně trapnou nechtěnou sebeparodií.(28.7.2007)

Podle mého názoru tenhle film cosi započal... Jeho působivé vizuální ztvárnění a stylistickou vybroušenost dodnes kopírují mnohé akční snímky, přičemž (bohužel) jen málokdo si dá práci s vymýšlením propracované zápletky, která by měla i poměrně solidním filozofické podhoubí (nemyslím to podhoubí, které kolem filmu vytvořilo hejno zuřivých interpretátorů každé maličkosti). Matrix zafungoval jako akční film (souboje jsou jednoduše lahůdka!), jako sci-fi i jako film s hlubší myšlenkou. Rozhodně to není cyberpunk, jak mnozí nepoučení tvrdí a rozhodně to není nic originálního – většinu "zdrojových" souborů Matrixu našinec běžně nezná, byť stačí probrouzdat příslušné sekce japonské kinematografie. Matrix je jedním z prvních poslů "nového hi-tech" filmu se vším všudy, poslem nového futuristického pojetí akčního elementu v příběhu. A zároveň nebudu daleko od pravdy když řeknu, že přízvisko kultovní už mu také nikdo neodpáře – stejně jako ho těžko kdo vypudí z rodinky klasických sci-fi filmů.(5.2.2004)

• kiddo

Neutuchající otravná expozice složená z myšlenek, které tu byly odnepaměti, a přesto jsou podané nesnesitelně nabubřelým stylem, jehož účelem není nic jiného než vzbudit v polovzdělaném ťulpasovi bezbřehý údiv nad tím, jací jsou ti Wachowští originálňý a hluboký mislytelé, pyčo! Ale jo, kdybych si při tom svém věčném chození za školu neudělala čas ani na jednu hodinu ZSV, pravděpodobně bych to žrala taky.(18.12.2014)

9 / 10 Za to, že ďalšie diely tejto série dopadli tak, ako dopadli, môže práve jednotka, ktorá si nastavila tak vysokú latku, že sa jednoducho nedala prekonať - a radšej sa o to ani nemal nikto pokúšať, ale to je už iný príbeh... Dalo by si síce donekonečna filozofovať nad tým, či Wachovskí námet ukradli, alebo nie, alebo by ste sa mohli oháňať faktom, že známy 'bullet-time' vymyslel už dávno pred nimi režisér Michel Gondry v reklame na vodku Smirnoff, ale bolo by to na niečo dobré? Určite nie a celkový úžas nad výsledným dielom prevyšuje všetky negatíva - film, ktorý tak zmení filmové dianie, jednoducho musí dostať päť *.(19.11.2005)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Ty vole, tak o tomhle filmu bych se mohl rozepisovat dlouho, ale nechce se mi, tak snad jen jedno: Můj nejoblíbenější KULT ze všech KULTU KULŤÁCKÝCH !!! Vždycky, když ten film vidím, mám jeden velký orgasmus !! www.svet2012.info :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(4.10.2007)

• - Trinity (Carrie-Anne Moss) je zadržaná v hoteli "Heart", v izbe kde je logo firmy "City Hardship" s telefónnym číslom: 555-0156. (Raccoon.city)

• - Prvý deň natáčania patril Neovi (Keanu Reeves) a jeho úteku kanceláriou na parapetu mrakodrapu. (Zdroj: IMDB)

• - Vozidlo používané vo filme je čierny Lincoln Continental z roku 1965. (WalterIK7)