Reklama

Reklama

Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (2 241)

Marius 

všechny recenze uživatele

Kto sa trochu orientuje vo filozofii, sci fi a cyberpunku vie, že námet nie je vôbec originálny. Je to ale naozaj odvaha takýto námet dostať v takej forme na plátno. Tento film je dôkazom, prečo nikdy nemali vzniknúť jeho pokračovania. Update 11.8.2005 : Uberám jednu hviezdu , pretože som videl tento masterpiece , ktorý Matrix nehorázne vykradol tak kompozične pokiaľ ide o niektoré scény ako i niektorými dosť podstatnými "maličkosťami". ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%] ()

Reklama

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Nejen jednoznačně nejoriginálnější film 90. let, ale i jeden z nejlepších filmů celé historie kinematografie. Matrix je dokonalý film, který zažil zcela oprávněně obří popularitu. Stejně jako v případě třeba Temného rytíře se nejedná o hype, ale skutečnou kvalitu. Matrix je revoluční. Nejde mu nic vytknout. Perfektní režie, perfektní scénář, skvělé herecké výkony, dokonale použitá hudba... A navíc, Matrix nestárne:) ()

Dever 

všechny recenze uživatele

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 2,903 // Otvárací Víkend USA: $27,788,331 // Súrodenci Wachowski natočili jedinečné dielo, ktoré úplne mení pohľad na svet. Výborný dej, výborný Keanu Reeves a výborné akčne sci-fi predstavenie s nádherným vizuálnym vykreslením....... 100% ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Před Matrixem se zdálo, že tento žánr stagnuje. Matrix byl jako transfuze a vytvořil nový startovní bod a novou část historie.... a to filmy "PO MATRIXU". Po něm přišlo mnoho filmů, které ho vykrádali, napodobovali a chtěli se svést na jeho vlně úspěchu. Matrix je a bude jen jeden (pokračovaní považuji za pouhou snahu vydělat) a síla prvního dílu je úžasná. Několika vrstvou strukturu a možné výklady tohoto filmu z něj dělají na dlouho dobu podmět pro všechna možná diskuzní fóra. Jeho fenomén zasáhl i mě a nemůžu říci, že tento film změnil víc než cokoliv jiného. Je to taková malá revoluce ve filmování . ()

Galerie (122)

Zajímavosti (258)

  • Scéna z klubu S&M se točila ve skutečném podniku Hellfire v australském Sydney. Pokud na někoho působila věrohodně, je to proto, že režiséři požádali všechny přítomné, aby na sebe hodili vybrané kostýmy a dělali to, co normálně – pili a bavili se. Všichni souhlasili. (pornogrind)
  • Vedci z Oxfordskej univerzity a Hebrejskej jeruzalemskej univerzity publikovali v magazíne Science Advances štúdiu, ktorá ukazuje, že počítačová simulácia nášho života ako to ukazuje film nie je možná pri našich súčasných poznatkoch z oblasti výpočtovej techniky. Počas svojej práce však dvojica výskumníkov prišla na to, že kvantová zvláštnosť, ktorú skúmali a ktorá vzniká ako odpoveď na zvraty v časopriestore, nemôže byť v komplexných systémoch počítačovo simulovaná. Súvisí to s výpočtovou náročnosťou na simulovanie takého javu, ktoré by nebolo možné ani s najväčším predstaviteľným počítačom. Len uloženie informácií o niekoľkých stovkách elektrónov na počítači by si vyžadovalo pamäť postavenú z viac atómov ako ich je vo vesmíre. (Raccoon.city)
  • Ve scéně, kde se Morpheus (Laurence Fishburne) poprvé setkává s Neem (Keanu Reeves), pronese větu: „Je mi jasné, že si musíš připadat jako Alenka v říši divů, když spadne do králičí nory.“ „Alenka v říši divů“ je jedna z knih, ze které sestry Wachowské čerpaly inspiraci pro film Matrix. (Leopard105)

Související novinky

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)

Reklama

Reklama