Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

Sleduj bílého králíka, prolez norou do skutečného světa... Matrix has you... a vymanit se z jeho virtuálního sevření nebude rozhodně náležet do kategorie "s prstem v nose". Neoficiálním správcem sítě totiž není žádný tlouštík s hubou upatlanou od marmelády, ale mimořádně činná entita slyšící na označení agent Smith a jeho loajální druzi v černém, včetně nechutných organických štěnic. Takže nezbývá nic jiného než se "narodit" do skutečné reality, projít desetihodinovým rychlokursem jeet kune do, kung-fu a desítek dalších bojových stylů a vymlátit ze Smithe všechny jedničky a nuly... Velkolepý Matrix vytvořili Wachowski Brother´s v době, kdy divák něco takového nečekal a tím pádem ani nebyl připraven. Počítačové zpomalování či pozastavování času, známé jako bullet-time, totálně uhranulo celou filmovou populaci, stejně tak přitažlivá je konfrontace člověka a stroje nebo bytí ve skutečném ohraničeném světě a virtuální, téměř neomezené, realitě. A Matrix, resp. forma jeho podání, zkultovněla. Pro skvěle napsané role nalezli tvůrci perfektní herce, kteří kličkují labyrintem obdivuhodných vizuálních efektů a skrze své hlasivky vypouštějí ty nejpamátnější hlášky. Matrix mě šokoval, napínal, na dlouhou dobu přikoval k internetu a ze svých chapadel nepustil dodnes. Svět už nikdy nebude tak jednoznačný. Občas totiž koukám, jestli na ulici nezahlédnu blondýnu v červeném, jestli v podzemce nenajdu rozbité černé brýle nebo zda neuvidím od telefonní budky tady na rohu odlétat muže v černém plášti... a mé hodnocení se tudíž nemůže skládat z ničeho jiného než z jedničky a nul... 63 miliónů dolarů(rozpočet)/460,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/167 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Každý z mých známých, kdo tenhle film viděl přede mnou, málem učůrkával nadšením. Pak jsem jej viděl já a - nic. Tedy, ne že by snad vůbec nic ve mně tenhle vizuální poklad nezanechal, to bych lhal. Ale prostě to není zase taková superbomba, jak všichni prorokovali. Ale jak už jsem předeslal, po vizuální stránce je to dokonalost sama. K pěti hvězdičkám chybí jen malinký krůček.(17.9.2002)

Před Matrixem se zdálo, že tento žánr stagnuje. Matrix byl jako transfuze a vytvořil nový startovní bod a novou část historie.... a to filmy "PO MATRIXU". Po něm přišlo mnoho filmů, které ho vykrádali, napodobovali a chtěli se svést na jeho vlně úspěchu. Matrix je a bude jen jeden (pokračovaní považuji za pouhou snahu vydělat) a síla prvního dílu je úžasná. Několika vrstvou strukturu a možné výklady tohoto filmu z něj dělají na dlouho dobu podmět pro všechna možná diskuzní fóra. Jeho fenomén zasáhl i mě a nemůžu říci, že tento film změnil víc než cokoliv jiného. Je to taková malá revoluce ve filmování .(5.6.2004)

Jeden nenápadný film, který změnil sci-fi, změnil akci a změnil i celou popkulturu. Kult, který si vždycky rád pustím znova a vždycky mě znovu bude udivovat, jak to Wachowským všechno zapadlo dohromady: Postavy, na kterých vám záleží od prvního setkání, příběh, který sice není stoprocentně originální, ale skloubený tak, že zarazí do sedadla a triky, po kterých padá čelist: helikoptéra, vyhýbání se kulkám i závěrečná honička. Jedinečný film, žádná trilogie. Matrix je jen jeden.(29.4.2006)

Nemohu si pomoct, ale s každým dalším zhlédnutím se stále více blížím k onomu rčení vytrženému z pravidel CSFD, že "Matrix je nejlepší film mého života"... Od naprosto dokonalého vizuálního zpracování se spoustou zajímavých a neokoukaných vychytávek, přes stylovou hudbu, sympatické herce až konečně k ohromujícímu, originálnímu a sofistikovanému příběhu, který sic možná nesděluje filozofické myšlenky zbrusu nové, ale stále dostatečně hluboké, podnětné a daleko přesahující běžný žánr akce/blockbusteru. Navíc schopné velice stravitelně vybídnout k zamyšlení široké publikum... Matrix pro mě nejspíš navždy zůstane nejen měřítkem a nedosažitelnou metou všech akcí a sci-fiček, ale také nedotknutelnou, srdcovou záležitostí. 10/10(31.1.2008)

• - Celosvětová premiéra proběhla 24. března 1999 v Westwoodu. (Varan)

• - Číslo (3_2) 555-0690 je číslom, ktorý sa na začiatku filmu hlavní hrdinovia dostávajú do Matrixu. Ide o odkaz na číslo rodného mesta bratov Wachowských. (Raccoon.city)

• - Zo zložky agenta Smitha (Hugo Weaving) môžeme vyčítať, že celé meno Nea (Keanu Reeves) je Thomas A. Anderson, narodil sa 11.3.1962 v Lower Downtown, Capital City, USA. Rodné meno jeho matky bolo Michelle McGahey a meno otca John. Navštevoval strednú školu West Junior High a Owen Paterson Highmal. V matrixe bol vedený pod kódom 3809940TAA, Factor 7. Vodičský preukaz mal typu P a dátum skončenia jeho platnosti bol 11. septembra 2001. (Raccoon.city)