Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

"Jedničku" beru jako průkopnické sci-fi se skvělými nápady bratrů Wachowskich - jak co se týče příběhu, tak zpracování. Nelze filmu upřít, že je vizuálně opravdu na výši a originalitu, což se už o zbylých dílech říct nedá. Sice to není jeden z nejlepších filmů všech dob, ale v rámci roku natočení určitě, má své obdivovatele a já jsem taky spokojená.(10.11.2003)

Film rozhodně zajímavý a nutící k zamyšlení, zas takovou revoluci bych v tom ale neviděl, obdobných myšlenek už se ve scifi literatuře objevilo mnoho, jmenujme namátkou Lema, Dicka, i takového Heinleina. Kult z toho dělá spíš vizuální podání (a pro určitou skupinu obyvatelstva též kožené oblečky), než skutečná síla myšlenek. A díky tomu vznikla moje oblíbená sranda Metr X.(27.11.2005)

Jedno z nejlepších scifi všech dob, a rozhodně s nejkultovnější akcí, která prosadila do akčního žánru bullet time a zpomalovačky, co se hodně filmů snažilo napodobit, ale většina stejně už nedosáhla takové dokonalosti, jaká byla tady. Perfektní choreografie, změť bojových umění, tisíce vystřílených kulek a vše se odehrává na pozadí perfektně napsaného děje s mnoha úžasnými scénami rozhovorů (Smith, Vědma, Morpheus) a scenérií. Wachovsti se nesmazatelně navždy zapsali jako tvůrci filmu, který vždycky bude nadčasový, filmu, který poskytl mnoho otázek, a ukázal jednu z temných vizí budoucnosti. Dodnes přemýšlím, kterou pilulku bych si asi vybral. A proč nemůžu vypadat jako Neo.. :)) Human beings are a disease, a cancer of this planet(16.1.2011)

„Nepoviem vám, ako to skončí. Ale poviem vám, ako to začne.“ Monumentálne sci-fi, ktoré si napriek čudným pokračovaniam (pardon, príbehom, vedúcim k zakončeniu kompaktnej trilógie) plným právom zaslúži označenie KULT. Diváci zo snímky urobili komerčný trhák, Akadémia jej dala štyroch („technických“) Oscarov, ľudia sa začali obliekať do čiernych kožených plášťov a skákať doma v obývačke po stenách a iní režiséri vykradli tajomných bratov Wachowskích (ktorí pre zmenu kompletne vykradli Johna Woo a BLADEA/1998) v každom druhom akčnom filme, takže odrazu sa žiadny každý durhý akčný film nezaobišiel bez spomalenej guľky ( „bullet time“). Bombastická audiovizuálna stránka, vynikajúce herecké obsadenie (Reeves, Fishburne, Pantoliano, Weaving, Fosterová) a jedinečne originálne nápady lepia dohromady rozhodne jeden z najlepších sci-fi veľkofilmov nielen 90. rokov dvadsiateho storočia (a to si o "zvyšku trilógie" myslím svoje). Kino Považan 1999(24.12.2004)

Dokud bude Matrix existovat... Nikdy nebude lidstvo svobodné....... Matrix toho priniesol vo svojej dobe veľmi veľa iného (nového) či už to boli veľmi vydarené a revolučné efekty, zaujímavá myšlienka, punc originálnosti a veľmi kvalitne a inteligentne vystavaný príbeh. Toto všetko zaručilo Matrixu divácku nesmrteľnosť a širokú obľubu. KULTovosť filmu je nesporná a pre mňa existuje len prvý filmový Matrix, ktorý mám rád a naozaj ho aj rešpektujem. Tie ostatné sú už len prázdnou (nie však nekvalitnou) akčnou pochúťkou a nepotrebnou nadstavbou.(2.10.2011)

• - Ve scéně, kdy Neo (Keanu Reeves) odskakuje od vlaku, je možné si všimnout, že se drží lan, které byly následně digitálně odstraněny. (Kroup4)

• - Znělka, kterou lze slyšet u vědmy (Gloria Foster) v kuchyni, byla později použita ve hře "Mafia" z roku 2002. (philip.j.fry)

• - Keď Neovi volá Morpheus a žiada ho, aby utiekol, spadne mu telefón. Pri zábere ako mu padá, je možné vidieť, že autá sa pohybujú opačným smerom ako sú šípky naznačené na ceste. (an653)