Tak konečně mám za sebou celou trilogii. První díl je jednoznačně nejpřímočařejší a nejkomornější a obstojí jak samostatně, tak i jako úvod celé ságy. Úžasný nápad, geniálně formálně provedené a s filosofickou hloubkou (Rád bych si někde přečetl filosofickou reflexi Matrixovského universa, mohlo by to být zajímavé počtení. V těch filmech se řeší snad všechno, od noetických otázek o možnostech a způsobech lidského poznání, přes vytvoření vlastního ontologického systému, po problémy kauzality a otázku volby). Každopádně první Matrix je zlomový a hrozně důležitý film, kterému přiznávám velký význam. A kdybych měl fetiš na ty "pěkné" oblečky, co postavy ve filmu nosí, byl by možná i mojí srdcovkou.(22.8.2010)

"Můžu ti jen ukázat dveře, projít jimi už musíš sám." Matrix je pro mne nejlepším sci-fi všech dob. Slyšel jsem o jeho pokračováních, bohužel jsem je i viděl, ale přesto doufám, že jsou jen výplodem mé mysli, protože jakékoli narušení tohoto dokonalého světa jsem nucen považovat za penězochtivé a nezodpovědné. Matrix v mé mysli zůstává jen jeden a jsem-li vyzván, tak se kdykoli s velkou chutí usadím do křesla, spolknu pilulku správné barvy a svědomitě se rozložím na sloupce jedniček a nul.(22.7.2011)

• kiddo

Neutuchající otravná expozice složená z myšlenek, které tu byly odnepaměti, a přesto jsou podané nesnesitelně nabubřelým stylem, jehož účelem není nic jiného než vzbudit v polovzdělaném ťulpasovi bezbřehý údiv nad tím, jací jsou ti Wachowští originálňý a hluboký mislytelé, pyčo! Ale jo, kdybych si při tom svém věčném chození za školu neudělala čas ani na jednu hodinu ZSV, pravděpodobně bych to žrala taky.(18.12.2014)

Je to perfektný akčný sci-fi film od súrodencov Wachovskích. Má vynikajúci príbeh o schopnom hackerovi pracujúcom pre významnú počítačovú spoločnosť, Neovi, ktorý si žije pomerne obyčajným životom, až kým ho skontaktuje tajomný muž, ktorý je považovaný za najnebezpečnejšieho teroristu, ale o mužovi si myslí, že je jeho dlho hľadaným vyvoleným a zároveň po ňom začnú ísť agenti. Keďže cíti, že niečo nie je v poriadku a chcel by dostať odpovede, rozhodne sa s tajomným mužom a jeho skupinou stretnúť, no o skutočnom svete sa dozvie desivú pravdu a už niet cesty späť. A tak sa k skupine pripojí, začne spoznávať a prispôsobovať sa novým pravidlám a hlavne všetci urobia všetko preto, aby zachránili budúcnosť ľudstva. So spracovaním som mimoriadne spokojný, síce tomu musím trochu vytknúť, že to nie je až tak originálne, ako sa to tvári, predsa len väčšina z tých myšlienok a štýlov bolo prevzatých z niekoľkých filmov natočených pár rokov predtým, ale zase nie je to nejaký väčší problém a inak si vlastne nemám na čo sťažovať. Dejovo je to perfektne zvládnuté po celý čas, pričom musím určite pochváliť aj tú skvelú gradáciu, keďže spočiatku sa to tvári pomerne nevinne, ale následne ma to už úplne vtiahlo, postupne začnú pribúdať skvelé nápady a prvky, ktorých potenciál sa využil naplno, nevedel som sa dočkať, čo príde ďalej a rozhodne tu neustále má čo prekvapovať. Pretože aj keď náhodou práve nie po stránke príbehu, tak do popredia zase vystúpi akcia alebo vizualizácia. A k tomu celé to univerzum, či už zo skutočného sveta, alebo aj Matrixu, ktoré je skvelo prepracované, nadmieru zaujímavé a niekedy to pôsobí aj pomerne depresívne. Akcie je tu priemerné množstvo a je skvelá. Je vynikajúco a originálne natočená, čo je aj jej hlavným kladom, keďže aj viaceré sekvencie, ktoré by boli pri bežnom pojatí priemerné sú takto výborné, chválim aj slušnú rozmanitosť a mnoho výborných nápadov. Jedine súboje mi až tak nesadli, síce majú slušnú choreografiu a sú kvalitne natočené, ale tu vidno ten veľký rozdiel medzi pravými bojovníkmi a len hercami, jednoducho ani jednému zo zúčastnených som tie chvaty neveril a tak úroveň súbojov závisí čisto od ich dôležitosti pre dej, takže tie tréningové sú najslabšie a tie zásadné najlepšie. Ale chválim hlavne prestrelky a rôzne doplnkové akcie. Najviac sa mi páči celá hlavná akčná fáza filmu, ktorá obsahuje mnoho nezabudnuteľných scén, či už prestrelka so zásahovou jednotkou, stret s agentom na streche alebo aj scéna s vrtuľníkom, no vydarilo sa aj finále. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, celé hlavné trio Keanu Reeves, Laurence Fishburne a Carrie-Anne Moss tu pôsobia perfektne a sú to ich životné úlohy, k tomu hlavný záporák Hugo Weaving, no nesklamú ani vedľajšie postavy, ktoré už ale nie sú moc výrazné. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, perfektná vizuálna stránka, skvelá atmosféra, prvotriedne zvládnutá akcia a celé to mimoriadne kvalitné prevedenie, súrodenci Wachovskí tu odviedli dokonalú prácu. A chválim aj hudbu, ktorá tu výborne sedí. Matrix je právom kultové dielo po viacerých stránkach a jeden z vrcholov žánru, ktorý ma aj po mnohých pozretiach stále veľmi baví. 90%(25.1.2011)

Rád bych si mírně zapolemizoval s názorem, ře Matrix je myšlenkově naprosto originální, a to i přesto, že ho považuji za zdařilý film. Myšlenku nepoznatelnosti reálného světa najdeme už před více než 2000 lety u Platóna v jeho podobenství o jeskyni. Dávno před vynálezem elektronického počítače ve snech autorů nereálné iluzorní světy zprostředkovávala magie a sny a ani zde hrdinové nevěděli, co je skutečné a co ne. S nástupem cyberpunku, který přímo propojoval mozek s počítači, byl už jen krůček k simulovaným realitám. Sám si vzpomínám na jednu starší povídku (bohužel už ne na název a autora), ve které je umělá realita prostředím pro dožití důchodců. Těla jim již dosloužila, ale oni žijí své životy v příjemném prostředí neskutečného světa. A oni o tom nevědí. Závěrečnou pointu prozrazovat nebudu. Rovněž Cronenbergův film Existenz ze stejného roku jako Matrix se zabývá virtuální realitou. V Existenz se jedná o počítačovou hru. V Existenz je IMHO myšlenka falešných realit rozvedena lépe, je zde více cítit uvědomění si principielní nerozpoznatelnosti falešné a skutečné reality než v Matrixu. Zatímco v Existenz je svět hry, metahry, metametahry, MetaMatrix neexistuje. Vzhledem k tomu, kam Matrix směřuje, je to pochopitelné, ale z tohoto hlediska je IMHO Existenz myšlenkově o krůček dál. Nicméně je třeba uznat, že v Matrixu je lépe ukázána možnost, že svět, ve kterém žijeme, není zcela skutečný. Z hlediska logiky důvodu samotné existence falešné reality si IMHO stojí lépe Existenz i výše zmíněná povídka. Virtuální domov důchodců či virtuální hra (ta zvláště) mi připadají veskrze reálné, zatímco zotročení lidí, aby se stali baterkami je z hlediska našeho světa poněkud energeticky nevýhodné. Jediná námitka by mohla být, že ve světě stojů platí jiná fyzika. Důvod je však nasnadě, v domově důchodců těžko stvoříte kulervoucí akci, ve hře zase neohromíte diváka tím, že jde o osud celého lidstva. I přes zmíněné nedostatky nepovažuji Existenz za lepší Matrixu. Důvodem je zábavnější akce, přitažlivější vizuální stránka, prostě forma. Holt mě víc osloví chladná nekompromisní Matrixovská drsňáckost než Cronenbergovy slizce čvachtavé fantazie. Zdrojem nápadů byl Matrixu i japonský anime film Ghost in the Shell. Jedno však Matrixu upřít nemohu, je to první film, který dokázal danou myšlenku předložit tak obrovskému množství lidí.(22.8.2007)

• - Kvůli scéně, v níž se Neo (Keanu Reeves) probouzí slizem pokrytý v umělém lůně, si Keanu Reeves kompletně oholil celé tělo a shodil 7 kilogramů. [Zdroj: Refresher.cz] (Bioscop)

• - Agent Smith (Hugo Weaving) tvrdí, že ľudia nie sú bežnými cicavcami, pretože inštinktívne nevyhľadávajú rovnováhu v rámci ekosystému. V skutočnosti sa žiadny druh "inštinktívne" neusiluje o rovnováhu so životným prostredím. (Raccoon.city)

• - Postava Morpheusa (Laurence Fishburne) si vzala za vzor komiksového Sandmana od Neila Gaimana. Akčné scény zas japonské anime snímky Džúbei a umění nindžucu (1993), Akira (1988), Kôkaku Kidôtai (1995). (Zdroj: IMDB)