Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

Vcelku originální nápad promyšleně rozepsaný v inteligentní scénář, ale především převratné vizuální zpracování. Trikaři se překonali a vytvořili pastvu pro oči. Bullet Time byl již mockrát napodoben, ale tady to začalo. Film navíc redefinoval pojem "vypadat cool". Scéna, která následuje po tom, co Neo neodloží všechny kovové předměty, patří navěky k vrcholům akčního žánru.(17.8.2003)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Ty vole, tak o tomhle filmu bych se mohl rozepisovat dlouho, ale nechce se mi, tak snad jen jedno: Můj nejoblíbenější KULT ze všech KULTU KULŤÁCKÝCH !!! Vždycky, když ten film vidím, mám jeden velký orgasmus !! www.svet2012.info :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(4.10.2007)

co je matrix? sen. skutečný svět vypadá jinak. stroje si nás pěstují. matrix je manipulace! dokuď bude existovat, lidstvo nebude svobodné. první díl má za úkol nás o tom přesvědčit. je na nás valena spousta informací nutných k pochopení příběhu. je třeba dávat pozor, ale to jde tak nějak samo. neskutečně nasnímané souboje, akční scény, kamera, efekty, zvuk, BARVA. můžete se kochat jeho krásou a promyšleností, nebo s ním bojovat. musíte ho pochopit! o tom je matrix.(1.5.2006)

Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski .. Geniální film. Nehledě na revoluční zpracování má dokonalý příběh a myšlenku.. Modrá nebo červená? Co víc dodat.. teď(léto05) jsem to viděl po Xx-krat a i po těch 6ti letech je to stále špička.. Navíc, když si vzpomenu na ty pokračování, kde úroveň s každým dílem klesala, ještě více oceňuji kvalitu, zpracování a trikovou stránku tohoto sci-fi skvostu!! "..Bohužel, nikdo ti nedokáže vysvětlit, co je to Matrix. Musíš to vidět sám.." Takže: "uvolni svou mysl ... " and FOLLOW THE WHITE RABBIT !! 100%.(5.2.2005)

Nemohu si pomoct, ale s každým dalším zhlédnutím se stále více blížím k onomu rčení vytrženému z pravidel CSFD, že "Matrix je nejlepší film mého života"... Od naprosto dokonalého vizuálního zpracování se spoustou zajímavých a neokoukaných vychytávek, přes stylovou hudbu, sympatické herce až konečně k ohromujícímu, originálnímu a sofistikovanému příběhu, který sic možná nesděluje filozofické myšlenky zbrusu nové, ale stále dostatečně hluboké, podnětné a daleko přesahující běžný žánr akce/blockbusteru. Navíc schopné velice stravitelně vybídnout k zamyšlení široké publikum... Matrix pro mě nejspíš navždy zůstane nejen měřítkem a nedosažitelnou metou všech akcí a sci-fiček, ale také nedotknutelnou, srdcovou záležitostí. 10/10(31.1.2008)

• - Laurence Fishburne povedal, že Morpheus je ako Obi-Wan Kenobi a Darth Vader v jednom. (WalterIK7)

• - Agent Smith (Hugo Weaving) tvrdí, že ľudia nie sú bežnými cicavcami, pretože inštinktívne nevyhľadávajú rovnováhu v rámci ekosystému. V skutočnosti sa žiadny druh "inštinktívne" neusiluje o rovnováhu so životným prostredím. (Raccoon.city)

• - Počiatočná akčná scéna si vyžiadala 6 mesiacov tréningu a 4 dni na natočenie. (Zdroj: IMDB)