Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 136 min

Sleduj bílého králíka, prolez norou do skutečného světa... Matrix has you... a vymanit se z jeho virtuálního sevření nebude rozhodně náležet do kategorie "s prstem v nose". Neoficiálním správcem sítě totiž není žádný tlouštík s hubou upatlanou od marmelády, ale mimořádně činná entita slyšící na označení agent Smith a jeho loajální druzi v černém, včetně nechutných organických štěnic. Takže nezbývá nic jiného než se "narodit" do skutečné reality, projít desetihodinovým rychlokursem jeet kune do, kung-fu a desítek dalších bojových stylů a vymlátit ze Smithe všechny jedničky a nuly... Velkolepý Matrix vytvořili Wachowski Brother´s v době, kdy divák něco takového nečekal a tím pádem ani nebyl připraven. Počítačové zpomalování či pozastavování času, známé jako bullet-time, totálně uhranulo celou filmovou populaci, stejně tak přitažlivá je konfrontace člověka a stroje nebo bytí ve skutečném ohraničeném světě a virtuální, téměř neomezené, realitě. A Matrix, resp. forma jeho podání, zkultovněla. Pro skvěle napsané role nalezli tvůrci perfektní herce, kteří kličkují labyrintem obdivuhodných vizuálních efektů a skrze své hlasivky vypouštějí ty nejpamátnější hlášky. Matrix mě šokoval, napínal, na dlouhou dobu přikoval k internetu a ze svých chapadel nepustil dodnes. Svět už nikdy nebude tak jednoznačný. Občas totiž koukám, jestli na ulici nezahlédnu blondýnu v červeném, jestli v podzemce nenajdu rozbité černé brýle nebo zda neuvidím od telefonní budky tady na rohu odlétat muže v černém plášti... a mé hodnocení se tudíž nemůže skládat z ničeho jiného než z jedničky a nul... 63 miliónů dolarů(rozpočet)/460,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/167 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Vzpomínám si, že při premiéře Matrixu přišel kamarád s očima navrch hlavy a prohlásil, že viděl nejlepší film svého života. Koncem 90. let přinesl Matrix oživení na půdu skomírajícího žánru sci-fi, ani ne tak po obsahové stránce, jako spíš vizuálně, střihem a celkově stylem, který vyhovoval mladé generaci ovlivněné fenoménem počítačů a počítačových her. Vnesl do žánru dynamiku, akci a prvky kyberpunku, který v té době už dávno kraloval v literární oblasti sci-fi. Neoznačil bych Matrix za kyberpunkový film, na to mu schází propracovanost a myšlenková hloubka, kterou nahrazuje efektními střílečkami a zápasy v duchu východních bojových umění, stejně jako bombastickými triky. Souhlasil bych ale s komentářem Radka99, že to je film přelomový a stylotvorný, který hodně ovlivnil žánr, přinesl mu spoustu nových fanoušků a přiměl řadu následovatelů k napodobování. Další dvě pokračování bohužel nepotvrdily tvůrčí ambice, měly odfláklý scénář, mizerné dialogy a poškodily slibně zkonstruovaný alternativní svět. Matrix pro mě znamená film, který mě na první dojem vizuálně ohromil, ale už tehdy mi vadily plytké prvky laciných akčních filmů a jeho obraz s léty vybledl, nicméně čtvrtou slabší hvězdičku mu přece jen nechám. Musím ale říct, že by mi vyhovovalo, kdyby Wachowští šli méně snadnou cestou a natočili film založený na ryze kyberpunkovém a biologicko-technologickém stylu kombinujícím pohled H. R. Gigera a Williama Gibsona. Pár takových scén se sice ve filmu najde, viz Neovo procitnutí v elektrárenské buňce, ale je jich bohužel málo v porovnání s videoherními střílečkami. Celkový dojem: 70 %.(14.7.2011)

Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski .. Geniální film. Nehledě na revoluční zpracování má dokonalý příběh a myšlenku.. Modrá nebo červená? Co víc dodat.. teď(léto05) jsem to viděl po Xx-krat a i po těch 6ti letech je to stále špička.. Navíc, když si vzpomenu na ty pokračování, kde úroveň s každým dílem klesala, ještě více oceňuji kvalitu, zpracování a trikovou stránku tohoto sci-fi skvostu!! "..Bohužel, nikdo ti nedokáže vysvětlit, co je to Matrix. Musíš to vidět sám.." Takže: "uvolni svou mysl ... " and FOLLOW THE WHITE RABBIT !! 100%.(5.2.2005)

"VÍTEJ VE SKUTEČNÉM SVĚTĚ." Kde nejsme cool. Klasický příběh o mesiáši z lidu (který projde velmi originálním a zábavným výcvikem) Wachowští naroubovali na děsivou technofobní vizi konce světa, který proběhl aniž bychom si ho všimli a vyšperkovali to hromadou symboliky, geniálními akčními scénami s hongkongskými kořeny a revolučními triky. Jestli nejlepší film všech dob to nevím, ale nejlepší sci-fi? Kde to mám podepsat?(24.2.2003)

„Nepoviem vám, ako to skončí. Ale poviem vám, ako to začne.“ Monumentálne sci-fi, ktoré si napriek čudným pokračovaniam (pardon, príbehom, vedúcim k zakončeniu kompaktnej trilógie) plným právom zaslúži označenie KULT. Diváci zo snímky urobili komerčný trhák, Akadémia jej dala štyroch („technických“) Oscarov, ľudia sa začali obliekať do čiernych kožených plášťov a skákať doma v obývačke po stenách a iní režiséri vykradli tajomných bratov Wachowskích (ktorí pre zmenu kompletne vykradli Johna Woo a BLADEA/1998) v každom druhom akčnom filme, takže odrazu sa žiadny každý durhý akčný film nezaobišiel bez spomalenej guľky ( „bullet time“). Bombastická audiovizuálna stránka, vynikajúce herecké obsadenie (Reeves, Fishburne, Pantoliano, Weaving, Fosterová) a jedinečne originálne nápady lepia dohromady rozhodne jeden z najlepších sci-fi veľkofilmov nielen 90. rokov dvadsiateho storočia (a to si o "zvyšku trilógie" myslím svoje). Kino Považan 1999(24.12.2004)

• - Mezi československé zbraně, které se objevily ve filmu, patří samopal vz. 61, je ho možně zahlédnout v zavěrečné přestřelce a útočná puška SA. VZ. 58. Je ji možné zahlédnout ve virtůální zbrojnici v pravo od Nea (Keanu Reeves), je jich tam pět. (maty_x)

• - V otevírací scéně Matrixu vidíme v programu na sledování telefonických hovorů datum 2/18/98. V závěrečné scéně tam stojí 9/18/99. To znamená, že události filmu trvaly přesně 19 měsíců. [Zdroj: Refresher.cz] (Duoscop)

• - Do role Trinity (Carrie-Anne Moss) sa uvažovalo aj nad obsadením Michelle YeohSandry Bullock či Gillian Anderson. Posledné dve menované boli aj oslovené, obe odmietli. (Zdroj: IMDB)