Matrix

The Matrix

Matrix

Akční / Sci-Fi

USA, 1999, 131 min

Vcelku originální nápad promyšleně rozepsaný v inteligentní scénář, ale především převratné vizuální zpracování. Trikaři se překonali a vytvořili pastvu pro oči. Bullet Time byl již mockrát napodoben, ale tady to začalo. Film navíc redefinoval pojem "vypadat cool". Scéna, která následuje po tom, co Neo neodloží všechny kovové předměty, patří navěky k vrcholům akčního žánru.(17.8.2003)

Žánrotvorný a přelomový sci-fi film (s úžasnou a stylotvornou vizuální složkou), který rozpoutal boom podobně laděných akčních sci-fi filmů a započal takovou malou revoluci ve filmovém průmyslu. A zřejmě je také filmem nejcitovanějším a nejparodovanějším, alespoň z poslední dekády. Pseudofilosofické ladění celého filmu však vaří z vody (popgnoseologie a po tisící variovaný Platonův Mýtus o jeskyni) a myšlenkově je tenhle film typicky postmoderně plochý a mělký. V rámci svého žánru ale naprostá špička... Podobné filmy: eXistenZ, Třinácté patro, Animatrix(29.1.2007)

Jedno z nejlepších scifi všech dob, a rozhodně s nejkultovnější akcí, která prosadila do akčního žánru bullet time a zpomalovačky, co se hodně filmů snažilo napodobit, ale většina stejně už nedosáhla takové dokonalosti, jaká byla tady. Perfektní choreografie, změť bojových umění, tisíce vystřílených kulek a vše se odehrává na pozadí perfektně napsaného děje s mnoha úžasnými scénami rozhovorů (Smith, Vědma, Morpheus) a scenérií. Wachovsti se nesmazatelně navždy zapsali jako tvůrci filmu, který vždycky bude nadčasový, filmu, který poskytl mnoho otázek, a ukázal jednu z temných vizí budoucnosti. Dodnes přemýšlím, kterou pilulku bych si asi vybral. A proč nemůžu vypadat jako Neo.. :)) Human beings are a disease, a cancer of this planet(16.1.2011)

Říct, že je to nejlepší film všech dob je blbost, přece jsme ještě neviděli všechny filmy... což ovšem neznamená, že to není bomba! Jistě, o nějaké hloubce obsahu můžeme polemizovat, a že by Matrix v divákovi vyvolával nějaké emoce...no nevím. Matrix byl co do vizuálních efektů a celkového stylingu film do té doby nevídaný. Alespoň ne v takové míře. Matrix diváka obklopí a zválcuje, a nelze o něm říci, že by to byla bezduchá podívaná, která je jen o efektech. Přišel Matrix Reloaded a svého staršího bratříčka co do vizuální stránky překonal, ale dojmu jaký první Matrix vyvolal už neměl šanci dosáhnout. A o tom přece filmy jsou - o dojmech. A ty přetrvávají. Dokonce bych řekl, že jednička měla lepší atmosféru a bylo v ní víc nezapomenutelných záběrů. Možná proto byl Matrix moje první DVD. Nebo spíš...první až druhé spolu s Devil's Advocate;)(23.2.2003)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Ty vole, tak o tomhle filmu bych se mohl rozepisovat dlouho, ale nechce se mi, tak snad jen jedno: Můj nejoblíbenější KULT ze všech KULTU KULŤÁCKÝCH !!! Vždycky, když ten film vidím, mám jeden velký orgasmus !! www.svet2012.info :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(4.10.2007)

• - Ve scéně, kdy Trinity (Carrie-Anne Moss) vyběhne na zeď, je možné si všimnout, že se něčeho chytá. Pravděpodobně se jedná o pomocné lano, které bylo posléze digitálně odstraněno. (Kroup4)

• - V závěrečné scéně, kdy Trinity (Carrie-Anne Moss) a Neo (Keanu Reeves) jedou výtahem po přestřelce v hale, Trinity aktivuje bombu, která vzápětí vybuchne, ale když se plameny rozlévají v hale, je možné si všimnout, že na zemi nejsou žádní mrtvý. (dc125)

• - Pro film byla kvůli bullet-time scénám digitálně vytvořena střecha budovy s helikoptérou včetně okolních budov, zastávka metra a místnost, kde vyslýchali Morphea (Laurence Fishburne). (imagoo)