Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

sarfian

Geniálny počin bratov Wachwskích, ktorý priniesol nové parádne efekty do kinematografie. Ale tento film nieje len o efektoch, ale má aj príbeh. Výborný scenár, herci a vôbec všetko čo film obsahuje je na vysokej úrovni. VIDENÉ minimálne 5x ()

Mira90

Bratrům Wachowským se podařilo vytvořit novodobý kult. A není se co divit. Máme tu superhrdiny, kteří jsou originální, sympatičtí, ale zároveň poměrně ,,tradicionalističtí" - používají bojová umění, střelné zbraně... Navíc je nekousl pavouk, jen mají na hlavě takové divné kolečko. Navíc ta vizuální stránka... Se soundtrackem. Perfektní. To můžu prohlásit poté, co jsem se na Matrix asi na čtvrtý pokus konečně podíval od začátku až do konce. ()

Anayka

Ve své době revoluční rozhodně byl, a posunul svět filmu zase někam dál. I náš svět. Matrix nás má... stačí jen následovat bílého králíka :) ()

Lovec prasat

Hlavní sci-fi poselství trochu logicky hapruje, ale co na tom: první díl je skvělým archetypálním příběhem o zrodu bojovníka, druhý a třetí jsou přehlídkou slabších i lepších akčních scén, všechny tři pak působí lehce kyberpunkově a těžce stylově. A hlavně... velkolepý nástup slow-motion. Celý článek zde. ()

sisimiut

Po shlédnutí tohoto filmu jsem byl dost zklamaný. Samotné universum je úžasně propracované,opravdu za nápad- softwaru Matrix skládám poklonu. Avšak film je z velké části spíše něco jako fiktivní naučný pořad s průvodcem Morfeusem. Opravdu mi to přišlo takové nemastné neslané. Mimochodem,nevím,kdo Morfeuse namlouval,ale tento dabing se k němu absolutně nehodí ()

jaki96

Matrix lze považovat za jedno z nejlepších sci-fi vůbec, a to především kvůli ději, který je naprosto originální. Co se týče postav, tak ty byly zahrány opravdu dobře. Vzhledem k tomu, že film pochází z roku 1999, o efektech zde můžeme mluvit jako o povedených. Třešničkou na dortu pak byly souboje, mně osobně se nejvíce líbil ten poslední. S jistotou tak dávám 5*. ()

pribina

Napriek tomu , že je to film plný akcie má v sebe myšlienku, ktorú málokto pochopí už na prvé pozretie. Rýchly dej je vyplnený vtipnými hláškami. Tak ktorú pilulku by ste vybrali vy? ()

danny_21

Matrix " jedničku " beru jako výrazné pozvednutí žánru sci-fi k o několik kroků dopředu, svou originalitou, jedinečným vizuálním pojetím společně s vynikající trikovou stránku. V mém osobním žebříčku jasná jedička žánru, navíc našlapaná "výtahová scéna" zaujímá jedno z nejvyšších míst na žebříčku akčním. " WELCOME TO THE REAL WORLD " 95%. ()

andosdre

Výborný film!Jedná se o Sci-fi,které je převratné jednak svým nápaditým dějem a také efekty a zvukem.Rozhodně stojí zato zpomalené scény,které zná snad každý...Rozhodně je to jedno z nejlepších Sci-fi jaké bylo kdy natočeno + hvězdička za Carrie-Anne Moss v roli Trinity! ()

josieaddms

Tuhle multi obsáhlou zábavu jsem už samozřejmě viděla před deseti lety, kdy jsme se se sestrami z filmu úplně zbláznily, nakoupily jsme si umělohmotné telefony a kožené kabáty, nasadily jsme sluneční brýle a i několik hodin denně jsme si hrály na Matrix. Dokonce jsme jednou tak horlivě bojovali naše "kung-fu" až jsme měly plné ruce a nohy modřin. Když jsem si to pustila včera, byl pro mě film víc než perfektní obleky, zbraně a boj. Byl to pro mě nádherný film s krásou, čistou myšlenkou, zpracovanou neskutečně neobvyklým stylem. Myslím že celé poselství filmu jsem jako dítě nechápala - chápala jsem sice že Neo je vyvolený, ale nějak mi ucházeli okolnosti - Opravdu moc se mi to líbilo tenkrát, a opravdu hodně i teď. I když jsem některé repliky ještě uměla zpaměti, obohatilo mě to o ten dojem z celkového příběhu. Navíc ještě s tím jak je to dobře obsazené a zahrané, a neskutečně i natočené. Dvě hodiny filmu vám uběhnou jako nic. Navíc se mi opravdu líbilo že celý příběh měl základ v logice, ze které vycházel. A navíc i vyvolený měl sám o sobě pochybnosti. Myslím že v tom je ještě mnohem víc poselství než to vypadá. Plus to výborná hudba a perfektní prostředí ve kterém se příběh odehrává. Prostě nemám co vytknout. ()

10Domik10

Určite jeden z najlepších Sci-Fi filmov ale to šialenstvo okolo toho, že by to mal byť film typu "To najlepšie čo som kedy videl" ma obchádza míľovými krokmi. No skvelý scenár a efektné triky sú naozaj fantastické. ()

Armin82

Tak jako bude Christopher Reeve vždycky Superman,Arnold Schwarzenegger vždycky Terminátor,Sylvester Stallone vždycky Rocky nebo Tobey Maguire vždycky Spiderman,tak Keanu Reeves bude vždycky Thomas Anderson alias Neo...nejsem úplně oddanej fanda týhle virtuální zvrácenosti,ale tenhle film je opravdu něco extra...efekty,zvuk,nápad,scénář,Keanu Reeves a agent Smith = 80% ()

Khamsin

Příběh a pointa tohoto sci-fi má pro mě daleko větší podtext. Nevidím v něm jen boj strojů s lidmi a perfektní filmařské triky. Jen je škoda, že právě na ten samotný příběh nebyl kladen větší důraz - osobně bych se smířil s daleko menším počtem "bitek nesmrtelných".. Film se snaží být tak strašně vážný, až je místy trošku komický a Keanu Reeves se svýma pazourama, kterými máchá naprázdno ve vzduchu ve stylu kung-fu na mě moc věrohodně opravdu nepůsobí. I přesto se určitě jedná o kvalitní sci-fi, slabší 4* = 70% ()

tutulinka

Perfektný nápad na tú hlavnú myšlienku. Brilantný. Za 5, čo za 5, za 10 hviezdičiek. Bohužiaľ ale nie som fanúšik akčných záberov ani kung-fu ani ničoho podobného a na konci už toho bolo viac než dosť. Napriek tomu uznávam, že je to klasika, kultový film a prekvapivo aj ja som bola rada, že som si ho pozrela aj nedávno. ()

Likan7

Dlouho předlouho neomezený vládce všech mých osobních žebříčků. Pak přišel Inception...Dokonalé triky, dokonalý příběh, akční scény jakoby předběhly svou dobu o 50 let. Carrie-Anne v nejlepších letech a Neo, který....to ani nemá cenu komentovat...Matrix redefinoval akční sci-fi a hodně bych se divil, kdyby ho někdo trumfnul stylem, jakým Matrix trumfnul svět. Skrytá hrozba šoupala nohama. ()

Oonika

Tohle mi jaksi moc nesedlo... Oceňuji všechny ty efekty, na svou dobu velmi zdařilý film, ale mně to bohužel nestačilo, napadala mě spousta otázek, na které jsem nenašla odpovědi a celé mi to přišlo až moc zamotané. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)