Snímek Den, kdy se zastavila Země vypráví příběh mimozemšťana Klaatua, který jednoho dne přistane na Zemi. Hlásá příchod v míru a vyžaduje si setkání s představiteli všech států světa, před kterými hodlá přednést své poselství. Když se však dozví, že to je věc zhola neuskutečnitelná, opustí své dosavadní obydlí a vydá se do světa na vlastní pěst... Film vznikl v době rozpuku Studené války a strachu z nové hrozby- možnosti rozpoutání atomového konfliktu. Autoři snímku se v něm jasně vymezují proti dalšímu vývoji této nesmírně ničivé zbraně. Z filmu je tak cítit kritika postoje tehdejších politiků, kteří namísto mírové dohody zvolili zbrojení a udržování paranoidní atmosféry strachu před podlým nepřítelem. (havLord)

maseer2

na svou dobu určitě převratný film - především první polovina je neuvěřitelně myšlenkově nabitá.. bohužel polovina druhá mě trochu nudila, takže "jen" 4* ()

Johny_fork

Naivní filmík zahalený v typických padesátkových kulisách, třeba když jde ta dívka zastavit robota Gorta, samozřejmě upadne a mi vidíme jak se blíží jeho děsivý stín, nejvíc mi dostala posáž, kde se lidé pokouší rozřezat UFO letlampou:), také krásné přehrávání vedlejších postav, nicméně Den, kdy se zastavila Země není obyčejné laciné sci-fi, kterých tehdy vznikalo snad pět denně, v kontrastu s mírumilovným Klaatem je vyobrazena lidská nenávist, paranoia, sobectví a nedůvěra národů mezi sebou, více než výmluvná je scéna jeho příletu, první, čeho se od lidí dočká je kulka, film reaguje na studenou válku v jejích počátcích, strach z jaderné války je tedy pochopitelně jeho hlavním motivem, ve výsledku z dnešního pohledu se jedná o skvělé retro, které není ani zdaleka hloupé. ()

MrCreosote

Pustit si tenhle apel na vzájemnou lidskou soudržnost krátce po Wiseově amorálním Born to Kill je opravdu zážitek. Mimojiné tím režisér dokazuje, že je schopný umně zpracovat jakoukoli látku s různorodými tématy. V tomhle případě mě ale jeho dílo minulo účinkem a považuji ho za poněkud zastaralé, i když ve své době to musela být pecka. ()

Marek1991

Tento film ukazuje mimozemšťanov ako znalých a pokročilých v mnohých veciach, no nie ako všeznalých a všetkého schopných a tým pádom rozvíja veľmi zaujímavý príbeh, kde mimozemšťan chodí po svete a zoznamuje sa s nezmyslami tohto sveta a ešte je aj prístupom akoby slušným vzorom pre ostatných. Ten záver je taký, aký je, možno aj kvôli tomu, že mal pochopiť podstatu ľudí, no myslím, že keby aj niekto taký sa tu objavil, že by ani tí najhorší diktátori neodmietli stretnutie s ním. Aj keď v danej dobe, kedy sa točil a kedy by aj v tých časoch pristál, by tomu mnohí možno neverili, pokiaľ by sa im nedali silné dôkazy alebo by sa im ozaj niekto niečím nevyhrážal a ono to aj bola silná kritika spoločnosti v danej dobe. Veľmi rozumný vedecko fantastický film a zároveň aj niečo ako katastrofický, aj keď hrôza z toho až tak nejde, skôr náznak s poučením a stále je to kvalitné. ()

liquido26

Moc pěkné a inteligentní sci-fi, které drží pozornost a napětí po celou dobu. Hrozba Studené války je z něj opravdu výrazně cítit. ()

corpsy

Zrejme najstrhujúcejší úvod v sci-fi žánri 50. rokov. Ale potom prichádza pád. Síce pozvoľný, ale badateľný. Vedel som, že nejdem do projektu, ktorý mal byť klišovitým pohľadom na téma mimozemskej invázie ( viď UFO ÚTOČÍ! ), čiže som nečakal žiadne extrovertné trikové orgie a ani akčné scény. Lenže napätie snímku pomaly vädlo a môj záujem tiež. Morálne posolstvo bolo ale zbytočné ( dobový Zlatý Glóbus za Najlepší film podporujúci medzinárodné porozumenie ), pretože ešte aj v dnešnej dobe je ľudstvo dvakrát horšie a trikrát nepoučiteľnejšie. Skrátka naozaj treba, aby vskutku niekto z neznáma priletel a kopol tých nukleárnych bastardov do gúľ. ()

Alqarin

V dobovém kontextu naléhavé a opodstatněné, z toho dnešního už poměrně prostinké, přesto to má svoje kouzlo. ()

MartinezZ

A Klaatu nemusel ani dlouho čekat na odpověď, už v průběhu vstupu filmu do kin se to mlátilo v Koreji. ~ Remake byla oproti tomuhle neskutečná sra... Jednoduché, s poselstvím, logickými kiksy, ale ty nikomu nevadily, o ně tu nešlo. No jo, takovýhle sci-fi se už dnes netočí :) :P ()

PKD

Klasika. Byť s předlohou to nemá skoro nic...společného:( Jen jména 2 postav. Hudba od mistra Herrmanna je zvláštně srandovní a ponurá zároveň (na samostatný poslech) a těžce mi připomíná jiné klasické ost, The Thing from Another World.;-) GORT opět rules!!! Od režiséra Za Zvuků Hudby, nebo Star Trek:motion picture. A střihače, Občana Kanea. Jo a plakát opět klame tělem (tedy spíše robotem) páč to vypadá, jako další monster movie, ale...chyba lávky! P.s. přečtěte si Limův komentář. Opět stojí za to. Chci plnohodnotnou adaptaci povídky a ne další posr. remake tohoto filmu. ()

kaylin

Robert Wise a ostatní díky válce věděli, že se svět žene do záhuby, a tohle byla jejich odpověď. Skvělý film, z kterého jsme se po šedesáti letech ani trochu nepoučili, respektive situace se moc nezměnila. Klaatu pořád čeká na naši odpověď, ale nemyslím, že se někdy dočká. Že by byla záhuba nevyhnutelná? Nedávný remake se s tímhle nedá srovnávat, to poselství z něj vymizelo. Béčka jde dělat i touhle cestou. ()

Kaluž

Tak tohle už je mnohem lepší než ta novinka s Reevsem. Michael Rennie si hraje s vtipem, MegaRobot sice není mega, ale nedá se mu upřít originální (gumový) vzhled a hlavně tady nikde nevyčuhuje malý Smith:) A i to jaderné válčení má větší váhu než to, zda svítíme úspornými žárovkami či ne. ()

slunicko2

Sci fi konverzačka aneb Půjde kosmický koráb rozřezat letlampou? 1) Kdeže jsou zlaté časy naivně hloupé filmové sci fi? Pacifistický snímek z dob vrcholící studené války (i když povídka Harry Batese byla poprvé uveřejněna již v říjnu 1940) je jakousi černobílou agitkou za mír. 2) Zajímavé jsou křesťanské konotace - paralela Klaatu - Jéžíš, požadavek míru pod hrozbou zničení apod. 3) Po 57 létech od vzniku nemá smysl se zabývat použitými triky. Ale scénáristické nesmysly (například ty dva švejky střežící kosmickou loď) lze jen těžko přehlédnout. 4) Někteří komentátoři žijí zřejmě v představě, že čím hlubší poselství si dá film do vínku, tím vyšší hodnocení by měl dostat. 5) Není osm stop vysoký, ani nemá tykadla. ()

raimi

Padesátková sci-fi klasika, jejíž moralistní poselství  mi připadalo poněkud otravný. A celou dobu jsem přemýšlel, jestli ta milá maminka není náhodou padlá na hlavu, když pustí svýho malýho synka lítat s cizím chlapem celej den po městě, ačkoliv ho poznala teprve předchozí den. Hmmm... Robot Monster, kterýho jsem viděl nedávno, mně přišel daleko zábavnější. :-D ()

radektejkal

Nejsem přívrženec žánru Sci-Fi, ale občas se na nějaký takto označený film podívám, abych zjistil, zda se to nezměnilo. A skutečně, mnohdy mě některý film zaujme (např. Cosmopolis Davida Cronenberga, Gravitace Alfonsa Cuaróna už tak ne). Jednoduchý příběh nese průhledné poselství (jak se i zde a jinde píše): "Přestat s atomovým zbrojením, které ohrožuje celý vesmír, čili ukončit studenou válku (doplňuji, pokud ji "vyhrají" Američané)" Ovšem mimozemšťan z kosmické lodi je na tom podobně jako prorok na poušti. ()

d-fens

Toto nie je ani katastrofický, a ani sci-fi film. Je to politicky motivovaná detektívka v štýle film-noir, apelujúca na pacifizmus a hrozbu jadrovej vojny. Práve film-noirovské pohrávanie sa so svetlom a tieňom, réžia hercov na placi aj strih akčnejších scén (napr. prenasledovanie taxíka ku koncu filmu) slúžia plne ku cti tejto klasiky. No napriek tomu, som asi jeden z mála exotov, ktorého nedávny remake s Keanu Reevesom v roli Klaatua nadchol o čosi viac. V tejto pôvodnej verzii sa plne odráža duch doby, a rovnako je to aj v remakeu. Strach obmedzený výhradne na nukleárnu katastrofu je v novom spracovaní rozšírený na komplexný strach o ekologickú a všeobecne civilizačnú budúcnosť planéty, pričom oveľa silnejšie sa prízvukuje aj tá pozitívnejšia, ušlachtilá stránka ľudskej rasy (+ mne ako fandovi MPFC skvele sadla aj minirola Johna Cleesa ako prof. Barnhardta). V tejto klasike žánru sa táto téma takmer vôbec nerozvíja. Dokonca aj stretnutie s mimozemskou civilizáciou tu je podané ako každoročná, vlažná záležitosť, a nenesie v sebe ani štipku skutočne mystickej atmosféry a náležitého chaosu. No a keď už kritizujem, tak poriadne :) - Keanu Reeves je na rolu Klaatua neporovnateľne charizmatickejší ako Michael Rennie..... nemám rád tieto sklamania zo "zlatého fondu" kinematografie, pretože sa potom pri vysokých hodnoteniach cítim ako ignorant a hlupák, no nechcem sa zbytočne ani pretvarovať..... Každopádne, film by ste mali vidieť! Ak už kvôli ničomu inému, tak aby ste si urobili sami názor ;) ()

Neo zastaví Zemi

Neo zastaví Zemi