Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

sskrblik

Stejně jako je někdy vizuálně úžasná a dojemná svou epičností, tak stejně tak Fontána i díky svému ději uspává. Dost zvláštní film. Několik různých pohledů, odvrácená strana minulosti, přítomnosti a budoucnosti, duchovno, krásná hudba.. to všechno tu je, bohužel tohle není "spasitelský film", ale dost pofiderní výprava, která si až moc přehrává s tím co ve skutečnosti je. Tentokrát bohužel ne! ()

brando

Filmu s tak existenciálním přesahem a svou mnohovrstevnatostí by si jistě zasloužil delší stopáž než svých necelých 90 minut. Film, leč útočí na city, nevydírá, a otázkou zůstává zda-li se vůbec dá točit film o věčném mládí, o věčném životě bez toho ,aby na ně neútočil-jak je mu od jeho kritiků vyčítáno- a zároveň nezůstal chladný. A forma, kterou Aronofsky prezentoval svúj film, se vymyká 99% momentální filmové produkce, takže se nebojím své hodnocení zaokrouhlit nahoru. Pro mě rozhodně nejlepší Aronofského film. ()

venalce

Fontánu nestačí vidět jen jednou, protože po prvním shlédnutí budete neustále přemýšlet, co tím chtěl "básník" říci. A budete uchváceni...nejen vizuální stránkou filmu, proplétajícími se liniemi příběhu, ale i naprosto nepopsatelnou hudbou, která ve vás vyvolá ty nejhlubší emoce. Jedním slovem úchvatné. ()

MIGHTTREE

Před mnoha lety jsem tento film viděl poprvé a jelikož jsem chodil přibližně do čtvrté třídy, tak jsem prošel zcela překvapen, ale povznesení se nekonalo. Dlouho jsem musel čekat než jsem se vrátil a mohl se znovu dotknout. Utekly další roky, které byly asi tak významné jako výhra našeho venkovského fotbalového týmu. Čekal jsem a byl jsem připravený se konečně napít. Nakonec mi došlo něco úplně jiného a nestal jsem se mocným, nesmrtelným, krásným, chytrým, oblíbeným. ale sám sebou o trochu více než kdy dřív. ()

hroubek

Cesta jednoho páru po ose času za stromem života a hledání odpovědí na otázky života a smrti. Určitě se najdou lidé co film neosloví, ale ty co film osloví a uvidí to co jsem viděl já budou nadšení. Já totiž viděl neuvěřitelnou paletu barev, která dodávala danému obrazu krásu s trochou tajemná a nepoznání. Úžasný Hugh Jackman a Rachel Weisz dělají z té to cesty ,něco více něž bychom mohli chtít a to zvláště v prostřední části příběhu, tedy současnosti. Aronofsky dokazuje, že dokáže dokonale ztrhnout a nepotřebuje k tomu žádné drogy a sebezničující praktiky. PS: Včera jsem vedl dlouho debatu s kamarádkou jak film chápat, a nakonec jsem si musel film pustil znovu a vnímal jsem ho jinak, než když jsem ho viděl před několika lety. Před lety jsem ho vnímal jako, že všechny linie jsou propojeny časem a v každém čase se děje totéž, že se hlavní hrdina pokouší zachránit svou ženu/lásku/strom. Po zhlédnutí jsem pochopil, že to co jsem vnímal jako další časovou osu, vůbec není a celé je to jen přítomnost a metafora, pro to jak se vypořádat se smrtí milované osoby. Tohle je pro mě mnohem silnější a krásnější. ()

VanTom

Možná si nejsem úplně jistý, jestli jde o hluboký, niterný pohled na lidskou smrtelnost a vyrovnávání se / zápas s ní, nebo o manýristický a vykalkulovaný blábol na totožné téma, ale což... V obou případech je snímek téměř meditativním a dokonale vtahujícím sledem krásných, perfektně aranžovaných scén a výjevů, s nádhernou hudbou a vynikajícími hereckými výkony. ()

lucascus

Film plný filozofie, která se točí kolem lidského bytí a nebytí. Rachel Weisz ve své nejlepší roli, Hugh Jackman rovněž skvělý...a režie Aronofského je bezchybná. Propojení tří realit bylo sice zpočátku chaotické, ale přesto do filmu zapadlo, tvořilo vlastně jeho celistvý rámec. Aranofsky opravdu umí, na jeho filmy se zaměřím... ()

Mishqo

film ktorý sa zrejme nedá úplne pochopiť na jedno pozretie, ničmenej Aronofskemu sa podarilo spracovať obyčajný príbeh neobyčajným spôsobom...oku lahodiaci vizuál, úžasná Mansellova hudba a dôveryhodné herecké výkony ()

Fakipics

Intenzivní zážitek a hudba mimořádně naprosto skvělá!! Ale dokonalé to nebylo. Svůdné abstraktní situace až nutkavě odvrací pozornost. S hereckým obsazením to už byl už předem vyhraný boj. Darren Aronofsky točí své filmy podle nálady a momentálního komplexu, jinak si tak originální režii vysvětlit neumím. ()

Trustme

Po přečtení a zhlédnutí 2001: Vesmírné Odysey jsem kdysi dávno měl časté přemýšlivé myšlenkové pochody a nemohl spát několik nocí. Po zhlédnutí Fontány to byla jen jedna probdělá noc. Asi stárnu... ()

romajz15

Jednotlivé části fungují, ale celek stojí za prd. Kdybych to nedokoukal, řekl bych si, že mi chybí pointa, kdybych viděl jen konec, řekl bych, že jsem tu pointu nepochopil, protože jsem neviděl začátek. Ale viděl jsem celý film a přestože ostatní Atlasy mraků a spol. chápu a mám je i rád, tak tady mi nějaká logika naprosto uniká. Celé je to jako změť scén, které na sebe téměř nenavazují a to se střídá s letícím stromem, o kterém nikdo ani nevysvětlil co znamená. ()

lykan9

Asi jediné zklamání, které jsem u Darrena Aronofskyho dosud viděl. Vizuálně je film sice příjemný na pohled, ale styl vyprávění se mi tentokrát vůbec nelíbil. Když totiž ořezám zlaté pozlátko, kterým byl příběh obalen, tak se jedná o tisíckrát vyprávěný příběh o páru, kdy jeden z nich umírá. Nic víc, nic míň. Pro mě rozhodně nuda. ()

Skeksis odpad!

Málo ráz sa mi stalo, že som chcela z kina odísť kvôli filmu. To sa stalo pri tomto filme, na ktorý v poslednom čase zmienkami neviem prečo narážam, a ktorý som nehodnotila, pretože v roku, kedy som ho videla, som ani nebola na ČSFD. Tento film je prekombinovaná, nedomyslená, gýčová totálna blbosť! Človek aby päťkrát chrápal, alebo aby išiel na vécko s tým, že urobí fontánu, a už sa nevráti. ()

Sany33

Príbeh: Láska a smrť. V jedno prípade ide o okamihy, ktoré sprevádzajú človeka celý život v tom druhom ide o neoddeliteľnú istotou života. Čo všetko ste ochotný urobiť pre osobu, ktorú milujete? Herecké obsadenie: Lákadlom je vynikajúce herecké obsadenie vo všetkých dejových linkách. Prevedenie: Aranofsky prvý raz stavia príbeh až do pozadia svojho vyprávania ale aj napriek tomu film pôsobý neskutočne artovo. Divák sa dokáže veľmi jednoducho stratiť v preskakujúcom príbehu ale ak sa drží hlavnej romantickej zápletky tak by sa mal dočkať aspoň ako takého dejového rozuzlenia. Pocity: Myšlienka silná podaná umeleckým štýlom ale vo finále ak je hlava zmätená nedokáže si naplno vychutnať to, čo chcel režisér povedať. Ja budem musieť dať v blízkej dobe fontáne ešte jedno pozretie aby som si to naplno užil. 77% ()

Pupidyk

Tak jo. Čekal jsem víc (jak jinak po Requiem za sen). Ale vlastně jsem neměl proč. Problém tohoto filmu (vlastně ani tak ne filmu jako tématu) je v tom, že už to líp natočit, ztvárnit a vůbec se v tom hrabat nejde. Film je ostatně výborný a jak už tušíte, lepší věc v tomto okruhu neuvidíte. Hledat v tom nějaký skrytý význam je bezcenné, ale film se ani nijak netváří - takový prostě je. ()

cross

Aronofského Fontána není film v pravém slova smyslu - je to audiovizuální orgasmus neuvěřitelné hloubky s těžkotonážním filosofickým přemítáním o životě, smrti, věčnosti, víře, naději.... Film, který vás nenadchne příběhem (ne prvořadě), ale svým obrazem, zvukem a myšlenkou, ve které se je nesmírně těžké orientovat a která vás může dovést k naprosté filmové očistě stejně jako do horoucích pekel příběhové zmatenosti. Osobně jsem se zpočátku těžce ztrácel, ale najednou jsem prohlédl a nechal se už prostě jen unášet s tím, že po skončení mám neuvěřitelnou touhu zamyslet se sám nad sebou a podstatou celého bytí, jakožto i filmem samotným, protože ten vás k tomuto přemítání sám navede... Geniální počin, ne v pravém smyslu slova filmový, ale i tak 5* - Aronofsky je vyjímečný tvůrce, Jackman mě neuvěřitelně příjemně překvapil a toto vystoupení ve mě bude bublat minimálně po dobu než se ho pokusím pochopit znova... ()

-ELFKA-

Myslím, že Fontána je film, ktorý každý človek pochopí inak. Podľa toho aký je a o čom sníva. Preto je zbytočné sa zdĺhavo rozpisovať. Jediné čo môžem urobiť je tento film každému vrelo odporučiť. Možno vďaka nemu objavíte v sebe niečo o čom ste doteraz ani netušili.. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)