Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

fordhont

Velké věčné téma smrti. V Aronofskyho filmech jde o emoce a přesně o to jde i v tomhle filmu. Přeskakování z dějových linií navozuje atmosféru transcendentna a v hlavě se toho v divákovi s bohatým vnitřním životem děje hodně. Hudba Clinta Mansella standartně výborná. S tak velkým tématem s důrazem na filosofii a emoce tam však ještě něco postrádám... ale co? ()

paphaja

Tenhle film bych přirovnala k anglické kuchyni, neslaná nemastná v podstatě skoro rozvařená a z devadesáti procent narazíte na puding, pointa je v tom že nevíte jestli sladký nebo masový. A tady jsem taky neveděla co se mi obsah filmu snažil naservírovat. Alespon že vzhled a hudba ušli ()

Adámo

Fontána na mě velmi zapůsobila, ale hodnocení je jen předběžné. Musím se na film podívat znovu a víc si ho utřídit v hlavě. | 09/2014 ()

bohhous22

Jak to tak čtu,The Fountaine je rozporuplnější než jsem si myslel.Nicméně já mám jasno!Nechci tento překrásný a přecitlivělý film shazovat,ale určitě není pro chlapáky typu VERBAL a pár dalších perel.Pro nás citlivky,holky a narkomany na éčku(to byl pokus o citaci tak mizernýho komentáře,že ani není třeba uvozovek).Dvakrát jsem šel do kolen a brečel jak na pohřbu.Dějové linie,jsou tak fascinující,a to nejen vizuelně...jako Rachel Weisz sama v tomto filmu o stromu života.Myšlenka doslova jak prase!!!! ()

Berry0153

Fontansmagorie, která si hraje na něco víc, než je. Realita jde Aronofskymu prostě lépe. Toto jsem mu vůbec, ale vůbec, nevěřila. Requiem za sen mě odrovnal na několik hodin. Tohle mě zklamalo, hodně. Jediným článkem, který stojí za zmínku je podmanivá hudba. 40% ()

Demonn

Asi jsem nepochopil tu dějovou linii, kde Hugh letí spolu se stromem života do věčných lovišť. Možná mi to někdy někdo vysvětlí...ale i pokud to pochopím, tak asi nebudu moct říct, že by mě to kdovíjak bavilo. 65% ()

DoNotCross

Tak jsem si konečně našel čas na setkání s jednou z legend, takových těch filmů s potenciálem změnit vám život. A nepotykali jsme si. Fakt je, že vizuál je úchvatný, žlutočerná stylizace vypiplaná k dokonalosti. Druhým kladem je pro mě Hugh Jackman, který tady ukazuje, že patří do vyšší herecké ligy, než na jakou se většinou tváří a toho Oscara by mu někdo jednou klidně mohl přihrát. A jinak? Fontána je jeden z těch pseudosofistikovaných filmů, kterým v průběhu stopáže dochází dech, protože pod těmi rafinovanými gesty chybí hlubší podstata. Dvě hodiny sledovat hlavní postavu, aby si uvědomila, že smrt je součást každého lidského života je poněkud ubíjející. A Jackman letící s oholenou hlavou a v tureckému sedu napříč vesmírem je neskutečně směšný. Jsem buď idiot, nebo tu máme ukázkovou metafyzickou srajdu. Místo velkého filmu tu máme jen dokonalé řemeslo s banálním poselstvím. ()

Pitryx

Ten film má hodně velké štěstí, že jsem jako záhadolog části Popol Vuh četl, a proto mne to na začátku zaujalo. Jinak bych to asi do konce neviděl. Bohužel je to podáno tak pitomou formou, že už během prvních deseti minut jsem měl v hlavě maglajz. Líbilo se mi však postupné propojení příběhů, ale ta romantika to kazila. Furt tam někdo bečí a to nesnáším. Zvláště u chlapa je mi to přímo odporné. Protože jsem při jedné podobné scéně přejížděl, měl bych filmu nedat vůbec nic. Ale to by ode mne nebylo vůči němu spravedlivé, protože musím přiznat skvělé výkony hercům. A tak tedy dvacet. Další dvacítka je jedinečná Mansellova hudba a těch posledních dvacet ja za těch pár efektíků, jejichž převážná část je až v závěru. Nu, vida, tak holt musím těch šedesát filmu přiznat, a to nonens volens. Ovšem s tím, že podruhé to skutečně vidět nechci. ()

Nathaniell

Překombinovaný, přeplácaný (že to je béčko, tedy mně osobně nevadilo), smrdí z toho náboženství a kecy o Mayích to nezachrání. Spíš naopak... ... Plusy? Jackman je dokonalý a tohle je zaručeně ta nejpodivnější role, ve které ho kdy uvidíte. Některé ty prostřihy jsou hodně vyvedené a část finále byla úplně skvělá (i když ji zase částečně pohřbily ty kecy o Mayích.) ... Rozhodně se nejedná o špatný film. Každý kdo nějakým způsobem zpracoval názor o reinkarnacích, by si k němu mohl najít cestu a něco mu to může i dát. Jen fakt musíte pominout ty kecy o Mayích. Ano. Ve filmu jsou podobně vlezlé jako v mém komentáři. Každopádně dám ten hezčí průměr a jako ukázku filmu o minulých životech radši doporučím tohle než Atlas mraků... 3* ()

adamix

Dobrá cesta, ako vyjadriť všetky existenciálne témy o láske, živote a smrti skrz herecké prepojenie, režisérsku zručnosť a hudobnú kreativitu. Do polky možno budete cítiť mierny chaos v myšlienkach, ale na záver sa ani nenadýchnete od toho úžasu. Posledných asi 10 minút trvá príjemne ,,nekonečno". U mňa 4*. ()

PlysovyMacko

Vsetky tri dejove linky spaja tema smrti a znovuzrodenia , ale nedokazala som ich prepojit, aby mi vzniklo nieco viac. Pekne obrazky, hlavne vo vesmire a nadpozemska hudba. ()

Tominni

Filmová báseň Darrena Aronofskyho o smrti, lásce a věčnosti s vynikajícím Hugh Jackmanem, kterému jsem věřil každé gesto. Fontánu jsem dlouho odkládal, protože většinou nějaký příběh ve filmu potřebuji a básně často nečtu, ale této básně rozhodně nelituju. Pocitově mě Aronofsky jasně zasáhl a kdyby se některé scény často neopakovaly, pak bych to viděl i na plné hodnocení. ()

PichyjePan

Takovéhle filmy jsou přesně tím důvodem, proč je lidstvo schopno pozřít, něco jako je SEKLIHA a zapít to čokoládovým pivem. Následně půl hodiny vybírat toaletní papír, například podle savosti, aby si po pokrmu zmíněném výše mohli vytřít prdel, až z toho budou mít řídký sraní. Říkáte si, co to tady mektám? Přesně takhle jsem byl zmaten při sledování filmu. ()

Adrio

Film po vizuálnej a hudobnej stránke tak krásny, že by sa kľudne zaobišiel aj bez tak hlbokého (a zároveň jemného) deja akým disponuje. Ústredné duo hercov predvádza neskutočný výkon a každú jednú emóciu som im ako divák veril. Zážitok jedna báseň (doslova) ()

Solverino

Jeden z nejlepších filmů co jsem v životě viděl. Krásná oslavná báseň psaná vynikajícím obrazovým ztvárněním a naprosto úžasnou hudbou Clinta Mansella. ()

ostravak30

Darren Aronofsky natočil film, jehož největší devízou je již mnohokrát zmíněná vizuální stránka. Ano, vizuál opravdu stojí za to. Já osobně kladně hodnotím i herce Hugha Jackmana a Rachel Weisz, Zvláště ji mám rád a znovu dokázala, že je prostě dobrá. Jako příběh odehrávající se v několika rovinách jsem se ale trochu nudil. Režisér pokládá spousty otázek ohledně smyslu života, významu smrti a další a to celé působí chvílemi jako transcendentální mišmaš v němž je složité se vyznat. I při své stopáži jde o dost náročný film. My všichni vlastně čerpáme ze starých kultur, protože nebýt jich, nejsme tu ani my. Jsou to naši předci. A jejich moudrost jsme dávno ztratili. Protože se honíme za majetky, trávíme hodiny v práci a jsme stravování popkulturou a konzumem. Druhá strana mince je, že doba je prostě taková a tak trochu jsme k tomu nuceni, protože celá masa společnosti je taková a to je zase tím, že vývoj jde až moc vpřed. Jenže právě stará moudrost nám někdy chybí... ()

Jirásek

Film, u kterého si při najetí závěrečných titulků řeknete: „Cože?“. Poprvé jsem taky zažil, že se nikdo v kině u titulků na konci nezvedl a neodešel. Opravdu silný příběh s excelující Rachel Weisz, která podle mě dala definitivně zapomenout na tu pitomoučkou Eve z Mumie. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)