Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Sarah Polleyová, Ving Rhames, Jake Weber a Mekhi Phifer hrají v novém zpracování apokalyptické hororové klasiky George Romera od Zacka Snydera. Svět zachvátila nevysvětlitelná epidemie, která likviduje světovou populaci - avšak mrtví neumírají! Stávají se z nich zombie, které se potulují po městě a využívají každou příležitost dostat se k masu a krvi zbylé hrstky živých lidí. Zubožená skupina přeživších v jednom wisconsinském městečku našla úkryt ve velkém obchodním středisku. Zde se tito lidé musejí jednak naučit jak se bránit před stále početnější hordou zombií, ale především musí vyřešit problém vlastního soužití v uzavřeném prostoru. Skupina, odříznutá od zbytku světa, využívá všechny dostupné prostředky (uvnitř i vně) v boji proti všem, aby zůstala naživu a našla cestu z obklíčení. (HBO Europe)

korbitch22

nechápu,nudná kravina.není to vtipný ani strašidelný.film by byl ohodně lepší kdyby se to neodehrávalo v uzavřeným supermarketu.demetní scéna se zombí porodem je ta nejdebilnější scéna v dějinách hororu co jsem viděl.80%????chachá tak 10% plus 9% s dph. ()

Hellblazer

Veľmi ťažko sa mi hodnotí tento film, pretože pokiaľ by som ho bral ako remake Dawn of the Dead 78', tak by to bol skôr výsmech ako pocta Romerovi, ale kašlať na to...dajme tomu, že som originál nevidel. V takom prípade máme pred sebou skvelý akčný film s behajúcimi zombie (teda osobne mi to nesedí, ale v súčasnosti je to in), kopou vybuchujúcich hláv, plno krvičky a áno, nakoniec príde aj motorová píla a bude s ňou sranda ()

heyda

Pokud se někdo vyžívá v zombiefilmech, tak tohle by určitě neměl opomenout. Zatím, co jsem měl možnost vidět, je tohle asi nejlepší pokus o navození té pravé krvavé zombie-atmosféry. Přesto na maximum hvězdiček to rozhodně není. To by musel vytasit Snyder z rukávu něco mnohem originálnějšího nebo by musel dát tomuto žánru nový kabát. Tenhle snímek však splňuje všechny ´´pravidla ohledně zombie´´, takže překvapený já nejsem, ale jsem spokojený natolik, abych ty 4 hvězdičky dal. ()

Dr.film

Zack Snyder dokázal ze žánru horor vytěžit neuvěřitelně kvalitní film, jako málo kdo za poslední léta. Poctivý a řemeslně neodfláknutý kousek, který splňuje svůj žánr a umí diváka upřímně pobavit. ()

sharky

divoká zombie jízda, která ani chvíli neztrácí tempo, po vypnutí mozku skvělá oddechovka, ale podruhý už to vidět nemusím. 70% ()

Flego

Popcornový horror, taká "romerovka" v novom šate. Nemyslím si, že je to niečo výnimočné, ak sa nemýlim, v Cineme tomu dali 100%. Fakt neviem prečo. ()

anais

FIlm pro všechny zimbie, kteří pravidelně navštěvují multikina. Film je překvapivě založený na množství dialogových scén a scénách interakce mezi živými. Víc než boj o holý život se zuřivou zombií se často jedná o boj s ostatními lidmi v obchoďáku. Oživlé mrtvoly už pak tvoří jen křoví, které posouvá děj a dotváří atmosféru. Tenhle film nabízí mnohem víc, než jen bezduché vraždění...i když, i toho je tu dost. ()

Roman.Ticka

Tak tady už přišlo citelné zklamaní po předchozí výborné pecce z Ibérie. Akci mám raději reálnou a ve smyslu boje dobra se zlem a už méně jako zbytečný masakr motorovou pilou, byť jediný účinný pro záchranu pár chvilek života navíc. Ale ta bezmocnost sálala jak olympijský oheň od samého začátku a nebýt kvérů (nejslušivěji pořádný macek v rukou Rhamese), není zde nic zajímavého k vidění. Motající se mutanti jak po dávce extáze na afterparty nebo demonstranti bez cinkajících klíčů, ale stejně zmatení, byli spíš k pláči než strachu. Jejich jediná devíza eskalující rozmnožovací schopnosti odpovídala prázdnotě osudů zbývající hrstky normálních lidí bez šance na záchranu, natož zvrácení nastálé apokalypsy. Škoda, že nebylo víc momentů, viz střelnice v rámci zábavné chvilky na střeše - Burt Reynold, ani mu nebyl moc podobnej. ()

TheEvilTwin

Dawn of the Dead je taková klasika moderních zombie filmů a je hezké vidět, jak šikovně měl Snyder už tehdy našlápnuto k roli mistra režiséra. A to i přesto, že k od jeho dnešních filmů (Batman, JL) je to diametrálně odlišný žánr. Na 2004 je zde dostatek kvalitního gore, hezké masky, líbí se mi taky minimální použití CGI efektů, které by bily do očí, takže film působí vizuálně drsně, špinavě a přesně tak, jak by zombie horor působit měl. Příběh je klasický survival skupiny lidí, kdy postavy jsou naštěstí poutavě napsané, akorát bych možná chtěl na komorní atmosféru obchoďáku větší interakci nebo vývoj postav, ale to se dá odpustit. Akce spolu s hudbou hezky sedí dokupy, střílení, utíkání a sekání je snad každou minutu a musím říct, že film si prostě dokáže udržet pozornost až do konce, včetně endingu v průběhu závěrečných titulek. Bravo. ()

anderson

V predchádzajúcich komentároch je podchytené to podstatné: Razantný a skvelý úvod, štýlové "vychytávky" (od titulkov až po cameo Toma Saviniho), výborné efekty a dusná atmosféra odľahčená celkom inteligentným a značne čiernym humorom. Čo mi na tom vadí ? Málo prepracované postavy a záhadný kľúč podľa, ktorého boli vyberané. Patetické škľaby Jakea Webera sú hrozné (len si spomeňte akého hajzlíka stvárnil v Utrpení ženatého muža) a nechápem akú úlohu tam mala tá teta z nákladiaku. CJ takisto prešiel istou - pre mňa - nepochopiteľnou zmenou charakteru. Našťastie je film dynamický (v rámci žánru) a skončí skôr než by ste ho začali podrobnejšie pitvať. Apropo záver v štýle Blair witch ... môže byť, ale len ak Snyder nakrúti aj Day of the dead. No a súvis s Romerovou klasikou ? V titulkoch je uvedené: based on a screenplay by George A. Romero. Eto vsjo. (11.6.2004) ()

jonyyy

Už od prvního traileru, který jsem viděl v kinoboxu někdy možná ještě v roce 2003 jsem věděl, že vznikl můj nový oblíbenec. Tohle je můj úplně nejoblíbenější horor. Určitě se teď na něj v blízké budoucnsoti dívat nebudu, neboť sem ho viděl tak třikrát. Nejvíc se mi na tom asi líbí, že se skoro celý odehrává přes den a taky prostředí nákupního centra. Myslím si, že Úsvit mrtvých dokázal, že remake může být lepší než originál (podle hodnocení soudím, že nejsem jediný kdo si to myslí) i když Romera miluju a jeho originál se mi taky strašně líbíl. 100% ()

eraserhead666

A on si člověk zvykne i na ty rychlé zombíky. Svižnější, zábavnější, akčnější a ne tak nudné jako původní snímek. Docela dobrý nápad byl prolnout závěr filmu mezi titulky. Jen s tou přeměnou po kousnutí jsou pořád problémy, někdo se "změní" během pár vteřin, někomu to trvá i pár hodin. Ale vezmeme-li to jako oběť dramatičnosti a atmosféričnosti snímku, tak je to zanedbatelný fakt, stejně jako fakt, že v americkém obchoďáku není oddělení se zbraněmi, když je tam prodávaj pomalu v každéí trafice (nebo je dostanete jako dar při otevření účtu v bance he, he). Ze scény se zombie dítětem se mohlo vytřískat mnohem, mnohem víc, je to strašně rychlá a hlavně poměrně (vzhledem k budované zápletce a atmosféře zainteresovaných postav) plytká scéna, jako by se chtěli rychle zbavit tří postav...... ()

Xeelee

[[spoilery]] Začátek je naprosto dokonalej. Dcerka, otec, šok, útěk, záběr na město ze vzduchu, to prostě bylo něco absolutně neuvěřitelnýho. Brutální, fascinující, dynamický a s atmosférou, která by se dala rozstřílet brokovnicí. Rovina humoru v remaku je trošku někde jinde, kritika konzumní společnosti zůstala v pozadí, film nestojí na budování atmosféry neodvratný zkázy a zombíci běhaj jak o život. Doba klasických pomalých zombie filmů už je asi nenávratně pryč. Úsvit mrtvých je jedinej snímek, ve kterém jsem režisérovi pohybový nadání zombíků odpustil (pozn. 1. 3. 2009: druhým filmem je španělský [Rec]). [[Nezapomenutelná je část, kdy Kenneth zastřelí zesnulého otce jedné z přeživších. Kamera snímá Anu s Michaelem –Dobře že jsi to neudělal.–, jak sebou cuknou, ozve se ♪oh shit, kterým začíná úžasná vyklidněná jazzová písnička, během který si Kenneth a Andym dávají partičku šachu, jako v originálu si lidi užívaj v obchoďáku, skladba končí slovy get ready to die♫ a následuje Andyho střílení starých známých na zakázku.]] On je vůbec celej soundtrack naprosto geniální. Od country v úvodních titulcích přes Dont Worry be Happy při vniknutí do obchoďáku po metalové závěrečné titulky. Co říkáš? – Páni, to je to nejromantičtější, co mi kdo ukázal. Tuning náklaďáků je kapitolou sama pro sebe. Tady se někdo opravdu vyřádil. Když už v pekle není žádné místo, mrtví ovládnou zemi. Kromě Úsvitu Snyder hodně čerpal inspiraci i v Noci oživlých mrtvol z roku 1968. [[Jde například o scény s nárazem dodávky do benzínky nebo scénu z televize, kdy šéf likvidačních jednotek radí, že mají nemrtvý střelit do hlavy a spálit. Volně taky převzal scénu, kdy uhořeli dva lidé v autě, a použil benzín v podzemní garáži na zombíky.]] Abych to shrnul, tak Úsvit mrtvých je spíš nenáročná popcornová zábava, Snyder si nedal tolik záležet na psaní charakterů postav jako Romero a celkový vyznění filmu je hozený úplně někam jinam, ale je vidět, že Snyder má k nemrtvým velmi vřelej vztah a film dělal s láskou a milovníci nemrtvých ve filmu najdou kromě perfektní akce a exhibice maskérů spoustu více či méně nápadných odkazů. ()

AlfaNumerO

Snyder tímto počinem spustil lavinu snímků zaměřených na zombie tématiku. Scéna se zombie děckem mi doteď nezmizela zcela z hlavy. Navíc je zde zapamatovatelný začátek, průběh i konec. Vše doplněné o rychlý spád. 83% ()

ARI50

Zombie film který mám strašně moc rád, masakr začíná hned v uvodu a pote se ti co přežily schovají fakt na dobrém místě a to je nákupní centrum. Aby toho nebylo málo vezmou sebou hned několik zvláštních lidi a snaží se přežít, herecky je tenhle film založený velmi dobře, i když zombie masakr utichne přesto má film pořád co nabídnou a když už se schyluje k závěru tak akce masakru může začít, i na slabší lásku by mohlo dojít kdyby dědek nebyl ocas a nehrál si na hrdinu, samozřejmě ve filmu nechybí ti co chtějí být vůdčí a humor taky nepostrádám já jsem prostě hodně spokojený. ()

Exkvizitor

Velmi povedený remake filmu z roku 1978 - se kterým má však vlastně společný jen námět (skupinka lidí se skrývá před zombíky v hypermarketu), jinak je prakticky vše od základu jinak. Oproti staršímu bratrovi je tento snímek o poznání svižnější - zombíci běhají jako o život a téměř neustále se do něčeho nebo někoho střílí. I zde je ovšem řada vyloženě příjemných humorných scén (konkrétně např. hraní šachů na střeše). Abych to shrnul: skutečně nadprůměrný horror, který si zaslouží pozornost každého příznivce žánru. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

30.01.2019

Režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se po delší pauze vrací k režii. Natočí heistový zombie thriller Army of the Dead pro Netflix. Scénář napsal Joby Harold (Král Artuš: Legenda o meči) a… (více)

Batman vs. Superman v eRkové verzi

Batman vs. Superman v eRkové verzi

24.02.2016

Zack Snyder a... sovy?!

Zack Snyder a... sovy?!

17.04.2008

Někoho by mohlo napadnout, že dnešní titulek je narážkou na Atény a že se tvůrce 300: Bitvy u Thermopyl vydá ze Sparty do druhého největšího starořeckého města v jakémsi podivném pokračování svého… (více)