Kókaku kidótai: Stand Alone Complex

• Japonsko 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX (více)
Japonsko, (2002–2005), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Jóko Kanno

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima (více)

Série(2) / Epizody(52)

Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex je Japonský cyberpunkový anime seriál. Původní tvůrce manga předlohy Masanori Ota, známý pod svým pseudonymem Masamune Shirow, zasadil děj svého díla do Japonska ne až tak vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je mladá majorka ze speciální jednotky SEKCE 9 Motoko Kusanagi. SEKCE 9 slouží jako policejní jednotka, mající na starosti problémy spojené s hackery a zločiny, které páchají, což rozhodně nejsou pouhé úniky dat a převody peněz z konta na konto, ale například ovládání cybermozků ochranky prezidenta policie za účelem jeho atentátu a podobné. To vše je zabaleno do slušivého sci-fi kabátku. (Mr.Crowley)

Subjektiv

Velmi dobrý seriál, který je povinností pro všechny ctitele kyberpunku. 2nd GIG se mi líbil o něco více než řada první, ale i ta je dobrá. Díly epizodické, kterými je hlavní dějová linie proložena jsou některé více, jiné méně zajímavé. Já osobně mám nejvíc v oblibě díl, ve kterém ostřelovač Saito vypráví, jak poprvé potkal Motoko. Ovšem právě díly mimo hlavní příběhovou linii srážejí mé hodnocení na "pouhé" 4, ale lepší. ()

klerik

Kvalitný seriál, ktorý však má na môj európsky vkus príliš krátke epizódy. Prvé diely vychádzajú z rôznych (často jednoduchých) nápadov týkajúcich sa "duše" robotov. K záveru sa to však fantasticky zahustí. Akcia aj filozofia je fajn a prístupná aj komerčnejšiemu publiku (na rozdiel od filmov). Ako celok - priehrštie nápadov, ktoré zo začiatku vytvárajú prílišnú rozkúskovanosť. Ale vzhľadom na to, že Japonci frčia na inom princípe a množstve anime seriálov ako "my", moja výčitka je čisto subjektívna... ()

Melios

Stand Alone Complex je zaujímavým medzipokračovanim slávneho Ghost in the Shell ,ale už to nie je ono. Jednoducho z toho uz nesrší taký skvelý feeling ako z prvého GITS. Nehovorím ,že je to zlý seriál - na to ,že to má byť pokračovanie to funguje výborne ,ale už mi to nepríde také vážne ako prvý diel (ktorý sa v tom úplne vyžíval) ,postavy mi prídu viacej komické (ocenil by som trošku serióznosti) a podobné veci. Najviac ma zosmutnilo keď som zistil ,že je to poviedkový seriál (epizódy na seba až tak moc nenadväzujú). A presne to je najväčšia vada na kráse. Miesto toho ,aby som dostal jeden skvelý príbeh som dostal tak 12 slabších príbehov. Verdikt: Stand Alone Complex originálnemu filmu nerobí hanbu ,ale ja by som viac ocenil filmovú verziu než serialové pokračovanie. 82% ()

Madsbender

Najlepší animovaný seriál? Možno. Najlepší cyberpunk? Určite. Zabudnite na Bladerunnera, Matrix - toto je skutočný a neopakovateľný skvost, ktorý sa dočkal zaslúženej slávy. Temná priemyselná atmosféra veľkomesta blízkej budúcnosti, špeciálna vojensko-policajná tajná zásahová jednotka, únosy, terorizmus, cyberzločiny, vydieranie, podvody, politické machinácie, vymývanie mozgov, atentáty, anarchizmus, pokročilá vojenská technológia, kybernetické mozgy a upravené telá, obchod s orgánmi, nájomný zabijaci, psychopatický sériový vrah, geniálny hacker či hrozba tretej svetovej vojny, to všetko obsahujú obe série tohoto fenoménu. Precízny, do detailu vyšperkovaný komplikovaný scenár epizodických prípadov, ale aj nosných "veľkých" línií na pozadí, skvele napísané postavy s výraznou psychologickou a spoločenskou hĺbkou, otvorená, spytujúca filozofia, kritika spoločnosti. Tiež hojne rozsiate odkazy na všetko možné, veľkorysá nálož akcie a nezabudnuteľný zážitok. Toto bolo anime, ktoré rozhodlo, že sa o toto odvetvie kinematografie začnem vôbec zaujímať. A nikdy som to neoľutoval ani pri ďalších filmoch a príspevkoch do unikátneho univerza Shirowa Masamuneho. Dve sezóny: 100% Obľúbené postavy: Major Kusanagiová, Togusa, Hideo Kuze, The Laughing Man, Saito, Kazundo Goda, Aramaki, Batou, Ishikawa... vlastne všetky. Ale najradšej mám Hidea, Togusu a neskutočne sexy Majorku :) POZNÁMKA: Komentár od základov prepracovať. ()

Adasin

Kyberpunk v dokonalé kombinaci s kriminálkou. Už manga a Ošíího film se mi hodně líbily a já pořád neměla dost - sáhla jsem tedy po seriálovém zpracování. A to jsem si stejně jako film oblíbila. Nejenže se jedná o výborný kyberpunk se vším všudy (kybernetické vylepšení, virtuální realita, hackeři atd.) s naprosto pohlcující atmosférou (opět jsem si vzpomněla na Neuromancera, Matrix, Blade Runnera, prvního Trona z roku 1982...) ale i nejzajímavější kriminálku, kterou jsem dosud viděla - kam se hrabou dnešní rutinní a nezáživné kriminálky o sedmi a více řadách (zdravím již vyčerpané C.S.I.: Miami, Las Vegas, New York a další). Stejně jako třeba v původním NCIS je tým v čele s Gibbsem, tak zde je skvělý tým Sekce 9 plný sympatických postav, oblíbila jsem si všechny od hlavní hrdinky Majora Motoko Kusanagi (sakra smutná minulost), přes Togusu (sympaťák s rodinou, kterému jsem zatraceně fandila), drsňáka Batóa až po snipera Saita (na epizodu Poker Face z druhé série nikdy nezapomenu) a dokonce i šéfa Aramakiho (ani jemu se osobní problémy nevyhnou). Oproti NCIS, C.S.I. aj. jsou ale v obou sériích Ghost in the Shell: Stand Alone Complexu zajímavé, napínavé a skvěle napsané i ty případy, což bývá jinde spíš výjimkou, skoro až vzácností. Nyní něco k oběma sériím: -------------------- PRVNÍ série "trpí" tím, čím asi mnohé seriály sledující osudy jednoho týmu (napadají mě např. Agenti S.H.I.E.L.D.) - několik prvních epizod slouží především ke seznámení s týmem, jejich prací a prostředím seriálu - pro znalé mangy nebo filmu celkem zbytečné, nemyslím, že je moc lidí, kteří by před zhlédnutím tohoto seriálu ze světa GitSu nic jiného neznali - možná ti, co na seriál náhodou narazili na stanicích AXN a Animax (dle Dabingforum.cz to tam zřejmě běželo s českým dabingem, byla jsem překvapena, že seriál má český dabing). Poté, co "přetrpíte" těch několik rozjezdových epizod Vás série odmění skvělým případem Laughing Man (pro jistotu používám anglický překlad), který je až do konce první série její hlavní dějovou linií a i většina dalších případů je s ním provázána - doporučuji tedy nepřeskakovat epizody přímo se netýkající případu Laughing Man, mohl by Vám totiž utéct nějaký podstatný detail, a za pozornost stojí i úvahy o tomto případu. A nejen ty lidské - přesto, že jsou roboti tachikomy někdy upištěné až příliš, dokáží uvažovat podobně zajímavě jako protagonisté z řad lidí a kyborgů. Tachikomy jsou vůbec pozoruhodnou součástí seriálu - na temný kyberpunkový svět příliš veselé a dětské, ale zato neskutečně zábavné, smála jsem se hlavně u jejich "pořadu" na konci titulků několika epizod. U první série ještě pochválím adrenalinem nasáklé a akcí narvané finále, a pozastavím se nad zde často kritizovanými úvodními titulkami - asi takhle: poslouchejte jen tu hudbu. -------------------- 2ND GIG - bezchybná fantastická jízda již od začátku. Všechny drobnosti, které jsem vyčetla první sérii, jsou pryč. Odpadá tu povinné představení týmu, epizod přímo netýkajících se hlavního případu Individual Eleven je minimum a oproti první sérii lépe zapadají mezi ty ostatní. Stejně jako u první série je nejlepší (vlastně spíš nutné) pro pochopení vidět vše. Ono stejně při tom neskutečném tempu budete hltat každou epizodu a ani si neuvědomíte, že se lehce odbočilo. Dále je tu globální měřítko, intriky, opět politika a především emotivní příběhy z minulosti Sekce 9 (např. Motoko, Saito), umírněnější tachikomy, ještě temnější atmosféra... a fantastické a neuvěřitelně chytlavé úvodní titulky, nyní již plně animované. ---------- Celkově tedy seriál s výborně napsanými postavami, skvělými případy a atmosférou, s povedenou animací a chytlavou hudbou, jenž je jasnou povinností pro fandy sci-fi - kyberpunku zvlášť, a který by měl uspokojit jak fanoušky akčních thrillerů tak ty, kteří se bez zamotaného děje neobejdou. A rozhodně seriál, který by měl mít víc takových sérií - bylo by super, kdyby z filmu Solid State Society byla další řada... Netflix prý něco ze světa GiTSu chystá, a bylo u toho S.A.C., tak že by? 10/10 () (méně) (více)

• Závěrečnou píseň „Lithium Flower“ složil zpěvák a písničkář Scott Matthew. (CarnTheNunya)
  • Druhá epizoda je z velké části poctou k filmu Taxikář (1976) od Martina Scorseseho, a to včetně monologů, zacházení se zbraní před zrcadlem a záchranou prostitutky. V této epizodě jsou také zahrnuté odkazy na New York a fakt, že stejně jako Travis (Robert De Niro) se i Gino, hlavní postava této epizody, vrátil z války, na kterou se společnost snaží zapomenout. (Jigvell)
  • V 18. epizodě je ve scéně, kdy Batou pozoruje ze sochy anděla Berlín, možné najít podobnost se scénou z filmu Nebe nad Berlínem (1987), ve které neviditelní andělé pozorují město a jeho obyvatele. (Jigvell)

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)