Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

pakobylka

Obecně mívám ráda komplikované příběhy, v nichž se prolíná či střetává vícero dějových linií a lidských osudů - ať už preferují úsměvnou či vážnou polohu. Jenomže "Magnolia" maličko nevybíravě přechází rovnou do ofenzívy a používá přitom poněkud vyděračské metody a podpásové údery. Jakoby chtěla diváka vmanipulovat do role rukojmí - za jeho i za své vlastní hříchy. A tak nakonec nevzbuzuje soucit ani pocit viny - naopak: Vyvolává vzdor, pramenící z nesouhlasu ... jako vždycky, když psychologický nátlak překročí únosnou mez. Mimo to - sama je trochu pokrytecká. Kupříkladu takový Tom Cruise alias Frank TJ. Mackey - jakkoli excelentní ve své roli, chová se naprosto nelogicky ... po všem, co prožil. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Očekávala bych, že bude pořádat kurzy pro klamané a podváděné ženy - namísto toho učí muže vzorcům chování svého otce. Proč ? Pokládá snad v hloubi duše svou matku nikoli za oběť, ale za viníka, který si přístup svého protějšku ZASLOUŽIL ? V tom případě by ale reportérce nevykládal cosi v tom smyslu, že matka ho v jeho práci - či vlastně show podporuje. Nedává mi to žádný smysl ... kromě cíleného citového vydírání, jehož účinky na mě testují scénárista spolu s režisérem. Je to zvláštní, ale přes všechny zjevné i skryté nedostatky bych se dokázala ztotožnit s celou škálou hodnocení od 5* až po odpad, takže čistě pro pořádek a pro klid mysli zůstávám u zlaté střední cesty - a výsledkem jsou umírněné 3*. ()

c.tucker

Výborný scénář, spletenec charakterů byla pro mě slast. Začátek, ve kterém se uvádějí neuvěřitelné "náhody", které se někdy v minulosti staly. Konec, kdy z nebe padaly žáby. Fantastické herecké výkony - Tom Cruise (opravdu si tu oscarovou nominaci zasloužil), Julianne Moore, Jonh C. Reilly, William H. Macy a všichni ostatní (to bych musel vyjmenovat skoro všechny a stejně bych na někoho mohl zapomenout), prostě perfektní podívaná. ()

chlupatec

Chaos, chaos, nechutnej teplej barman, chaos, ujetá, nechutně přesentimentalizovaná část s rádoby klipem na romantickou písničku, chaos, chaotický žáby, chaos, chaos. Rozhodoval jsem se mezi 4/5, ale po vzpomínce na herecké výkony mám jasno. ()

mortak

Jednoduchá moralita o tom, jak se navzájem ve vztazích vykořisťujeme finančně i sexuálně (otec syna, otec dceru, manželka manžela) a jak se nenávidíme navzájem za hrůzy minulosti (syn otce, dcera otce) a ještě k tomu nenávidíme sami sebe za to, že nenávidíme jiné. Jenže vždycky dojdeme do bodu, kdy se všechno zhroutí (tady se to stane ve dvou třetinách filmu) a my musíme nést následky naší minulosti. Kdyby Anderson natočil příběhy jednotlivě po dílech, vnímali bychom nelibě modelovost a nepřirozenost jednotlivých dialogů. Ale promyšlená fragmentizace společně s hudbou dokázala nemožné. I když se mi při druhém shlédnutí zdála tato tříhodinová ilustrace základní myšlenky křesťanství (k neúprosnému zákonu, k řetězu viny a násilí, se přidává odpuštění a láska) velmi doslovná a vykonstruovaná, napoprvé mě Anderson dostal. ()

campix

U Magnolie jsem se neubránil srovnání s 21 gramy. Když si filmy pozorně srovnáme, tak v Magnolii jsou méně známí herci, ale zase je jich tu více a mozaika je proto o něco složitější, ale stopáž Magnolie blížící se 3 hodinám naprosto zabila určitou pospolitost příběhu. Dále je 21 gramů daleko lépe natočeno a stylizačně lépe vybroušené. U Magnolie jsem se hodně nudil a jsem velmi zklamán. Před několika měsíci jsem hanil 21 gramů a teď musím uznat, že ve srovnání s podobným filmem s vysokým hodnocením jsou daleko ale daleko lepší. ()

blitzer

Znám jenom několik málo tříhodinových filmů, u kterých se nenudíte ani minutu. Magnolia je jedním z nich. Je to neobyčejný film o obyčejných lidských osudech, které se s jistou mírou náhody (a s pomocí Boží; nebo to byl režisér ex machina?) můžou vzájemně propojit a ovlivnit... "but it did happen". ()

SHI-SHA

Nevyužitý potenciál. Už začátek, kdy vidíme tři neuvěřitelné náhody připraví zajímavou atmosféru, která postupně graduje až k samému závěru. Ten bohužel zůstane takový nijaký. Otevřený, nepropletený. Nicméně ke zbytku nemám sebemenší výhrady. Obzvláště Tom Cruise mne svým výkonem dostal - a to ho rád nemám. ()

Carrie_3

Jako se květ květiny skládá z jednotlivých lístků a až celek dá její kráse vyniknout, tak i tento film je složen z jednotlivých příběhů, které v závěru spojí nejmenovaná událost v jeden svazek. Možná mnohé odradí právě délka snímku, která přesahuje 3 hodiny, ale věřte mi, vysoké hodnocení mluví za vše, máte vysokou pravděpodobnost, že to nebude krok tím špatným směrem. Osobně ráda sleduji filmy založené na několika příbězích, který se postupem děje slučují, až zjistíte, že všechno do sebe krásně zapadá jako skládačka z jednotlivých puzzlí. Magnolia je založena na výborných dialozích a především propracovaných a promyšlených životech všech protagonistů. Pokud bych měla vyzdvihnout nějaký výkon, volím jednoznačně Toma Cruise, který předvedl (pro mě trochu nezvyklou) rozmanitou škálu svého hereckého repertoáru. Když vezmu v úvahu, že nepatří zrovna mezi mé oblíbené herce, v roli v tomto snímku mě opravdu zaujal. Druhé zhlédnutí filmu mě přesvědčilo, že si zaslouží plné hodnocení a nemám vůbec problém změnit své dřívější rozhodnutí. ()

majo25

Zaujímavé množstvo príbehov, ktoré majú so sebou niečo spoločné, a všetkým z nich sa stane spoločná jedná divná udalosť. Škoda zdĺhavého začiatku a strašne dlhej stopáže. Najlepší výkon (pre mna prekvapujúco) - Tom Cruise a John Reilly, naopak Moorová sa na rolu absolutne nehodila, aj ked ju nezahrala zle. Hodnotenie: 75% ()

BoXBe

Moc si ten film užívám. Plný depresí, s katarzí nakonec. Krásný soundtrack. Toho času velké překvapení od Toma Cruise. A velké přísliby P. T. Andersona, které vyvrcholily geniálním There Will Be Blood. ()

Flyer

Myšlenkově a emocionálně nabytý snímek nabízející nevídaně silný filmový zážitek. Nemalou váhu na celkovém výsledku mají i výkony herců, kterým není co vytknout. Zvláště Julianne Moore předvádí svůj snad životní výkon a i Tom Cruise velice příjemně překvapil. 188 minutová stopáž sice na první pohled budí hrůzu, ale musím říct, že film mi uběhl neuvěřitelně rychle a dokonce mě trochu zamrzelo, když skončil. ()

otík

Velmi zajímavý snímek obsahující několik příběhů, které se na konci setkají v jediném. Sice velmi dlouhý film, ale nenudí, je i docela napínavý, stále diváka žene vpřed zvědavost, jak vlastně skončí osudy zajímavých hrdinů. A navíc je to i přehlídka výborných herců. ()

reky

Zklamání, jednoznačně. V žádném případě to však nebylo délkou, tu jsem strávil celkem v pohodě. Magnolia mi však přišla, řekl bych, až sterilní, emocionálně mě úplně minula, asi hlavně proto, že jsem marně hledal ve filmu postavu, se kterou by bylo možné se do nějaké míry ztotožnit tak, aby mi její osud nebyl úplně lhostejný. Myšlenky, které film předkládá, jsou zřejmé, ve filmovém světě však nikterak neobvyklé. Teď, několik hodin po zhlédnutí, si vybavím stěží pár scén (navíc často nesnesitelně natahovaných - hysterické řvaní Shut the fuck up! po x-té - možná autentické a sugestivní, pro mě však téměř k nevydržení). 55 % ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)