Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

Remedy

Tak todle byla paráda. Ukočírovat tříhodinovou stopáž tak, aby ani na chvíli (a opravdu jsem se ani chvíli nenudil) nenudila, to chce buď dva režiséry nebo P.T. Andersona :))) Dokonalé obsazení (mojí favoritkou byla Jullianne Moore :)), hutný a geniální scénář podpořený jistou režií + zvláštně "schématický" soundtrack Vás připoutá a nepustí :))) Jako celek Magnolia funguje opravdu skvěle a je nezvratným důkazem tvůrčí geniality Paula Thomase Andersona. 100% ()

HareS

V Magnólii Paula Thomasa Andersona badať istý predobraz filmov Alejandra Gonzáleza Iñárritua, pretože podobne ako trebárs v Babel ide o zobrazenie viacerých ľudských osudov na konci katarzne pospájaných do jedného celku. Ale zatiaľ čo v Iñárrituovej skladačke bola hýbateľom deja a vo všetkých troch poviedkach vyskytujúca sa puška, ktorá ovplyvňovala život ľuďom na všetkých kontinentoch, v Magnólii sa na mozaiku osudov nazerá z trošku iného uhla pohľadu. Anderson kladie väčší dôraz na jednu zásadnú vec sprevádzajúcu nás životom bez toho, že by sme si to nejako výrazne všimli - náhodu. Zhodu okolností nám režisér predkladá a dáva na zreteľ po celú dobu trvania filmu a ľahkosť s akou prepája jednotlivé mikropoviedky učaruje každému milovníkovi puzzle. Podstatou každej poviedky a osudov filmových postáv v nich vystupujúcich je životná mizéria, pocit nešťastia, neuspokojenia z vlastných premárnených životov, umieranie, sklamania. Biblický rozmer filmu je badateľný a po záverečnom Bohom zoslanom "daždi žiab" dochádza u každej z postáv ku katarzii, uvedomeniu si, že jedine ak budú dobrými ľuďmi sa im hrozné udalosti, ktoré prežili už nemôžu nikdy stať, jedine vtedy budú šťastní. Emočne silné autorské dielko P. T. Andersona doprevádza do štruktúry filmu nenásilne vkomponovaná hudba (poväčšine kľudné, príjemne počúvateľné skladby od interpretky Aimee Mann) a predovšetkým výkony prvoligových hereckých es, ktoré predviedli to najlepšie čo v nich väzí (v mojich očiach obzvlášť Philip Seymour Hoffman, Julianne Moore, John C. Reilly a William H. Macy). Filmársky vyspelá a nesmierne vyzretá skladačka, ktorú treba vidieť s doširoka otvorenými (nielen) očami, ale ktorú by bolo podľa mňa najvhodnejšie prežiť. Masterpiece! 90% ()

rt12

Nabouchaný začátek mě dokonale navnadil, ale s přibývajícími minutami se nějak ztrácelo tempo a já s ním pozornost. Pro mne by stačilo vše smrsknout do hoďky a půl. P.S. ty žáby jsem nepochopila, ale ,, prý se to někdy stává". ()

Katzenklo

Asi jsem dement. Jak jinak si lze vysvětlit, že mě neoslovila dechberoucí mozaika celuloidového mága Paula Thomase Andersona? Že přes úctyhodné herecké výkony a zručnou režii mi přemrštěná stopáž přišla ubíjející? Že mi uniká pointa těchto zvláštních a zčásti propletených příběhů? Že nejsem schopen ocenit produkt originality, fantazie a obrazotvornosti, jakým je proslulý žabí déšť? Třeba to je prvním zhlédnutím, třeba to je dabingem. Možná jsem se tak narodil, možná je to Maybelline. A nebo jsem prostě barbar, který nerozumí umění. Já nevím. ()

Damiel

97 % - O Magnolii jsem dlouho slyšel samé ódy, ale tak nějak jsem se k ní nemohl dokopat. Pak jsem si řekl, že už jí ty tři hodinky obětuju, a stálo to za to. Stálo to za mnohem víc než jen tři hodiny :-) ()

Aiax

Hned zkraje musím říct, že naprosto chápu, proč tenhle film některé diváky (o.k., většinu z nich) tak nadchl. V jejich hodnocení často zní výrazy jako emocionální náboj, citová rozervanost, katarze, odpuštění a spousta dalších velkých a ušlechtilých slov. Na druhé straně ale dobře rozumím těm, kteří mluví spíše o vyumělkovanosti, pozérství, zdlouhavosti, nesoudržnosti, neupřímnosti, snaze vecpat "nějaký ten cit" do každého záběru a natočit "kulťák" za každou cenu. Osobně jsem tak nějak uprostřed, uvědomuji si neobyčejný um, s jakým Anderson svůj opus natočil, vynikající herce (dokonce i Cruise! Neuvěřitelné, co ty dnešní filmy už dokáží :)) a dokonce i upřímně a bez ironie obdivuji zručnost, s jakou manipuluje divákem. Ale vidím i všechny ty výše jmenované stinné stránky, které chvíli bublají hodně hluboko pod povrchem, chvíli jsou zase hodně zjevné, ale jsou tam. Přesto nemůžu než dát plné čtyři hvězdičky, protože tenhle film si je i přes veškeré výtky zaslouží. ()

FilmFan24

Prchavé okamžiky, láska, bolest, nemoc, odříkání...a excelentní herecké výkony v ojedinělém filmu, který patří plným právem mezi ty nejlepší díla, jaké kdy spatřila plátna biografů. ()

CageDepp

Film je zbytečně moc dlouhý, ale zajmavých hereckých výkonů tady je dost a mezi nejlepší patří Melory Walters a Toma Cruise oni dva dokázali trochu oživit film, jinak bych to asi nikdy nedokoukal. ()

Murrro

Ako by vyzerala a znela Biblia, keby jej postavami (a tvorcami) boli americkí predmeštiaci a predmeštiačky sklonku dvadsiateho storočia, (de)formovaní televíznou kultúrou a obdobne populárnymi návykovými látkami? Mala by 188 minút a 7900 umelých žiab? Mala by nadhľad? Zmysel? Význam? ()

Hamaradža

Z malého priemerného semienka pomaly takmer 3 hodiny kvitne prekrásna magnólia. Na prvý pohľad nesúvisiace príbehy (Lupene?) však tvoria dokonalú mozaiku, vrcholiacu najkrajším a najpoetickejším finále. Brionova hudba posúva toto dielo do nadpozemských výšin. Napísať takýto film, zrežírovať a v kľude umrieť. ()

JohnMiller

Snímka obsahuje deväť príbehov ktoré sú posekané medzi sebou v takých krátkych intervaloch, že je pomerne ťažké pre diváka zo začiatku ustáť to tempo a frekvenciu dejov. Možno aj preto by sa mi hodilo si to pozrieť ešte raz. Na konci sa mi páčilo, že všetko pekne zapadlo do seba, hoci sa tie príbehy až tak veľmi nekrížili ako je to zvykom pri snímkach ktoré majú rovnako viac paralelných dejových liniek. Za najsilnejšie momenty považujem extrémne silne zobrazené psychické vypätia hercov. Tí to zahrali na Oscara. Takže rozhodne túto snímku považujem viac za film psychologický ako drámu hoci patrí do obidvoch žánrov. ()

Skip

Výborně natočený film se skvělými hereckými výkony. Kdybych se pustil do nějakého hlubšího popisu, tak bych se určitě trapně zamotal. A proto pouze doporučím všem, kdo ještě neviděli. Rozhodně to stojí za to. ()

willow666

Já myslím, že pro mě tomu filmu ublížila hlavně délka. Celkově nepůsobil tak, jak by měl a jak asi působil na ostatní, přesto nemám pocit, že patří mezi nejlepší filmy všech dob. Nakonec ale hlavně kvůli závěru... ()

Aleee89

Magnolia nebyla v mém hledáčku, ale zase mě k ní dovedl žebříček na imdb. Prvotně jsem se doslova zlekla tříhodinové stopáže, to u filmů většinou nevydýchám, ale Magnolia byla jiná a já to nakonec v poklidu vydržela. Pevná režie, mnohovýznamovost, skvělé herecké výkony a hudba. Toto je ten druh snímků, na které musíte mít náladu, protože vám toho hodně sdělují a vy o tom musíte přemýšlet. To já vítám, i když nejsem vždy v rozpoložení, kdy by mě podobný film zaujal. Magnolii se to však vcelku povedlo, rozhodně se jedná o působivé a neobvyklé dílo. ()

radektejkal

Stále se děje něco divného, zvláštního, občas jsou ale chvíle, když se nic divného ani zvláštního neděje - a ty mám nejradši, jak v životě, tak ve filmu. - Tenhle film jsem kdysi viděl, dneska v TV jsem se přes třetinu nedostal. Poprve jsem si myslel, že na kritiku ještě nejsem zralý, dnes si myslím, že jsem přezrálý. - Problém je v tom, že aby dnes něco někoho zaujalo, musí to být nové a pokud možno šokující. Nové příběhy, nově pospojované, nové zápletky v sobě zapletené, nové přesahy přesahující samy sebe. Spolehlivá past na diváky, do které se chytí skoro každý. Chudáku magnolie, na co tě to naroubovali. ()

major.warren

Magnolii nic nechybí. Jen jedna věc diváka ničí – tři hodiny čekání. Je to zkrátka příliš rozvleklé a natáhnuté, přestože P.T.A. kouzlí půvab a krásu v každé scéně a obsazení je doslova přehlídkou hvězd. Je to sic osudově přirozené a nestrojené, ale namísto strhující anabáze jsem se dočkal plačtivé mozaiky osudů s vyhlídkou báječného finále v podobě etudy "Když žáby padaly z oblohy...," jež předchozí utrpení geniálně smaže a diváky skutečně po právu odmění. Jak praví moto filmu: "Krásná divná věc." ()

Vědma

Uznávám, že režie P.T.Anndersona drží film pohromadě a i přes jeho délku se dá sledovat celou dobu soustředěně. Ovšem i když jsou výkony herců výborné ( a Tom Cruise nikdy nevypadal lépe) , postavy filmu bez výjimky mě uvrhly do celkem těžké deprese. Až na úplném konci vykouklo za těžkými mračny kousek slunce. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)