Štúrovci

Československo, 1991, 5 h 47 min (Minutáž: 66–72 min)

Režie:

Peter Mikulík

Scénář:

Jozef Bob, Jozef Filo

Kamera:

Ján Ďuriš

Dušan Jamrich, Štefan Kožka, František Kovár, Viera Strnisková, Diana Mórová, Elo Romančík, Vladimír Jedľovský, Zuzana Kocúriková, Jozef Vajda, Dagmar Sanitrová, Pavel Nový, Radan Rusev, Marek Ťapák (více)

Série(1) / Epizody(5)

Päťdielny televízny seriál približuje najvzrušujúcejšie udalosti dejín slovenského národa v 19. storočí a životné osudy ich hlavného osnovateľa Ľudovíta Štúra. (oficiální text distributora)

Aslan

Slovensko má históriu a nie je všetko zle. Mali sme ľudí ktorý sa snažili niečo zmeniť, obetovali život na oltári Božom, ako zápalné obety za prebudenie uspaného národa. No a tento národ zaspal, lebo nedával si pozor a prišiel o seba. Ďakujem autorom že spracovali túto tému tak bohate a detailne, možno niekedy nudne. No sám život, každého človeka je niekedy nudný. https://www.youtube.com/watch?v=P3LzK9RcRVE Politológ a historik tu hovorí zaujímavé veci s týchto čias ktorých sa dotýka spomenuté dielko. ()

teltri

Bol som prekvapený po rokoch, aké dobré to je. Charizmatickému Dušanovi Jamrichovi sadla rola veľmi dobre. Konečne som nazrel pod pokrievku našich dejateľov. Bolo veľmi príjemné sledovať čítankové osobnosti v prirodzenom prostredí , ako mužov z mäsa a kostí, najmä scéna v ktorej pozorovali v lese "divného Janka" Kráľa bola dojímavá. ()

Fiftis

Prehliadka ľubozvučných hlasov našich slovenských hercov. Seriál je to parádny a v dnešných časoch by bol asi zakázaný, kedže u nás politici zaviedli zákon o antisemitizme. Zbytočne by som vyzdvihoval hercov, lebo skvelí boli všetci. Len mi trošku vadilo, že niektorí moji obľúbení herci hrali Maďarov. Táto snímka by sa mala prehrávať na školách. Aby nevyrastali z detí takí magori, čo volia liberálov ako Pezinskú skládku Čaputovú. V tomto seriál (inak ono je to 5 dielny film) sa dozvieme, koľko museli naši predkovia obetovať, aby vybojovali našu slobodu a samostatnosť. Je to tiež dôkazom, že Poliaci a Maďari si nás chceli rozdeliť aj pred 2.svetovou vojnou, rovnako ako v dobe Štúrovcov a tak ľudia pochopia aj pravú podstatu toho, prečo Jozef Tiso spolupracoval s Hitlerom. Pretože dnes by sme už ako Slováci neexistovali. ()

nathaniel 29

Ľudovít Štúr alias Gandalf Hnedý v epickom historical seriáli zo stredozeme Európy, z temného obdobia nadvlády maďarských škretov, v boji za bratrství, svobodu i rovnost. Plejáda skúsených hereckých harcovníkov, za plné priehrštie dobových informácií, plus love-story Marie, Velislava a Adely, ukončená smrtiacim výstrelom. ()

gogo76

Kedysi by som tento film za priemerný až podpriemerný. Pár rokov mi pribudlo, o históriu sa zaujímam, preto sa dnes na film pozerám trochu inak. Jasné, film má mnoho nedostatkov, hlavne technických, ale hlavne je poučný. O Štúrovcoch a týchto búrlivých rokoch v Rakúsko-Uhorsku by sa dal iste natočiť výborný veľkofilm, ale ruku na srdce - my na to nemáme. Nemáme na to finančne a ani vhodného režiséra. Kým sa tak nejakým zázrakom stane, musí nám stačiť tento TV film, ktorý aspoň podáva hodnoverné informácie a školákom by možno povedal viac, ako učiteľ za niekoľko vyučovacích hodín. 70%. ()

• Hudbu k seriálu, který pojednává o Ľudovítu Štúrovi, představiteli Slovenského národního hnutí, zkomponoval Svetozár Štúr, který je s rodem spjatý, jeho praděda byl učitel Samuel Štúr, bratr Ľudovíta Štúra. (sator)