Štúrovci (TV seriál)

Československo, 1991, 5x70 min

Peter Mikulík

Jozef Bob, Jozef Filo

Ján Ďuriš

Dušan Jamrich, Štefan Kožka, Viera Strnisková, Diana Mórová, Elo Romančík, Vladimír Jedľovský, Zuzana Kocúriková, Jozef Vajda, Dagmar Sanitrová, Pavel Nový, Radan Rusev, Marek Ťapák, František Kovár, Pavol Mikulík, Ľudovít Moravčík, Igor Čillík, Milan Bahúl, Juraj Sarvaš, Ján Zachar, Ady Hajdu, Marián Geišberg, Peter Staník, Vladimír Obšil, Ladislav Konrád, Ivan Holub, Karol L. Zachar, Stanislav Štepka, Katarína Križanová, Peter Paulíny, Peter Trník, Juraj Rašla, Vladimír Oktavec, Michal Dočolomanský, Milan Klásek, Adela Gáborová, Radoslav Brzobohatý, Ivan Vyskočil, Marie Málková, Vladimír Krátký, Sylvia Turbová, Zlata Adamovská, Ján Sedal, Luděk Munzar, Zdena Herfortová, Eva Horká, Ivan Romančík st., Stano Král, Dušan Cinkota, Peter Mankovecký, Pavol Šajmovič, Roman Luknár, Peter Krempaský, Dušan Szabó, Roman Matisko, Peter Mišík, Ivan Palúch, Karol Machata, Slávo Zahradník, Štefan Kršňák, Milan Brucháč, František Velecký, Matúš Oľha, Oldo Hlaváček, Ladislav Chudík, Zdena Grúberová, Michal Gučík, Ivan Petrovický, Igor Bareš, Rudolf Hrušínský nejml., Ivan Krivosudský, Jela Bučková, Lucia Párnická, Jaroslav Filip, Milada Rajzíková, Jozef Husár, Hana Gregorová, František Zvarík, Lotar Radványi, Mátyás Dráfi, Dušan Blaškovič, Jószef Ropog, Miroslav Táborský, Ladislav Kočan, Vladimír Hrabal, Tamara Kotrbová, Peter Gábor, Rostislav Čtvrtlík, Otto Lackovič, Štefan Turňa, Elena Kucharíková, Žofia Martišová, Vladimír Javorský, Juraj Slezáček, Pavel Leicman, Jiří Papež, Vilma Jamnická, Tomáš Žilinčík, Ivo Gogál, Pavol Topoľský, Ján Mildner, Miroslav Janeček, Karol Čálik, Michal Monček, Dobrota Nováková, Vladimír Kittler, Jana Zvaríková, Ferdinand Macurák, Martin Hudec, Jaroslav Gažovič, Jindřich Obšil

Scénografie:

Tomáš Berka

Masky:

Juraj Steiner

Slovensko má históriu a nie je všetko zle. Mali sme ľudí ktorý sa snažili niečo zmeniť, obetovali život na oltári Božom, ako zápalné obety za prebudenie uspaného národa. No a tento národ zaspal, lebo nedával si pozor a prišiel o seba. Ďakujem autorom že spracovali túto tému tak bohate a detailne, možno niekedy nudne. No sám život, každého človeka je niekedy nudný. https://www.youtube.com/watch?v=P3LzK9RcRVE Politológ a historik tu hovorí zaujímavé veci s týchto čias ktorých sa dotýka spomenuté dielko.(7.10.2015)

• MM_Ramone

"Štúrovci" boli mladí, uvedomelí muži, ktorí predstavovali hlavnú vlnu slovenského národného hnutia v polovici devätnásteho storočia. Ľudovít Štúr, Michal Rastislav Hodža, Jozef Miloslav Hurban, Samo Chalúpka, Andrej Sládkovič, Janko Kráľ, Janko Matuška, Ján Botto, Ján Kalinčiak... Bez nich by sme sa ako národ stratili, zanikli by sme v totalitnom Rakúsko-Uhorsku. Predovšetkým vďaka nim sme sa oslobodili z pod šovinistického jarma Maďarov a dnes máme svoj vlastný suverejný štát. "Štúrovci" by si zaslúžili kvalitnejšie natočený televízny seriál. Hej Slováci, máme im byť za čo vďační. **(17.10.2017)

Mám rada Štúrovcov a cením si ich i rešpektujem za to, čo pre Slovákov a Slovensko spravili, no práve preto tomuto seriálu nemôžem a zatiaľ ani nechcem dať vyššie hodnotenie. Ich príbehy si totiž zaslúžia omnoho lepšie, napínavejšie, prehľadnejšie, originálnejšie a - urýchlym to - jednoducho iné spracovanie. Cením však aspoň snahu tvorcov priblížiť našincom túto časť SK dejín ...(2.4.2012)

Bol som prekvapený po rokoch, aké dobré to je. Charizmatickému Dušanovi Jamrichovi sadla rola veľmi dobre. Konečne som nazrel pod pokrievku našich dejateľov. Bolo veľmi príjemné sledovať čítankové osobnosti v prirodzenom prostredí , ako mužov z mäsa a kostí, najmä scéna v ktorej pozorovali v lese "divného Janka" Kráľa bola dojímavá.(1.8.2011)

Kedysi by som tento film za priemerný až podpriemerný. Pár rokov mi pribudlo, o históriu sa zaujímam, preto sa dnes na film pozerám trochu inak. Jasné, film má mnoho nedostatkov, hlavne technických, ale hlavne je poučný. O Štúrovcoch a týchto búrlivých rokoch v Rakúsko-Uhorsku by sa dal iste natočiť výborný veľkofilm, ale ruku na srdce - my na to nemáme. Nemáme na to finančne a ani vhodného režiséra. Kým sa tak nejakým zázrakom stane, musí nám stačiť tento TV film, ktorý aspoň podáva hodnoverné informácie a školákom by možno povedal viac, ako učiteľ za niekoľko vyučovacích hodín. 70%.(7.8.2012)