Satan přichází

The Omen

Horor / Thriller

USA, 2006, 110 min

• SOLOM.

Většinou se snažím u hororových sérií držet chronologické pořadí jednotlivých dílů tak, jak byli postupně natočeny. Pro tentokrát jsem však udělal výjimku, protože jak třetí díl, tak i tento remake jsem už v minulosti jednou viděl a nedávno jsem shlédl původní The Omen. Tudíž jsem chtěl oba filmy porovnat, dokud mám ještě v sobě živé (aktuální) dojmy. Bohužel musím skutečně souhlasit, že film režiséra Moorea je zcela zbytečným remakem téměř dokonalého originálu. Přestože se zde najde několik odlišností, jde zde vidět pokleslá úroveň kvality a to snad ve všech směrech. Docela chápu názory lidí, kteří dosud neviděli původní The Omen (nebo ho viděli až po zhlédnutí remaku), že na ně udělal tento příběh dojem, ale pokud porovnáme oba filmy a jejich vzájemnou podobnost (podobnost důležitých momentů), tak i přes modernější prostředky na mě udělal mnohem větší dojem starý originál. Tam fungovalo vše (hlavně tedy atmosféra) téměř bezchybně, skvěle se pracovalo na postupném gradování jednotlivých scén (i samotného příběhu), ale zde to místy dost skřípalo. Mohl za to i fakt, že se tvůrce snažil diváka jakoby šokovat tím, co už bohužel jednou viděl a za mnohem lepší situace. To platí především u některých úmrtí (kněz, fotograf). Také úroveň hereckých výkonů byla někde úplně jinde. Představitel Damiena mi byl krajně nesympatický a svému předchůdci nešahal ani po kotníky. Obdobně tomu bylo i u Julie Stiles, které to tady moc nesvědčilo. Mia Farrow taky nebyla tak „démonická“ jako Billie Whitelaw. Takže jediný kdo mi udělal alespoň trochu radost, byl Liev Schreiber. Toho mám coby herce docela rád a ani tady mě vyloženě nezklamal. Bohužel však musím konstatovat, že v souboji obou filmů, tento remake prohrál na plné čáře. Tudíž mu nemohu dát ani průměrné hodnocení. 40%(11.6.2017)

• *CARNIFEX*

Žena amerického guvernéra Róberta Thorna prichádza počas pôrodu v cirkevnej nemocnici o svoje prvorodené dieťa. Nakoľko bol potomok rodiny jej životným snom, Róbert svojej partnerke neuvedie pravdu, ale na odporúčanie miestneho kňaza príjme za svojho cudzieho novorodenca. Malý chlapec Damian však nie je len tak obyčajným dieťaťom. Toto bol a doposiaľ je, jeden z najslabších hororov o potomkovi samotného Satana (nie Mira), aký som videl. Absurdita tohto snímku je priam neuveriteľná. Kňaz, ktorý je pri pôrode "mini" diabla pustí do obehu "zlo" jak nejaký akciový tovar z Lidla. Od prvého momentu slizky pofiderne vtieravá opatrovateľka si príde na konkurz jednému z naj vplyvnejších ľudí akoby sa nechumelilo, nikto si ju "nečekne", v baráku domáceho si robí čo chce jak podnájomník so zmluvou na dobu neurčitú. Neveriaci cituje verše z Biblie jak posledný z apoštolov, až človeku padá sánka. Aspoň že tie mordovačky, náramne "zvratný" osud pripomínajúce stáli za niečo, lebo inak verte neverte, toto je útok na hlavu nie len inteligentného diváka - 40%.(4.12.2014)

Film má hvězdné obsazení (Schreiber - Mr. Thorn, Stiles - Mrs. Thornová, Thewlis - pan fotograf), které je v takové sestavě silné a mě sympatické. Hudba je dost dobrá, ale nedosahuje takových kvalit jako Goldmisthova hudba v původní verzi. Atmosféru to mělo a s dějem se to dorazilo na lepší průměr. Film možná ještě časem přehodnotím. Každopádně film není zatracení hodný.(13.7.2012)

• Anderton

Tam, kde prináša Donner temnú atmosféru a odráža spločenskú neistotu, tam prináša Moore nechcenú paródiu a absolútne myšlienkové vákuum. The omen tromfol vo svojej zbytočnosti dokonca aj remake Psycha, k čomu mu úctivo gratulujem, pretože som si myslel, že je to nemožné. Tvorcovia tak nemuseli písať vôbec scenár, ušetrili nejaké tie peniaze, mám totiž pocit, že film je remakeom takmer doslovným. Pokiaľ sa držím poučky, že filmy, ktoré sú podpriemerné a nudné, hodnotíme za dva, filmy, ktoré sú veľmi zlé a urážajú našu inteligenciu za jednu a nakoniec filmy, ktoré sú tak nechcene zlé, až sú zábavné, tak im musíme dať odpad, tak nemôžem inak. Ja som sa pri Omen pobavil totiž tak, ako už dávno pri nijakej inej americkej komédii. Ak by mi ale Moore povedal, že mal za chrbtom Zuckerovcov a celé je to iba veľký Kaufmannovský podvod za účelom uvedenia filmu pri príležitosti dátumu 6.6.06. do kín, stopercentne by som mu uveril. Pri zmienke o európskej únii, pri "Lordovi Voldemortovi" a pri záverečnej scéne s Mia Farrow som sa totiž bez preháňania válal po zemi. Totálnych trótlov tu zo seba robia Liev Schreiber, Julia Stiles, David Thewlis, Michael Gambon a Pete Postlethwaite. No hviezdne obsadenie ako pri nejakej paródii.(6.3.2013)

Myslím, že většina zdejších kritiků není k filmu zcela férová. Satan přichází není žádný excelentní kousek, ale taky si nezaslouží takové výpady na údajnou nulovou atmosféru či údajně hrozný scénář. Samozřejmě, že John Moore narazil na odpor fanoušků původního filmu, ale s tím se dalo počítat - důležité však je, že tenhle film rozhodně není určený pro ročníky 1976 a starší. Je pro ty, kteří originál neviděli. Já nedopatřením patřím mezi ně (i když ne již rokem narození) a možná, že právě proto jsem spokojenější než všichni ostatní. Film nepostrádá napětí, kvalitní herecké výkony, je dobře ozvučen, některé scény mají potřebný dynamický spád a spousta dějových prvků je do filmu výborně zabudována (samozřejmě, že za to je třeba vděčit hlavně originálu). A to není málo. Nebýt zmršeného a příliš rychlého konce, který zanechává mírné rozpaky a hlad po opravdovém finále, uvažoval bych možná i o jedné bonusové hvězdičce navíc. Takhle je to za tři. [září 2006](18.9.2006)

• - James Nesbitt měl původně hrát Jenningse. Role nakonec připadla Davidu Thewlisovi. (Chatterer)

• - Pierce Brosnan a Jim Carrey se ucházeli o roli Roberta Thorna. (Chatterer)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 82. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)