Satan přichází

The Omen

Horor / Thriller

USA, 2006, 110 min

• Kosmik

Poněkud nepovedený remake slavné předlohy z roku 1976, na kterém akorát zůstavají pro našince zajímavé pražské reálie, neboť film se převážně točil v ČR. A zejména pak role Bohumila Švarce, představitele budovatelských hrdinů a komentátora propagandistických filmů doby před r. 1989, který si zde vystřihl roli samotného papeže :-)(13.6.2006)

• Genero

Je to jako když vezmu třicet let starý dvacetimetrový Cadillac, upravím kladivem kastli, nastříkám jí nažluto a vymaluju na ní červené kytičky, aby se líbila i holkám, dětem a buzíkům. Hlavně nakoupím u benzínky spoustu všelijakých těch fantasticky vychytaných hejblátek, červený návlek na volant s plameny, fofrklacek s krutě zírající lebkou, chromové pedály a držáček na drink z růžových grapů. Pak si podám inzerát a budu se těšit na to, jak vytřískám z prodeje svého mazlíka nějakému postaršímu obšoustovi pěkný ranec. Jenže se ozve jen pár marnivých sběratelů kuriozit, zn. Za odvoz. Takže jsem plýtval svůj čas a talent na něčem, co už tu bylo dávno, nový kabátek nikoho neláká a já jsem za debila.(9.1.2012)

• SOLOM.

Většinou se snažím u hororových sérií držet chronologické pořadí jednotlivých dílů tak, jak byli postupně natočeny. Pro tentokrát jsem však udělal výjimku, protože jak třetí díl, tak i tento remake jsem už v minulosti jednou viděl a nedávno jsem shlédl původní The Omen. Tudíž jsem chtěl oba filmy porovnat, dokud mám ještě v sobě živé (aktuální) dojmy. Bohužel musím skutečně souhlasit, že film režiséra Moorea je zcela zbytečným remakem téměř dokonalého originálu. Přestože se zde najde několik odlišností, jde zde vidět pokleslá úroveň kvality a to snad ve všech směrech. Docela chápu názory lidí, kteří dosud neviděli původní The Omen (nebo ho viděli až po zhlédnutí remaku), že na ně udělal tento příběh dojem, ale pokud porovnáme oba filmy a jejich vzájemnou podobnost (podobnost důležitých momentů), tak i přes modernější prostředky na mě udělal mnohem větší dojem starý originál. Tam fungovalo vše (hlavně tedy atmosféra) téměř bezchybně, skvěle se pracovalo na postupném gradování jednotlivých scén (i samotného příběhu), ale zde to místy dost skřípalo. Mohl za to i fakt, že se tvůrce snažil diváka jakoby šokovat tím, co už bohužel jednou viděl a za mnohem lepší situace. To platí především u některých úmrtí (kněz, fotograf). Také úroveň hereckých výkonů byla někde úplně jinde. Představitel Damiena mi byl krajně nesympatický a svému předchůdci nešahal ani po kotníky. Obdobně tomu bylo i u Julie Stiles, které to tady moc nesvědčilo. Mia Farrow taky nebyla tak „démonická“ jako Billie Whitelaw. Takže jediný kdo mi udělal alespoň trochu radost, byl Liev Schreiber. Toho mám coby herce docela rád a ani tady mě vyloženě nezklamal. Bohužel však musím konstatovat, že v souboji obou filmů, tento remake prohrál na plné čáře. Tudíž mu nemohu dát ani průměrné hodnocení. 40%(11.6.2017)

• petero

Sledovať kópiu kultového hororu je fakt nuda. Film ma v podstate ničím neprekvapil. Moore ja akčný režisér a toho by sa mal držať. Atmosféra, herecké výkony a ani gradácia deja nedosahujú kvalít originálu. A výber v skutku opozeraných hercov mi tiež nesadol. Strach z nemého Satanovho potomoka v podaní malého nasratého decka bol tiež za 0 bodov. V podstate sa mi páčil len výkon Damienovej opatrovateľky v podaní Sissy Spacek, scénka z nemocnice a posledný útok rotvajlera. Moja obľúbená scénka z etruského cintorína ostala tiež neprekonaná, pretože sa odohrala príliš rýchlo a nádych zahmleného prostredia vystriedala len okolitá tma.(13.10.2006)

Pekelně napínavá jízda od začátku až do konce. Manželům Robertu a Katherine Thornovým zemře při porodu jejich toužebně očekávané dítě. Shodou okolností je v porodnici k mání osiřelé novorozeně, kterému pro změnu zemřela matka. Zoufalý Robert se chlapečka ujme a před svou nic netušící manželkou ho bude vydávat za jejich dítě. Nastrčený syn jménem Damien je ve skutečnosti Satan ztělesňující to největší zlo na Zemi. A jak chlapeček roste, začnou se kolem rodiny Thornových dít podivné věci a množit se bizarní úmrtí, klučina se bude urputně bránit návštěvě kostela, rodiče najmou novou a velmi podivnou chůvu, a pojmou podezření, že jejich syn se přece jen od ostatních dětí dost odlišuje. Negativní události naberou spád a Robert začne spolu s novinářem odkrývat děsivé tajemství o původu dítěte a začnou se potvrzovat slova kněze, která zpočátku zněla jako čistý blábol. Myslím, že ve výhodě je ten divák, který původní film neviděl, a to je i můj případ. Byl jsem totiž překvapen v mnoha ohledech. Marco Beltrami opatřil příběh zlověstně hřímající hororovou hudbou a vynikající kameraman Jonathan Sela nasnímal zlověstně i svíčku na stole a z vrčícího psa, který strážil Damiena, šel větší strach než z malého Antikrista. John Moore to celé efektně zrežíroval a každá scéna byla něčím zajímavá a napínavá. Hvězdná dvojka Julia Stiles a Liev Schreiber v rolích rodičů odehrála své party vzorně a řada známých hereckých tváří ve vedlejších rolích také měla co nabídnout (Farrow, Thewlis nebo Postlethwaite). I bez znalosti originálu se podle mě jedná o velmi zdařilý remake, který měl všechno, co má správný horor obsahovat.(18.11.2010)

• - Původní film Přichází Satan! dostal Oscara za nejlepší hudbu (Jerry Goldsmith) a vyvolal vlnu napodobujících remaků. Jen přímé pokračování jsou tři – Damien: Omen 2 (r. Don Taylor, 1978), Omen 3: Poslední střetnutí (r. Graham baker, 1981) a Přichází Satan – Procitnutí (r. Jorge Montesi a Dominique Othenin-Girard, 1991). (imro)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 82. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias".

• - James Nesbitt měl původně hrát Jenningse. Role nakonec připadla Davidu Thewlisovi. (Chatterer)