Satan přichází

The Omen

Horor / Thriller

USA, 2006, 110 min

• ivishka

Může obsahovat SPOILERy. Zběsilá snaha Mii Farrow zachránit malého satánka mě minimálně udivovala. Nutno říci, že jsem rozhodně neplánovala koukat na novou verzi. Ze začátku se mi tento nápad docela zamlouval třeba už kvůli tomu, že tam hrají Liev a Julia. Jenže ani v takovémto žánru se neobejdete bez zklamání. Lekla jsem se pořádně pouze jednou a to je na takový horor docela málo. Zdá se mi, že většinou remake je od původní verze na míle vzdálený.(2.10.2013)

Pekelně napínavá jízda od začátku až do konce. Manželům Robertu a Katherine Thornovým zemře při porodu jejich toužebně očekávané dítě. Shodou okolností je v porodnici k mání osiřelé novorozeně, kterému pro změnu zemřela matka. Zoufalý Robert se chlapečka ujme a před svou nic netušící manželkou ho bude vydávat za jejich dítě. Nastrčený syn jménem Damien je ve skutečnosti Satan ztělesňující to největší zlo na Zemi. A jak chlapeček roste, začnou se kolem rodiny Thornových dít podivné věci a množit se bizarní úmrtí, klučina se bude urputně bránit návštěvě kostela, rodiče najmou novou a velmi podivnou chůvu, a pojmou podezření, že jejich syn se přece jen od ostatních dětí dost odlišuje. Negativní události naberou spád a Robert začne spolu s novinářem odkrývat děsivé tajemství o původu dítěte a začnou se potvrzovat slova kněze, která zpočátku zněla jako čistý blábol. Myslím, že ve výhodě je ten divák, který původní film neviděl, a to je i můj případ. Byl jsem totiž překvapen v mnoha ohledech. Marco Beltrami opatřil příběh zlověstně hřímající hororovou hudbou a vynikající kameraman Jonathan Sela nasnímal zlověstně i svíčku na stole a z vrčícího psa, který strážil Damiena, šel větší strach než z malého Antikrista. John Moore to celé efektně zrežíroval a každá scéna byla něčím zajímavá a napínavá. Hvězdná dvojka Julia Stiles a Liev Schreiber v rolích rodičů odehrála své party vzorně a řada známých hereckých tváří ve vedlejších rolích také měla co nabídnout (Farrow, Thewlis nebo Postlethwaite). I bez znalosti originálu se podle mě jedná o velmi zdařilý remake, který měl všechno, co má správný horor obsahovat.(18.11.2010)

tak asi 3 a půl - to je myslím objektivní, všichni kdo dávaj 1 nebo 2 * jenom proto, že srovnávaj s nesrovnatelnym originálem, by se měli nad sebou zamyslet - stejně jako se nedá původní verze srovnávat s lit.předlohou - knížka je mnohem lepší a taky si nikdo nestěžoval, že ve filmu např. chybí scéna třeba ze zoo, která se ale v roce 2006 moc nepovedla ... - pro pražáky je film určitě zajímavý tím, že se většinou odehrává v praze, ať už to má být řím nebo londýn :), taky je fajn, že thorn vyjede ze dvora zámku Lednice na pálavě kde bydlí rovnou na mírák v praze ..., v národnim muzeu se chodí na operu kolem thornova rolsu projede 11cka tramvaj a řekněte sami kdy ste v londýně naposledy viděli 20palcovej nápis městská část praha 2 - už jen pro tohle to stojí za to vidět, jinak samozřejmě je to další zbytečný remake, ale znám mnohem víc zbytečných originálů .... takže poctivejch 3 a půl(27.10.2006)

Tenhle film svým způsobem funguje, ale pro znalce původní verze není prakticky ničím zajímavý. S výjimkou úvodní vatikánské prezentace se toho moc nezměnilo. Postavy sice jezdí moderními auty, používají mobilní telefony a jedna z nich i počítač, ale spousta dalších věcí tu pak vypadá jako anachronismy. A minimálně jedno úmrtí má blíž k Nezvratnému osudu než k původní verzi. Co se týká herců, nejzajímavější byl David Thewlis, zato představitel Damiena není démonický ani omylem. Nakonec i Marco Beltrami se snažil, ale sám nejlíp ví, jak geniální je původní Goldsmithova hudba.(22.7.2006)

• Kosmik

Poněkud nepovedený remake slavné předlohy z roku 1976, na kterém akorát zůstavají pro našince zajímavé pražské reálie, neboť film se převážně točil v ČR. A zejména pak role Bohumila Švarce, představitele budovatelských hrdinů a komentátora propagandistických filmů doby před r. 1989, který si zde vystřihl roli samotného papeže :-)(13.6.2006)

• - Remake klasického hororu promítali už od úterý, aby pokryli sympatické datum 6. 6. 2006, což je zároveň stejný počet let po premiéře původního snímku. Během tohoto dne snímek vydělal 12,6 mil. dolarů, přičemž poslední tři číslice jsou možná jen marketingovým tahem. Od té doby to byl nejlepší úterkový výsledek a během následujícího víkendu zaznamenali výdělek 16 milionů. Celková suma z kin Severní Ameriky se vyšplhala na 54,1 milionu. (imro)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 82. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Mia Farrow se snímkem vrátila do hororového žánru po téměř čtyřech dekádách od Rosemary má děťátko (1968). (imro)