Satan přichází

The Omen

Horor / Thriller

USA, 2006, 110 min

• Tom Hardy

Slaboučký remake točený "pro blbé" (každá událost je jasná 5 minut dopředu a pokud možno co nejvíce vysvětlená). Žádné rafinované budování atmosféry, jen laciné lekačky (leč nutno uznat, ta na hřbitově je výborná). S původním filmem to má, co se atmosféry týče, minimum společného... spíš to vypadá, jak nepovedený další díl Nezvratného osudu, mixnutý Kruhem a perverznější verzí Harryho Pottera. Přesto ten film má jednu hlášku, která se pro mě stává kultovní (a vyřkne jí nejlepší herec filmu David Thewlis): "Když teče do bot, nikdo není atheista."...(1.6.2006)

V tomto případě se drasticky odlišují hodnocení dvou skupin hodnotitelů - těch, co film berou (ať už správně nebo chybně) jako remake a těch (o dost méně) ostatních. S remake nemám problém, včera jsem film viděl v originále a poprvé.. a tím pádem nemám asi ani takový problém s filmem jako takovým. Samozřejmě žádný novátorský počin se nekoná, ale film docela svižně odsejpá, řada scén je pěkně udělaná, pár dobrých nápadů ve scénáři se taky najde, Mia Farrow je hodně dobrá... za tři to vydá, za víc ani náhodou. Film dobrý na skouknutí, když se flákáte v hotelovým pokoji jako já včera, pokud máte (jako já) třicet nezkousnutejch dývek (nikoli dívek, dývek! - nebo že by dívek?), strčte ho v hromadě spíš někam dolů....(21.10.2007)

Film má hvězdné obsazení (Schreiber - Mr. Thorn, Stiles - Mrs. Thornová, Thewlis - pan fotograf), které je v takové sestavě silné a mě sympatické. Hudba je dost dobrá, ale nedosahuje takových kvalit jako Goldmisthova hudba v původní verzi. Atmosféru to mělo a s dějem se to dorazilo na lepší průměr. Film možná ještě časem přehodnotím. Každopádně film není zatracení hodný.(13.7.2012)

• SOLOM.

Většinou se snažím u hororových sérií držet chronologické pořadí jednotlivých dílů tak, jak byli postupně natočeny. Pro tentokrát jsem však udělal výjimku, protože jak třetí díl, tak i tento remake jsem už v minulosti jednou viděl a nedávno jsem shlédl původní The Omen. Tudíž jsem chtěl oba filmy porovnat, dokud mám ještě v sobě živé (aktuální) dojmy. Bohužel musím skutečně souhlasit, že film režiséra Moorea je zcela zbytečným remakem téměř dokonalého originálu. Přestože se zde najde několik odlišností, jde zde vidět pokleslá úroveň kvality a to snad ve všech směrech. Docela chápu názory lidí, kteří dosud neviděli původní The Omen (nebo ho viděli až po zhlédnutí remaku), že na ně udělal tento příběh dojem, ale pokud porovnáme oba filmy a jejich vzájemnou podobnost (podobnost důležitých momentů), tak i přes modernější prostředky na mě udělal mnohem větší dojem starý originál. Tam fungovalo vše (hlavně tedy atmosféra) téměř bezchybně, skvěle se pracovalo na postupném gradování jednotlivých scén (i samotného příběhu), ale zde to místy dost skřípalo. Mohl za to i fakt, že se tvůrce snažil diváka jakoby šokovat tím, co už bohužel jednou viděl a za mnohem lepší situace. To platí především u některých úmrtí (kněz, fotograf). Také úroveň hereckých výkonů byla někde úplně jinde. Představitel Damiena mi byl krajně nesympatický a svému předchůdci nešahal ani po kotníky. Obdobně tomu bylo i u Julie Stiles, které to tady moc nesvědčilo. Mia Farrow taky nebyla tak „démonická“ jako Billie Whitelaw. Takže jediný kdo mi udělal alespoň trochu radost, byl Liev Schreiber. Toho mám coby herce docela rád a ani tady mě vyloženě nezklamal. Bohužel však musím konstatovat, že v souboji obou filmů, tento remake prohrál na plné čáře. Tudíž mu nemohu dát ani průměrné hodnocení. 40%(11.6.2017)

Neulietavam zrovna na remakoch, vlastne ich nemám rád, ale rovnako tak nemám v láske apriorné pochovávanie prerábok. A tento funebrácky šport je, žiaľ, na tomto sajte veľmi obľúbený. Nechcem byť za rozumbradu, ale Mooreov film je nakrútený viac než len s remeselným fortieľom, práca kamery /a postprodukčného teamu/ je chvíľami obdivuhodná, ľakačky fungujú a atmosféra tiež - akurát malý Damien je skôr introvertný rozmaznaný capart z cukrárne, než démonický šakalí pankchart. Zhrniem to: porovnávať to s originálom je nezmysel. Sám o sebe je tento Mooreov film dobre natočený horror a pridávam jednu hviezdičku naviac, pretože minimálne tých 60% si zaslúži.(8.10.2006)

• - Původní film Přichází Satan! dostal Oscara za nejlepší hudbu (Jerry Goldsmith) a vyvolal vlnu napodobujících remaků. Jen přímé pokračování jsou tři – Damien: Omen 2 (r. Don Taylor, 1978), Omen 3: Poslední střetnutí (r. Graham baker, 1981) a Přichází Satan – Procitnutí (r. Jorge Montesi a Dominique Othenin-Girard, 1991). (imro)

• - Harvey Stephens, který ztvárnil Damiana v původním filmu Přichází Satan! (r. Richard Donner, 1976), si v novince zahrál jednoho z bulvárních reportérů. (imro)

• - Kostel, do kterého jede Damian s rodinou, je kostel sv. Ludmily z 19. století. Tento kostel se nachází na náměstí Míru v Praze. (Chufu)