Satan přichází

The Omen

Horor / Thriller

USA, 2006, 110 min

• Trellíno

Zbytečnost, která mě zase jednou pořádně rozštípla. Napětí nulové, scénář k zblití (jak jinak otitulovat paskvil, ve kterém se nacházejí scény jako ta s jahodama nebo ta s jeptiškou, WTF???????), herecké výkony snad až na Thewlise tragické. Kdepak, nebudu se rozčilovat nad nejzbytečnějším filmem posledních let, protože za to prostě tahle slátanina vůbec nestojí. Jdu si pustit originál a budu doufat, že na dnešní zážitek hodně rychle zapomenu.(31.5.2006)

Remaku hororové klasiky Přichází Satan jsem se docela bál, zvláště v podání packala Moorea, ale není to nakonec tak zlé. V té době měl ještě Moore trochu toho režijního talentu a film zpracoval tak, aby zaujal moderního diváka. A přestože budou milovníci původní klasiky ohrnovat nos, ti ostatní se slušně pobaví.(4.12.2017)

Pekelně napínavá jízda od začátku až do konce. Manželům Robertu a Katherine Thornovým zemře při porodu jejich toužebně očekávané dítě. Shodou okolností je v porodnici k mání osiřelé novorozeně, kterému pro změnu zemřela matka. Zoufalý Robert se chlapečka ujme a před svou nic netušící manželkou ho bude vydávat za jejich dítě. Nastrčený syn jménem Damien je ve skutečnosti Satan ztělesňující to největší zlo na Zemi. A jak chlapeček roste, začnou se kolem rodiny Thornových dít podivné věci a množit se bizarní úmrtí, klučina se bude urputně bránit návštěvě kostela, rodiče najmou novou a velmi podivnou chůvu, a pojmou podezření, že jejich syn se přece jen od ostatních dětí dost odlišuje. Negativní události naberou spád a Robert začne spolu s novinářem odkrývat děsivé tajemství o původu dítěte a začnou se potvrzovat slova kněze, která zpočátku zněla jako čistý blábol. Myslím, že ve výhodě je ten divák, který původní film neviděl, a to je i můj případ. Byl jsem totiž překvapen v mnoha ohledech. Marco Beltrami opatřil příběh zlověstně hřímající hororovou hudbou a vynikající kameraman Jonathan Sela nasnímal zlověstně i svíčku na stole a z vrčícího psa, který strážil Damiena, šel větší strach než z malého Antikrista. John Moore to celé efektně zrežíroval a každá scéna byla něčím zajímavá a napínavá. Hvězdná dvojka Julia Stiles a Liev Schreiber v rolích rodičů odehrála své party vzorně a řada známých hereckých tváří ve vedlejších rolích také měla co nabídnout (Farrow, Thewlis nebo Postlethwaite). I bez znalosti originálu se podle mě jedná o velmi zdařilý remake, který měl všechno, co má správný horor obsahovat.(18.11.2010)

• petero

Sledovať kópiu kultového hororu je fakt nuda. Film ma v podstate ničím neprekvapil. Moore ja akčný režisér a toho by sa mal držať. Atmosféra, herecké výkony a ani gradácia deja nedosahujú kvalít originálu. A výber v skutku opozeraných hercov mi tiež nesadol. Strach z nemého Satanovho potomoka v podaní malého nasratého decka bol tiež za 0 bodov. V podstate sa mi páčil len výkon Damienovej opatrovateľky v podaní Sissy Spacek, scénka z nemocnice a posledný útok rotvajlera. Moja obľúbená scénka z etruského cintorína ostala tiež neprekonaná, pretože sa odohrala príliš rýchlo a nádych zahmleného prostredia vystriedala len okolitá tma.(13.10.2006)

• MáŠa

No, vzhledem k tomu, že už těch filmů začínám mít nakoukáno víc, tak tenhle film spíš zprdnu, i když jako udělaný není špatně. Je tu určitý náboženský námět (fuck off náboženským námětům), je tu určité napětí a strach, pak je tu takový ten krátkovlasý černovlasý chlapeček, který se v hororech používá místo těch nejstrašidelnějších bubáků, no a pak tu jsou i další věci. Jako film to ujde, ale už to prostě působí kýčovitě, nemluvě o tom, že scénárista byl pesimista a s osudem lidstva to vidí hodně špatně. Navíc u jiných filmů to bývá prostě tak, že tu existuje určitý hlavní hrdina, do kterého se divák v tělí a žije příběh s ním, ale tady jsou všichni takoví neosobní, zvlášť ten chlap, a umírají jak na běžícím páse. Konec měl být podle mě jiný.(30.8.2007)

• - Mia Farrow se snímkem vrátila do hororového žánru po téměř čtyřech dekádách od Rosemary má děťátko (1968). (imro)

• - Remake klasického hororu promítali už od úterý, aby pokryli sympatické datum 6. 6. 2006, což je zároveň stejný počet let po premiéře původního snímku. Během tohoto dne snímek vydělal 12,6 mil. dolarů, přičemž poslední tři číslice jsou možná jen marketingovým tahem. Od té doby to byl nejlepší úterkový výsledek a během následujícího víkendu zaznamenali výdělek 16 milionů. Celková suma z kin Severní Ameriky se vyšplhala na 54,1 milionu. (imro)

• - Původní film Přichází Satan! dostal Oscara za nejlepší hudbu (Jerry Goldsmith) a vyvolal vlnu napodobujících remaků. Jen přímé pokračování jsou tři – Damien: Omen 2 (r. Don Taylor, 1978), Omen 3: Poslední střetnutí (r. Graham baker, 1981) a Přichází Satan – Procitnutí (r. Jorge Montesi a Dominique Othenin-Girard, 1991). (imro)