Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

p.i.t.b.u.l

Příběh masového vraha jménem Zodiac, který měl na starosti několik vražd v USA, jejiž přesný počet nebyl nikdy znám, se dočkal dalšího zpracování. Zodiac byl znám tím , že posílal šifrované zprávy a dopisy nejen policii, ale především do novin, které mu zajišťovali dostatečnou publicitu, kterou vyžadoval. Podle mně je to nejlepší zpracování, které kdy bylo natočeno. I když tento snímek je velice dobře natočen, chvílemi jsem se u něj nudil. Příběh policistů a především aktivních novinářů, kteří pátrají po totožnosti tohoto sériového vraha má napínavý děj s troškami slepých míst, které Vás chvílemi budou unavovat. Film to není špatný, je to celkem solidní kriminální thriller, avšak pro mně zbytečně zdlouhavý. Na druhou stranu, pokud vezmu v úvahu, že se je to dle skutečné události, je to jeden z nejpovedenějších snímků tohoto žánru. Skvělé herecké obsazení tento film jen vyzdvihuje. Každopádně za shlédnutí to stojí. ()

Seuata

Velmi hutný film, po kterém toužím po odpočinku. Skoro by se dalo říct: "Sebral mi elán do života." Ale musím nechat, že mě tento snímek upoutal od prvního okamžiku, ze začátku mi tam možná chybělo ztotožnění se s hrdinou (asi jsem nevěděla ktérého si vybrat), ale nakonec (sice asi až po hodině filmu) jsem si přece jen našla toho svého a dotkl se mě i strach. Za sebe jsem velice ráda, že scénky s vraždami nebyli nijak brutální, to už by asi bylo na mě moc. I tak ten stupňující stres mě vážně vysál, možná to dělal i fakt, že Zodiac vážně existoval. ()

Pilinka

Posledni dobou se mi kriminálky líběj a tahle určitě patří mezi to lepší co jsem z tohohle žánru viděl. Perfektně zpracováno a já nemám co bych dodal. 4*... ()

papuchalk

Fincher mne mile překvapil! Většinu jeho dosavadních filmů jsem měl rád (až na klub rváčů ke kterému mám lehčí averzi) i když jsou to trháky pro širokou veřejnost a já mívám radši méně ambiciozní kusy. Že nyní natočí témeř klubový film, jsem vážně nečekal a za to u mne získal hodně bodů, protože vidím, že mu nejde v první řadě o peníze a slávu, ale taky o filmařinu. Vypadl z něj velmi stylově vybroušený film (což bylo typické právě pro 70. léta - pro dobu ve které se odehrává děj). Velmi dobrá kamera a střih, to je to první čeho si všimnu od prvních záběrů. Dále mě potěší výběr herců v čele s vynikajícím Ruffalem. Pouze Gyllenhaala jsem doposud v oblibě neměl, ale v tomto snímku je excelentní. O skutečném Zodiacovi jsem již předtím něco málo četl, a musím říct, že vybavenost fakty určitě pomůže ve vstřebávání informací, které jsou občas házeny na diváka trochu bezohledně- rychle, ve velkém množství, bez hlubšího vysvětlování. Fincher to zcela jistě točil pro diváky, kteří o Zodiacovi něco vědí, něco je na tom samotné zajímá, nebo tu dobu dokonce zažili (jako Fincher). Ostatní diváci mají nevýhodu a snadno získávají odůvodnění pro nízké hodnocení. Na Fincherovi je sympatické, že se toho nebojí a nedělá z toho velkofilm alá hollywood pro každého. Po titulcích jsem měl chuť přečíst si Graysmithovu knihu. Musím se na to někdy podívat znovu. ############## Při druhém shlédnutí jsem si dosyta vychutnal to "retro", strašně mě bavilo se na to koukat už jenom kvůli tomu jak to vypadá. ()

gotham

Na tenhle film jsem svého času čekal snad 5 let, vlastně od doby, kdy jsem se dozvěděl prvotní informace o námětu a také to, že ho bude natáčet nejlepší z nejlepších, David Fincher. I když jsem původně měl trošku jiná očekávání, samozřejmě na základě Se7en, dnes se řadí Zodiac k nejčastěji přehrávaným filmům u mě doma. Rozhodně se nejedná o tuctový popcornový film, kde by akce střídala akci a krev tekla proudem. Naopak, Fincher ve svém vyprávění nikam nepospíchá, dává si záležet na zobrazení struktury příběhu a tím ukazuje psychický rozklad jednotlivých aktérů vyšetřování. Právě emotivní stránka věci a děsivá atmosféra v retro stylu dělá snímek zajímavým a originálním. Vše samozřejmě s podporou ne hvězdných, ale zkušených a nesmírně kvalitních herců (Ruffalo, Gyllenhaal, Downey). 100% ()

Jaffaro

Vždy ma zaujímali krimi filmy. Myslenie zločincov, zbieranie dôkazov, hľadanie spojitostí...... Zodiac je toho plný. Fincher to musel mať fakt všetko v hlave poriadne premyslené keď sa pustil do tak zapleteného kriminálneho kúsku a všetko mu to naozaj pekne vyšlo. Veľmi pútavý a záhadný dej, ako aj skvelé herecké obsadenie a samotné výkony hercov si naozaj zaslúžia pozornosť diváka. ()

Trumper

Více než jen solidní kriminální thriller. První polovinu směřuje k poctivým 80%, aby pak v té druhé mohl po tunách sklízet ovoce precizně budované zápletky.___ Zodiac je jiný než Se7en a známky Krimi/Thriller/Drama/Mysteriózní o tom sotva vypovídají. Film se nepodřizuje diváckému vkusu a zalíbení v ateliérové černi - chce jednoduchou „sedmdesátkovou“ autentičnost (viz)… a to je zatraceně dobře. Odpadá vykonstruovanost, hrdina nevyčte jméno vraha z fleku od kávy a vrahem není geniální psychopat, ale spíše psychopatický skautík. A celé je to tak „únavně“ dlouhé, vyčerpávající a rozkouskované do mnoha časově vzdálených zvratů, až se to zdá být skutečné. Fincher nacpal do dvou a půl hodinového filmu přes 20 let vyšetřování, kterými proletíte mílovými skoky s otázkou: „Co se těm lidem za těch dvacet let asi honilo hlavou?“ A pokud se vám při tom všem podaří udržet pocit kontinuity vyprávění, nebudete potřebovat ani závěrečný doslov, abyste filmu uvěřili.___ Od Se7en jsem čekal hodně a dostal jenom půlku, tentokrát jsem očekával méně a dostal dvakrát víc. Za to a taky za několik lahůdkových scén, při kterých mi běhal mráz po zádech („jezero“, „zadní kolo u auta“, „sklep“), dávám plné hodnocení. /91% ()

mArtinko5MB

FIlm sa nehorázne vlečie, neprimerane dlhý, pri tom sa nič zaujímavé dve hodiny nedeje. Až v poslednú pol hodinu začína dej naberať grády. NUDA. Za poslednú polhodinu *** ()

BenchPress

David Fincher dokáže natočit každý svůj film svým osobitým stylem, který se Vám vreje pod kůži. Zodiac není vyjímkou, celý film je promyšlený a Fincher si zakládá na každém detailu. Ve filmu je spousta známých herců, ale přesto se není tak nějak po celý film s kým ztotožnit. V první polovině filmu můžeme sledovat Roberta Downeyho Jr. a jeho boj proti Zodiacovi, ke kterému se občas připojí Jake Gyllenhaal a Mark Ruffalo. Druhá polovina filmu je prakticky jen sólohra pro Jake Gyllenhaala. Nečekejte druhé Se7en, protože tento film spojuje se zmíněným filmem snad jen téma, nikoli provedení. V Se7en máte více pocit napětí, když to tento film je spíše o precizní filmařině a pátrání po několik desetiletí. Bravo Davide. 5/5. ()

martij06

Tak dobře provedenou detektivku jsem dlouho neviděl...vynikající atmosféra ve filmu, která se točí furt kolem jednoho tématu, které ani nachvíli nezačne nudit. ()

Charlinka

Výborně natočenej film. Jen jsem se ke konci trochu ztrácela v tom jak Graysmith přicházel k těm jednotlivým osobám/podezřelým. ()

benny159

Pre mňa naozaj neskutočná a zbytočne dlhá nuda. Určite film ako celok, nebol zlý, ale zjavne to nebolo nič pre mňa. ()

Don Maty

Okej, Fincher JE skvelý režisér. Je a jeho filmy zbožňujem. Pre skvelý scenár a hlavne pre námet ktorý si vyberie. Zodiac je skvelý film a takmer reálne zobrazuje ako to bolo so Zodiacom. No a keď sa na to všetci vykašlali dovtedy bezvýznamný karikaturista sa do toho oprel. Jediné čo sa dá vyčítať, že tomuto filmu chýbala temnota, napätie. Je to skvelý film. Ale je "iba" skvelý...4* ()

Domas88

Vůbec jsem se nenudil.. Ikdyž většina filmu byla taková "vyšetřující" a "papírování" je opravdu skvěle natočena :) Jojo prostě Downey :D ()

VanBradley89

Jediná věc, která mě na Zodiacovi fascinuje je, že ho nikdy nechytli.Jinak obyčejný srab vybírající si bezbranné oběti. Fincherův pokus o rekonstrukci není zlý. Jenže první polovina ukazující zabíjení a pomalu se rozbíhající vyšetřování je moc roztěkané. V nějaké hodině a něco se snaží pojmout příliš mnoho let a obsahuje moc informací, které přímo mě přišli někdy až zmatečné. Za první půlku bych dal tři. To druhá část už je o něčem jiném. Ucelenější a soustředící se na Graysmithovu posedlost. Bavila mě o hodně víc. Scéna ve sklepě je top z celýho filmu. Druhá půlka si zaslouží 5. Jinak herci skvělý ( nic jiného jsem ani nečekal ) Mark Ruffalo je strašný sympaťák. A závěr taky dobře zvládnutý. Konečný výsledek 4*. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině