Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Mr.Ripley

Chris Evans a Cillian Murphy jsou hlavní devízou tohoto filmu, který mohl být událostí žánru. Žel bohu se díky scénáristickým kotrmelcům zvrhl ve slaboduchou vyvražďovačku bez špetky invence. ()

dan.pacino

Ač už je po filmu, pořád jsem trochu rozhozen. Film, při kterém se na začátku nadechnete a na konci vydechnete. Naprosto skvělý kinematografický zážitek. ()

Estrellita

Za ten konec, neuvěřitelně silný konec, by si tenhle film zasloužil čtyřiadvacetikarátovou zářící dělovou kouli. Jedná se o jedno z nejlepších sci-fi s tématem "mise vesmírné lodi". Poslání je ale důležitější než všechno, zjevně sebevražedné a přesto tak přitažlivé... Slunce je Bůh. A když se najde někdo, kdo vzkřísí Slunce, tak kdo je vlastně Bůh? 95% ()

filmmovier

Kdybych řekl, že je to nejlepší sci-fi co jsem kdy viděl, tak bych samozřejmě lhal, ale jedna z těch nejlepších to teda rozhodně je. Je to sci-fi s naprosto jedinečnou a skvostnou atmosférou a naprosto úžasnými záběry, na které jen tak nezapomenete. Vypiplaný scénář, skvělé herecké obsazení, dokonalá režie Dannyho Boyla... co chtít víc? Moc se mi líbil design Icaru a vesmír samozřejmě také vypadal úžasně. Film mě vtáhnul už od první věty a až do konce jsem se oddával úžasnému vizuálnímu zážitku. Jako vyvražďovačka mě to taky nevadilo, atmosféra se totiž ke konci tak jako víc stupňuje a pokud můžu něco říct na adresu herců, tak mě tentokrát potěšili nejen Chris Evans a Michelle Yeoh, ale tentokrát i Cillian Murphy - ale ať se snaží sebevíc, pořád mu nějak nemůžu přijít na jménu, to jsem ale jaksi odbočil od filmu. Sice to občas bylo trochu dlouhý, ale jen malinko a já žádnou "nudu" (nebo její náznak) nepociťoval, cítil jsem jen to, že z toho filmu jde hodně velká síla. No, já jsem jako milovník sci-fi nanejvýš spokojen, opravdu labužnický kousek s těmi nejlepšími záběry. ()

mr.kliky

k čemu dvě třetiny budovat napětí a vytvářet dokonalou atmosféru, když k vám pak promluví bůh a řekne vám, abyste ten film poslali do hajzlu a udělali z něj epileptickej scifi slasher..? ()

Script

Super horor pro epileptiky a pro lidi, kteří neviděli film Vetřelec. Danny Boyle si nedokázal nic lepšího vymyslet, a tak se inspiroval jedním z nejlepších Sci-Fi Hororů na světě a z obludy (z vetřelce) udělal člověka, který masakruje posádku jiné lodi se samým cílem. Efekty ujdou a herci jsou super, ale chybí tomu originalita. Zprvu jsem ten film přecenil, protože jsem na Vetřelci nevyrostl. Ten snímek se mi připletl do života až v pubertě. 3 hvězdy. Danny mívá i lepší filmy. ()

Motinski

Vesmírna opereta podľa Dannyho Boyla kde hudba, dialógy a herecké výkony hrajú dôležitejšiu úlohu ako sa na prvý pohľad zdá. Sunshine je plný klišé a čím dlhšie trvá tým viac bijú do očí, no je aj pohlcujúci, deprimujúci a dostatočne klaustrofobický aby vytvoril zážitok. V podstate Votrelec bez votrelca, o čo menej hororový, o to viac psychologický. Inšpiruje sa všade možne a taký Horizont udalostí vykráda veľmi, no nevadilo mi to. Atmosféra sa budovala pomaly a uveriteľné, režisér vedel kedy pritlačiť na pilu a nezabúdal ani vizuálne udržať všetko v štandardoch moderného sci-fi. ()

LordSnape

Nikdy bych nevěřil, že mě tak dostane film o tom jak hrstka dobrodruhů zachraňuje slunce a lidstvo před vyhynutím! Doslova mě to přišpendlilo k sedačce. A korunu tomu nasazujou výborné sluneční (vizuální) efekty. Snad jen jediná výtka by se našla. Trochu mi ke konci vadil znetvořený a bohabojný kapitán Ikara I. Ale na druhou jsem se docela i bál, což se o dnešních rádoby lekacích hororech z Ameriky říci nedá. Jinak skvělá práce Danny. ()

adams89

Kdyby mi někdo před několika měsíci tvrdil, že dám 90% filmu, vyprávějícím o skupině astronautů, letících k vyhasínajícímu Slunci, s cílem znovuzažehnout ho pomocí jaderné bomby a že se na něj během jednoho týdne podívám pětkrát, asi bych mu nevěřil. Mám totiž ještě v živé paměti příběhově podobné Jádro, které tenkrát ani trochu nesplnilo mé očekávání. Ale co čert nechtěl, stačilo shlédnout trailer na Sunshine (jeden z nejlepších, jaký jsem kdy viděl) a já se začal tak nehorázně těšit, že se mi o něm i v noci zdávalo. Sunshine se ale naštěstí v mnohém od svých hollywoodských bratříčků liší. Tak především, nemusíme si kazit dojem nějakými nezlomnými hrdiny, kteří se vysekají z každého problému, nebo všemocnou Amerikou, co zachrání celý náš svět. Máme tu osm astronautů, ne neomylných, ale obyčejných smrtelníků, u kterých si až do konce nemůžete být jisti, kdo z nich zemře či přežije. Ten největší požitek ale Sunshine přináší v podobě hudebního a vizuálního zpracování. Soundtrack z dílny Johna Murphyho a lidí z Underworld nejde přeslechnout a hlavně v těch vypjatých momentech ještě umocňuje už tak dokonalou atmosféru. Již zmíněná vizuální stránka je zase učiněná pastva pro oči - je až fascinující, jakou parádní podívanou vykouzlil Danny Boyle za pouhých dvacet pět milionů liber! Už hned první záběr na Icarus II. je nesmírně zajímavý a jako by říkal, že tohle rozhodně obyčejná podívaná nebude, a co potom takový jeho přelet okolo planety Merkur. Vyžijí se i ti diváci, jenž si libují v náhlých zvratech. Sunshine jich nabízí několik a věřte, že je o co stát! Největší překvapení přichází ke konci a já při něm div nepřestal dýchat! Plně souhlasím s Františkem Fukou ze Cinemy, který o Sunshine prohlásil, že jde o nejpovedenější sci-fi za posledních 10 let. Na Slunce se nyní už dívám trochu jinak, až tak na mě film zapůsobil.. 90% ()

Honzíno

Po druhé projekci jsem musel změnit svůj stávající komentář, protože to, co jsem divácky zažil, je těžko popsatelné. Pokusím se. Danny Boyle před námi vystavěl úchvatnou seriózní sci-fi s lehkým nádechem hororu (nádech dohromady asi ve dvacetim minutách) a zakládal na pekelně osvětleném scénáři. Dokázal udržet temnou science fiction atmosféru po celou délku snímku a dokázal též to, že pravdivě vyhlížející science ficiton film jde natočit, aniž by používal známky patosu, přehnaného hrdintsví a pokusu do toho implantovat nějaký hezký romantický příběh a velkou efektní vesmírnou přestřelku či dokonce bitvu. Je to čirá, čistá, syrová záležitost, jež zcela jistě zasvěceného diváka napne až k prasknutí. Atmosféra a již zmíněné napětí je mistrně vygradováno až k dechberoucímu závěru finálního odpálení bomby a zažehnutí Slunce. Tato sekvence je stěží popsatelná a při posledních deseti minutách jsem jen tupě civěl ohromen na plátno (podruhé na monitor) a jen jsem se kochal. To mě přvádí k audiovizuální stránce. Je dokonalá, vzhlíží naprosto uvěřitelně a pokud stál celý film opravdu těch směšných 25 milionů liber či co, zajímalo by mě, jak to dokázali - nádherné triky. O hudbě a zvukové stopě je zbytečné mluvit, co takhle soška? Musím trochu oponovat názorům, že postavy jsou trestuhodně nevyužity. Já se pokusím odpovědět starou pravdou: někdy méně je více. Charaktery se vykreslí v průběhu krásně, dojde i na zvrat v tomto elementu filmu, jež se velice povedl (kdo viděl, ví). Určitě vám bude Mace zpočátku nesympatický a na konci ho budete milovat, stejně jako Capa nenadchne tím, že znemožní odeslat zbytku posádky další zprávy jejich blízkým a nakonci?:) Hrdina. A to pro mě, co se týče charakterů, znamená naprostou spokojenost. Jestliže bychom byli obohaceni o sféru většího seznámení s postavami, snímek by dostal lehce odlišnou atmosféru a mohl by i ztratit tempo. A je to. Tempo. Jedna dechberoucí scéna střídá druhou, mají potenciál stát se kultovními, legendárními (jako celý Sunshine). Jeden sežehlenec však může na oko vadit, jenže já napodruhé naprosto hltal jeho repliky a už jsem se též velice dobře orientoval v méně přehledných scénach. Přínos náboženského podtextu je tváří v tvář Slunci naprosto namístě. Menší poznámka k náročnosti a stravitelnosti: Bohužel pro někoho, kdo je zvyklý na Star Wars, či Armageddony a nedocházejí mu úplně věci jako: proč se ten Capa nemuže zvednout z podlahy (když má na sobě solární skafandr, který by vážil minimálně tak 150 kilo) či si není úplně jistý významem tlaku v přírodě, přetlaky, podtlaky atd... takových situací je ve filmu spoustu (nebo prostě nemá rád sci-fi:) ), to nemá asi význam. Pro tohoto diváka nechť Sunshine zůstane jenom názvem. Mám s tím vlastní zkušenost z kina, kdy jeden člověk za mnou opravdu místy nevěděl, která bije. Možná spousta vás to nepostřehlo, ale pro člověka, který aspoň trochu tuší něco o fyzice, dílo obsahuje spousty vychytávek (jen tak okrajem - využití gravitace Merkuru pro akceleraci - takhle se létalo na měsíc v dobách největí slávy vesmírného programu a takhle zachránili Apollo 13, nasatvení Slunečních štítů, ukázka Sluneční gravitace v závěru)... Bohužel je tu i pár slabších momentů, co se týče fyzikálních zákonů (ono takové výbuchy ve vzduchoprázdnu jsou diskutabilní, jak by vypadaly a šíření zvuku je kapitola sama pro sebe - jenže bez tak kvalitní zvukové stopy by šlo hodnocení dolů). Avšak v dnešní produkci je Sunshine diamantem v neobráběné směsici hnusných šutrů. Jedná se asi o nejvíce korektní film v tomhle aspektu po Odysee (a Ikarii:) ). A všechno přebije ten zvláštně dokonalý pocit po projekci. For seven years I spoke with God. He told me to take us all to Heaven. Fascinující zážitek. 100% TOP20_ Škoda, že to není aspoň o půl hodiny delší :). () (méně) (více)

plechulka

Mohu se shodnout se všemi předchozími vynášející vzhůru vizuální a zvukovou stránku - tohle je přesně druh filmu, který v kině ohromí a přitluče do sedadel a na DVD (pokud nemáte hodně drahé a vymakané domácí kino) se pak pokoušíte si ten zážitek přivolat - a ono nic. Ke konci jsem se trochu ztrácela v ději, ale celkové 4 hvězdičky připomínám - V KINĚ! ()

Magneto

Jeden z najpôsobivejších filmov tohoto leta..."Monster Man" tam nemusel byť, ale v každom prípade si pre jeden menší nedostatok nenechám skaziť takýto epický zážitok.V poslednom čase je pre mňa každé poctivé scifi ako sviatok a tento film osm si naozaj vychutnal... ()

Mrkvič

Hodně zajímavé scifi. Škoda jen zvláštně natočeného konce, který spoustě lidí nesedne. Jinak ale nápad výborný a provedení ještě lepší. ()

Bobik9

K filmu mě přitáhl halvně Chris Evans a Leave out all the rest od LP. Ale jsem moc rád, že jsem si ho pustil (3x). První polovina filmu sice nebyla příliš záživná, ale ve druhé se změnila až v hororovou. Výborné herecké výkony a super celkem reálný příběh. ()

Qitek

Jeden z nejlepších, nejúžasnějších sci-fi filmů všech dob! Danny Boyle natočil za pár peněz velkolepou podívanou která Vás strhne, ohromí, napne a nepustí až do konce. Ano, asi po naprosto fantastické první polovině film sklouzne do naprosto béčkového kabátku... ale Boyle svým vybroušeným stylem drží tuhle frašku tak pohromadě, že má do konce života můj obdiv, i kdyby točil jednu sračku přes druhou. Filmový diamant! ()

ivan_drago

Film osciluje na hraně dvou vybroušených žánrů, psychologického dramatu a opulentního sci-fi "blokbástru". Pomalu se rozvíjecí vztahy a menší zádrhele stupňující se až do dilema mezi vlastním životem a záchranou lidstva. Závěrečná akční sekvence, kdy se film prakticky mění v survival horror, bych ani ve filmu mít nemusel, ale nijak mi tam nakonec neškodí a jak film v začátku připomínal spíše Solaris, tak na konci mě vyvstanul na mysl Horizont události. Vychytávky v lodi jako simulace zemského prostředí či naprostá soběstačnost lodi a posádky jsou fantasticky vymyšleny a na reálnosti a atmosféře hodně přidávají herci, mezi kterými mě velmi mile překvapil Chris Evans. Danny Boyle prostě umí a točit by moh cokoli a je to koukatelné. Film mi naprosto vyrazil dech. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace