Resident Evil: Zánik

• Německo

Resident Evil: Zánik

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie / Austrálie / Německo / USA, 2007, 95 min

Možno to nie je také cool ako Andersonova jednotka ani také akčné ako Wittova dvojka ale konečne to má tú správnu atmosféru odkazujúcu na hru a je to aj pekne napínavé. Hneď som si spomenul aké to bolo pri hre keď sa pomaličky otvárali dvere a s napätím som čakal čo je za nimi. Zlatíčka dobermani sa vrátili, vrany sú tiež parádne, zombíci sú konečne ako som si prestavoval a vôbec mi nevadilo že to nie sú len kymácajúce sa zdochliny ale dravé rýchle monštrá, a záverečná príšera mi tiež prišla podarená (veď ani v dvojke proti Nemesis som nemal výhrady). Takže ďalej tu máme charizmatického záporáka Dr. Isaacsa, stále tu je všemocná organizácia Umbrella, ktorá zostáva i naďalej zahalená poriadnym rúškom tajomstva a ako vidno ešte pre nás prichystá kopu prekvapení a Milla Jovovich je kategória sama o sebe. Bez nej si už žiadneho Residenta neviem predstaviť. Andersonov scenár netreba brať príliš vážne, ja ho absolútne kvitujem a dúfam že ostane scenáristom i ďalších pokračovaní. Čo ma trošku zarazilo boli Alicine výkopy ktoré my prišli trošku divne zostrihané ale stále je to pokrok oproti neprehľadnej dvojke a len malá chybička na kráse. Nie často sa stáva že tretia časť je najpodarenejšia.(3.10.2007)

• Dudek

Nový pohled na slavnou videoherní sérii přináší ještě více pachu smrti a mnohem méně komplikovanou příběhovou rovinu. Tvůrci se tentokát pustili do stojatých vod béčkového filmu. Děj je tentokrát opravdu primitivní, Alice a její skupina spolubojovníků cestuje z bodu A do bodu B, přičemž osud jim hází neustále nějaké klacky pod nohy. Psychologická situace - Alice získala jisté schopnosti - zůstává netknutá, a to jen dobře. Přenesení hlavní části příběhu nad zem, potažmo z města, do pouštního prostředí je rozhodně zajímavým krokem, čímž rozhodně neobhajuji správnost volby. Je tu sice jasný přístup k lokalitám, které se nám díky své vyhraněnosti plést zcela jistě nebudou, přesto však právě kvůli většímu odstupu od příběhu a postav přichází divák o většinu bodů, které by mohl 'okukovat'. Poušť se tak ale stává vcelku vtipným ztělesněním strohosti celého snímku. Příjemným aspektem je hudební doprovod, který si vybírá to nejlepší z předchozích dílů a pak samozřejmě povedené meziscény (zombie s fotoaparátem...) a lokace z jedničky. Fanouška videohry pak jistě potěší nejen zmutované vrány, ale též look závěrečného souboje, který velmi dobře evokuje atmosféru doplňujících filmečků. Pro ty ostatní je tu pak samotná podoba zombie, která dá vzpomenout na staré dobré časy a samozřejmě příběh nesoucí se v tomtéž duchu. Jediným zklamáním tak zůstavá odfláknutí akčních částí, které sice nekončí útěkem jako jsme tomu svědky ve většině filmů, ale spíše naprostým utnutím v nejlepších momentech (ať už je to nálet zombie havranů nebo závěrečný souboj s efektivní tečkou).(27.9.2007)

Ale no ták, POMO, každá nemůže býti Pamelou.. :-D. Ale teď k filmu..NÁŘEZ! Tvůrci si uvědomily chybu předchozího dílu a teď my, jakožto diváci, jsme se dočkali satisfakce v podobě Extinction. Lekačky přesně tam, kde jsou, mají být, což znamená že fungují. Ali Larter (Niki/Jessica z Heroes) více než zdatně sekunduje Mille a o této herečce jistě ještě uslyšíme. A Milla? Dle mého nezklamala a odvedla svou práci dokonale, a proto doufám že otevřený konec, (který byl skutečně zajímavý), znamená, že se můžeme těšit na ještě lepší díl! Hned po jedničce nejlepší Resident Evil.(13.1.2008)

Okouzlující Milla Jovovich se oděla do postapokalyptických podvazků, zahalila se pouštním pláštěm, zpoza vosího pasu tasila dva nepálské nože a v scenérii silně připomínající Šíleného Maxe se jala efektně podřezávat hybridní krky zmutovaných klátivců za vydatné pomoci svých paranormálních schopností a Mulcahyho zpomalovaček. Ano, tak přesně této situace se dočkáte, když si ale nejdříve počkáte a překlenete úvodní nepříliš dynamicky vyváženou půlhodinu. Jistě, spatříte v ní podzemní laboratoř, nad jejímž stropem postávají tisíce obětí T-viru, z prvního dílu se vrátí pejsci, před nimiž by se podělal i Kerberos a přiletí hejno nemrtvých vran, dychtících po Vašem sklivci, zároveň ale tyto krasopisné scény ruší kaňky v podobě pomalejších pasáží, představování nezajímavých postav nebo oposlouchaných dialogů. Zbylé dvě třetiny jsou však čistokrevná akce, navíc mnohdy opravdu luxusně a efektně podaná. Pokud jste si mysleli, že tímto dílem vše končí, neznáte dnešní Hollywood. Tvůrci totiž přišli s působivě otevřeným koncem, který se mně (jako obdivovateli božské Milly) hodně líbil. Celkově slušná jízda nehostinným světem plným lekaček, demolicí mozkoven hnusných zombíků a kamerových filtrů písečných barev. 70% P.s.: "Koupím do sbírky Alicino propocené tílko... Zn: Už mám Nevěstiny spoďáry:)" 146 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.11.2007)

Milla vs. zombie potřetí a pravděpodobně nejlépe. Přesto film kolísá mezi slušnými záběry ohnilých mrtvol a jejich řádění a děsným zbytkem. Herci se předhání o to, kdo bude nejméně sympatický a v tomhle souboji o prsa přecijen vítězí Milla, která je napotřetí až abnormálně ošklivá. Bonusová hvězdička pro veterána Mulcahyho a povedenou scénu sebeobětování jedné z hlavních postav.(4.11.2007)

• - Role Claire Redfield (Ali Larter) je zcela jiná, než ve hře. Zde vede konvoj lidí přes poušť kvůli přežití, ale ve hře je na misi, kde hledá svého ztraceného bratra, Chrise Redfielda. (viperblade)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 124. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pri scéne útoku havranov boli len dva živé havrany. Zbytok havranov zaobstarali špeciálne efekty. (ladko)