Resident Evil: Zánik

• Německo

Resident Evil: Zánik

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie / Austrálie / Německo / USA, 2007, 95 min

Dva díly jsem čekal až mi někdo na plátně rozpoutá pořádné krvavé divadlo a na potřetí jsem se dočkal. Milla Jovovich nechává zapomenout na mizérii z druhého dílu a společně s Ali Larter jdou vstříc lepším zítřkům. Pravděpodobně patřím k menšině. První díl mi nepřišel nikterak úchvatný a druhý doslova tragický. Trojka už nebyla snahou o horor ani o akční super film, ale prostou volbou na jistotu. Akce, počítačové efekty, pár slušných nápadů a je hotovo. nejlepší díl série je na světě a jednoznačně ničí své předchůdce ve všem. Atmosférou, akcí, zajímavostí, efekty, postavami i "hereckými výkony". Počítačové efekty mě osobně přišli vysloveně přijatelné, protože jich je ve snímku velmi mnoho a takové Las Vegas pod pískem je opravdu pěkná záležitost. Russel Mulcahy dostal z RE vše, co se dalo. Filmu také prospěla délka, která je na střízlivých 95 minutách a film prakticky nenudí. Možná škoda závěrečné bitvy, která je ukončena cca po 4řech úderech, příště bych viděl raději trošku delší souboj. Post apokalyptická budoucnost je vizuálně skvělá a konečně divák nakoukne i do "slavné" korporace Umbrella. jsem víc než spokojen a těším se na další díl (věřte, že jsem nečekal, že to někdy řeknu ...).(10.11.2007)

• Subjektiv

Po světě se prohánějí miliardy nemrtvých, v podzemí přeživá hrstka elit. Hlavně elitní politici, vědci, vizážisti, kadeřníci, krejčí a výrobci slunečních brýlí, které jsou v přesvícených podzemních štolách životní nezbytností. A tito zkažení, zhýčkaní lidé se pokusí zotročit nemrtvou rasu, aby mohli ukájet své perverzní choutky. Deklarace OSN zakazující vykořisťování zombies je pro ně jen kusem papíru. Nemrtvý svět však trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a odčerpávání těchto sil by jeho krizi jen prohloubilo. Zombies s doktorátem z ekonomie si toto velmi dobře uvědomují. Film je rafinovanou alegorií o fungování společnosti a o limitech růstu. Pozorný divák odhalí několik ekonomických modelů, teorií, poznatků. V úvodní scéně je proveden rozbor teorie her, celým filmem se pak jako červená nit vinou myšlenky Keynese, které rozpracoval ve své knize "Ekonomické následky míru". V samotném vykořisťování zombieworkers je zjevně cítit vliv Marxova Kapitálu. Zlí živí chtějí nejdříve zombies odcizit výsledky jejich práce a v konečném důsledku je zombíkovi odcizen celý zombík. V ústředním hudebním motivu zazní několik tónů ze skladby slovinské kapely Laibach "Wirtschaft ist tot", tedy "Hospodářství je mrtvé", v OST pak nalezneme cover verzi s ironickým názvem "Hospodářství je nemrtvé". V tvářích zombies pozorujících konvoj se školním autobusem poznáme Proudhona, již zmiňovaného Keynese a samozřejmě otce ekonomie Adama Smithe. Model nemrtvé ekonomiky je jasnou antitezí k Malthusiovi. Nemrtvá ekonomika se totiž principielně nemůže dostat do malthusiánské krize. Škoda jen, že ke konci se autoři přiklonili k monetarismu a naprosto zapomněli na základní věc - totiž, že veškeré hmotné bohatství vzniká ve výrobě. Tím bohužel celý film degradovali.(3.3.2008)

T-virus nebyl zničen. Země pomalu, ale jistě spěla ke svému zániku. Na řadě je Projekt Alice a ochočování…. PŘÍBĚH:***přeživší utíkají před nemrtvými, vědci zkoumají jak dál. Tvář NO FUTURE zasazené do sluncem se třpytící pouště filmu sluší. Jen strašlivě zmutovaný Dr. Isaacs je zbytečný. / HUMOR:**pár celkem solidních hlášek. Stačí./ AKCE: ****jde se hned na věc, dobrej zvuk a hudba. Postupně se to stává celkem stereotypní záležitostí, ale trochu oživení přinášejí zombie zvířata. Naštěstí také Milla projevuje kapku fantasie./ NAPĚTÍ:***dobrá hudba odvede v zombie hororech mnoho práce. Osamělí lidé v opuštěných objektech a zvířata – to je ta lepší část. Ostatní je normální s minimem překvapení./ Sympatické dílko, ke kterému se zřejmě zase někdy vrátím.(26.4.2008)

Navždy béčkovitý Paul W.S. Anderson by se možná mohl něco přiučit. V jeho nedávných kouscích se totiž hojně objevovaly momenty, které se jakoby omylem dostaly na filmové plátno. Ve třetím pokračování ale přišel i třetí režisér (nadstandard odvádí v detailně efektní akci) a s heslem do třetice všeho dobrého se zřejmě začalo blýskat na lepší zombie časy. První výhodou je určitě výběr exteriérových lokací. Filmově ne často využívané pustiny á la Šílený Max nebo van Dammeovský Cyborg postapokalyptické atmosféře spolehlivě svědčí. Bez zbytečných odboček o viru, který se katastrofálně rozšířil do světa a Ameriku proměnil v nekonečné písečné pláně, se rozjede první akce a slušivé tempo a přímý tah na branku si trojka zachová až do konce. Kočovnou skupinku přeživších tak doplní sličná Alice s úchvatnými podvazky a efektní likvidace zombií může směle začít. Škodí jí jen nutná porce řečí hlavounů korporace Umbrella, pitomoučké dialogy nebo mírně chaotický střih. Vše se dá ale odpustit, kdykoliv se na plátně objeví kopající Milla Jovovich nebo okouzlující Ali Larter.(22.11.2007)

Béčko, které má grády. Inspirací úspěšnějších titulů se nešetří, ale přiznejme si to, atmosféra z ŠÍLENÉHO MAXE prospěla RESIDENTOVI opravdu hodně a krvelačné vrány (PTÁCI) byli přinejmenším působivé. Akční scény jsou snad nej... z celé trilogie (protože sluníčko svítí a skrz prostřelené hlavy je líp vidět ;-) a zombík se slunečními brýlemi je zatraceně cool. Mille to navíc ještě pořád dost sluší takže je na co se dívat. Russell Mulcahy prostě příjemně překvapil a dovedl sérii do hodně uspokojivého konce. No i když... Uvidíme. ;-)(28.10.2007)

• - Film uzavírá první filmovou trilogii postavenou na počítačové hře. (Othello)

• - Dva velké zahnuté nože v rukou Alice (Milla Jovovich) jsou tradiční nepálské zbraně a zároveň i nářadí. Nepálci je však nikdy nepoužívají v páru. (Siriuss)

• - Do některých kin byly zasílány kopie filmu pod krycím názvem "Raccoon City", což je město, ve kterém se děj odehrává v prvních dvou dílech filmové série a téměř ve všech hrách, které byly pod nálepkou Resident Evil vydány. (viperblade)