Resident Evil: Zánik

• Německo

Resident Evil: Zánik

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie / Austrálie / Německo / USA, 2007, 95 min

Žádný žánrový milník se nekoná, ale alespoň je to narozdíl od dvojky solidní jízda. Konec je bohužel tradičně trapný (koncept závěrečného "superhrdiny"), nicméně akceptovatelný nadhled tu naštěstí je (solidní hlášky a několik lahůdkových krváren). Atmosféra je slušná, zombíci jsou drsně nemilosrdní a Mila je stále stejně ošklivá. Alespoň to ale není tak pitomé a neakční jako druhé pokračování. V rámci žánru slušný standard.(21.8.2008)

První díl byl fajne, druhej příšernej, a třetí je světe div se opět fajne. I když úplně jinak než prvorozenej RE. Z prostředí laboratoří a modrejch zářivek přímo do zombíky zamořený pouště. Konečně zase nějaký ty zajímavý postavy, dobře, že se vrátil charizmaťák Fehr. Možná až na trochu slabší závěr s nijak povedeným monstrem je RE: Zánik odsýpající béčko plný fajn nápadů (vrány) a Milla je zas o nějakou tu superschopnost lepší. Ale přece jen si neodpustím jedno rejpnutí: opravdu je nutný montovat do absolutně KAŽDÝHO zombie filmu pokousání nějaký kladný postavy, její nepovšimnutou proměnu a potom to "obrovský" překvapení, když se vám kamarád, který už pár dní žloutne, popřípadě modrá a má fialový kruhy pod očima a loupe se z něj maso, pokusí ukousnout ucho?(28.12.2007)

• Dudek

Nový pohled na slavnou videoherní sérii přináší ještě více pachu smrti a mnohem méně komplikovanou příběhovou rovinu. Tvůrci se tentokát pustili do stojatých vod béčkového filmu. Děj je tentokrát opravdu primitivní, Alice a její skupina spolubojovníků cestuje z bodu A do bodu B, přičemž osud jim hází neustále nějaké klacky pod nohy. Psychologická situace - Alice získala jisté schopnosti - zůstává netknutá, a to jen dobře. Přenesení hlavní části příběhu nad zem, potažmo z města, do pouštního prostředí je rozhodně zajímavým krokem, čímž rozhodně neobhajuji správnost volby. Je tu sice jasný přístup k lokalitám, které se nám díky své vyhraněnosti plést zcela jistě nebudou, přesto však právě kvůli většímu odstupu od příběhu a postav přichází divák o většinu bodů, které by mohl 'okukovat'. Poušť se tak ale stává vcelku vtipným ztělesněním strohosti celého snímku. Příjemným aspektem je hudební doprovod, který si vybírá to nejlepší z předchozích dílů a pak samozřejmě povedené meziscény (zombie s fotoaparátem...) a lokace z jedničky. Fanouška videohry pak jistě potěší nejen zmutované vrány, ale též look závěrečného souboje, který velmi dobře evokuje atmosféru doplňujících filmečků. Pro ty ostatní je tu pak samotná podoba zombie, která dá vzpomenout na staré dobré časy a samozřejmě příběh nesoucí se v tomtéž duchu. Jediným zklamáním tak zůstavá odfláknutí akčních částí, které sice nekončí útěkem jako jsme tomu svědky ve většině filmů, ale spíše naprostým utnutím v nejlepších momentech (ať už je to nálet zombie havranů nebo závěrečný souboj s efektivní tečkou).(27.9.2007)

Po poriadne béčkovej, ale aj tak zábavnej dvojke sa séria opäť vracia k v rámci možností serióznejšiemu štýlu, pričom tentoraz navyše pribrala plnohodnotný postapokalyptický žáner, pripomínajúci svet Mad Maxa a pre ten mám slabosť. Preto mi ani nevadí, že univerzum samotného Resident Evil ide trochu do úzadia, čo vidno hlavne na deji a tak prednosť má putovanie skupiny ľudí, hľadanie zásob a preživších a snaha získať aspoň nejakú nádej pre lepší život. Ale predsa len sa nájde aj dostatok nových prvkov a celá línia v podzemnom výskumnom centre Umbrelly je tiež pomerne zaujímavá. No aj keď ma celkovo film baví, predsa len ma po jednej stránke aj sklamal, počtom skutočne zapamätaniahodných scén, ktorých je tu z pôvodnej trilógie najmenej, ale keďže tých kladov je tu dosť, stále je to vydarená zábava. A jedným z tých kladov je aj obsadenie, Milla Jovovich tu má už síce niekedy dosť prehnané schopnosti, ale predsa len práve tu mi je najsympatickejšia z celej série, taká prirodzená drsniačka, opäť nechýba môj obľúbený Oded Fehr a hlavné trio z predchádzajúceho dielu síce opustila Sienna Guillory, ale Ali Larter je adekvátna náhrada. No ani tie zvyšné postavy nie sú najhoršie a vyhovoval mi aj charizmatický hlavný záporák Iain Glen. Ale trochu rozporuplne na mňa pôsobí akcia, nájdu sa tu štyri dlhšie akčné sekvencie, ktoré sú dosť rozmanité a aj technicky kvalitne prevedené, len jednoducho mne sa vlastne skutočne páčila len scéna s útokom množstva zombií, ktorú by som kľudne označil za najlepšiu akčnú scénu celej série a to pobehovanie Milly s dvomi mačetami som si skutočne užíval. Ten zvyšok síce nebol zlý, ale jednoducho to vôbec nie je môj štýl, akčné scény so zvieratami moc nemusím a finálne súboje tejto série ma tiež nechávajú chladnými, mňa tie bitky s mutantami vôbec nebavia. A tak som si skôr užil také maličkosti ako výbuch kamiónu alebo pekný spomalený záber s vrtuľníkom. Ale aj celkovo mi to režijne a technicky príde ako najkvalitnejší diel celej série, nechýba tu pekný vizuál, atmosféra, slušné efekty a ešte aj skvelý soundtrack. Práve v tomto diele si hudbu vychutnávam najviac. Takže keby tu bolo viac akčných scén so zombiami, bol by práve tento tretí diel pre mňa najlepší z celej série, takto sa tým predchádzajúcim skôr vyrovnáva, ale keďže tie sa mi dosť páčili, tak to rozhodne nie je žiadna hanba. 79%(12.8.2011)

Milla se potřetí probouzí nahá v koupelně a je ještě víc sexy a vyvraždí ještě víc zombies než kdy dřív! Přenesení děje z laboratoří, potažmo z města, na rozlehlou poušť, slibovalo již v traileru pořádnou postapokalyptickou spoušť a co je milé, Mille nedělá problém ji za pomocí roztodivných zbraní (cool kuše nechybí) rozpoutat. Sice to chvíli trvá, ale čekání na „definitivní“ střet mrtvého a živého masa, vám budou krátit scény (úmyslně) vtipné, (slušně) atmosférické i (bez ironie) dojemné. Zodpovědnější přístup režiséra sebou bohužel nese také kladení většího důrazu na příběh, který se dere více do popředí. Stupidními dialogy „musíme se semknou a nakopat těm hajzlům zadky“ je zaplácáno poměrně dost prostoru, jež by lépe posloužil další bezduché akci. Herci v podstatě jenom plní některý z těchto čtyř účelů: vypadají sexy, vypadají drsně, někoho zabíjejí/ jsou zabíjení. Ale na rozdíl od předchozích dílů mi nebylo úplně jedno, jestli budou sežráni v desáté minutě nebo až v osmdesáté šesté. Občas jsem o ně měl strach, občas jsem si vzpomněl na Snyderův Úsvit mrtvých. Zánik má ovšem na poli survival hororů tu výhodu, že hrdinové nejsou uzavřeni v jedné budově/komplexu budov, takže ty žravé sviňky na ně (k jejich smůle) můžou skočit odkudkoliv. Střih akčních scén nejde chaotickou cestou akčňáků poslední doby (War, Shoot Em Up) „čím více, tím lépe, oni už si to nějak přeberou“. Neměl jsem problém poznat, čí krev zrovna osprchovala kameru a občas to bylo i esteticky pěkné (tedy v tom akčním smyslu, tzn. třeba kombinace Milla + jakákoliv zbraň). Sterilní modř vystřídalo žhnoucí slunce, hráče konzolových pařeb opravdový režisér a fanoušci Resident Evilu tak konečně dostali masitou a mimořádně výživnou porci efektivních nesmyslů. Jakkoli se k nim neřadím, Apokalypse jsem dal v dobrém rozmaru tři hvězdičky, zde musím logicky jednu přidat. 75% Zajímavé komentáře: Adrian, Lateef, Cervenak, petero, Dannysek4, Udemented(16.10.2007)

• - Milla Jovovich oblékla zbrusu nový kostým, který navrhli designéři její vlastní módní značky nazvané Jovovich-Hawk. (Siriuss)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 124. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Dva velké zahnuté nože v rukou Alice (Milla Jovovich) jsou tradiční nepálské zbraně a zároveň i nářadí. Nepálci je však nikdy nepoužívají v páru. (Siriuss)