Resident Evil: Zánik

Resident Evil: Zánik

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie / Austrálie / Německo / USA, 2007, 95 min

• Subjektiv

Po světě se prohánějí miliardy nemrtvých, v podzemí přeživá hrstka elit. Hlavně elitní politici, vědci, vizážisti, kadeřníci, krejčí a výrobci slunečních brýlí, které jsou v přesvícených podzemních štolách životní nezbytností. A tito zkažení, zhýčkaní lidé se pokusí zotročit nemrtvou rasu, aby mohli ukájet své perverzní choutky. Deklarace OSN zakazující vykořisťování zombies je pro ně jen kusem papíru. Nemrtvý svět však trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a odčerpávání těchto sil by jeho krizi jen prohloubilo. Zombies s doktorátem z ekonomie si toto velmi dobře uvědomují. Film je rafinovanou alegorií o fungování společnosti a o limitech růstu. Pozorný divák odhalí několik ekonomických modelů, teorií, poznatků. V úvodní scéně je proveden rozbor teorie her, celým filmem se pak jako červená nit vinou myšlenky Keynese, které rozpracoval ve své knize "Ekonomické následky míru". V samotném vykořisťování zombieworkers je zjevně cítit vliv Marxova Kapitálu. Zlí živí chtějí nejdříve zombies odcizit výsledky jejich práce a v konečném důsledku je zombíkovi odcizen celý zombík. V ústředním hudebním motivu zazní několik tónů ze skladby slovinské kapely Laibach "Wirtschaft ist tot", tedy "Hospodářství je mrtvé", v OST pak nalezneme cover verzi s ironickým názvem "Hospodářství je nemrtvé". V tvářích zombies pozorujících konvoj se školním autobusem poznáme Proudhona, již zmiňovaného Keynese a samozřejmě otce ekonomie Adama Smithe. Model nemrtvé ekonomiky je jasnou antitezí k Malthusiovi. Nemrtvá ekonomika se totiž principielně nemůže dostat do malthusiánské krize. Škoda jen, že ke konci se autoři přiklonili k monetarismu a naprosto zapomněli na základní věc - totiž, že veškeré hmotné bohatství vzniká ve výrobě. Tím bohužel celý film degradovali.(3.3.2008)

Bál jsem se moc, čekal jsem podobnou kravinu jako RE2, ale dočkal jsem se lepšího průměru srovnatelného s prvním dílem, Milla je čím dál víc killer-machine a docela se změnila, už určitě není tak sexy jako v jedničce. Scénář není žádné veledílo a má slabší chvilky, ale co příjemně se na to dívá a rychle to utíká, nejlepší scéna jednoznačně nakažené vrány…7/10*(15.3.2008)

Neuvěřitelné. Pokračování průměrného prvního dílu a odpadového druhého je perfektní zombie akce. I když zombie tu paradoxně moc nejsou. Tenhle díl se věnuje hlavně příběhu a snaží hledat nové a originální prvky. Mila je dobrá jako nikdy a scéna s hejnem ptáků je opravdu vydařená. Dáky tomuhle dílu možná i odpustím předchozí dva. Není to ideální, ale je to alespoň snesitelné 70%(7.9.2008)

Po Route 66 pobíhají zombies, Vegas je pod pískem, havrani mají oči jako lízátka a Milla se probouzí ze zimního spánku. Aby nakopala zadky. Všem. Po celém světě je vedro, které cítite i vy za zátylkem a aby toho nebylo málo, tak na Aljašce je blaze. Ano, Alice se svou početnou partou "výletníků" tentokráte jede za nadějí. Za životem. Nejdřív si ale musí vyřídit nezaplacené účty s ohavným mistrem, jehož jediným posláním je odzombíkovat zombíky a nastalolit na zeměkouli mír a klidnou harmonii__ Bu-bu Resident Evil po třetí. U mě poprvé. Protože chci jet v celé trilogii pozpátku (po vzoru Terminátora), musel jsem přetrpět počáteční flashbacky, které mi vůbec nic neříkali (má vina). Ovšem pak už nic nebránilo v béčkové jízdě za krví... Nu, musím konstatovat, že po HOTD (jenž jsem viděl nedávno) je sledování pořádných nemrtvých pastva pro oči a uši. Čili praporkama zamávati, už jen díky tomu strachu z nich. Ovšem po geniálním *shock* úvodu přichází bezbřehá nuda, kterou si proklestíte jedině tím, že se budete kochat krajinou (vlastně jen písečnýma dunama). Od útoku havranů se ale vše dostane do správných kolejí a bitka může začít.: Milla jančí jako umanutá a její detailní záběry na rozšířenou sítnici, dávají znát, že svůj herecký um neztratila ani po děsivém Ultraviolet. Džojntový konec zvedne láskyplně obočí radostí, ale ten fakt, že jste se více než hojně nudili, dává za pravdu všem, kteří dali Zániku za tři. Zlatej průměr....(4.1.2009)

Obsahuje náznakovité spoilery. Myslel jsem, že se nedočkám, ale mýlil jsem se. Dobrý film podle Resi? Extinction je nářez. Sice ne horor (atmosféra tu je, ale ne strašidelná, a těch pár povinných lekaček je bez výjimky na místech více než očekávaných), ale šmakující brutální neustávající megalomanská bombastická béčková jízda, to bezpochyby. A zdá se, že přesně tohle je pro filmový Resi to pravé. Rozhodně se tu nehraje na žádnou intelektuální strunu, ale o tom Resi nikdy nebyl. Mhmm... Emancipace ve videoherních survival hororech je tu už dávno (oč zábavnější je hrát se zdánlivě bezmocnou a ohromně sexy dívkou než s nějakým chlapem? Mno o hodně!), dočkáme se jí i tady, a to hned dvojí. Krom úžasné Alice (úžasná Milla) je tu naprosto parádní Claire (naprosto parádní Ali). Tím to ovšem končí, zbytek slečen je až nebetyčně neschopný, ovšem o nic méně než mužské osazenstvo. Přesto jsou všechny charaktery sympatické, což je moc fajn, smrt nesympatických charakterů by vás asi moc nevzala.(25.10.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 124. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Stavební technici byli povinni nosit u sebe nouzové balíčky proti dehydrataci a žáru. (Amplifier)

• - Prvý diel série, v ktorom odznelo slovo "zombie". (xun)