Resident Evil: Zánik

• Německo

Resident Evil: Zánik

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie / Austrálie / Německo / USA, 2007, 95 min

Názorná ukážka toho, že nie vždy musí byť jednotka vrcholom série a trojka nemusí zákonite znamenať jej zánik. S hernou verziou má tretí diel spoločných ešte menej prvkov ako prvé dva diely dokopy, réžia skúseného Rusella Mulcahyho je však kvalitnejšia ako Andersonova a Wittova dokopy. VIac asi z na daný žáner slušného scenára Mulcahy vyťažiť nemohol. Na štvorku sa ozaj teším. A vzhľadom k tomu že som k Zániku ešte pred zhliadnutím traileru pristupoval s obavami, ide o celkom slušný progres.(12.11.2007)

Po poriadne béčkovej, ale aj tak zábavnej dvojke sa séria opäť vracia k v rámci možností serióznejšiemu štýlu, pričom tentoraz navyše pribrala plnohodnotný postapokalyptický žáner, pripomínajúci svet Mad Maxa a pre ten mám slabosť. Preto mi ani nevadí, že univerzum samotného Resident Evil ide trochu do úzadia, čo vidno hlavne na deji a tak prednosť má putovanie skupiny ľudí, hľadanie zásob a preživších a snaha získať aspoň nejakú nádej pre lepší život. Ale predsa len sa nájde aj dostatok nových prvkov a celá línia v podzemnom výskumnom centre Umbrelly je tiež pomerne zaujímavá. No aj keď ma celkovo film baví, predsa len ma po jednej stránke aj sklamal, počtom skutočne zapamätaniahodných scén, ktorých je tu z pôvodnej trilógie najmenej, ale keďže tých kladov je tu dosť, stále je to vydarená zábava. A jedným z tých kladov je aj obsadenie, Milla Jovovich tu má už síce niekedy dosť prehnané schopnosti, ale predsa len práve tu mi je najsympatickejšia z celej série, taká prirodzená drsniačka, opäť nechýba môj obľúbený Oded Fehr a hlavné trio z predchádzajúceho dielu síce opustila Sienna Guillory, ale Ali Larter je adekvátna náhrada. No ani tie zvyšné postavy nie sú najhoršie a vyhovoval mi aj charizmatický hlavný záporák Iain Glen. Ale trochu rozporuplne na mňa pôsobí akcia, nájdu sa tu štyri dlhšie akčné sekvencie, ktoré sú dosť rozmanité a aj technicky kvalitne prevedené, len jednoducho mne sa vlastne skutočne páčila len scéna s útokom množstva zombií, ktorú by som kľudne označil za najlepšiu akčnú scénu celej série a to pobehovanie Milly s dvomi mačetami som si skutočne užíval. Ten zvyšok síce nebol zlý, ale jednoducho to vôbec nie je môj štýl, akčné scény so zvieratami moc nemusím a finálne súboje tejto série ma tiež nechávajú chladnými, mňa tie bitky s mutantami vôbec nebavia. A tak som si skôr užil také maličkosti ako výbuch kamiónu alebo pekný spomalený záber s vrtuľníkom. Ale aj celkovo mi to režijne a technicky príde ako najkvalitnejší diel celej série, nechýba tu pekný vizuál, atmosféra, slušné efekty a ešte aj skvelý soundtrack. Práve v tomto diele si hudbu vychutnávam najviac. Takže keby tu bolo viac akčných scén so zombiami, bol by práve tento tretí diel pre mňa najlepší z celej série, takto sa tým predchádzajúcim skôr vyrovnáva, ale keďže tie sa mi dosť páčili, tak to rozhodne nie je žiadna hanba. 79%(12.8.2011)

• Flipnic

Toto je naprostý brak, který doufám (!!) uzavírá celou trilogii. Další zprznění skvělé videohry do podoby filmu bych již snad neunesl. Film absolutně o ničem, snad 2/3 filmu se nic neděje, dvě větší akce, které jsou navíc klasicky "moderně" nechutně sestříhané, takže nevidíme, co se vlastně děje. Útoky zombíků jsou trapné, v podstatě jakákoliv absecne gore a napětí, naprosto trapný a ubohý výkon Milly Jovovich (kterou mám jinak velice rád) atd., atd. Jakýsi mix videohrení předlohy, postapokalyptického Mad Maxe a všeho, co tvůrcům přišlo pod ruku z desítek mnohem lepších "zombies filmů", zejména Romerovek. Opravdu slabota a nuda pro puberťáky ... Dokonce ani ty kozy tentokrát neukázala ... prostě hrůza ...(21.5.2008)

Od starého rutinéra Russella Mulcahyho příjemné překvapení! Třetí Resident se atmosférou a úrovní nejvíce přibližuje herní sérii. Jaký by to byl Resi bez nakažených vrán a zmutovaných dobrmanů, největšího zloducha s lidskou tváří ve světě RE, Alberta Weskera, nejčastějšího bosse Tyranta, souboje v laborce a aspoň jednoho člena klanu Redfieldů? Vrány jsou skvělé a zkrvavená psiska nejsou špatná, Weskerovy chvíle jistě ještě přijdou ve čtyřce, bitku s Tyrantem (ve filmu beze jméma) šlo vyřešit určitě lépe, ale monstrum ujde a herní předloze víceméně odpovídá, a Claire má méně prostoru než Alice, ale šarmem ji přebíjí . Běhající lebkoidní parchanty už jsme měli v RE: Remake, takže ani ti mi nesuplují rušivý prvek. Co už mě ale trochu iritovalo, jsou přehnané Aliciiny psionické schopnosti. To nemá ve světě RE co dělat. Menší dávka gore nevadí (ve hrách žádná střeva stejně nejsou) a Milla mi konečně nelezla na nervy. Zánik mě jako fandu her, který třetí řádění chladně působící modelky mezi nemrtvými masožravci vyhlížel s jistými obavami, uspokojil. Po řemeslné stránce slušná akčně-horrorová podívaná a v některých scénách dobře dynamická. Nejlepší filmový díl a zároveň povedený reparát za humusáckou Apocalypsu. 7/10(25.9.2007)

Možno to nie je také cool ako Andersonova jednotka ani také akčné ako Wittova dvojka ale konečne to má tú správnu atmosféru odkazujúcu na hru a je to aj pekne napínavé. Hneď som si spomenul aké to bolo pri hre keď sa pomaličky otvárali dvere a s napätím som čakal čo je za nimi. Zlatíčka dobermani sa vrátili, vrany sú tiež parádne, zombíci sú konečne ako som si prestavoval a vôbec mi nevadilo že to nie sú len kymácajúce sa zdochliny ale dravé rýchle monštrá, a záverečná príšera mi tiež prišla podarená (veď ani v dvojke proti Nemesis som nemal výhrady). Takže ďalej tu máme charizmatického záporáka Dr. Isaacsa, stále tu je všemocná organizácia Umbrella, ktorá zostáva i naďalej zahalená poriadnym rúškom tajomstva a ako vidno ešte pre nás prichystá kopu prekvapení a Milla Jovovich je kategória sama o sebe. Bez nej si už žiadneho Residenta neviem predstaviť. Andersonov scenár netreba brať príliš vážne, ja ho absolútne kvitujem a dúfam že ostane scenáristom i ďalších pokračovaní. Čo ma trošku zarazilo boli Alicine výkopy ktoré my prišli trošku divne zostrihané ale stále je to pokrok oproti neprehľadnej dvojke a len malá chybička na kráse. Nie často sa stáva že tretia časť je najpodarenejšia.(3.10.2007)

• - Film uzavírá první filmovou trilogii postavenou na počítačové hře. (Othello)

• - Vrány sedící na elektrickém vedení a útočící ve velkých počtech mají být poctou Hitchockovým Ptákům. (Othello)

• - Alice (Milla Jovovich) se ukáže s brokovnicí Mossberg 590, ráže .12 gauge. (Zdroj: imfdb.org) (dc125)