Nové trable staré Christine (TV seriál)

The New Adventures of Old Christine

Komedie

USA, 2006 - 2010, 30 h 49 min (Minutáž: 88x20–28 min)

Tvůrci:

Kari Lizer

Andy Ackerman

Matter Music

Julia Louis-Dreyfus, Clark Gregg, Hamish Linklater, Trevor Gagnon, Emily Rutherfurd, Tricia O'Kelley, Alex Kapp Horner, Michaela Watkins, Andy Richter, Nancy Lenehan, Matt Letscher, Blair Underwood, Scott Bakula, Jane Lynch, Wanda Sykes, Rebecca Creskoff, Mona Weiss, Jennifer Baxter, Miranda Frigon, Ben Feldman, Michael Medico, Tara Karsian, Patrick Breen, Tommy Savas, Wendy Raquel Robinson, Kara R. Stribling, James Lesure, Rachael Harris, Molly Shannon, Kelsey Crane, Mary Gross, Bob Clendenin, Josh Randall, Eddie Diaz, Patrick Fischler, Jeff Witzke, Crista Flanagan, Sally Pressman, Jesse Heiman, Alicia Ziegler, Beth Littleford, Ana Ortiz, Steven Lee Allen, Amy Sedaris, Mary Alexandra Stiefvater, Jason Alexander, Rachel G. Fox, Mary Beth McDonough, Jennifer Elise Cox, Dan Gauthier, Saxon Trainor, Lauren Bowles, Scott Lawrence, Stefanie Scott, Stephanie Faracy, P.J. Byrne, Miranda Kent, Liv Hutchings, Michael Mantell, Constance Zimmer, Jayne Taini, Marcy McCusker, Shira Scott Astrof, Gigi Rice, John Apicella, James Huang, Claudia Fritzsche, Jack Kehler, Dave Florek, Don Lake, Charles Esten, Barry Livingston, Kim Hidalgo, Emily Rose Everhard, Scott Klace, Tate Hanyok, Lisa Cole, Miguel Angel Caballero, Craig Welzbacher, Rodney J. Hobbs, Joel McKinnon Miller, Clea Lewis, Debra Azar, Matthew Glave, Tom Papa, Kelly Mantle, Alexandra Ella, Rachel Cannon, JoAnn Willette, Lou DiMaggio, Elaine Loh, Peggy Blow, Julia Lehman, Kulap Vilaysack

Julia Louis-Dreyfus

Scénografie:

Cabot McMullen
  • PetkaW.

Asi takhle - už jsem viděla rozhodně lepší, nápaditější a sympatičtěji obsazené sitcomy. Najde se tu i spousta trapných prvků a motivů, které na podobných seriálech tak nesnáším. Na druhou stranu to není až taková blbost, jak jsem si původně myslela a když v televizi nic jiného nedávají, tak se Christine čas zabít dá.(24.1.2013)

Christine Campbell je hloupoučká, nevyrovnaná, neurotická, pokrytecká, sebestředná, užvaněná, závistivá a často i opravdu nesnesitelná slepice, ehm, žena ve středních letech, kterou však prostě musíte milovat !! Alespoň já ji miluju !! ;) Stejně jako její představitelku, fantastickou americkou herečku a jednu z nejzajímavějších žen mezi komiky, krásnou Julii Louis-Dreyfus, která touto rolí dokázala vystoupit z vlastního stínu s názvem Show Jerryho Seinfelda, ba co víc, dokonce způsobem tak zásadním, že zmínka o Seinfeldovi pozbývá váhy !! Julie Louis-Dreyfus jako stará Christine provozuje se svojí černou kamarádkou Barb Baran, která platí za jedinou postavu, která mi prostě nesedla, protože její představitelka Wanda Sykes je mi silně nesympatická, upřímně šílenější držku, aby jeden pohledal, nicméně chápu její zásadní uplatnění v rámci seriálu a její dialogy s Christine i jejím bratrem Matthewem opravdu pobaví, a jako rozvedená matka malého Ritchieho talentovaného sympaťáka Trevora Gagnona se plácá životem, když touží po svém kousku štěstí, hledá chlapa, který by ji dokázal pochopit, a rve se přitom s celým světem, dvěma matkám spolužáků svého synka a především sama se sebou !! Ve společné domácnosti žije s již zmiňovaným ušlápnutým bratrem Matthewem Kimblem hezouna Hamishe Linklatera, který při ní přes všechny její šílené vlastnosti a úlety vlastně vždy stojí, ostatně oba dva si v (ne)úspěchu u druhého pohlaví mohou jen směle podat ruce.. Za zásadní postavu a hybatele děje však musím označit Christinina exmanžela Richarda, kterého ztvárnil stále populárnější americký herec a překvapivě i skvělý režisér Clark Gregg, ten si mě osobně touto rolí definitivně získal, s nímž má Christine opravdu velmi neobvyklý vztah, když se i po rozvodu denně vídají, a byť se vzájemně neustále špičkují, dobírají si jeden druhého, nedokáží či nechtějí pouta mezi sebou přetrhat, což samozřejmě nejhůře snáší právě Richardova nová mladá přítelkyně, která se shodou okolností, osud si rád často zavtipkuje, díky čemuž se nám také objasňuje i samotný název seriálu, také jmenuje Christine a zahrála si ji roztomilá Emily Rutherfurd !! Nové Christine, v podstatě k zulíbání laskavé bytosti, tuto nečernobílou snahu scénáristů jeden musí ocenit, jinak slabomyslné a zmatené blondýnce, jak jinak, se jeden ani nemůže příliš divit, s jakou nelibostí se dívá na, no ten vztah lze opravdu jen dost těžko definovat, přátelství Richarda se starou Christine, ostatně každý z nás si jistě hned vybaví, jak sám vnímá bývalé partnery svých protějšků..;) Právě tento leitmotiv mě osobně oslovil jako málokterý, přiznám se, že jsem se v Richardovi poznal, sám totiž svoji dlouholetou bývalou partnerku považuji za svého nejlepšího přítele, což nikdo v mém i jejím okolí příliš nezvládá pobrat !! ;) Podobný motiv totiž už použili tvůrci seriálu Reba, u nás vysílaného pod českým názvem Deník zasloužilé matky, což logicky vede ke vzájemnému srovnání, kde však nesympatická her(eč)ka a country zpěvačka Reba McEntire se svými přehrávající kumpány dostává řádně nakopáno do zádi !! Mimochodem mě velmi zaujala skutečnost, že právě "Stará Christine" často především v dialozích využívá a zmiňuje různé detaily či pasáže starších epizod, bez jejichž znalosti často divákovi unikají podařené vtípky, což se obecně naprosto vymyká zažitým zvyklostem sitcomu jako takového !! Velká síla The New Adventures of Old Christine, které má na svědomí Kari Lizer známý především dalším úspěšným a typově i obsahově velmi blízkým sitcomem Will & Grace tkví mimo velmi vtipných dialogů a obsazení především v jeho (ne)věrohodnosti, to už záleží na osobních zkušenostech každého diváka, nevídané nekorektnosti a také naprosté absenci patosu a sentimentu rámujícího většinu amerických seriálů !! Divák se prostě rád ve své škodolibosti podívá na takového pechfógla, za něhož prostě starou, no starou, ona totiž Julia Louis-Dreyfus vypadá svému věku navzdory čím dál tím lépe, Christine nelze nepovažovat, aby zapomněl na své běžné každodenní starosti.. Bohužel se však tvůrci během těch pěti řad nedokázali vyvarovat menší kvalitativní nevyrovnanosti, přičemž právě tento jev nejlépe dokazuje závěrečná epizoda, která mě zklamala jako už dlouho žádná, a tak byť Christine řadím ke svým nejoblíbenějším sériím, tohle je prostě vedle Přátel i díky tomu všudypřítomnému cynismu moje největší žánrová srdcovka, plnou palbu prostě dát nemůžu !! [ Dabing 4/10 ] Právě "Stará Christine" platí za projekt, jemuž dabing fatálně ubližuje, když tvůrci často mění celé pasáže, aby jim tuzemský běžný divák rozuměl !! Tohle se studiu Audiotech zrovna dvakrát nepovedlo !!(14.3.2014)

Christine (Julia Louis Dreyfus) je rozvedená matka, která vede posilovnu pro ženy, a která má svého mladšího bratra Matthewa (sympaťák Hamish Linklater), ztracenou existenci, jako chůvu pro svého vnímavého syna Richieho (roztomilý Trevor Gagnon). Nesmíme zapomínat na takřka povinnou sarkastickou hlučnou černou kamarádku Barb (výborná Wanda Sykes). Nezodpovědný exmanžel Richard (Clark Gregg) celou "idylku" naruší, když přivede do rozvedené rodiny novou mladou přítelkyni (půvabná Emily Rutherfurd), která se jako na potvoru jmenuje úplně stejně. Stará Christine stojí a padá s komediálním talentem Julie Louis-Dreyfus, a ta ho má naštěstí na rozdávání, jak ostatně dokázala už v kultovním Seinfeldovi. Nekonečně neurotická, strašně nejistá a v podstatě nesympatická Christine je díky ní hlavní hrdinka k pomilování, bez ohledu na to, do jakého trapasu se svojí pitomostí zase dostane (mé oblíbené jsou například Christininy snahy nebýt rasistka, což většinou končí nemilými přeřeky typu "I will be white black", místo "I will be right back"). Seriál mám za sebou třikrát kompletně v angličtině, a vždycky jsem se výtečně pobavil. Dokud nebyl uvedený česky, měl na této stránce poměrně vysoké hodnocení, dovolím si tedy tvrdit, že dabing mu zřejmě škodí hodně. Celou tuhle příjemnou taškařici má navíc na svědomí Kari Lizer, která se podílela na Willovi a Grace (který bohužel trpí podobným problémem, ovšem z jiných důvodů. Zatímco v Christine je skutečně důležitý hlasový projev herců, především pak samé Julie Louis Dreyfus, u Willa a Grace jde většinou o nepřeložitelné slovní hrátky), a tak je tam cosi z nich cítit. Určitě je to (navzdory všemu) milá nekorektnost, případně vzájemné utahování si ze sebe (většinou prostřednictvím dvou jízlivých blondýn z elitní školy, kam chodí Richie, Christininých nemesis, Marley a Lindsay (skvělé Tricia O'Kelley a Alex Kapp Horner). Christine má slabší chvilky, sem tam se opakuje a finiš není ani zdaleka tak dobrý, jaký by měl správný seriálový finiš být, ale když se podívám na neuvěřitelně nadhodnocený hype typu Big Bang Theory, nemůžu Christine dát míň jak pět hvězd. PS - za finiš je mínusový bodík, poslední díl nepůsobí dobře ani jako finále série, natož jako finále celého seriálu.(13.10.2009)

"Jednou jsem se bál, že se se mnou chce holka rozejít, tak jsem jí jednoduše nezvedal telefon." - "Jak dlouho?" - "Pořád jsme spolu..." Mladší bráchové jsou prostě super, Matthew obzvláště (je to prostě slaďouš). Ze začátku se zdá tahle seriálová komedie poměrně slaboduchá, ale po pomalém rozjezdu to nabere slušné obrátky. Stojí to za zhlédnutí.(3.1.2014)

Sitcomy sleduji velmi výjimečně, rozhodně ne pravidelně. Snad jedinými výjimkami jsou sitcomy Bod G nebo Nové trable staré Christine. V tomto případě je vše naprosto dokonalé. Výborné hlášky, scény a nové velmi zajímavé nápady. V sitcomech mi vadí přidaný smích, který je i v situacích, které nejsou vůbec vtipné. Tady je ale vše v místech, kde má být. Trochu mě překvapilo téměř podprůměrné zdejší hodnocení. Nové trable staré Christine považuji za 1 z nejlepších sitcomů, možná ho budu mít na 1. místě.(11.1.2013)