Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

Lachtaan

Když loni vypukla epidemie, do trendy filmů se dostaly především ty, které pojednávají o nejrůznějších nákazách. Já jsem viděl jen ten s příznačným názvem Nákaza a na zbytek už nebyly nervy a nálada, po roce se ale stav vlastně vůbec nezměnil, tudíž přišel čas na další kousek z tohoto soudku. Ten tedy přidává do ohně sci-fi prvek, který se realitě naštěstí vyhnul, jinak bychom tu po našem neumu řešit nečekané celosvětové krize už nějakou dobu nebyli. Zombie filmy nevyhledávám, World War Z se jim ale díkybohu nevěnuje primárně, tudíž se na ni nekoukalo vůbec zle. [viděno na Netflixu 14.2.2021] ()

DragonnCZ

9/10. - Ano. Miluju seriál Živí Mrtví a mám slabost pro zombíky a tento film uměl výborně prodat hlavní zápletku. Film je záživný, plný akce, adrenalinu a napětí. Člověk nemá pocit, že by se na minutku nudil a strašně to žeru. Filmu musím upřít, že se věci rychleji semelou než by kdo čekal, a vlastně to i nemusí být tak špatně, jelikož film ví co přesně chce a jde rovnou na věc a kopne vás do akce, což je velká odvaha! Film je narvaný taky skvělými herci mezi nimiž zářil především Brad Pitt, který opět výborně uměl svoji roli ztvárnit velice uvěřitelně. No a také musím vypíchnout tu hudbu! Jediný co bilo do očí nejívce, bylo levné CGI. Animace amputované ruky nebo scéna v letadle. No furt si myslím, že se to dalo, jelikož pak ten ending byl k nezaplacení. ()

Hnedoocko

Víte co miluju? Jít do kina na něco, od čeho nevíte, co máte očekávat. Je to lepší, než když máte velká očekávání, která zůstanou nenaplněna. TOHLE BYL NAPROSTEJ NÁŘEZ! Zombieci už nepajdaj, ale běhaj! :D Brad Pitt dostal roli ušitou na míru, nepostrádalo to pořádnou akci, děj byl o něčem (což se už moc nestává), ...a nechtějte vědět, jak jsem byla zapadlá v sedačce - napětí od začátku dokonce, semtam nějaký nečekaný úlek, soundtrack dokonalej.....nevim co víc říct? Běžte na to do kina! :) ()

anli

Kdo by se netěšil na akční sci-fi s Bradem Pittem.Já celkem dost a to není Brad Pitt nějaký můj zvlášť velký oblíbenec.Film byl natočený podle knihy Maxe Brookse a je to prakticky silné drama s hororovými prvky s pár akčními scénami.Neznámá virové infekce devastuje lidskou populaci a z lidí dělá zombie.Takže tu máme slušný potenciál a teď ,jak se s ním tvůrci poprali.Už trailer ukazoval ,že to nebude jen obyčejná akční podívaná ,i když možná producenti chtěli(jedním z producentů byl i sám Pitt).Film je především příběhem táty od rodiny ,který se jí snaží zachránit a potom hlavně silné drama o zoufalství a hledání cesty ,jak z toho ven.Teprve pak je to trochu sci-fi a trochu horor a dojde i na několik lekaček.Film naštěstí nestojí na akčních scénách ,protože se opět ukazuje ,že režisér Marc Forster nemá moc akci v lásce a v jeho rukou se stává nepřehlednou.Tady je akčních scén opravdu jen pár ,takže to naštěstí není vidět a tu největší táhne obrovský dav zombíků ,zakže si divák té menší nepřehlednosti většinou ani nevšimne.Straczynskiho scénář je napsaný velmi slušně ,je napínavý a vcelku příjemně uprašuje ,i když místy je tu poměrně dost dialogů a nezbytné politiky.Velmi se mi líbilo ,že film nemá vlastně začátek.A to v tradičním slova smyslu.Než se divák naděje ,je vhozen do víru událostí a téměř nic mu není vysvětleno a vše se dozvídá přímo v ději.Příběh samotný má spád ,je napínavý a zombíci jsou skvělí.Ti ,kdo hrajou Resdent Evila, už dávno vědí ,že zombíci se jen nešourají ,ale taky mohou být zatraceně rychlí.Možná mi občas malinko neseděl jejich "klapací" projev ,ale to je jen otázka vkusu.Je tu pár slušne dramatických scén a tu ,kde si(pozor,trochu si zaspojleruju)Brad Pitt píchne vakcínu, považuji za opravdu velmi vydařenou.A vůbec celá scéna cesty pro vakcínu v laboratoři byla vynikající a jako by vypadla ze série počítačových her Resident evil.Trochu horší to u mě bylo s koncem ,kde jsem čekal pořádnou závěrečnou bitvu a než jsem se nadál ,film skončil.Myslím ,ale že závěrečná Budapešťská sekvence tu prostě chybí.Taky jsem měl trochu problém s Pittovou postavou ,jako starostlivého otce.Byl příliš sebejistý a moc jsem se o něj nebál.Vzpomínám na postavu otce Toma Cruise z "Války světů" a musím říct ,že z tohoto souboje vychází vítězně Cruisův táta.Byl mnohem lépe pojatý, zahraný a tím přesvědčivější.Tvůrci tu toho chtěli mít hodně a možná se chtělo soustředit na rovinu příběhu a trochu místy přitlačit na pilu a nezapomenout na finále.Film jsem si ovšem užil a i přes všechny výtky je to skvělá podívaná.Hlavně díky výpravě ,zombíkům a několika skvělým nápadům.A taky zvuk a hudba neměly chybu ,stejně jako kamera.Po chvíli přemýšlení dávám zombáckých 80% a to hlavně za způsob vyprávění ,hordy skvělých zombíků a několik opravdu skvělých scén.A teď se jdu mrknou ,proč ten soused od naproti tak divně postává venku na ulici a klape zubama.P.S.Už dlouho jsem neviděl film, kterému by tak slušel prequel, jako tomuhle.Tak hurá do toho a těšíme se! ()

Pavlínka9

Film je rychlý, svižný, zbytečně neprodlužovaný a to je pro mě velké plus :) Nesnáším protahované konce a zbytečný "americký patos", kterého ve filmu sice po troškách je, ale mohlo to být ještě horší :) Rychlé seznámení se s dějem - už v průběhu úvodních titulků, kdy byl divák zasazen do prostředí, ve kterém se snímek odehrává a poté uražené zrcátko a už to jelo takovou rychlostí, že jsem se až do konce filmu nechtěla odtrhnout od plátna. World War Z si mě získala několika body - první z nich byla první panická scéna, kdy lidé sice utíkají a křičí, ale sami nevědí před čím. Nevidí nic konkrétního, nevědí odkud to jde, ale přesto je na ulici vytvořen takový chaos, že jdete prostě s davem. Z čeho jsem byla příjemně zaskočena byla kupa "vtipných" scén :D Lehký SPOILER - Ztratit "největší naději" v podobě mladého nadšeného virologa - to jsem se upřímně zasmála a prohodila pár sprostých slov s uvideným výrazem, i když jsem to očekávala již od chvíle, kdy tam proběhla věta "Dejte prst ze spouště". Ale jako s tímhle jsem se dlouho v žádném filmu nesetkala :) A myslím si tedy, že prohlášení: "No do prdele. To si dělají srandu." Bylo na místě :D Další scéna s úsměvem - volání starostlivé ženy manželovi, který zrovna jede na kole důležitý závod :D Scéna, při kterým mi ale nešel zastavit smích byla scéna s mužem, zombie, který se ocitl sám na chodbě a vypadal jak kdyby se vzbudil po těžké akci a je chudák celý dezorientovaný :D Nedokážu to popsat, ale pro mě to byla neskutečně vtipná scéna :D Vše bylo završeno situací, kdy Brad Pitt došel pro "bacily" a když mu zazvoní telefon, tak se po mé pravici ozvalo: "Volá máma". :D Hodně brzy jsem si ale uvědomila, co mě na filmu zaujalo nejvíc – jednoduché retrospektivy a „dávání si věcí dohromady“, - scéna s chlapcem, který se krčí před davem a také, jak se dokázali zombie rychle pohybovat – tak, že „narušení bezpečné zóny v Jeruzalému“ bylo tak rychlé, že to člověk sotva zaregistroval. Co byla ale pro mě nejlepší myšlenka a hodně jsem přemýšlela, zdali jsem to v nějakém filmu vlastně kdy viděla a trvalo mi dlouho, než jsem si takový vybavila, bylo to, že ti, které chtěla vláda či jiný světový orgán zajistit, aby byli v bezpečí, tak je neukryli do bunkru, do nějakého bezpečného domu, ale vzali je a přemístili je na nejbezpečnější místo v ten moment – na vodu. Tam vám žádná zombie nedoplave a prostě je to jisté, že tam jste chráněni – kor když víte, že nikdo není nakažen – a to se zjistilo hodně rychle. Scéna v letadle byla – no, jak bych to řekla, poněkud zajímavá :D :D „Minigranát“ by mě zajímalo jak by zafungoval v reálné situaci, ale zachování klidu části, kde se nacházeli naše hlavní postavy bylo pěkně znázorněné. Co si také vybavuji jsou výrazné zuby u daných „přeměněných“ a toho si všiml téměř každý. Film má jednoznačný začátek i konec – jak jsem již psala – nic zbytečně neprodlužované, ale přesto jsem v tom jak na začátku tak i na konci viděla určité „něco“, co tam bylo vloženo jako určitá informací pro diváky a celkově pro lidstvo. Film má vynikající hudbu a rychlé střihy, na kvalitě filmu rozhodně není co vytknout a téma, které je opět celosvětově probrané – to je pro mě to nejlepší co tam mohlo být, jelikož vše se netočí jen kolem USA. () (méně) (více)

Phietros

Nemůžu hodnotit jinak než kladně! Po Úsvitu mrtvých jeden z nejleších Zombie filmů! Forster vytáhl opravdové eso z rukávu, ve kterém mu hlavně dopomohl B.Pitt, který podal jeden ze svých nejlepších výkonů a držel sledovanost filmu! Efekty byli skvělé, zombíci a různé pasáže taky a když Forstrovi odpustím úvodní nepřehledné scény, které byli moc rychlé, rozmazané a možná i scénu, kdy Gerry hodí v letadle granát a pak se jako jediný probudí v sedačce, tak nemůžu hodnotit jinak než 90%. Navíc otevřený konec slibuju dost slušnou trilogii! ()

uiu

Zombie horory nemám ráda, protože mi potácející se a hekající mrtvoly přijdou směšné. Zde máme ale zombie drama a nemrtvé, kteří běhají rychlostí blesku a koušou jako vzteklí. Sice jsou někteří zombíci až moc CGI trapní, ale za perfektní davové scény to tvůrcům odpouštím. Naštěstí to nezačíná žádným nudným představováním hlavních postav, ale během prvních asi 3 minut filmu jsme hozeni do akce a boje o holý život. Co filmu vytýkám jsou klasická klišé - auto nejde nastartovat ve vypjaté chvíli, aby pak naskočilo, postavy mají být potichu, aby neupoutali na sebe pozornost zombíků, ale musí pořád do něčeho vrážet, kopat do plechovek, stoupat na sklo... Brad Pitt se vrací na plátna kin důstojně. SPOILER - Tak mě po filmu napadlo, proč lidi, na které zombie nezaútočili to někde neohlásili a hned by se přišlo na to, co mají tihle lidi společného...? Aha, musel na to přijít jen hlavní hrdina. ()

elanius

(104/2013) / Osobne som sa počas pozerania WWZ rozhodol, že film budem hodnotiť v rámci žánru zombie filmov. Z tohoto pohľadu je WWZ vlastne bombastický kúsok. Áno, žiadny aspekt filmu nie je vyslovene nadpriemerný, ale samotný zombies sú docela namakaný a ich spracovanie patrí jednoznačne k tomu najlepšiemu čo sa dá vidieť. K tomu Brad Pitt výborný. jednoznačne by to chcelo druhý diel, ten námet má rozhodne potenciál. (8/10) ()

Teebo

Možná se v dnešní digitální době často ultraumělých filmů postrádajících hlavu a patu jedná o případ jednookého krále, kdyby ale současná popcornová zábava udržovala standard Světové války Z, byl bych opravdu spokojený. Ačkoli může divák zpočátku čmuchat nepříjemný klišoidní náběh (dítko s astmatickým záchvatem a léky jsme samozřejmě zapomněli), obavy se rychle rozplynou a naopak si můžeme užívat osvěžující nápaditost filmu. Samotný koncept zombies je úplně jiný než jsme zvyklí. Napětí je budováno mistrovsky (letadlo, zdravotnické centrum) - člověku se ani nechce pohnout v křesle, aby nebezpečí číhající na každém rohu neprobudil (mimochodem pozdější využívání zvuku jako prostředku obrany je skvělé). Pojem klaustrofobie tu získává úplně nový rozměr (letadlo). Zdaleka ne všechno se ovšem točí okolo toho, kdy kde někdo někoho pokouše, naopak se jedná o multižánr hororu, akce, katastrofického filmu, dramatu, road movie, detektivky a bůh ví čeho ještě, a Forster si zaslouží jmenovitou pochvalu, protože není těžké si představit, že takový kousek by se leckomu velmi snadno rozsypal pod rukama. Pochvala patří i Marcovi Beltramimu, zdá se totiž, že má čuch na vhodný hudební doprovod u filmů se zombie tematikou. Nepřehlednutelného Mansona jako hlavní hudební motiv filmu tentokrát střídá zprvu nenápadný Muse. S výjimkou Pulp Fiction ovšem žádný film není dokonalý, takže lze hledat i negativa. Osobně mě nejvíce mrzí, že i přes téměř naprostou absenci úvodu (kterou oceňuji) ani dvouhodinová stopáž nestačila na zodpovězení palčivé otázky "Co se vlastně stalo?" a film si otvírá dvířka, nebo spíše pořádná vrata, pro pokračování. Dnes už bohužel musí být tatřka všechno s dvěstěmilionovým rozpočtem natočeno třikrát. Překážela mi rovněž i občasná nepřehlednost u rychlejších scén (osud virologa), někdo by mohl poukazovat na občasnou přitaženost za vlasy (přežití havárie). Jedná se ale o nepatrné šmouhy, které nemohou zvrátit celkový velmi pozitivní dojem z filmu. 4,5/5 ()

LittleJohnny

Ačkoliv zombíky nemám v oblibě, jelikož jich je v poslední době všude až až, tak Světová válka Z na mě udělal dojem... Takže pokud hledáte film se zombíkama, jednoznačně doporučuji. ()

Redi

Po dlouhé době konečně zase nějaký víc než dobrý zombie film. Díky bohu, že se hl. role neujal nějaký T. Cruise nebo M. Damon a já nemusel film ignorovat... Už by to chtělo ale i nějaký zombie horor. ()

_DAVE_

Zapomente na úsvit mrtvých, tady jsou zombíci ještě citelně houževnatější. Jinak obecně zle říci, že je to čistokrevný řemeslný průměr. Charaktery i děj velmi předvídatelný, ty nej scény jste už viděli v traileru. ()

venison

Na zombie film hodně akční, hodně rychlé, hodně cestovní.. Spíš než o klasický horor šlo o hypotetické drama s hlavním motivem "nákaza".. Brad Pitt mi tam kupodivu dost seděl, ale vtipné bylo to, že zase jediný možný člověk na celém širém světě dokázal spasit celou planetu.. Pobavilo mě i doprovodné komando čítající dva vojáky :-D Příjemné bylo vidět i Mireille Enos někde jinde než v "The Killing" a roli pečující matky dala s přehledem a dokonce jsem jí zbaštila, že tahle vizuálně "zvláštní" žena by mohla být manželkou Pitta.. Fungovalo to na efekt, ale jinak to byla šílená kravinka :-) ()

lennyd

Zpočátku ten den začal jako úplně obyčejnej den. Ale nikdo nevěděl, že to ráno bude poslední obyčejný ráno v životě celého lidstva. Teda aspoň pokud se nepodaří najít lék na něco, co hned od začátku vypadá na pořádnej průšvih - epidemie choroby, která mění pokojné občany v krvežíznivé zombies. A to kurevsky rychle. Naštěstí je zde Gerry Lane (Brad Pitt), který je expertem na řešení jakkoliv neřešitelných problémů... O filmu mi říkal kolega z práce asi toto -- Šli jsme na něj s manželkou, ona šla na Pitta a já na zombíky. Nevím co na tento film říkala jeho manželka, ale on vypadal docela spokojeně (možná díky tomu, že se na něj jeho manželka pod dojmem zombíků (Pitta) pořádně tiskla?). Ale jinak to přesně odpovídá tomu, o čem film je -- miliardy zombíků (a to opravdu nepřeháním), kteří už dávno nejsou ti šourající se potvory z Resident Evilu a podobných, ale pořádně rychlí zabijáci. Jinak bych film rozdělil asi na tři třetiny - pomalejší úvod (očekávaný průšvih, ale s tím, že divák netuší pořádně o co jde), brutální střed (Korea, ale hlavně Jeruzalém) a trochu naivní konec (Pittovo experimentování s virovými zabijáky..). Ale na film se hodně dobře dívá a rozhodně jde o milé překvapení letošního léta ... ()

noriaki

Soderberghův Contagion ft. Snyderův Dawn of the Dead. S tím rozdílem, že World War Z není pocitově sterilní a díky šílenému střihu nejsou akční pasáže zdaleka tak působivé, jak by mohly být. Naštěstí těžiště filmu neleží v akci ani odtažitosti, ale v atmosféře a ta je celou stopáž přímo lahůdková. Momenty bezútěšnosti při pohledu na zkázu světa střídá poctivá deprese tragédie. Věčné dilema postapo filmů, gimmick vs. macguffin tedy scénář vyřešil tím, že dal oběma zhruba stejně prostoru. Ve výsledku je snímek mírně nekonzistentní, ale zase o to působivější. Ve většině ostatních zombie movies mi osud lidstva ani nepřišel na mysl, tady naopak mrazivý pocit z úděsného kvanta ztracených lidských životů tvoří stěžejní dojem snímku. A nejenom tím že dává sousloví "exponenciální růst" zcela nový, zlověstný význam. Top 10 za rok 2013. ()

geklon

Katastrofický velkofilm se zombíky? No konečně. Sice je to hra na tenkém ledě, kde se lehce stane z živého mrtvý, ale pojďme to zkusit. Příběh je, jak už to u velkofilmu bývá, jen břitká hovadinka, plná klišé a zmaru a nekonečný stopáže. S jedním jediným možným rozuzlením. Neřešme už příběh, to je nuda. Zbytek je však špička. Prostě originální katastrofický velkofilm se zombíky. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech