Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

Merkin

Všechno by to bylo hezké, ale tak nějak se nemohu zbavit pocitu, že přes veškerý arsenál záběrů na masy zupířených pozbývá snímek autenticity. Fakt, že nebyl odhalen zdroj nemoci ani podstata ,,zombie" choroby by nevadil, v situaci, jaká se naskytla, by nejspíš každý hledal napřed alespoň provizorní řešení a až pak sondoval do hloubky, nicméně to, že jsme se vlastně mnoho nedozvěděli ani o následném boji s infekcí i nepravěpodobná esence příběhu spočívající v tom, že nepřemožitelný(krev, boj, pád letadla...) Brad Pitt jako jediný muž na světě přijde na krycí manévr, nedodávají snímku příliš šarmu, apropó, hezký závěr, jen by mě zajímalo, co pak dělalo lidstvo uchráněné před stvůrami, nicméně nakažené jinak? Druhý díl se nabízí a nazván by mohl být třeba Zombíci x Malomocní.... ()

Corpsegrinder

Zombie filmy jsou moje nejoblíbenější a viděl jsem je snad ve všech formách co existujou. Proto jsem se na tohle těšil a i když propagace filmu naznačovala že tohle bude akční nářez tak zase tolik neni ale upřímně to se dalo čekat protože zombie film s Bradem Pittem podle knížky kde se nic neděje prostě nemůže bejt masakr. Ale nevadí, akce tam je tak akorát a je super, zombíci vyběhnou hned na začátku filmu a hned vás to hodí přímo doprostřed obřího zombie maratonu. Film si celkem drží tempo takže chvilku se kecá a pak přijde akce a tak se to opakuje až do konce. Žádný vykecávání se, žádný zombácký klišé (respektive přesvědčování že nakažený lidi už nejsou naši kamarádi a pokud je třeba useknout ruku udělá se to okamžitě bez váhání). Co se týče zombíků tak jsou to klasický běhací ovšem jejich síla je v počtu a jak už bylo jasný z traileru jakmile se hrnou ulicema člověk si říká zda vůbec stojí za to utíkat protože je to totální rozkládající se tsunami. Gore tady neni a to vůbec a krev se vyskytuje jen zřídka a nejošklivější scéna je asi ta kdy má v sobě Pittlák zabodlej kus letadla. Je to docela ironie protože z filmu co se zdál jako největší zombie masakr se vyklubal vlastně film přístupnej pro každýho. Poslední část v laborce neni komorní ani trochu, jen film upustí od digitálních zombíků a chvilku se tam šouraj tak jak nám to kdysi předvedl pan Romero a tak místo přílivu zombíků dostanem celkem napínavý procházení koridorama. Docela bych stál i o pokračování protože je teď šance dát prostor akci ale hádám že tomu brání hodně věcí a pokud by druhej díl měl přijít s tim co se očekávalo zde tak na to nekejvne ani Brad Pitt ani nikdo jinej a stane se z toho jen laciný béčko. P.S. líbí se mi jak se zase patláte ve filmu jako čuráci takže když někdo nebrečí že je to nepřesná adaptace tak si zase stěžujete že Bradouš pije ve filmu Pepsi a to je tááááák hrozný. Bejt v tom filmu PIVO tak o čecháčství nepadne ani slovo :)) ()

ChrisBa

Kvalitný a pozerateľný film..v žiadnom prípade nie horor, čo ma trochu sklamalo..aj keď viac menej sa to dalo čakať keďže bol avizovaný vstup od 12 rokov.. ale napriek tomu sú tam scény kde mi dokázalo biť srdce rýchlejšie ako za normálnych okolností..davová psychóza na dobrej úrovni.. privítal by som aj lepší výzor zombíkov.. dosť málo hnusný a málo strašidelný bol.. ale obsahovo sa mi film páčil, hudba bola veľmi dobrá.. skôr prevládajú kladné pocity.. rada pre tých ktorí film ešte nevideli.. v žiadnom prípade nechoďte na 3D.. je to úplná zbytočnosť..od 3D som si sľuboval oveľa viac.. inak dávam 4* ()

ruhebitte2010

Knihu jsem nečetl, takže nemohu srovnávat. Ani chvíli jsem se nenudil, občas se pousmál, občas, hlavně na začátku šel až mráz po zádech....Celkově sice velmi jednoduché, ale dobře fungující a zdařilé. 80% ()

jhlahulek

Úsvit mrtvých, Walking dead a 28 dní poté v jednom kvalitně natočeném snímku. Bavil jsem se převelice i přes mnoho klišé byl děj poutavý a plný impulsivních akčních scén. Skvělý Brad Pitt si opět vybudoval mé sympatie natolik.že jsem s napětím očekával jak přežije útok dalších a dalších zombie a vyřeší tuhle virovou apokalypsu. ()

Hanys_

Rohodně podařený zombie thriller, ke kterému bych asi pár připomínek našel, ale protože jsem se u sledování fakt bavil, nemá význam být hnidopich za každou cenu. Ještě 1-2 tak dobré filmy a Forster jde do topky. 7.5/10 ()

Greenpeacak

Jemná verzia Úsvitu mŕtvych. A komerčnejšia. ___ Po tom, čo som si prečítal knihu, musím ubrať. Tie detaily a príbehy... Kde je to armádne fiasko pri New Yorku, kde moderná technika nezvíťazila nad pomalými telami, kde je ten podmorský svet, kde namiesto krabov kráčajú po morskom dne zetká, kde je spoveď kozmonauta, ktorý všetko sledoval z orbity, kde je Redekerov plán tiahnuci sa celým dejom, kde je zobrazený život v čínskych atómových ponorkách, na európskych hradoch či život slepého človeka?... Film je oproti knihe zlomenou a ohlodanou kosťou, v ktorej nie je ani dreň. ()

VIPerson

Překvapení roku...původně jsem chtěl obcházet okolo, ale bylo to zábavný. Pár hloupých momentů mi to nemůže zkazit. ()

Milan25

V rámci svého žánru velmi dobré, ale filmu něco chybí. Nevím přesně co, ale díky tomu jsem celý film sledoval v podstatě v klidu bez nějakého napětí nebo vzrušení. Je to takové holé, nesourodé nebo co, podobně jak píše v komentáři Gemini. Dávám něco mezi třemi a čtyřmi. ()

eagle-eye

Kromě pár velmi povedených scén (začátek, Irák) jsem se celkem nudil, aniž by měl film jakous atmosféru, i ten Pitt mi nepřišel, že by to nějak pozvedl, kdyby hrál místo něj Pavel Liška, vyšlo by to skoro nastejno... ()

t.mon

Tu jsem se takhle jednou opět rozhodl dát šanci žánru zombie. Zrak mi nepadl na nic jiného než na World War Z. Čekal jsem lehce nadprůměrný film, ne žádný převrat. A co dostanu? Převrat! WWZ je úžasný apokalyptický film, který si šarvátky nebere a akci nebrání. O atmosféře není řeč, SPOILER! při scéně v nemocnici jsem se klepal tak, že jsem tomu ani nemohl uvěřit KONEC SPOILERU. Pitt zde exceluje a já nemůžu dát jinak než plný počet. ()

ti88na

Ide o trochu lepší zombie film, než je celkový priemer, ale zase úplná pecka to nie je. Problém sú dosť časté hluché miesta, minimum napätia a veľmi priemerné herecké výkony. To platí aj na hlavného hrdinu, z ktorého scenár spravil aj najväčšie nemehlo. Bradovi Pittovi sa podvedome vyhýbam (ani neviem povedať z čoho plynie táto moja averzia) a aj v tomto filme bol nemastný - neslaný. A vlastne celý film by som asi takto zhodnotila. Špeciálne efekty boli ale na dobrej úrovni, zombíci boli správne odporní a niekedy ma vývoj deja aj prekvapil. ()

Sancty

Neočakával som, že ma môže zombie žáner ešte akokoľvek prekvapiť. Naposledy u mňa zabodoval Zack Snyder so svojím pohľadom na Úsvit mŕtvych (Dawn of the Dead), keď pridal nemŕtvym rýchlosť. Otvoril nové možnosti ale akosi sa ich nik nevedel správne chopiť. Lenže potom prišla firma Valve. Left 4 Dead využil všetko čo ponúkol "bežecký mód" a bolo jasné, že Romerovým meravcom odzvonilo. A teraz, pod taktovkou Marca Forstera dostali Zetká tretí dych. Napodiv im vôbec neuškodil. Práve naopak, vďaka nemu disponujú ešte neuveriteľnejšou výdržou. Akrobatické kúsky, ktoré predvádzajú, dopujú atmosféru konskou dávkou steroidov. Prevracajú autobusy, vrhajú sa strmhlav zo striech, rozbíjajú okná vlastnými hlavami, skáču, stavajú premostenia z vlastných tiel a to všetko s odhodlanosťou tých najextrémnejších športovcov. Sú ako valiaca masa vody, nezastaviteľný. Úteky postáv sú v istých momentoch neskutočne napínavé a pár krát som sa pristihol ako mi v sede trhá nohami. Celému tomu šialenstvu veríte každým kúskom tela. WWZ ma doslova zaskočil nepripraveného. Blockbuster ako sviňa. Smrdí na sto honov ale vyvrhnuté vnútornosti skrývajú prekvapivo kvalitnú žranicu. Veľmi oceňujem ťah tvorcov natočiť zombie film bez klasického gore festu alebo ak chcete "žrania čriev." Vďaka tomu sa so mnou mohla na žáner, ktorý tak veľmi obľubujem, pozrieť aj moja manželka. A to sa sakramentsky počíta. 9/10 ()

barlow

Velké překvapení, které mě bohužel v kině minulo. Nečekejte nic světoborného, je to šílená jízda, která se nezastaví. ()

bloodline

Ak niekto natočí drvivú časť filmu s vyšším fps, ako dokáže ľudské oko pogniaviť, tak niekde nastala chyba. Doba síce pokročila a priamo úmerne zrýchlila, ale nemusí to platiť ex aequo aj v továrni na sny. Mozog občas potrebuje psychohygienu v podobe emócií, atmosféry či strachu. Potenciál kdesi čosi bublal, ale vyšumel rýchlejšie ako umelecká hodnota Justina Biebera. Navyše World War Z môžeme chápať ako prvý rukolapný dôkaz toho, že Chuck Norris uveril v reinkarnáciu. Ako po podpise zmluvy v teologickom traktáte riekol režisérovi "(moje) Slovo sa telom Brada Pitta stalo a na smrť sa zvysoka vysralo". Nakoniec už len konštatujem, že miestami by sa plátaním logických dier uživil aj priemerne zručný slovenský cestár s africkým citom pre meteorológiu... ()

Paity

Toto by se hodilo na seriál. Tolik otázek, na které by se dalo odpovědět, wow. Můj šálek čaje navíc s BP v hlavní roli. ()

Sufferer

Časy, kedy bol nepriateľ len namaskovanou karikatúrou, ktorá s predpaženými rukami a nepríčetným pohľadom za sebou ťahala nohy, sú (skoro) u konca. Máme ale smútiť? Kdeže, divákovi sa vďaka tejto “zombie evolúcii“ pred očami rúti svet do chaosu a skazy v tak rýchlom tempe, že výživná porcia času pretečie medzi prstami ako voda. Vysoko nákazlivý pocit spokojnosti navodzuje taktiež to, ako si Forster poradil s jednotlivými polohami. Akčné sekvencie – navzdory chaotickému snímaniu a pomerne rýchlemu strihu, čo osobne nemám rád – šliapu ako švajčiarske hodinky, dialógové pasáže dokážu pekne našponovať uši a komornejšie scény vedia navodiť pocit, kedy sa človeku zastavuje dych. Pokiaľ sa ale bavíme v rovine celku, nemôže byť o konzistentnosti ani reč, akoby každá časť ťahala za iný koniec povrazu. Nehovoriac o boľavých chybách v logike i zbierke klišé. Svetová vojna Z mala potenciál stanoviť nový míľnik subžánru, ktosi sa však flegmaticky rozhodol, že sa bude dodržiavať hollywoodsky status quo. [Kino 3D] ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech