Za svitu měsíce

• USA Moonlight
USA, (2007–2008), 11 h 32 min (Minutáž: 41–45 min)

Alex O'Loughlin, Sophia Myles, Jason Dohring, Brian White, Shannyn Sossamon, Jacob Vargas, Holly Valance, Rudolf Martin, Tami Roman, Jordan Belfi, David Blue (více)

Epizody(16)

Každé soukromé očko zná mnohá tajemství ostatních lidí. Losangeleský soukromý detektiv Mick St. John (Alex O'Loughlin) má také co skrývat. Je totiž upír a jeho život komplikuje přátelství s nemrtvým finančním magnátem (Jason Dohring), vzpomínky na neodolatelnou bývalou manželku (Shannyn Sossamon), která z Micka udělala upíra a také vztah s lidskou dívkou (Sophia Myles). Mick dobře ví, jak obtížné a nebezpečné může být citové pouto mezi upírem a člověkem.
Edice obsahuje 16 epizod na čtyřech discích a seriál získal cenu People´s Choice Award jako TV drama roku 2008. Skvělá zábava pro všechny fanoušky stylových a napínavých upířích příběhů. (Magic Box)

Veniss

Málokterý (ne-komediální) seriál mě zaujme. A je pravdou, že tomuhle to trvalo přesně tři díly, pak už jsem nedokázala odolat. Je škoda, že tenhle Chandlerovsky laděný seriál nepřežil první sérii, protože příběh měl dobře našlápnuto na víc než jednu další. Hlavní dvojice postav byla výtečně vybraná a chemie mezi nimi náležitě pracovala. Nezbývá než si přát víc takových. :) ()

Mephisto

Mám slabost pro upíry a tak posílám do USA velké díky za tento seriál. Určitě jde o nadprůměr co se upírské tématiky týká. Herecké obsazení je velmi povedené, Alex O'Loughlin je přesně ten typ upíra, kterého si každý zamiluje - sympatický, melancholický, stále tak trochu mezi minulostí a přítomností. Po půlce seriálu 4 a půl hvězdičky. ()

ndee

Když upíří horror, tak Dracula s Gary Oldmanem. Když upíří komedie, tak Rodriguézův From Dusk Till Dawn a když upíří detektivní romantický seriál, tak Moonlight se Sophia Myles a Alex O’Loughlinem. Beth Turner pracuje pro bulvár jako investigativní žurnalistka a využívá služeb svého upířího kámoše, který se živí jako soukromý detektiv. Spolu řeší různé případy a pak se do sebe zamilují…konec série 1. Škoda že nenatočili dvojku :-( ()

maty-maty

Velmi příjemný seriál, dokáže vtáhnout do děje, až by tam člověk chtěl být také. Jen škoda, že to nepokračuje další sezonou. ()

lektvar

Jediné, kvôli čomu sa tento seriál oplatí pozrieť je úsmev Alexa O´Loughlina, ktorého je tu ako šafranu a samozrejme Jason Dohring sa vizuálne absolutne nehodí pre postavu Josepha, ale hrá ju geniálne, čo sa vidí tiež málokedy. ()

hwnd

Hodný upír? To je sice trochu nezvyklé, ale v podání sympaťáka Micka to je hodně dobrá pokoukaná. Jsme ve světě, kdy toho upíři vydrží trochu víc, než je zvykem (sluníčko jen vysiluje a nezačínají hořet, dřevěný kolík je jen znehybní a nerozprskne do oblaku popela atd). Jak je zvykem, tak hrdina k sobě potřebuje kočičku, se kterou funguje chemie a nutno říct, že parťačka Beth se povedla a chemie funguje. A to je samozřejmě základ každého seriálu. K tomu je tu skvělý kámoš-upír Josef. Celková forma je víceméně epizodní, kdy dvojice ať spolu nebo souběžně (ale ve finále stejně spolu) řeší nějaký případ, který má většinou spojitost s nějakým jinm upírem, který není až tak hodný jako Mick. Někdy v polovině se trošičku přidává i globálního děje, ale pohodová epizodnost je zachována i tak. Atmosféra je dobře vyvážená, chvilku na vážno vyváži bohatě dvě chvilky poklidné, takže každá epizoda uteče jak voda. Seriál si - při své kvalitě logicky - pootevřel dvířka na další sérii, která bohužel nepřišla, naštěstí se jednalo jen o pootevřená vrátka a ne o rozvalenou bránu, takže jde dokoukat bez naštvání. ()

Loranna

Přiznám se, že jsem snad poprvé přesně nevěděla jak ohodnotit. Moonlight je sice na jednu stranu průměrný (i když upírský) krimi seriál, na druhou však originální dílko s některými tak nádhernými a neskutečně emotivními momenty, že jsem občas jen bez dechu seděla a hleděla s otevřenou pusou. S hlavním hrdinou Mickem je to jako na houpačce - občas sympaťák, občas kardinální trouba (ale vždy se slizkými vlasy a vyfintěný jako ze žurnálu), Beth je krásná jako panenka a upíří kamarád Josef floutek jak se patří... Moonlight bohužel nemá takovou hutnou upíří atmosféru jako třeba True Blood a občas působí dost nelogicky, ale rozhodně umí vtáhnout do děje. A kdyby nic jiného, už jen proto, že jsem celou první (a poslední) sérii zhltla během dvou dnů, si vysoké hodnocení určitě zaslouží. ()

Janie.

Moonlight jsem si zamilovala už od prvního dílu a pořád se nedokážu smířit s tím, že ho po první sezóně zrušili. Vždyť to je taková nebetyčná škoda! Příběh je v dnešní době přeplněné upířími seriály možná už trochu kýčovitý, ale Moonlight ho podává důstojnou a zajímavou formou. Krom toho musím moc pochválit herce a postavy všeobecně, protože Mick je asi první "hodný" upír, který mi nelezl na nervy. Prostě to není ten typ, který by se snažil v divácích svým sebetrýzněním a výčitkami svědomí vzbuzovat takovou lítost, aby to bylo až trapné. Beth taky není typický (tady si vypůjčím pojem z True Blood) fangbanger a po celý příběh si zachovává důstojnost, i přes tu nelehkou šablonovitou úlohu dívky, co se zamiluje do upíra. No ale nejlepší postavou seriálu je pro mě prostě "bad guy" Josef, který si svoje upírství vysloveně užívá. A rozhodně s těmi bílými zorničkami, kruhy pod očima a povytaženými špičáky vypadá nejlíp ze všech :) Moonlight je tedy rozhodně jeden z nejlepších úpířích seriálů, který znám. Doporučuju všem - ale hlavně těm, kteří si chtějí na upíry trochu spravit názor, protože tady to nejsou žádné zidealizované modly, spíš naopak. A to je moc dobře. ()

veere

No jo no, konečně "upírský výtvor" který mě baví a který je vzápětí zrušen; bez debaty nejlepší vampseriál a hodně obstojná detektivka. ()

Peenugirl

Upír dobrák! No už sme tým preplnený, ale v podobe charizmatického detektíva je to novinka. A v roku 2007 je to boom. Já sa bavím a to mi stačí.90% ()

Zakarija

Nevím čím to je, že mě ten seriál tak dostal. Patří k mým nejoblíbenějším na věky věků. Ámen. Alex je můj nejoblíbenější upír a spolu se Sophií jsou snad nejsympatičtější pár vůbec. K tomu Jason Dohring jako cool kámoš. Nemám, co vytknout. Jen škoda, že nebyla aslepoň ještě jedna série. ()

Arminbuuren

Seriál padl do mého hledáčku díky pochvalným hodnocením, které jsem přečetla a již také patřím mezi ty, kteří litují, že skončil po první sérii :-( Hlavní hrdina Mick je charismatický sympaťák, Beth sice není přílišná kráska, ale je milá a sympatická, MIckův kámoš Josef k nakousnutí :-) Vše tam běží tak příjemně a přirozeně, je to dobře koukatelné a chemie mezi hlavní dvojicí i vývoj jejich příběhu se mi líbí. Nenašla jsem tam nic, na co bych si mohla stěžovat, jen na to, že to nemá pokračování. ()

Blue.Cat

Prvních pár dílů mělo ten správný spád a pak se to tak nějak pokazilo nebo spíš už nebylo co řešit. Každá holka se ráda zasní, jaké by to bylo mít osudovou lásku (a navíc sexy upíra!), který ji zachrání z každé prekérky a vždycky se ukáže tam, kde je třeba. Prostě taková moderní pohádka pro ženy. Pro muže je tu nějaká akce... řešení vražd a tak, ale to není podstatné. Hlavní kostra příběhu je v řešení dilematu, jestli spolu může žít upír a člověk. Také zde naleznete návod, jak se zbavit dotěrné exmanželky (spoiler: zabít jednou nestačí). Koho to zajímá, tomu seriál vřele doporučuji... ()