Říkají mu Řidič. Přes den je filmovým kaskadérem, po nocích si přivydělává jako nájemný řidič zločineckých gangů. Nezajímá ho o jakou práci ten večer zrovna jde, řítí se nocí s policejními vozy v zádech. Shannon je Řidičovým učitelem i manažerem, který se ho snaží dohazovat filmovým režisérům i zlodějům, kteří za něj jsou ochotni dobře zaplatit. Shannon má v plánu koupi vozu, ve kterém by se Řidič mohl zúčastnit profesionálních závodů. Navrhne, aby se investorem stal Bernie Rose, místní boháč s pochybnými zdroji příjmů. Samotářskému a ze svého dvojího života značně rozpolcenému Řidiči zcela změní život náhodné setkání se sousedkou Irene, se kterou tráví stále více času. Vše se však změní když je z vězění propuštěn Irenin manžel Standard. Řidič se s ním domluví na poslední loupeži, která Standardovi umožnit splatit dluh, kvůli kterému ho vydírají gangsteři. Ukáže se však, že šlo o nastraženou past. Vše se začíná komplikovat a aby Řidič ochránil sebe i Irene, musí udělat to, co umí nejlépe – řádně šlápnout na plyn. (oficiální text distributora)

Luteka

Evidentně se dá udělat akční film, který má děj, myšlenku a skvělé herecké výkonu. Kdo by to byl řekl, že? Ryan je prostě pan herec a má skvělý cit pro role. Drive určitě není oddychovka jako třeba Fast and Furious, člověk potřebuje zapojit i mozkové závity, ale odměnou mu je povedený film s duší. (80%) ()

giovanni3

80. nejoblíbenější film, 80% hodnocení z 38.266 komentářů... to vše lákalo. Výsledek je pro mě obyčejný film, kdy dějová linka byla přehrána již mnohokrát. "Hezounek" a skvělý řidič chce ochránit "přítelkyni" a k tomu "sundá" hned několik velkých mafiánů, kteří mají zbraně a kdo ví co vše. A on má max auto, kladivo a občas nůž... jak prosté. Kladem je solidní kamera a atmosféru navozující hudba. Ta mne sice nebavila, ale do tohoto filmu seděla. Herecké výkony mne naopak nezaujaly. Gosling skoro nemluvil a působil jak zeď. U zbytku herců nenacházím zhola nic. Slabší 3z5. ()

blackkocour

🎵 Soundtrack dopoví za vše.. Svět podle Plota. Hee-yaa brother, kdo by čekal, že po 2 letech, co jsem naposled tenhle film viděl, jsem dospěl k názoru, nejen že tohle patří ke kultovním béčkovým guilty pleasure, ale reflektuje v podstatě celý můj život. A tím se tohle stává moje špice k nejvyšší žebřině, (třetí místo taky ještě ujde). Proč jsem setrval k tomuhle názoru si přečtete až na závěr komentáře.. ** Existujou jen dva typy lidí z odcizených táborů, co sledujou Drive. 1) Hipsteři, co by samou chválou stříkali semena až po zeď, a za 2) Ty žalostnější vyznavači a odpůrci všelijakého ne-typicky-hollywoodského násilí, divné techno-hudby, kde ale není ani jedna pípající konvice s hlavou Daft Punk. Největším pilířem Drivu je bezpochyby do blba pitvořící Gaysling, a jeho touha čumět v celém filmu 20 minut do prázdna, nebo se s páratkem v tlamě šťourat do vnitřností polskýho kamioňáka. Nemám žádnou vnitřní chtíč to vidět znovu a znovu, a nazývat to kvalitní filmařinou, ale nejsem ani proti tomu. Sice mě nasral otevřenější konec s detailnější brutalitu, která nemá žádný jiný účinek, než si jen pozvracet praženou kukuřici. Zažraný Refn si svou němou negramotnost rád kompenzuje i ve svých filmech. Inu, jak jednou pravil klasik, "Pokud chcete vést orchestr, musíte se otočit zády k davu." P.S.: Perlman, nosící ksicht Hellboye i ve skutečným světe, tu nebyl nikdy tak nesebevědomým a zbytečným, jak tady! ** Můj život se každou chvíli houpe jak horská dráha. Buď brečím nebo se směju, ale na ironického kocoura, co svou černotou až září (divný slovní pojem), svým chováním dokáže odpuzovat valnou většinu. Na povrch jsem dutá kyselá skořápka, co dokáže každého ušklebit. Ale zato mám křehké a citlivé jadýrko, co miluje svou rodinu, svoji dceru a třeba ještě křečka, čer to vem. Ve dne otec, v noci chladnokrevná stvůra, co bez milosti ukuchá pohledem každého zmrda, co by jen pouhou myšlenkou zkurvil život, jak mně a život mým milovaným, a já tu jsem od toho, abych tomu zabránil. Beru to jako své životní poslání. Je to můj smysl života. Díky tomuhle filmu jssm se našel, a doufám že autistou zůstanu už navždy.. POV: Když se z tebe stává Ryan Gosling..  ()

Cejny

Jedno velké, dokonalé plus. Je vidět, že se z poměrně obyčejného příběhu a známého a profláknutého tématu dá udělat pořádný majstrštyk. Dokonale sladěný soundtrack s kamerou s několika filtry a dalšími detaily, doprovázená tajemně se tvářící postavou Drivera, do jehož role byl velice dobře obsazen právě Ryan Gosling. To vše podtrženo ještě zajímavějším vývojem celého filmu, který se na první pohled mohl zdát romanticky pomalým. Záhy se vše ale otočí o 360° a díky zdařilému střihu jsem kolikrát ani nevěděl, co mám očekávat. Velké překvapení a díky CSFD týmu za příjemnou projekci v brněnském sálu B. Bakaly. 90 % ()

BMAJTZ

Moje druhá projekce CSFD zdarma dopadla v mnoha ohledech lépe než první. Vzdálenost ke kinu rozhodně byla menší a film samotný byl jednoznačně lepší. Ovšem co vůbec Drive je? Dalo by se to shrnout do věty klasická látka zpracovaná jinak. Na tento film nejde jít s pocitem, že uvidím něco úplně nového, příběh je vyloženě tuctový a samotné zvraty čekáte od prvních minut. Pár logických kiksů bych taky našel, ale není to nijak hrozné a rušivé. Příběhem tento film rozhodně nenabídne nic výjimečného, ale způsob jakým byl natočen je úplně o něčem jiném. Potácíme se na pomezí akčního filmu a stylového artu. Pro mě osobně do filmu tohoto žánru bylo toho artu až moc, na druhou stranu přesto, že film moc akčních scén neobsahuje se tak jeví každá minuta velice napínavě. První reakce kterou jsem po opuštění kina slyšel byla: "To byla hrozná sračka", podle mě to pravda rozhodně není. Nicméně pokud je člověk naladěn na vlnu jakýchsi letních blockbusterů tak tenhle film pro něj opravdu není. Já se bavil dobře, i když je pravda, že bych potřeboval druhou projekci na to abych si sesumíroval své konečné hodnocení. Moje hodnocení v tomhle případě by bylo někde na pomezí tří a čtyř hvězd a nemůžu se úplně rozhodnout na kterou stranu se přikloním. ()

kisha

Nadupanej začátek vystřídá pomalá fáze. ve kterej Gosling neukáže víc jak dva výrazy tváře a řekne dohromady asi tak pět vět, který vytvoří základ pro infarktovej závěr. Ryanova milovaná je superroztomilá, pro ni by pár mafiánů nožíkem rozbodal kdekdo, takže tvoří jejich ideální protipól. Násilný scény sou občas zbytečně nechutný, ale asi sou společně s těma pěknejma autama a šoférovym párátkem v puse nutný k tomu, aby ten film byl tak cool, jak opravdu je. ()

ZkuKol

Je-li JJ Abrahams považován za pokračovatele Speilberga, považuju Refna za osobu jenž převezme žezlo od Michaela Manna. Staví na atmosféričnosti, vždy se snaží o dravý a komunikativní vizuál a jde mu hlavně o drsné, mlčenlivé a především zajímavé mužské hrdiny (Pusher, Bronson, Valhala atd.). Někde jsem četl, že Drive hodně připomíná Žít a zemřít v L.A., já zastávám názor, že je mu mnohem podobnější jiný film s Petersenem a to Lovec lidí právě od Manna. Refn film postavil na tempu a vyprávění připomínajícím Leoneho westerny, využil stylu nejpokleslejších zábavních podniků a celé to zabalil právě na zbůsob režiséra Nelítostného souboje. Dočkáte se tedy minimalistických dialogů, velmi atmosférických kamerových jízd, řemeslně zvládnutých honiček, brutálního násilí a to celé v hávu nečekaně za srdce beroucím a melancholickém soundtracku. Právě neony, růžově stylizované titulky a soundtrack divákovi připomínají, že jde o pokleslý žánr, jednoduchý přímočarý příběh a v průmyslu plném úpadku a kýče, který ho tak chytá a dlouho po projekci v něm rezonuje. Gosling tu tiše exceluje, Carey na to jde přes křehkost, Perlman je hajzl s vyznamenáním, Cranston a Brooks jsou dokonalí přátelé, jejichž business a neskutečný pech se postavil mezi ně, Isaacs prakticky dostane jen přes držku. Každopádně chcete-li vědět jak se hraje "tikající bomba" na 10 způsobů, máte rádi noir, filmy Michaela Manna a takovou tu "macho chladnost," nechoďte, ale běžte do kina a rocvičte si palce, budete je dávat hodně nahoru! Je řidič, dobrý řidič, ale přesto mu osud připraví dráhu, na které ztratí kontrolu nad svoji jízdou... 100% ()

vanderbart

"ok".. :) ten film měl atmosféru, to se musí nechat.. a kontrast táhlých klidných pasáží s brutálními scénami byl zvláštní kombinací.. PS: výtahová scéna TOP :D ()

Kejdlo

Krvelačné a artové scény mě naprosto sedly a Ryan Gosling je korunovaný tichý král s kladivem v ruce. Víc neřeba dodávat. Jen snad, že nečekejte další díl Rychle a zběsile jak se snaží naznačovat trailer a užíjte si skvělého soundtracku a atmosféry. Tenhle film je jiný. 9/10 ()

Maynard.

Páááne joo. Tak tohle sem vážně nečekal. Hnedka od začátku filmu (od první večerní akce) se mi rozbušilo srdce vevídaným způsobem. Což se mi stává jen zřídka (teda jako u filmu :o) ). Postava Drivera je napsaná perfektně, moc nemluvící týpek, sympaťák, o kterým divák neví vůbec nic. Jen to, že když sedne za volant, začnou se dít panejó věci. A ke konci filmu předvádí svoje kvality nejen za volantem. Lepší výběr herce snad ani nešel. Celý film je podkreslen téměř magickou muzikou, která to celý nakopává směrem vzhůru. Příběh se rozvíjí tak jako jemně a ke konci graduje neobvyklým způsobem. Podobně kvalitních scénářů není příliš mnoho. Je vidět, že tenhle rejža má filmařský cítění na té nejvyšší úrovni. Byl to pro mě jeho první film, ale zdaleka né poslední. Takle to vypadá, když se perfektní kamera smíchá s dokonalou hudbou a skvělým příbehem. Díky HChinaski za tenhle tip a soráč, že sem to nedal v kině, ale co už :o) ()

Sdoom

Po dlouhé době jsem se vypravil do kina na film s dobrými referencemi a rozhodně jsem nebyl zklamán. Velmi svérázně pojatá atmosférická podívaná, která se hned tak nevidí. Ryan Gosling zvládl skvěle přeměnu z hodného a nesmělého chlapce v muže odhodlaného zabíjet pro záchranu svého i života jiných. Jedinou výtku mám k občasnému zbytečnému natahování a zdržování už tak pomalu plynoucího děje. Edit 24.6.2019: O 8 let později a několik stovek nakoukaných filmů více musím říct, že Drive neztratil nic ze svého kouzla, ba naopak - zraje jako víno. Gosling se tu poprvé ukázal ve své nejlepší herecké poloze málomluvného, věčně zadumaného hrdiny, kterému stačí opravdu minimalistická mimika k tomu, aby vyjádřil přesvědčivě svoje emoce. (Blu-ray, orig.) ()

mohamedsfinger

Docela hypnotický snímek s nádhernou kamerou, která si užívá široké záběry a sem tam nádherný detail. Bohužel se zde vyskytují různé nelogičnosti a taky hudba s odporným feelingem 80. let, což je u mě téměř automaticky mínus. Ve spoustě výborných meditativních pasáží film funguje a atmosféra diváka vtáhne, bohužel jen do té doby, než zjistí, že vše se děje jen pro samoúčelné expicitní násilí a rádobyhluboké plácání se v nicotě. Což je škoda. Ani velmi dobré herecké výkony Ryana Goslinga A Carey Mulligan to zklamání z plytkosti nevytáhnou z lehoučkého nadprůměru. ()

skinnee

Čím viacej počúvam soundtrack tým, viacej to chcem znovu vidieť, lebo tie asociácie ma nenechajú na pokoji. Takže možno sa hodnotenie zmení... ()

Babous

Jeden z nejpovedenějších filmů tohoto roku. Extatická oslava řízení. Na začátku film nasadí zběsilé tempo, pak zpomalí a pak se zase rozjede, stejně jako řidič, o němž tenhle film je. Drive zachytil atmosféru dnešní doby - rychlost a osamělost v moderní džungli velkoměsta. Určitě napomáhá dobrý soundtrack, ale Ryan Gosling je jeden z nejvýraznějších hereckých talentů současnosti. ()

Šakalík

Říkejte mi klidně zabedněnec, ale já v těch Refnových vizuálně-zvukových orgiích žádné veledílo nevidím. Pravdou je, že Drive je svým příběhem dílo prostinké a nebýt Refnova uměleckého nadhledu, nestálo by za nic. Takhle to je alespoň hodnotné artově – což o to, to se musí uznat. Ale stačí to? Mně tedy rozhodně ne, přestože některé zpomalovačky jsem si opravdu vychutnal, ale v globálu je to film v podstatě VELMI nudný, což je kámen úrazu. Herecké obsazení je výborné, mě potěšila hlavně Carey Mulligan, pro kterou mám slabost. Její role je víceméně němá, ale ona si vystačí s kouzelným úsměvem. :-) Ostatně ve filmu se toho obecně moc nenamluví, režie očividně spoléhá na vizuální stránku věci a nějaké zdlouhavé repliky vůbec neřeší. Tak nevím. Film je to každopádně hodnotný, ale mě to prostě nebavilo. ()

Reanimated

Tohle ve mně hluboce zarezonovalo. Refn mě asi zhypnotizoval, protože jsem od té neo-noirové "krásy" nemohl odtrhnout oči. Některé pasáže byly jednoduše geniální, navíc umocněné perfektní hudbou. Atmosféra nepopsatelná. Goslingův úsměv vydá za tisíc slov. Real human being and a real hero... PS: Jo a párátko v koutku snad nikdo nežvýkal víc stylově (snad jen Chow-Yun Fat). A dlouho si nepamatuji automobilovou honičku, u které bych uctivě vydechl užaslé "wow". Jinak nevystihl bych to lépe než POMO. ()

Soweek

Jednou....jednou za rok se vždy něco takového objeví. Chlebíček z Paukrtova lahůdkářství, dortík z cukrárny Myšák. Jednoduché, několikrát opakované téma, ovšem uplně jinak zpracované, skvěle zrežírované, postavené na silných atmosferických základech, osobitého soundtracku a momentech ticha. ()

OughJay

Fakt dlouho jsem čekal na film, kterej bude takhle výjimečnej... Miluju ty filmy, který se musej vychutnat, kde má svůj důvod každej záběr kamery, každý slovo a i každý mlčení... Přesně to je Drive. Už od začátku mě to nadchlo a jen jsem se modlil aby to nepokazil konec. Nepokazil. Gosling se vyšvihnul mezi hvězdy a Drive je pro mě filmem roku, naprosto jednoznačně. ()

bloodvomit

Brilantní, surové a naturalisticky přímočaré akční drama, které má koule. Klid hlavního hrdiny budí respekt, scénář nenudí ani chvíli a do konce není jasné jak to dopadne. Super film. ()

LuciusWlk

Přiznávám se, že jsem čekal zajímavý snímek. Co jsem nečekal, je vyjmečná preciznost. Driver vybočuje ze všech absolutně zaběhnutých hollywoodských postupů a jde si svou cestou. To, co ztvárňuje Goslink, jako řidič v tomto snímku se dá zrcadlově promítnou na celý koncept tohoto snímku.Film Driver si žije vlastním životem, převaluje se jako feťák v rauši a vy ani netušíte, že od prvních okamžiků si namotává nitku vašeho podvědomí na svůj fiktivní prst. Poznáte to až ve chvíli, kdy se pokusíte odpoutat a odejít a on si vás přitáhne zpět, jako štěně na provázku. Dlouho jsem neměl tak zajímavé pocity u filmu. Hlavou mi vířily myšlenky a já jsem toužil to poznání myšlenkových procesů v Goslinkově hlavě a to i přes uvědomování si fiktivnosti postavy. Drive mě prostě dostal. Omotal, vtáhnul a vyplivl sežvejkaného jako ojetou bubble gum. ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Ryan Gosling režíruje fantasy

Ryan Gosling režíruje fantasy

25.11.2012

Ale nečekejte hobity, elfy, čaroděje a meče. Režijní debut čím dál populárnějšího a uznávanějšího herce (brzy jej uvidíme v krimi The Place Beyond the Pine) je popisovaný jako „pochmurná moderní… (více)

Refn a Gosling ještě brutálnější

Refn a Gosling ještě brutálnější

29.03.2012

Nemusíte „melancholický thriller“ Drive považovat za nejlepší loňský film. Neupřete mu ale, že šlo o pozoruhodný počin, který měl odvahu nabourávat žánrová pravidla (však se i dočkal v Americe žaloby… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky