Camino

Dcera náboženských fanatiků se poprvé zamiluje, záhy však musí čelit smrtelné nemoci. (Filmbox)

Streamline

Skvelý výkon podali Nerea Camacho, s krásnymi veľkými zelenými očiskami, v úlohe chorého a umierajúceho dievčaťa Camino a aj sympaťák Mariano Venancio v roli jej milujúceho a starostlivého otca. Film ukázal strasti a radosti jedenásťročnej dievčiny, jej prvú lásku...prvé motýliky v bruchu...ale v tej istej chvíli aj prvé príznaky zákernej choroby, ktoré ju pripútali na lôžko, na ktorom už aj zostala... Krásne je tu znázornený aj náboženský fanatizmus, hlavne zo strany mamy a sestry Camino. Dlho predlho film smeroval ku krásnemu dojímavému vyvrcholeniu, bohužiaľ všetko pokazila záverečná časť filmu a citové vydieranie až teror zo strany režiséra, kedy bol film tak presýtený nezmyselnými emóciami až mi z toho prišlo zle a namiesto dojatia som bol znechutený. Záverečný potlesk fanatikov a nemocničného personálu bol už len poslednou otrasnou, odpornou bodkou za inak krásnym filmom a životom šikovného dievčatka! Škoda! Veľká škoda! 70%! ()

Tipko odpad!

Je otázne, či reálna osoba Camini zodpovedala pohľadu hlavnej osoby vo filme. Tento film navonok pôsobí dojemne a "katolícky", ale v podstate je to zosmiešnenie katolíckej viery. Matka Camini pôsobiaca v hnutí Opus Dei je tu zobrazená ako bigotný tyran, ktorý vôbec nepočúva svoju dcéru, jej názory, len ju núti konať svoju vôľu, prezentujúcu sa ako "vôľu Božiu." Netvrdím, že všetky zásady Opus Dei sú zlé, ale tu pôsobia ako deprimujúce a násilnícke. Ak je v skutočnosti takého celé Opus Dei, tak je to katastrofa! Z toho logicky vychádza, že ako je divné a despotické Opus Dei skrze Camininu matku, takí sú aj všetci katolíci! A to nie je pravda, čo sa však už nikde človek nedozvie. Vrchol zosmiešnenia je však v závere: Keď sa Camino modlí k Ježišovi, tak réžia zjavuje, že tým nemyslí na Krista, ale na jej chlapca, ktorý sa jej páčil. Navyše akokeby jej smrť je pre ňu vyslobodením z otroctva svojej matky a stretnutím sa nie s Bohom, ale so svojim chlapcom. Neodporúčam to pozerať najmä katolíkom. ()

kukkik

Umírá vám dítě, děkujte bohu za takový dar. Já tahle náboženství tak bytostně nenávidím.. příběhy, jako je tenhle, člověku rvou duši na cáry. Taková odporná zrada na vlastních dětech i na sobě samém ve jménu nějaké šílené propagandy a k tomu navrch bezmezná arogance pramenící z hlubokého sebeklamu.. Příběh je komorní ale přesto strašný, opravdu strašlivý a výjimečně silný.. člověku se dělá až fyzicky zle z kontrastu vztahu mezi otcem a dcerou oproti vztahu matky, dcer a těchhle odporných náboženských fanatiků. 4/5 ()

dogma97

Běžně slzím už při pohledu na koťátka v košíku, natož při dětském utrpení, ale tato nevkusná prvoplánová ždímačka a agitka ve mně vzbudila jen odpor a pohrdání. ()

DominikCZ

Protiklad krásy Caminina ducha a hrůzy bezmyšlenkovitého náboženského dogmatismu a prázdnosti, ve filmu točeném dobrou kombinací klasické a moderní techniky, tvoří opravdu silný zážitek, který se vryje do duše. ()

jafuska

kdyby nebylo těch řečí kolem náboženství a více se zaměřily na nemoc dívky, byl by to daleko lepší film ale na filmy kde se neustále hovoří o náboženství, jsem už dost alergická, a nemohu bohužel akceptovat s tímto celý děj velká škoda, mohlo to být zajímavější , pro mě velké zklamání, ale hodnocení filmu jako odpad má hodně daleko ()

JenYu

Pokud někdo hledá film, který mu rozedře, ztluče a zapálí srdce najednou a dodá mu naději o průměru lidského vlasu, doporučuji tenhle.Filmová událost, která mě stála asi litr slz, nepočítaně minut, kdy jsem zadržovala dech a tisíceré kroucení hlavou nad nepochopením.Nemůžu říct, že by ten film byl pěkný na pohled, ale podle mého názoru musí hluboce zasáhnout každého, kdo vydrží do konce. ()

lasida

Camino miluje Jezise, ale neni Jezis jako Jezis (Cuco). Nadherny silny film, uzasna kritika zaslepeneho fanatickeho nabozenstvi, ukazka toho, ze si clovek dokaze najit svou vlastni cestu a ze laska k cloveku je silnejsi nez slepa vira v boha. ()

Djmacik

Tento film som videl už dávnejšie, ale až teraz som schopný napísať Komentár aké úžasné dielo to bolo. Tematika náboženstva sa vo filmoch vyskytuje málo, ale ak už, tak to stojí zato. Toto bol príklad neskutočne dobrého príbehu Malej Camino, ktorá bola tak detsky naivná že.....a musíte si to pozrieť :) ()

joywork

"Kdo má Boha, nic mu nechybí - Jen Bůh stačí." - citát z filmu Camino... Neuvěřitelně silné drama o boji dvanáctileté dívky se smrtelnou nemocí, která prověřuje pevnost její víry, vštěpovanou jí matkou, která byla oddanou členkou Opus Dei. To je instituce Katolické církve založená sv. Josemariem Escrivou v roce 1928 ve Španělsku a která je nyní přítomna v 65 zemích, také i v České Republice. Posláním Opus Dei je šířit poselství, že práce a běžné okolnosti života jsou příležitostmi pro přiblížení se Bohu, službu ostatním a zdokonalování společnosti. Chápu, že pro ateisty bude tento film těžkým oříškem.Tento film vzbuzuje otázky a nutí k zamyšlení a to je jen dobře,neboť to by podle mého názoru mělo být jeho základním poselstvím. Oceňuji především představitelku hlavní postavy Nereu Camacho za uvěřitelné "vtělení " do role, myslím si, že ji tato postava poznamenala navždy i "uvnitř".Velkou záhadou ale pro mne zůstane neskutečný žánrový a kvalitativní posun režiséra filmu, Javiera Fassera, který po těžce sračkovitých parodiích na komedie El milagro de P. Tinto a Gran aventura de Mortadelo y Filemón (u nás vtipně přeložené jako Agenti Dementi) natočil takto závažný snímek, kde, pokud divák chce, může v dialozích, ve jménech postav, či reáliích objevit několik významových rovin.Malý příklad za všechny - Camino (Cesta) je název první knihy zakladatele Opus Dei, která byla vydána v roce 1939 v nákladu několika milionu svazků po celém světě.... Na objevení všech indícií a ukrytých významů ale jedno zhlédnutí nestačí..... Na závěr malý citát z nejoblíbenější knihy Camino, která je filmu několikrát zmiňována : "Mistr Meebles je dobrý a moudrý člověk,který zná všechno o všem.Dělá všechna možná kouzla a vždy je ochotný doprovodit tě v dobrodružstvích. Má ale jeden malý problém. Že neexistuje...." ()

mamarw

Smutný, ale realistický krátký život mladé holčičky ve mne zanechal mnohé. Např. to, že i člověk, který ví, že už tu dlouho nebude, umí žít naplno. ()

fox_karol

Film Camino ukázal víru ze dvou stran, jako prostředek vyrovnávání se se smrtí a to jak pro (fanatickou) matku, tak i pro samotnou Camino. Na druhou stranu tu však byla ukázana i jako zlo a to, když se Nuria vzdala veškerých věcí, dávájících dohromady smysl života. Myslím, že z celého filmu mi bylo nejvíc líto otce, který byl pouze obětí a díval se, jak ztrácí celou svoji rodinu a nemůže s tím nic udělat. Myslím, že vygradování tohoto filmu bylo větší..než bylo třeba, ovšem nebudu zapírat, že mě jakýmsi způsobem dostalo. Příběh Camino byl silný a rozhodně nelituju, že jsem se po prvním modlení nerozhodla film vypnout. ()

juluch

som na rozpakoch...mal ma tento film rozculit alebo dojat? pribeh je silny, ale rozne odbocky (smrt braceka, smrt otca, sestrin pribeh) zaposobili tak, ze sa dostal za hranicu uveritelnosti a unosnosti. nepresvedcilo ma to ani ako agitka proti dogmam ani ako manifest lasky. skoda, skoda. ()

Lihusiatko

Okatá Nerea Camacho proste umí.....!!! Prvá detská láska je jedna z najkrajších aké človek prežíva a práve Camino vedela a túžila po tejto láske ale ku komu k Bohu či k Cucovi = Jesus? Krásna zmes milého, pútavého príbehu o láske. Láske k otcovi, Bohu, mladému chlapcovi, či fanatickej matke? Premýšľam, či keby mi umierala sestra v nemocnici či by som kvôli Bohu a nejakej odovzdanosti nadprirodzenu, obetovala čo i len jednu poslednú minutu s ňou. Neobetovala, bežala by som za ňou avšak aj toto je kontroverzné lebo existuje aj druhá strana pohľadu na vec. Pre mňa tento film krásnym a príjemným prekvapením, a áno plakala som na konci, plakala som keď rástli červené kvietky pod nohami a keď sa Camino pozrela na Cuca veľkými zelenými očami. Pre mňa 90% tých 10% je za nezmyselný potlesk fanatikov na konci. ()

barunkah

Film, který se objevil na festivalu španělského filmu La Película a díky tomu se dostal i mezi české diváky. U tohoto filmu budete plakat. Celé dvě hodiny se díváte na to, jak malé děvčátko z plného zdraví najednou mizí a mizí a doufáte, že se to nějak zvrátí. A ono ne. Umře. A vy pláčete. Zároveň je to ale film plný lásky, pochopení, smíření a odpouštění, souhra náhod, kdy si myslíte, že hůře být nemůže, ale ona přijde jedna rána za druhou. Tleskám. ()

Zaba

Téma filmu je silné kafe. Umírající malá holka, která by měla život před sebou. Pro část lidí citová ždímačka, ale filmy se točí o všem možném... tohle se běžně děje, tak co. Film mě zaujal, ale měla jsem problém s tím náboženstvím. Jsem ateista a nemohla jsem si pomoct, ti kněží, sestry, modlení a furt dokola něco o víře v Boha bylo na můj vkus otravně vtíravé a za to hvězda dolu. Jinak spád filmu, celkový dojem, hudba a v neposlední řadě výkon hlavní hrdinky byl výborný. Další film, který mě nutí k zamyšlení. A to můžu... ()

odia

První film, který jsem od prvních 40 minut probrečela až do konce. Malá holka, těžce nemocná, avšak věřící, fanatická matka, milující otec, který pro svou dcerku udělá cokoliv, sestra vychovávaná v náboženské komunitě. Jeden z filmů, který, pokud jste na to ještě nepřišli sami, vám ukáže, jak víra ulehčuje, ale hlavně - jak je nebezpečná a ničemná. Film jsem si zamilovala díky tomu, že se s ním dokážu dostat až na emoční dno, což je někdy nejlepší lék – pořádně se vybrečet. A nejlépe léčí sebelítostivou náladu. ()

danny79

Velkym pozitivem je Nerea Camacho, ktera je krasna, spontanni a ma nadherny usmev. Dalsim je to, ze cerpa ze skutecne udalosti a i ostatni herci odvadeji svou praci slusne. Z negativ take zacnu tim nejvetsim a tou je stopaz, poslouchat v kazde vete Buh, Jezis, Nas Pan je unavne po 1,5hodiny, ale po 2,5hodiny se to jiz stava dost otravne. I pres to, ze Camininy infantilni sny a blouzneni mely urcitou symboliku, bylo jich ve filmu az prilis a byly hodne detske. Divat se na film sam, tak to citove vydirani vypnu jiz v prvni polovine. ()

Festival španělských filmů výsostně aktuální

Festival španělských filmů výsostně aktuální

17.01.2010

5. ročník Festivalu španělských filmů La Película se zaměří na aktuální témata, jakými jsou náboženský fanatismus, střety odlišných kultur, překrucování vlastní minulosti, ale také partnerská… (více)