Percy Jackson: Zloděj blesku

• Kanada Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief (více)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Režie:

Chris Columbus

Předloha:

Rick Riordan (kniha)

Scénář:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (více)

Percy Jackson je napůl člověk a napůl bůh. Teď se ukáže, jestli je také hrdina.  Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je právě začátek 21. století, ale zdá se, že antičtí bohové z bájného Olympu se rozhodli sestoupit ze svých trůnů a tím i vstoupit do Percyho života. Percy se totiž z ničeho nic dozvídá, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh moří a vodního živlu. A to mimo jiné znamená, že Percy je napůl člověk, napůl bůh. Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů, samotný Zeus, Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky… a o níž se bez nadsázky dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení. Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji. Nad celým světem se začnou stahovat zkázonosné mraky a tak se Percy vypraví do Tábora Napůl Vyvolených (Camp Half Blood), kde se musí naučit ovládat své nově nabyté schopnosti a dovednosti, aby i díky nim dokázal zabránit hrozící zničující válce mezi bohy. Během výcviku se skamarádí s dalšími mladými polobohy – válečnicí Annabeth, která hledá svoji matku a s kamarádem z dětství a svým ochráncem, Groverem, což je ve skutečnosti statečný, ale značně nezkušený satyr. Percy se s kamarády vydá na transkontinentální výpravu, která je zavede nejen šest set pater nad střechy New Yorku, do výšin bájného paláce na vrcholu Olympu, ale také do pekelného podzemí ukrývajícího se ve skalách za slavným nápisem Hollywood. Na úspěchu jejich cesty závisí osud celého světa i život Percyho matky, kterou se pokusí zachránit ze samých hlubin ohnivého podsvětí. (oficiální text distributora)

ZdenC

Začátek byl hodně rozpačitý, umělý a vážně hodně nepovedený. ,,Příběh" se rozjel až moc rychle a místy tak nějak beze smyslu a doteď se divím, kde v těch efektech a hlavně choreografii jsou ukryty peníze. Ale na druhou stranu je to velmi netradiční zpracování a to já rád :) Pro mě to zachraňovali Persephona, Hádes, Satýrek a Chiron. Pobavilo, neurazilo. *** ()

vojtik

Jste náctiletý prcek do 14 let - bude se vám to líbit a ve škole si budete hrát na Percyho. Je vám více než 14 let - budete zívat až na samotný Olymp. Někdo se tady zřejmě snaží napodobit úspěch Harryho Pottera. Bohužel, námět není tak atraktivní jako u obrýleného kouzelníka. Columbus zase ukazuje jak umí výborně vybírat scenérie a vypiplávat jednotlivé lokace, ale kdo to ocení když děj je chudý a šedivý jako čtvrť v Somálsku. Zápletka se točí o jednom světelném meči, o kterém nikdo neví kde je, ale pokud se nenajde nastane konec světa. Takže, víme kde jsme :). Snaha tady byla - klučina s prupiskou proti Minotaurovi, teenageři nosí v batohu sťatou hlavu nebo pedofilní Rosario Dawson. Zdá se vám to šílené? Nebojte mohlo být hůř, např. rapující satyr. Co musím ocenit jsou pěkné speciální efekty/monstra, ale to pro odrostlejší publikum nestači. Z čeho budu mít noční můry - Uma Thurman a její "životní výraz". ()

DaveSmith

Docela slabota, hlavně co se týče řeckých bájí po americku, hlavního hrdiny, ale hlavně příběhu. Já ale od filmu nic nečekal a tak mě místy i mile překvapil. Docela slušná výprava a nejvíc se povedlo asi podsvětí (v čele s Persefonou, alias Rosario Dawson). Navíc to všechno docela dobře baví. Dovolím si ještě poznámku k Medůze, která byla zabita už v Souboji titánů, ale zde záhadným způsobem ožila v podobě Umy Thurman. ()

KdG

Sice jsem nepochopil coby dělali antičtí bohové v USA, ale jako pohádku pro děti, která jim udělá bordel v hlavě to chápu. ()

Tuomijoki

Netradiční pojetí řeckých bájí. Americké pojetí je poněkud místy směšné, brána na Olymp (nebo co to bylo) z Empire State Building mě velmi rozesmála. Jinak je to ale dobrý film, který nudit nebude. ()

zElina

je to asi jako dělat z orla vrabce...Podle mě to je zdařilá parodie, do které inkasovali víc aby vypadala na úrovni:-) ()

Farley

Tady Chris šlápnul vedle. Asi nepřenesl přes srdce, že mu sebrali Pottera. (Což byl paradoxně dobrej tah. Posun od pohádky k horroru je nádhernej. Zvlášť když další respektujou, co on načal.) Columbus točí srdcem. Bohužel to Hollywoodu nevyhovuje. U Percyho chtěl asi ukázat, že má i na ty jejich monstrózní "kultytvořící" kolosy. A nesedí mu to. Přeju si, aby se vrátil zpět k těm srdcovkám. (Protože je mam strašně rád. :-)) ()

Gromit

Není to špatné. S Harry Potterem se to samozřejmě srovnávat nedá a děj originalitou zrovna neoplývá. Ale celé je to natočeno velmi profesionálním způsobem a představitelé hlavních rolí podávají velmi slušné výkony (škoda jen, že Pierce Brosnan a Sean Bean tu nedostali větší prostor). Moc pěknou práci odvedli také trikoví tvůrci, takže třeba takový Olymp působí patřičně majestátním dojmem. Osobně jsem byl tedy docela spokojen, dalo by se říct, že i příjemně překvapen. ()

Lovedeath

Teda já už si myslela, že po Posledním vládci větru mě nic nemůže překvapit, ale tohle...dokoukáno do polovinu, omlouvám se, na vrcholnou bitvu /která byla jistě excelentí/ už jsem neměla nervy... Tak nakonec dokoukáno, nudný průměr, ale nedělám si iluze, že nebude pokračování.. ()

DEMON

Film tak "obycajny", ktory nicim nenadchne, ani nicim neurazi, ze vlastne ani nie je co o nom napisat. Takze tieto riadky aspon vyuzijem na to, aby som si kopol do filmu, ktory bytostne nenavidim a to je novy Suboj titanov: Napriek tomu, ze sa Percy Jackson odohrava v sucasnosti a Meduza nosi slnecne okuliare, stavia sa celkovo ku antickej mytologii vernejsie a s vacsou uctou, nez vyssie spominana fraska tvariaca sa ako epicky vekofilm. ()

wOOzIe

Solidní Columbusárna, která je až tak neuvěřitelně americká až to bolí, nicméně docela originální nápad a docela to i zabaví ()

viky13

Film je ztvárněný napůl podle řecké mytologie a napůl vtažen do dnešního světa ,takže dohromady tvoří dobrou kombinaci akce ,napětí ,komedie a divák se z něj i něco přiučí. A taky na herce Logana Lermana se moc dobře dívá. ()

ilovebritain odpad!

Ameriko, ameriko, ty země plná neomezených možností. Vykrádání celosvětových dějin jsme ti ještě zkousli, ale přivlastňovat si i starořecké báje? No nevím. Shrňme si to. Banda ufňukaných teenagerů, kteří samozřejmě objeví vlastní vyjímečnost, se toulá po americe, kam se přesídlili(nebo zde žili vždy a Homér pěkně kecal) všichni obyvatelé antického světa a prostě musejí těm pubošům znepříjemňovat život. Celé toto velkolepé dílo končí ještě velkolepějším střetem na Olympu, který vlastně není ani tak Olymp, jako spíš střecha mrakodrapu v NY. Máme tady vše, nač si američané potrpí. Americký sen, hledání tatínka a ujkišťování se, že je má vážně rád, pár britských herců aby řeč nestála, chabé počítačové triky, vykrádání a přivlastňování si světových dějin a ošklivá zlá Uma Thurman. Co si přát víc? Počkejte, už vím. Co třeba mozek? ()

misar3

V prvních několika minutách, když jsem viděl tábor všech možných stvoření, jsem si říkal: ,,Remake Narnie?" Tohle je přesně jeden z těch filmů, u kterých si říkáte: ,,Sakra, už to konečně skončí?" Ale má to i své světlé stránky... kluk hrající Call of Duty, nebo AC/DC - Highway to hell, příjemné bylo i obsazení několika hvězd (Pierce Brosnan, Uma Thurman jako medůza byla bezva), ale nerozumím, jak se mohli takové kravině upsat. Herecké výkony mizerné, efekty levné a mizerné a souboje... nestojí za řeč, jednoduché, nezáživné, nudné. A co je na tom nejhorší? Chystají na nás pokračování aneb ještě hloupější, ještě více zesměšňujicí řecké báje a pověsty a hlavně trapnější, postrádajicí alespoň ucházejicí zápletku. Dvě hvězdičky za Call of duty, AC/DC a odvahu něco takového vypustit do světa. ()

jadran90

Klidně se to mohlo jmenovat Perseus Potter. Jsou tu bohové, medůza, krakena nahradila hydra a pegase okřídlené tenisky. Nicméně Percy je tak nadaný, že už první den tréninku všem nakope zadek, jde na kávu za Hádem a ještě u toho sbalí holku co je evidentně vyspělejší než on. Asi je to tím, že vypadá jako mladší verze Efrona. Dobré triky ještě nedělají dobrý film. Já bych na to své potenciální děti nevzal, protože místy je to docela vulgární. ()

kenileja

Percy je zhruba takový, jakého jsem si představoval. Trochu mi to spojení s řeckými báji hapruje, ale koneckonců, byly už tu horší nápady. Efekty fajnové, příběh průměrný. Ale přiznávám, že se mi na to celkově nějak dobře koukalo. ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (více)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (více)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (více)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (více)