Silné téma, vynikající scénář plný zvratů a životní herecké výkony poskládaly dohromady thriller o pátrání po dvou zmizelých děvčatech, který je napínavý až k nesnesení. Keller Dover (Hugh Jackman) čelí asi nejhorší noční můře každého rodiče, jeho šestiletá dcera Anna a její kamarádka Joy jednoho večera na Díkuvzdání zmizí. Jejich hledání nebere konce, hodiny se vlečnou a dívky jsou stále pohřešovány. Do objektu zájmu se při pátrání dostane zchátralý karavan, který parkoval před jejich domem a u kterého si dívky naposledy hrály. K případu je povolán detektiv Loki (Jake Gyllenhaal), který zatýká řidiče karavanu, retardovaného Alexe Jonese (Paul Dano), ale pro nedostatek důkazů je Jones po nějaké době propuštěn. Oficiální pátrání sice stále pokračuje, ale Dover se cítí bezradný, jeho strach se mísí se vztekem a zlobou. Bere spravedlnost do svých rukou a bez ohledu na následky se rozhodne vyslechnout jediné pojítko k případu sám, po svém a bez rukaviček. (Bontonfilm)

Šakal

Řečnická otázka.Můžete dát snímku, který má bezmála dvě a půl hodiny (navíc jste hodinu před jeho začátkem dohráli zápas futsalu bez střídání a jste vyždímanej jak citrón) a on nejen, že vás neuspí, ale nedá téměř ani na okamžik vydechnout, pod 80%? Čistě hypoteticky ano :-) Není to však tento případ. Na druhou stranu, snad ještě nikdy v životě mi nebylo tak líto, že takhle kvalitně odvedenému snímku (nápadité filmařině) z které tryskají (díky přesným hercům) emoce na všechny strany, nemůžu bez mrknutí oka napálit plnej počet. Srdce by moc chtělo, rozum nedovolí aneb za vším (špatným) hledej scénář. Ano, vinen, bez možnosti odvolání! Přesněji řečeno určité okamžiky resp. krátké, leč stěžejní zvraty. A že jich teda je. Nechci a nebudu spoilerovat (každý ví, popř. uvidí), ale jsou to veskrze všechny ty, kde detektiv Loki “jde po horké stopě”, přičemž přesně před TÍM okamžikem, přijde obrat (oddálení), aby se posléze oklikou opětovně vrátil na místo činu. Zde to vykonstruovaností, když ne přímo zapáchá, tak zavání zcela jistě. Stejně tak je nešťastné, takovýmhle necitelným (prvoplánovým?) způsobem, podceňovat práci (inteligenci) vyšetřovacího týmu. V průměrném (oddechovém) snímku bych to možná p(r)ominul, v takhle precizně vystavěné, hutné, atmosferické žánrovce, nikoliv. Jinak řečeno, pokud vás snímek “donutí”, to hned několikrát, nad tímhle neustále přemýšlet, není něco v pořádku. Je to sice to jediné, bohužel neopomenutelné, co mi brání ve stoprocentní spokojenosti a nikdy bych nevěřil, že následující slova vyřknu, ale nebýt tohoto faktu, nebyl bych dalek napsat “(i) Fincher resp. Zodiac by se mohli (při)učit”. Obraťme list. Hlavní lákadla resp. důvody proč Prisoners naopak shlédnout? Kromě precizní filmařiny (kamera kouzlí) a hutné atmosféry, jsou to především herecké výkony, jímž vévodí přesvědčiví H. Jackman coby Keller Dover resp. ve vedlejší roli M. Bello coby Kellerova manželka Grace (byť nedostává tolik prostoru) a vice než zdatně jim sekundující J. Gyllenhaal v roli detektiva Lokiho. Navíc “tam někde ve vzduchu” poletuje resp. je stále všudypřítomná otázka, jak byste se, být v kůži Kellera Dovera, zachovali vy osobně. To není zase tak málo nebo ano? [ P.S. Jděte do toho s čistou hlavou, bez trailerů a čtení místních, ano i mého (trochu pozdě, pardon) komentářů. To je to nejlepší, co (pro sebe) můžete udělat .] 85% ()

InJo

Patrně nejtemnější a nejdepresivnější hollywoodský psychologický krimi thriller za poslední roky. Specifická je pro film především značná snaha o vytvoření velmi komplexního příběhu, jenž má vícero dějových linií, které jsou však pevně spjaty a žádná nepůsobí nadbytečně. Otázkou jen je, jestli opakovaná zhlédnutí potvrdí onu "zdánlivou" propracovanost scénáře. A ještě malá subjektivní "výtka" - finále nebylo tak zdrcující, jak by si předchozí vzácně atmosférický a napínavý děj dle mého názoru zasloužil. Holt závěry Fincherova SEDM, Demmeho MLČENÍ JEHŇÁTEK či Affleckova GONE, BABY, GONE nastavily laťku příliš vysoko... 85 % ()

IQ Tiqe

Dám 4*, protože si je tenhle kousek zaslouží. Nejsilnější stránkou je skěle vypointovaný příbeh; nechybí napětí, někdy trochu víc hraje na city, což mi nesedí; ale je bohužel dost rozvláčný. Skvěle je sehraná hlavní záporná postava, tím myslím verbální projev. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 8 | hudba 5 | humor 0 | akce 1 | napětí 5 | pustil bych si znovu 6 ()

HoneyBunny

Buď je Villeneuve vykuk a záměrně nechává jen na divácích, aby si o drsných událostech na plátně udělali názor, nebo je to srab a neschopa, který se bojí ve filmu zaujmout stanovisko. Ať je to jakkoli, mě fakt, že film třeba jasně neřekne, že vám fakt, že máte unesené dítě, nikdy, ale fakt nikdy nedává právo překročit zákon a mučit mentálně zaostalé a nevinné mladíky. Nebo že to, že o tom mučeníčku víte (jako ten černošský pár), ale prostě si řeknete "Nebudeme už o tom mluvit.", vás nijak nezbavuje viny a naopak jste o to větší pokrytci. Vím, že Zmízení si pohrávají s těžkými tématy, ale třeba Skandinávci něco podobného zvládají a navíc vždycky víte, co chtějí vyprávěným příběhem říct. Zmizení vás nutí, abyste sledovali drsné mučení nevinného člověka, což je fakt odpuzují, ale nedopřejí vám žádnou katarzi. Na konci dokonce zazní věty: "Víte, on dělal co musel, aby zachránil naši dceru. A za to děkuju Bohu." .... Jinak Hugh Jackman svým charismatem a skvělým herectvím zachraňuje svoji postavu napůl burana s mesiášským komplexem před tím, aby ho diváci měli za úplněho záporáka. A Gyllenhaal si spletl charakterní herectví s přemírou mrkání a tetování. Plusové body dávám za skvělou atmosféru a vizuál (za kamerou stál legendární Roger Deakins a je to vidět). ()

Jordan

Takéto detektívky mám rád. Scenáristicky perfektne postavené, vybrúsené, dokonalá severská atmosféra neskorej jesene/začinajúcej zimy v Minsessote, geniálna kamera a bravúrne herecké výkony, vo všetkých prípadoch asi najlepšie v doterajších kariérach prítomných (teda - Gyllenhaal bol možno ešte kúsok lepší v Darkovi). Malo to takú severskú (škandinávsku) atmosféru, tempo a to sa mi veľmi páči, to ja naozaj mám rád. ()

Tsuki

Z žánru krimi dramat se tenhle film řadí mezi ty povedené. Atmosféra by se dala krájet a navíc se zde nesetkáme s naprosto předvídatelným dějem. Celkově to však nejvíc táhne herecký výkon Hugha Jackmana a samozřejmě taky Jaka Gyllenhaala. Se slabším hereckým obsazením by to asi nebylo úplně ono. ~(4,0)~ ()

Anderton

V tomto prípade dosť dobre nechápem, prečo je distribučný názov tohoto filmu Zmiznutie, keď ten pôvodný tak skvele vystihuje podstatu snímky. Vlastne je to ten typ filmu, nad ktorým premýšľate aj prostredníctvom jeho originálneho názvu. Viac krát ma behom jeho sledovania napadlo, že ak by sme sa nachádzali v tuctovom hollywodskom trileri, tak by sme mohli veľmi rýchlo skĺznuť k patetickosti, k množstvu klišé, k psychologickému zjednodušovaniu, doslovnosti a tak podobne. To sa ale v Zmiznutí nestalo skoro vôbec a je to taký malý dôkaz toho, že ak má režisér k dispozícii scenár nie práve z najoriginálnejších, tak o to viac záleží na jeho inteligencii (režiséra) a spôsobe podania. Ono to vždy ide ľahšie napríklad aj s Deakinsom za kamerou, ktorá je v tomto prípade veľmi dôležitá. Viac ako tuctové pásové krimi trilery mi Prisoners pripomínali temné škandinávske detektívky, reznuté nejakou tou psychológiou. A inak to Gyllenhaalove divné mrkanie je súčasťou postavy, či má takýto mini handicap sám Jake? ()

Carol Pifková

Mám iba jedno označenie pre tento film: Perfektný! Naozaj dobrá zápletka. Koniec tiež veľmi dobrý, každý si ho domyslí inak. Jake sa mi tu naozaj páči. Hugh je môj obľúbenec ale toto je prvý film kde som skôr na neho mala nervy, zatiaľ čo Jake v úlohe vyšetrovateľa sa mi veľmi veľmi pozdával. Aj vzhľadovo sa mi veľmi pozdával ale keďže som pred týmto filmom videla Slídila, tak by sa mi zrejme pozdával všade. Film bol veľmi zaujímavo poprepletaný a som rada, že až tesne pred koncom mi začalo všetko do seba zapadať. ()

Frajer42

No ty vole, to bylo zase jednou pořádné drámko. Nedovedu si u člověka představit větší strach než strach o svoje dítě. Wolverine se tedy brzy rozhodl jednat a ačkoli zrovna neměl kostru z fiktivního adamantia a ani zdaleka nebyl fiktivně nesmrtelný, tak mu to docela seklo. I ostatní postavy jsou však strašně super. Hlavně musím zmínit Jake Gyllenhaala v roli detektiva. Celý děj je moc pěkný a hlavně není vůbec předvídatelný, což se mi na něm líbilo ze všeho nejvíc. Napětí by se dalo s přehledem krájet. Konec je vzhledem k předešlému průběhu lehoulince odfláknutý, ale nedovedu si představit, jak by mohl být vylepšen. Pěkné 4*. ()

MikeCool

Zmizení, aneb můj předfilm k letošní pecce Rivalové mě poněkud příjemně překvapil. Očekával jsem nějakou klasickou kriminální záležitost o zmizení dítěte a následném pátrání a vyšetřování, přesně tohle není moje oblíbená, filmová parketa. Tyto atributy měl však i tento dramatický kousek, ovšem doplněné o větší hru na city, kvalitní atmosféru (místy až jemně hororovou) a zajímavou pointu. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Film, který je napjatý od začátku až do konce. Opravdu perfektní atmosféra. Hugh Jackman podává úžasný výkon. Kdo ví, jak by se na jeho místě zachovali jiní. A Jake Gyllenhaal je jako polda taky skvělý. Film je plný nečekaných zvratů. Až do poslední chvíle nevíte, jak to vlastně skončí. Pořád jenom vymýšlíte teorie, jak by to mohlo být. Spousta podezřelých, ale který je ten správný? Konec je dost překvapivý a trochu otevřený... "Tak už se přiznej!" ()

swamp

Uff! Už dlouho mi takhle neběhal mráz po zádech. Bohužel mi v poslední době tento pocit nedopřál žádný horor nýbrž tento krimi-thriller. Sofistikovaně jednoduchá zápletka rozjíždí hledání po dvou unesených holčičkách. To se však rozvětvuje v cestu osobitého detektiva Lokiho (Jake Gyllenhaal) a ještě osobitějšího otce jednoho z holčiček (Hugh Jackman), který se rozhodne jít po stopě vlastní cestou. Časem však musí čelit pochybám, zda nevěří jen tomu, čemu chce věřit a jestli neudělal obrovskou chybu. Ale jak daleko je schopen zajít rodič, který si myslí, že může najít klíč k záchraně svého dítěte? ()

Okara

Vynikající zápletka. Vynikající herci. Vynikající thriller. Bez debat se jedná o bezchybnou filmařinu. Zdejší uživatel má tedy možnost váhat mezi čtyřmi a pěti hvězdami, pro nižší hodnocení nevidím sebemenší důvod. Osobně se ale přikláním k pouhému čtyřhvězdí, a to z jednoho prostého důvodu. Co se týče děje, tak se nemohu ubránit srovnání s podobně laděným snímkem Gone, Baby, Gone. I přes to, že obě dvě díla jsou co se týče zpracování dokonalé a atmosféricky neuvěřitelně tíživé, celkové vyznění je u GBG mnohonásobně vyšší. Nutno přiznat, že Prisoners má navíc esa v rukávu, kterými jsou Jackman a Gyllenhaal. Se zmučenou grimasou, kterou nasadí na začátku a vystřídají jí jen za zuřivý výraz šílenství, se stávají jednoznačnými tahouny celého snímku. Samotná pointa záhadného únosce a otevřená zadní vrátka rozuzlení mne velmi potěšily, zbývá mi tak snad jen vytknout nevyužitý potenciál plíživé, zlé hudby, která mohla onen výsledný dojem posunout o úroveň výše. Jen si cynicky představuji, že Gyllenhaal se na to v závěru vykašlal. Nejlepší soundtrack z filmu: Through falling snow. 80 % ()

DwayneJohnson

Čekal jsem napínavý film, s výborným scénářem. Čekal jsem dobré herecké výkony. Čekal jsem nadprůměrný snímek, který si budu dlouho pamatovat. Dočkal jsem se bohužel pravého opaku. Scénář byl děravý, jak cedník, herecké výkony s čestnou výjimkou Meliisy Leo byly hodně slabé a film byl příliš dlouhý a k uzoufání nudný. Hugh na mě působil přehnaně afektovaně a Jake, to byl snad jediný policista, kterého jsem ve filmu viděl, ostatní, jako by se vypařili, nebo měli asi na práci důležitější věci, než je pátrání po unesených dětech. Tenhle film se mně prostě vůbec nelíbil, k čemuž rozhodně nepřispělo závěrečné rozuzlení, které tenhle můj podprůměrný dojem jenom umocnilo. ()

Ant

Gyllenhaal se asi narodil aby hrál v vnitřně neklidné detektivy. Pro mě jeden z jeho nejlepších výkonů. Navenek tlumená, ale uvnitř elektrizující role. A tak nějak působí i film. Temné, chladné, narativně propletené a zapletené se spoustou těžkých emocí. Přesto se v příběhu nikdy neztratíte. Předpokládala jsem, že na film se podívám kvůli stopáži na dvakrát. Ne, Villeneuve mě nenechal vydechnout a těch 150 minut uběhlo neskutečně rychle. Villeneuve/Deakins/Johannsson.... tahle trojka bohužel už nikdy dohromady nic nenatočí, ale Prisoners a Sicario jsou excelentní přehlídkou thrilleru pro přemýšlející publikum. Kéž by jen takových filmů vznikalo víc. ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Dvě rodiny si žijí klidný život na předměstí, když tu náhle zmizí dvě malé holčičky, z každé rodiny jedna, když se jdou projít. Začíná boj s časem při hledání podezřelých z únosu a beznadějné pročesávání lesa a okolí. Policie a otec jedné z dcer mají odlišné názory na pátrací metody. Kdo odhalí zločince dřív? Musím uznat, že tohle byl svěží vítr do mých filmových plachet, protože letošní rok byl velmi bídný na slušná dramata a skvělé filmy vůbec. Tady jsem měl zas pocit, že hltám každý záběr a 146 minut filmu utíká jako půlhodina. Skvělé herecké obsazení, kde musím obzvláště vyzdvihnout mého oblíbeného Gyllenhalla, který se opravdu předvedl v tom nejlepším světle. Tenhle klučina z Říjnového nebe, Mariňáka, Zdrojového kódu atd. nám toho už ukázal mnoho a ještě hodně ukáže, jestli bude dostávat tak solidní příležitosti. Jackman mi tu spíše nesedl, protože role nebyla v jeho stylu. Poctivého amerického fanatika a katolíka jsem zažil v Kazatel Kalašnikov, kde to bylo k uvěření. Tady to bylo ale jen takové nevhodné plácání o bohu jako podkreslení dramatické situace. Skutečně, kdyby si to filmaři odpustili, asi bych z toho filmu měl ještě lepší pocit. Možná jsem malinko přestřelil s hodnocením, ale po dlouhé době jsem odcházel z kina v dobré náladě a to je to hlavní. Když vás film nadchne a pobaví. Krásných 90% ()

predators

Hmm, paráda. Tady by se krve nedořezal a že k tomu moc nechybělo. Otec se vydává po stopě své unesené dceři na vlastní pěst. Policajti nic nezmůžou a hlavní podezřelí jsou přímo před očima. Dobrý thriller! Doporučuju! 80% ()

nascendi

Tie tri hviezdičky sú za plastickú predstavu, aké filmy majú v súčasnosti šancu na úspech u divákov. To sa angažujú dvaja známi herci, nahodí sa štandardná situácia a potom už nasleduje iba nepoľavujúce napätie za každú cenu. Kto by sa ohliadal na zásady policajnej práce, na logiku, na ukončenie časti epizód, na množstvo náhod a schválností? Napätie a trochu brutality, to je dôležité. A netreba zabudnúť ani na šero pretínané kužeľmi svetla z bateriek a hodne dažďa. Pri niektorých scénach som sa cítil ako pri sledovaní Sedem. Kto sa chce iba pozerať, byť napätý a dúfať, že to všetko dobre dopadne, ten bude spokojný. A my ostatní síce občas prevrátime oči, ale naštvaní nebudeme, veď dve a pol hodiny sa dajú premrhať aj nezmyselnejšie. ()

Villeneuve se ujme další velké sci-fi

Villeneuve se ujme další velké sci-fi

16.12.2021

Režisér Denis Villeneuve (Příchozí, Duna) se v Hollywoodu rychle stává expertem na významné sci-fi. Jen co tak filmař dokončí adaptaci druhé poloviny knižní Duny, ujme se oceňovaného… (více)

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina