Hra o trůny - Série 1

(série)
USA / Velká Británie, 2011, 8 h 57 min (Minutáž: 50–59 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Michelle Fairley, Mark Addy, Iain Glen, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa (více)

Epizody(10)

Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí - pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty - je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky... Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník. Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jenž je zavázáno přísahou království chránit. (HBO Europe)

VanTom

Seriálová událost desetiletí. Konečně dospělé, neošizené středověké fantasy z uvěřitelného, propracovaného světa. Ano, občas se mluví příliš a zbytečně vulgárně, nahota i krev jsou často samoúčelné a digitálními scenériemi, neřkuli velkolepými bitvami se vysloveně šetří. Na druhou stranu bylo investováno do kostýmů, rekvizit, naprosto skvěle se vydařilo obsazení (výborné dětské role), které ztvárňuje prokreslené, zajímavé a živoucí postavy. Děj se nepředvídatelně kroutí a nikdo si nemůže být jistý, že se dožije dalšího dílu. Jestli se příběh podaří dotáhnout do zdárného konce, dám 6 hvězdiček. :-) ()

Ratemus

Ze začátku postav přibývá a přibývá raketovým tempem, vypráví se o historii a postavách, které tam ani nejsou a člověka to nutí bedlivě poslouchat, aby mu to vše dalo smysl. Postavy jsou velice sympatické a už od prvních minutách je jasné, kdo je hodný a kdo zlý a v případě tradice Seana Beana, kdo zemře. První řada skvělá, plechtichaření, politika a pikle jsou na každém rohu a nebezpečí číhá všude a při tom to nejlepší teprve přijde, super. Takhle začíná kult a kdo má rád historické fantasy, pro toho je Hra o trůny povinnost. ()

Thomassi

Games of Thrones jsem považoval za nejlepší seriál, který letos vznikne, jednak proto, že tam, kde se angažuje HBO, je to vždy pecka, a jednak proto, že se jedná o zfilmování jedné z nejlepších fantasy historických knih. A historické seriály, to je něco pro mě. Přiznám se, knihy jsem nečetl a vlastně jsem ani netušil, že to má víc dílů. Až po dodívání jsem objevil, že zřejmě jedné knize se bude věnovat jedna série seriálu. Tato první serie je spíše takové seznamování s prostřením a s jednotlivými postavami, kde se to dějově někdy moc vleče. Na druhou stranu začít se vždy nějak musí a to, co příjde v další serii by mohlo být epické. První dva tři díly mě krásně zasvětily a člověk doufal, že děj bude gradovat čím dál víc. Bohužel další díly byly z mého pohledu trochu jednotvárné, pořád se vše motalo kolem hlavních hrdinů, ale nic pořádnýho se vlastně nedělo. Až poslední dva díly dokázaly zaujmout takovým způsobem, že mě navnadily na další serii jako na žádnou jinou. Proto dávám prozatím "pouze" čtyři hvězdy, protože se přiznám, že jsem čekal trošku více. Ty se ale dost možná budou po druhé serii měnit na plný počet. Jinak ve všem ostatním seriál naprosto vyniká. Úvodní melodie a intro s náhledem na mapu je bezesporu jedním z nejlepších, které můžeme u HBO vidět a slyšet. Výprava historicky výtečná a herecké výkony nemohou v žádném případě zklamat. Každy, kdo zde hraje nějakou roli, je přesvědčivý. K intrikám patří také skvělé dialogy, kterých je tu hafo. Už aby tu byla další řada. ()

Frajer42

Tak vzhledem k tomu, že středověk mám rád a 93% na csfd mi přijde jako docela hodně, tak jsem se ke zhlédnutí tohoto seriálu rozhoupal i já. Musím se přiznat, že po zhlédnutí prvních dvou dílů jsem dosti výrazně pochyboval o duševním rozpoložení všech obdivovatelů tohoto seriálu a reálně uvažoval, že tomu nasolím odpad a sérii pošlu k ledu. Protože se však jedná o seriál vysoce hodnocený, tak jsem si troufl podívat se i na třetí díl a právě tam někde se to zlomilo. Začínal jsem mít pomalu přehled o rolích a zařazení jednotlivých postav a seriálu jsem postupně přicházel na chuť. Co si budeme povídat. Můj obdiv a chtíč vidět další a další díl světelnou rychlostí rostl, a tak jsem posledních 6 dílu sjel takřka v jednom kuse. Ten seriál útočí snad na všechny skupiny diváků. Na své si tak přijdou incestníci, gayové, lesbičky, násilníci a mnozí další devianti nejrůznějšího zaměření. Pokud někdo spadá do více skupin současně, tak snad ani nemůže hodnotit jinak než plným počtem( a jak tady tak koukám, je moje teorie správná). Ke všemu děvky v tomto seriálu hrají opravdu pěkné herečky, které se před kamerou určitě nestydí(ostatně nemají ani za co). Neodpustím si však ani ironickou poznámku k dokonalému středověkému jazyku seriálu, který se zde kvůli značné popularizaci zase neobjevil. Co se týká stránky efektů i hereckých výkonů, tak seriál rozhodně patří k tomu vysoce nadprůměrnému, co jsem za svůj krátký život měl možnost vidět. Především má však něco, co dalším seriálům chybí - propracovaný a promyšlený děj. A samozřejmě v něm nechybí ani pořádná zadní vrátka. Kdyby to náhodou po druhé, maximálně třetí sérii začalo drobně nudit a věřte mi, že začne. Tak by se po drobných úpravách dal udělat z fantasy seriálu pro široké masy lidí super zvrácený pornoseriál pro masy lidí ještě širší. Náběh k tomu určitě má. A protože si ta zadní vrátka nechávám pootevřená i já, tak udělím zatím 3* a udrží - li si druhá série alespoň stejnou úroveň jako ta první, tak bez váhání své hodnocení zvednu. Bohužel mám zkušenost se seriály výhradně opačnou. Post scriptum: Kvůli zvýšené hladině pornografie si nejsem zcela jistý, kterým věkovým skupinám chtěli tvůrci seriál směřovat. Myslím si, že dějově je vstřebatelný i pro děti mladšího věku, bohužel je občas, a to občas berte s rezervou, vidět či slyšet přespříliš. EDIT: Takhle natěšenej na další sérii jsem byl posledně v případě Prison Break, takže svoje hodnocení prostě zvednout musím už těď. Přibližně 30 dní před druhou sérií. 4* ()

dANo

Zo zvedavosti som sa rozhodol, že si pozriem 1. sériu, aby som mohol objektívne kritizovať, resp. polemizovať s fanúšikmi a je pravda, že to neľutujem. Ale na druhej strane ma to nepresvedčilo, aby som pokračoval. Takže niekde je asi chyba. Uvidíme, či sa ešte niekedy rozhodnem pokračovať, ale odrádza ma množstvo sérií a ten postupný telenovelový charakter seriálu. ()

• Scéna, v ktorej sa všetci v Zimohrade zhromaždia, aby privítali Roberta Baratheona (Mark Addy), je jedinou scénou v seriáli, kde môžeme vidieť rodinu Starkovcov celú pohromade. (martin1m2)
  • Epizoda je věnována Caroline Benoist, trenérce zvířat pro seriál, která během natáčení zemřela na prasečí chřipku. (mikki089)
  • Doreah (Roxanne McKee) říká, že viděla muže, který dokáže změnit svou tvář, jako když muž mění své oblečení. Toto je odkaz na Muže bez tváře, cech zabijáků z Braavosu. (mikki089)