Frank Moses (Bruce Willis) je penzionovaný agent CIA, který nyní žije poklidným životem na venkově. Až do té doby, kdy se jej nové vedení CIA rozhodne zlikvidovat. Jeho tajná identita je ohrožena, proto znovu sestaví svůj bývalý tým, aby ukázali, že ještě stále mají pár triků v rukávu. Název filmu je zkratkou označení Retired Extremely Dangerous (v důchodu, extrémně nebezpečný), a právě takovým se náš hrdina ukáže. Výbušná akční komedie režiséra Roberta Schwentke natočena na motivy stejnojmenné komiksové mikrosérie tvůrců Warrena Ellise a Cully Hamnera. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tron

„Vy ste mi tu vysával?“ – „Trocha. Mali ste tu špinavo.“ V r. 2010 vzniklo veľa tímoviek (The Expendables, A-Team, Predátori) a toto nebola najhoršia (najhorší boli Losers). Pri pozeraní som sa cítil príjemne, občas som sa smial (facka, Moldavsko) a akcia bola strhujúca (spôsob, akým Bruce Willis vystúpi z policajného auta prekonal len spôsob, akým do vozidla nastupuje v Red 2). Ale tým najlepším, čo snímka ponúka, je kasting. Vidieť za jedným stolom ironického Willisa, Helen Mirren s rotačným guľometom, Morgana Freemana v modrej uniforme a nadrogovaného Johna Malkovicha, je sila. Čo potom ešte, keď vedľa stojí pochmúrny Karl Urban, zaláskovaný Rus Ivan Briana Coxa, roztopašná Mary-Louise Parker, zlý Richard Dreyfuss a dokonca Ernest Borgine z Divokej bandy! Dialógy sú suché („Mám 80 a rakovinu pečene, čo mi môžu urobiť?“ – „Zastreliť.“) a hlášky odrovnávajúce („Keď budeme potrebovať tvoju pomoc, prinesieme ti štetku na hajzel.“). Prečo teda „len“  3*? Lebo je to zbytočne dlhé, chémia medzi hercami bola menšia, ako som dúfal a má to predvídateľný scenár (identitu hlavného záporáka som odhalil hneď). ()

B!shop

Na tohle jsem se fakt tesil a ve vysledku drobet zklamani. Cely se to totiz zacne prezentovat jako akcni komedie, ktera si nema problem delat z postav srandu, navic akce neni zadna zbesila rubacka s hromadou zpomalovacek, ale spis v takovym pohodovym duchu, ale presto pusobi dynamicky a prehledne. Navic jednotlivy postavy fakt bavi, cely to tahne Willis, kterej si to vylozene uziva, Parker je takova spravne vyplasena naivka, Malkovich perfektni posuk a Mirren me fakt prekvapila, v takovymhle filmu bych ji necekal. Nezminuju tu jen Morgana, kterej tu je naprosto zbytecnej a ani nedostane zadnej prostor neco predvest. K tomu par perfektnich vedlejsich postav typu Coxe nebo Borgninea. No a do tohohle se rozjede docela zajimavej pribeh, takze je to sem tam akce, sem tam nakej vtipek, super sympaticky obsazeni a dej v pohodovym, i kdyz ne buhvijak sviznym tempu odsejpa. Problem je, ze zhruba po hodine me to bavit krapet prestalo. Misty se to zacne brat moc vazne, obcas se zacne vytracet ta pohodova atmosfera a i kdyz tezko rict, v cem je nakej zasadni problem, proste uz me to ke konci moc nebralo. Proste je to zbytecne dlouhy no. Ale jinak to je vcelku zabavna akcni komedie za lepsi 3* a nektery sceny typu pistole-raketomet, Bruceovo vystup z auta a dalsi jsou fakt spicka. ()

Slasher

Po nostalgických EXPENDABLES, odvázaném A-TEAMu a rychle zapomenutých LOSERS je tohle čtvrtá velká týmovka roku 2010 - o senilní jednotce bývalých agentů CIA. A nedopadlo to nejlíp. Nesvižný, polovtipný, nevyužitý, akce málo, mezihvězdné chemie ještě méně. Co mě zároveň nudilo a bavilo, byl klasicky drsný Bruce Willis s úctyhodně vytříbenou sadou svých několika brucewillisovských grimas, které do nás vytrvale sype film co film už dobrých 20 let a více (ale máme ho za to rádi). No a Malkovich a Freeman jako by tu byli jen tak napůl. Takže taková sranda vyloženě na jedno podívání a vyhození z paměti. ()

Jossie

Popravdě chybičky to mělo: nebyl tam pořádný záporák, Helen Mirren držela všechny zbraně fakt divně, ale John Malkovich byl fakt k sežrání a vážně jsem se chvíli nenudila, takže proč ne 4*. ()

pan Hnědý

Akční komedie Red ve výslužbě a extrémně nebezpeční je lehce ironický titulem, který je jednak žánrovou poctou starším hercům v čele s Brucem Willisem a také oddechovým filmem, který střídá akční honičky a černý humor. John Malkovich a Morgan Freeman zdatně konkurují svým mladším kolegům, protože jim neschází nejen vtip, ale zvládají i akční scény. Největším překvapením v obsazení je účast britské herečky Helen Mirren, která je držitelkou Oscara za roli Alžběty II. ve filmu Královna. Jako agentka ve filmu si skvěle rozumí se samopalem a opět nachází svou dávnou lásku. V dalších rolích se objeví Mary-Louise Parker a Karl Urban jako mladý zabiják, který posléze najde pochopení pro vysloužilé důchodce. Red není první, ani poslední veteránskou poctou žánru a hercům např: Sylvester Stallone před pár týdny uvedl své Postradatelné, kam pro změnu pozval všechny akční hvězdy včetně Bruce Willise! Takže se máme na co těšit! I tam můžou dostat dostatek prostoru jako v Red kde Bruce Willis dostal k dispozici celé bloky ve Francouzské čtvrti, aby se mohl vyřádit. ()

Jara.Cimrman.jr

CIA, a snad ani žádná jiná dobročinná organizace, by neměla nechávat vraždit své veterány. Oni se totiž v důchodu trošku nudí, výbušného materiálu si uškudlili dostatek a do záchrany svého života jsou ochotni vložit víc, než agenti sloužící jednu osmičku za druhou. Jenže kdyby to CIA nečinila, tak by nevznikl tento zábavný film a to by byla velká škoda. Malkovichovy kreace jsou totiž neskutečně zábavné, Willisovo frajerské vystupování z roztočeného auta zase značně inspirativní a pohodový návrat důchodců na bojiště snad i dává zapomenout na to, že je to chvílemi hrozná hovadina. ()

H34D

Oddychová kriminálka, která nelpí na zápletce ani smysluplném průběhu dění, nýbrž pouze na zábavě plynoucí z přepálených situací a vzájemném šibalském pomrkávání slavných jmen. Ani schopní herci však nedokáží uplést z hovna bič, obzvlášť když mají jednat podle naprosto standardního scénáře a naplňovat nikterak inovativní šablony. Přesto bych nerad sklouzl k přehnané kritice, neboť Red stále obstojně baví, ba co víc, i při své nekompaktnosti, tolik netrpí nudnějšími pasážemi. Také akční scény jsou velmi slušně natočeny, jen jich není zrovna mnoho... 6/10 ()

xxmartinxx

Tohle není jen vítězství formy nad obsahem, ale i myšlenky nad hmotou (čímž opravdu nenaznačuju chytrost té myšlenky) - tak nečekané to je. Zábavné každou minutou, klišé a hloupý děj vadí minimálně. Proč nedat těch 80%, když jsem se v kině už dlouho tak nebavil? ()

Zíza

Tak jsem si po Postradatelných pěkně zpravila žáhu. Pobavila jsem se, Bruce je pořád sympaťák a akce byla krásná. Pekelně dobré 4*. A na dvojku jdu do kina. ()

Skejpr

Neřekl bych, že RED je nudné... Jako mnohem větší problém vnímám podivnou neujasněnost, co vlastně chtěli tvůrci natočit. Dá se předpokládat, že to asi mělo být bráno s nadhledem a většina scén nadhled má, kromě několika scén, které nadhled naprosto postrádají. Měla to být asi komedie, protože herci občas říkají vtipné věci, ale občas taky ne. Atd atd... Film naťukává hodně věcí, ale žádnou z nich nedělá pořádně, což má za důsledek to, že ani ten herecký ansámbl nejde pořádně na dřeň (kromě famózního Urbana)... A když se do filmu neponoří naplno herci, tak stěží pak divák... ()

Shit

Bruce Willis i v 55ti jede a žádnej zmrd si nemůže být jistej, že ho v dalším filmu Bruce neodstraní, tady mezitim všechny postřílel, mladýho cucáka rozmazal po stěnách a ještě stihnul se svojí bandou důchodců pobavit, kdy vynikal zejména vostrej Malkovich, co furt chtěl každýho zastřelit a když má někam jet, tak si musí vzít s sebou růžový plyšový prase. Navíc ve vedlejší roli potěší nesmrtelnej Ernest Borgnine. ()

Traffic

Akční komedie, která není ani akční ani vtipná, odehrává se v důchodcovském tempu (možná záměrně?) a za téměř nulové účasti jakékoli progresivity a invence. Retro fail, na který by se nikdo nedíval, kdyby si v něm společně nezavzpomínala tahle plejáda. ()

gudaulin

Přiznám se, že jsem k Red jako k akční komedii přistupoval s určitým despektem, protože akčním ptákovinám obvykle moc neholduju a při vyslovení termínu "akční herec" mi už s předstihem naskakuje vyrážka, a ejhle - tenhle snímeček u mě zabodoval. Ono stačí obsadit herce, kteří mají mimiku a herecký talent, místo zoufalců, kteří tráví celý život v posilovně, stačí vystupovat s příslušnou dávkou nadhledu, vtipu a noblesy a hlavněse držet trošku při zemi při masakrování zástupů nepřátel. Red je proti svým žánrovým sourozencům poněkud komornější, větší prostor v něm mají dialogy a hlášky a hlavní tahouni, což jsou za starší generaci Bruce Willis a za tu mladší Karl Urban, jsou vedle špičkové tělesné kondice velmi slušní charakterní herci. Bruce Willis navíc na jedničku zvládá umění sebeironie, které brousí už od dob Měsíčního svitu. Fanoušek, který má v oboru už něco nakoukáno, si při jeho ksichtech, povytažených obočích a suchých hláškách vybaví zcela konkrétní scény a snímky z jeho filmografie. Ve vedlejších rolích fungují rovněž skvělí charakterní herci, které byste v akčňáku rozhodně nečekali, v čele s Helen Mirren, která neohroženě pálí z těžkého kulometu. Když k tomu připočtu ještě Marry-Louise Parker, pro kterou mám slabost a která táhne romantickou linku filmu, a především šíleného Johna Malkoviche, jehož paranoia a růžové prasátko, které všude vláčí s sebou, mě vedlo k nutkání udělit Redu pátou hvězdičku, mám tady velice příjemný oddechový snímek, který mi nadlouho utkví v paměti. Celkový dojem: 75 %. ()

choze

Komiks je de facto vážná thrillerová one man show, film komediální týmovka. Slušná otočka o 180 stupňů po vzoru Toma Cruise, který zase udělal z týmovky MISSION: IMPOSSIBLE vlastní one man show. Po akční stránce pro mě tahle luxusně obsazená špiónská srandička šlape dobře, po stránce komediální mě úplně míjí až docela irituje. Kolem a kolem si z toho budu pamatovat jen Helen Mirren, která vystřihla tak stylovou zabijákyni, že by si zasloužila by si spin-off. ()

Segrestor

Čekal jsem trochu víc akce, ale asi s přibývajícím věkem akčních hvězd ubývá i švih. Neříkám, že ten film je špatný, to ne. Po dlouhé době zase "něco". Je tam ovšem těch několik "ale". ()

Sarkastic

Kdybych se už měl dobrovolně začít pravidelně dívat na akční komedie, tak bych preferoval něco podobného Red. Dávka humoru a akce byla ve výborném poměru, ale hlavně je to o hercích. Osamělý drsňák Bruce Willis to celé táhne, ale ostatní rozhodně nezaostávají. Ať už John Malkovich jako totální pošuk (růžové prasátko nebo běh s bombou stály fakt zato), getlemanský kmet Morgan Freeman ("Nejsem mrtvej. Jenom v důchodu") nebo elegance sama v podání Hellen Mirren (každá scéna, kde vyprazdňuje zásobníky rozličných zbraní je prostě a jednoduše úsměvná). Jen mě trochu překvapilo angažování (pro mě docela neznámé a trochu nevýrazné) Mary-Louise Parker ala "Brucegirl" (čekal bych na jejím místě někoho známějšího a také, snad se dotyčná neurazí, možná i víc sexy :-) ). Krapet nedůvěryhodná změna chování agenta a závěr z Moldávie jsou trochu ze slabšího soudku, ale jinak jsem se u tohoto pohodového filmu s nadhledem bavil. "Tři kulky do hrudníku. Když jsem se probral...věděl jsem, že mě pořád miluje. Jinak by mě střelila do hlavy." ()

Gilmour93

Nač žádat zvýšení penzí, když si můžem zvýšit adrenalin aneb Rota Elitních Důchodců s Prostenalem v kapse jde do akce. I když, ruku na srdce, kdo z vás by v tramvaji pustil takového "penzistu" jako je Willis sednout.. Pěkná, místy až sebeparodická vzpomínka na loňské sněhy, ale scházela tomu lehkost a upřímnost těch časů. Snaha o efekt naopak přebývala a může si to královna Alžběta kropit z těžkého kulometu dle libosti, ale já si druhý den na Red ani nevzpomněl. Že by mi začínal Alzheimer? Avokádo mi už listy taky nahodilo.. ()

Nebezpeční stařešinové znovu v akci

01.08.2011

John Malkovich jako ruský kmotr

John Malkovich jako ruský kmotr

12.07.2011

Podle jeho výkonů v Red a Transformers 3 se zdá, že je v dobré herecké formě. Kromě hollywoodských blockbusterů si ale rád zahraje i v něčem menším. Třeba v italsko-litevské koprodukci Educazione… (více)