Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

Lefty86

Skvělý seriál, jen chvílemi trochu přehnané a některé postavy (obětí) se chovají moc idiotsky. Nenudí, zaporáci se neohřejou déle než dvě epizody. ()

LBsmoke

pro mě nejlepší detektivní seriál co znám.. a očekávám že s tím dlouho(klidně nikdy) nic neotřese.. navíc co je brilantní nepřináší nic netradičního nese klasický archetyp detektiv-správňákXneortodoxní metody.. jenže..mno to musíte vidět samy.. ()

laepus

Takhle má vypadat vynikající práce se žánrem detektivky v moderním britském provedení - jedna série lepší než druhá a všechny spolu krásně souvisejí, doplňují se. Idris Elba je správný drsňák na správném místě ve správnou chvíli. ()

geimz

1. séria : Prvých pár dielov solídne prípady, nič extra sa nekoná, i keď Idris Elba si diváka omotá okolo prsta hneď po pár minútach. Posledné diely však pritvrdia, zrýchlia, a o zbesilé tempo či nekompromisné zvraty nie je núdza, a práve v tom sa Luther odlišuje od mainstreamových seriálov dneška, nebojí sa ísť za hranicu (či už seriál alebo sám hrdina) a viesť príbeh do vôd, ktorým sa väčšina seriálov pre istotu vyhýba. 85% 2. séria : Neviem, či bol najlepší nápad roztiahnuť každý prípad až do konca tretej série na dva diely, no Luther si dokázal udržať kvalitu. 85% 3. séria : Platí to isté, čo pre druhú sériu, možno len pribudlo trochu viac logických zakopnutí a v niektorých prípadoch tiež podivných dejových skratiek (a tiež stupídna Erin z druhej série sa stala ešte neznesiteľnejšou), no vyšetrovania sú zas o kus napínavejšie, čím si to pre mňa seriál dostatočne vynahradzuje. 85% 4. séria K čomu bolo dobré vydávať s dvojročnou prestávkou túto "sériu"? Hlavná krimi zápletka čistá slátanina všetkého, čo je v dnešnej dobe v podobných seriáloch atraktívne (sériový vrah-kanibal, ktorý je vždy o krok pred políciou), nelogickosti, samotný vrah nevýrazný, Lutherove dedukcie vycucané z prsta, aj odbočka s Alice o ničom...jednoducho zbytočné dva diely. 60% ()

cingi.t

Nedá sa tomu, čo vytknúť. Problém s Lutherom však je, že ak ste videli jednu časť, videli ste skoro všetky. Po čase sa opakujúce problémy a zápletky stávajú otrepané a nudné. 3.5 * ()

krusty2

Velmi dobrý krimi seriál.Sice nedosahuje kvalít takého Dextra ,ale kolko je takýchto dobrých seriálov?Herecké obsadenie je vynikajúce (Ruth Wilson a v tretej epizóde Paul Rhys) a dej tiež.Stačí mi 6 dobrých epizód ako 20 na prd. ()

Nekgro

Vnitřně rozpolcený detektiv, který má nezvyklý vztah s geniální a lehce labilní ženou, řeší případy všemi možnými prostředky. I na hraně zákona. Akci a nalézáním důkazů se seriál moc nezaobírá, spíše hraje na psychologii a vychází to na jedničku, neboť napětí by se dalo krájet. ()

Lachvos

Tak stanice BBC se definitivně zařadila mezi stanice, které mě přinejmenším zajímají. Nejdříve Sherlock, a nyní tento kousek, samo lepší, ne-li nejlepší. Ze života policistů, lidech žijících na hraně, zvláštních či vyhrocených situacích, ale zde máte vše v jednom a přitom ještě něco navíc. Doporučuji, stačí jeden díl, a už se povezete ;) ()

Aldanar

Parádně atmosferický seriál s perfektně vypiplanými charaktery, slušnými zápletkami a atmosférou, která se dá krájet. Dvě série byly výborné. Dost možná tomu přizpívá i to, že jde o britskou produkci, které nejsme (my diváci) tak přejezení tak jako té tuny amerických (v některých případech přecijen dobrých) seriálů. ()

Strike

1.serie (85%) - první dva rozjezdové díly byly slabší, ale později to graduje v zajímavé finále. 2.seriě (95%) - bezchybná,absolutní deprese, v podstatě bez momentu, který by byl trochu náladově pozitivní. Hlavně to je dáno nepřítomností Alice Morgan, která v první serii dodávala sympatické a i jakoby humorné momenty. Ty v druhé serii rozhodně chybí, ale není rozhodně na škodu. Pokud bude v dalších dílech tak jen dobře, protože to byla zajímavá postava. Celkově výtečný drsný a nekompromisní (surové násilí, osobní problémy, drsné prostředí, minimalistická hudba) seriál. Samozřejmě skvele napsané, rozhodně nečernobílé, postavy zahrané výbornými herci.3.serie (90%) Trochu zklamání z posledního dílu, protože se oproti prvním třem změnila atmosféra. I přes to veliká spokojenost. Seriál je to špičkový. Idris Elba je borec.4.serie85%. ()

Mr.Mick

Ďalší dôkaz o tom že Idris Elba je skurvene dobrý herec a vyberá si priam vynikajúce role. Verím tomu že po Del Torovom Pacific Rim dobije Hollywood. ()

Pedro Morales

Tenhle detektivní seriál vlastně vůbec není o detektivní práci a o vyšetřování zločinů. Je o Johnu Lutherovi. O tom, jak se každý den snaží vyrovnat sám se sebou, se svým životem, minulostí. O tom, jak se u to spíše nedaří než daří. Kriminální zápletky jsou však i přesto poměrně originální a dokáží člověka zaujmout. Neskutečně temná atmosférická pecka, kdy po téměř každém díle zůstanete sedět v křesle s otevřenou pusou. ()

jacksax

Druhá serie (díl 7-10) definitivně ukázala, že král je nahý! Schenk varuje Luthera, aby si u něj vrah nezaměnil sílu se slabostí, ale ve skutečnosti varuje nás... protože John Luther je opravdu ten weak. Ufňukaný detektiv, který ničí všechny kolem sebe a za většinu problémů si skutečně může sám. Při vysokém hodnocení tohoto seriálu mi nezbývá než konstatovat, že je odrazem stavu společnosti, protože John Luther není hrdina ani nikdo, komu by slušný člověk měl fandit. ()

Bukk

Až se vzpamatuju po té skvělé první řadě, možná budu schopna vyjádřit své pocity lépe. Teď se musím dát dohromady, abych mohla najet na ten zbytek... ()

Kroupa

Idris Elba mě definitivně přesvědčil, že jeho charisma a inteligentní herecký projev mají jen malou konkurenci v současné televizní tvorbě. Velmi mě překvapilo, že chlápek, kterého znám jako negra z gheta v Baltimoru, ve skutečnosti pochází s Londýna. Každopádně seriál je to invenční, místy syrový, jen velmi málo kdy ujede. Jedinou výhradu vůči němu mám, a to, že se více soustředí na to, jak pachatelé páchají a vyšetřovatelé vyšetřují, nežli na vnitřní svět a motivace pachatelů. Koncem druhé série to v důsledku toho dělalo dojem trochu příliš velkého důrazu na efekt, navíc mi některá pohnutí postav nepřipadala plně věrohodná. Ale nic z toho mi nebrání udělit plný počet hvězd. A je to pravda, chce to zase o něco víc Alice Morgan!!! ()

Rondell

První serie boží. Druhá se taky dá, ale na třetí doporučuju hodit kokádu. Jedna věc se Lutherovi rozhodně nedá vzít a to je nejlíp zmáknutá ženská postava ever (Alice). ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)